Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Quota στο κυνήγι της φάσσας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πανικος έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
δεν μπορω ομως να μην παρεμβω σε αυτο το ποστ που θεωρω τραγικο...
αυτη η παρεμβαση δεν εγινε με σκοπο να αρχιση μια διαμαχη αλλα για τους επομενους που θα γραψουν κατι να ειναι στα πλεσια της λογικης !!!
ΠΕΡΣΙ ΕΦΑΑ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΥΣΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΖΙΚΛΑ .ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΝΩ ΠΟΥ 20 ΣΤΙΣ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙς ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΦΙΛΟΥΣ.ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΛΑΓΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ;)
και κατι αλλο ..παιζω και περδικια ρεχτα οπως τα πυραβλουκια τα σηκωτα δεν μου αρεσκουν ειναι πολυ ευκολα και εμενα αρεσκουν μου τα δυσκολα.παντα φιλικα.
ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΠΛΕΣΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ...

Πως μπορεις να μιλας για δυσκολια οταν το κυριος θηραμα που "κυνηγας" η τραχιλα ειναι λιγο μεγαλητερη απο την χαρτουτσια σου και αν κρινω και απο τον τροπο σκεψης σου αλλα και με τα γραφομενα σου στο παρελθον και αυτην την "κυνηγας" με μηχανακι και καρεκλουα !

Πως να μην ασχολουμε με τον τροπο σκεψης σου , οταν μετα απο τοσα χρονια κυνηγιου πολλοι "κυνηγοι" σαν και του λογου σου ακομη πιστευουν πως το κυνηγι ξεκεινα και τελειωνει στο πατημα της σκανδαλης παρακαπτοντας την ιεροτελεστεια που προηγειται (εντοπισμο , κυνηγι , ξεφωλιασμα και μετα πυροβολησμο ενως θηραματος) , τοτε και μονο τοτε θα σε νοιαζει και θα σεβεσαι και τον λαγο και τον περτικο που θα κρατας στο χερι σου
!
Σε διαβεβαιω πως αν καταφερεις να διανησεις χιλιομετρα βουνου και αν καταφερεις να κοψεις τα περδικια η ποιο ευκολη βολη θα σου φανει μεγαλουργημα !

ΝΑΙ συμφωνω στο γραφομενο σου κατω απο τα ποστ σου Μαλακιες κανεις μονος σου δεν κυνηγας !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Γιατρός »

Ιραιμύσται
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

sotiriο σταμάτα να χαλάς αυτό που προσπαθώ να χτίσω γιατί θα σε γα-----.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

Rai έγραψε:Δέν ξέρω γιατί , αλλά για μέρες σκέφτομαι και δέν βρίσκω έναν λόγο που να δικαιολογεί την λογική αυτή που επιτρέπει σε αρκετούς " σιδεράδες " ,να εξορμούν 5 μήνες τον χρόνο και να κυνηγούν χωρίς περιορισμό και με μόνο 77 ευρώ παρακαλώ.
Άν αγαπάτε το κυνήγι μήν το " σκοτώνετε " , προστατέψτε το.


Rai
up for Iron men
Βοηθήστε με να καταλάβω....
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota στο κυνήγι της φάσσας

Δημοσίευση από πανικος »

sotiris!129 έγραψε:
πανικος έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
δεν μπορω ομως να μην παρεμβω σε αυτο το ποστ που θεωρω τραγικο...
αυτη η παρεμβαση δεν εγινε με σκοπο να αρχιση μια διαμαχη αλλα για τους επομενους που θα γραψουν κατι να ειναι στα πλεσια της λογικης !!!
ΠΕΡΣΙ ΕΦΑΑ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΥΣΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΖΙΚΛΑ .ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΝΩ ΠΟΥ 20 ΣΤΙΣ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙς ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΦΙΛΟΥΣ.ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΛΑΓΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ;)
και κατι αλλο ..παιζω και περδικια ρεχτα οπως τα πυραβλουκια τα σηκωτα δεν μου αρεσκουν ειναι πολυ ευκολα και εμενα αρεσκουν μου τα δυσκολα.παντα φιλικα.
ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΠΛΕΣΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ...

Πως μπορεις να μιλας για δυσκολια οταν το κυριος θηραμα που "κυνηγας" η τραχιλα ειναι λιγο μεγαλητερη απο την χαρτουτσια σου και αν κρινω και απο τον τροπο σκεψης σου αλλα και με τα γραφομενα σου στο παρελθον και αυτην την "κυνηγας" με μηχανακι και καρεκλουα !

Πως να μην ασχολουμε με τον τροπο σκεψης σου , οταν μετα απο τοσα χρονια κυνηγιου πολλοι "κυνηγοι" σαν και του λογου σου ακομη πιστευουν πως το κυνηγι ξεκεινα και τελειωνει στο πατημα της σκανδαλης παρακαπτοντας την ιεροτελεστεια που προηγειται (εντοπισμο , κυνηγι , ξεφωλιασμα και μετα πυροβολησμο ενως θηραματος) , τοτε και μονο τοτε θα σε νοιαζει και θα σεβεσαι και τον λαγο και τον περτικο που θα κρατας στο χερι σου
!
Σε διαβεβαιω πως αν καταφερεις να διανησεις χιλιομετρα βουνου και αν καταφερεις να κοψεις τα περδικια η ποιο ευκολη βολη θα σου φανει μεγαλουργημα !

ΝΑΙ συμφωνω στο γραφομενο σου κατω απο τα ποστ σου Μαλακιες κανεις μονος σου δεν κυνηγας !
σωτηρη αν και θα ηθελα να συνεχισω να σου απαντω και να μου απαντας δεν θα συνεχισω αφου υποοσχεθηκα οτι δεν θα συνεχισω αυτο το διαλογο μαζι σου .καλα κυνηγια :!:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Savvas »

Rai έγραψε:
Rai έγραψε:Δέν ξέρω γιατί , αλλά για μέρες σκέφτομαι και δέν βρίσκω έναν λόγο που να δικαιολογεί την λογική αυτή που επιτρέπει σε αρκετούς " σιδεράδες " ,να εξορμούν 5 μήνες τον χρόνο και να κυνηγούν χωρίς περιορισμό και με μόνο 77 ευρώ παρακαλώ.
Άν αγαπάτε το κυνήγι μήν το " σκοτώνετε " , προστατέψτε το.


Rai
up for Iron men
Βοηθήστε με να καταλάβω....
Πάρε κόσμε....

Φασσάρης
Τρυγονάρης
Ορτυκάρης
Τρασσιηλάρης
Περτικάρης
Λαάρης
Φραγκολινάρης
Τσικλάρης

Μην ανησυχής και σε λίγο καιρό όλες αυτές οι κατηγορίες θα γίνουν μία: "Παπαγαλάρης"
:lol: :lol: :lol:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Laurona »

Complexx.......
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Rai έγραψε:
Rai έγραψε:Δέν ξέρω γιατί , αλλά για μέρες σκέφτομαι και δέν βρίσκω έναν λόγο που να δικαιολογεί την λογική αυτή που επιτρέπει σε αρκετούς " σιδεράδες " ,να εξορμούν 5 μήνες τον χρόνο και να κυνηγούν χωρίς περιορισμό και με μόνο 77 ευρώ παρακαλώ.
Άν αγαπάτε το κυνήγι μήν το " σκοτώνετε " , προστατέψτε το.


Rai
up for Iron men
Βοηθήστε με να καταλάβω....
Αγαπητέ μου φίλε αν το quota στη φάσσα είναι για το καλό του θηράματος τότε γιατί να μην εφαρμοστεί?
Και αν χρειάζονται και άλλα να γίνουν τότε θα τα ακολουθήσουμε κατά γράμμα. Δυστυχώς είμαστε από τους λίγους που τους αρέσει να υπακούν στους νόμους...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Rai έγραψε:
Rai έγραψε:Δέν ξέρω γιατί , αλλά για μέρες σκέφτομαι και δέν βρίσκω έναν λόγο που να δικαιολογεί την λογική αυτή που επιτρέπει σε αρκετούς " σιδεράδες " ,να εξορμούν 5 μήνες τον χρόνο και να κυνηγούν χωρίς περιορισμό και με μόνο 77 ευρώ παρακαλώ.
Άν αγαπάτε το κυνήγι μήν το " σκοτώνετε " , προστατέψτε το.


Rai
up for Iron men
Βοηθήστε με να καταλάβω....
Rai, μια ερώτηση, οι αριθμοί της φάσσας έχουν μειωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια λόγω της υπερβολικής κάρπωσης/λαθροθηρίας/ποντίκας/αλεπούς/αρρώστιες/κορακοειδή/αναπαραγωγή κτλ; Απλώς ρωτώ επειδή τα προβλήματα που αναφέρω είναι τα προβλήματα που έχει το ενδημικό και ο λόγος που υπάρχει το quota και το οποίο μειώθηκε φέτος. Ακόμα ένας λόγος που δεν μπαίνει quota είναι κατά την άποψή μου και ο αριθμός των κυνηγών της φάσσας που είναι πάρα πολύ μικρός σε σύγκριση με τον αριθμό που κυνηγά περδίκια/λαγούς/φραγκολίνες και πόση πίεση δέχεται η φάσσα συγκριτικά με το ενδημικό; Από τις περίπου 45000 που βγάζουν την άδεια, πόσα άτομα την βγάζουν πριν την φάσσα;
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Phinix »

ίσως να είναι καλο να μπει ένα κότα για όλα τα θηράματα, ελπίζοντας ότι οι καινούργοι, δεν θα μάθουν να βλέπουν το κυνήγι σαν ένα νούμερο και μονο η πλειοψηφία από εμάς η ΜΟΝΑΔΙΚΗ τους έννοια είναι ο αριθμός


επίσης όσα κότα και να βάλουν, όσους νομους, κανονισμούς και να κάνουν εάν συνεχίσει η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ το καληνύχτισμα είναι κοντά
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”