Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Απάντηση
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

Avis777 έγραψε:Ρε παιθκια εχω μιαν απορια...δεχουμε οτι αμαν παει ο αλλος που το χαραμα, η που το σαββατο / παρασκευη και πιασει ενα ποστο, εννεν μαλακας για να ερτει ο αλλος μολις ξημερωσει να σταθει προστα του. Πιστευκω ειμαι αθρωπος που σεβουμε τον αλλο, αλλα οι να μου βαλλουν τες καρεκλουες που μερες πριν, τουτο δεν το σεβουμε καθολου. Ενα παραδειγμα, πριν λια χρονια ημουν σε περιοχη της λευκωσιας πρωι για περτικους, που τελειωσα το περπατημα μου κατα το μεσημερι, επηρα τον σκυλο σπιτι και εξαναστραφηκα γιατι ειδα λιες τζικλουες και ειπα να κατσω λιο στο τζιθκιαστρο. Με το που εφτασα τα 2 ατομα που ηταν τζιαμε που το πρωι ειχαν στημενες 6-7 καρεκλουες / θηκες οπλων κτλ..πολλα απλα επια εσταθηκα οπου ηθελα. Οταν μου ειπαν ρε κουμπαρε εν πιασμενα, ερωτησα που εν τζινοι που τα πιαν, και λαλουν μου ερκουντε..ειπα τους νταξει αν εινα δανε γυρω τζιαι ερτουν συντομα να ταραξω (εγω ηξερα οτι οι καρεκλες ηταν τζιαμε που το πρωι). Ετσι την δευτερη φορα που μου εφωναξαν ρε κουμπαρε εν πιασμενο τζιαμε που στεκεσε, επια την καρεκλου του παρεα, επηρα του την και ειπα του να μεν πει αλλη κουβεντα για να μεν σκοτωθουμε..εν τα λαλο τουτα γιατι καμω τον λευεντη, ουτε τσακκονουμε ποττε με κανεναν. Αλλα το δικαιο εν δικαιο. Το τι θελω να πω ειναι : πως ανεχετε καποιος να πιεννει που το χαραμα και να ερκετε ο αλλος που εξαπολησε μιαν καρεκλουα τζιαμε πριν μιαν εφτομαδα και να του λαλει εν το ποστο μου δαμε ? ? Δεν ειναι θεμα ουτε καρπωσης ουτε να γινετε το "δικο μας" , ειναι απλα θεμα σεβασμου και κυνηγετικης συνειδησης







+10000000000000000000000000000000000000000000000
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

Rai έγραψε:

Atho σεβαστό αυτό που γράφεις και ίσως και να έχεις όλα τα δίκαια του κόσμου να το πιστεύεις.
Σίγουρα δέν κάνουν καθόλου καλή διαχείριση των λεφτών που τους δίνουμε.
Να σου πώ όμως πώς θα σκευτώ εγώ όταν έρθει η ώρα να ανανεώσω την δική μου άδεια κυνηγίου.
Θα πάρω το θήραμα που κατάφερα να καρπωθώ απο τον Άυγουστο μέχρι Φεβρουάριο και θα το διαιρέσω με τα 77 ευρώ που χρειάζονται για την ανανέωση.Ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα βγάλω ,θα εξαρτιθεί και η απόφαση μου άν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω απο τα 77.

Rai

Athos ,αν σου χρειάζεται λογιστής /μαθηματικός εν να σε κανονίσουμε .. :lol:

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Rai έγραψε:
Rai έγραψε:

Atho σεβαστό αυτό που γράφεις και ίσως και να έχεις όλα τα δίκαια του κόσμου να το πιστεύεις.
Σίγουρα δέν κάνουν καθόλου καλή διαχείριση των λεφτών που τους δίνουμε.
Να σου πώ όμως πώς θα σκευτώ εγώ όταν έρθει η ώρα να ανανεώσω την δική μου άδεια κυνηγίου.
Θα πάρω το θήραμα που κατάφερα να καρπωθώ απο τον Άυγουστο μέχρι Φεβρουάριο και θα το διαιρέσω με τα 77 ευρώ που χρειάζονται για την ανανέωση.Ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα βγάλω ,θα εξαρτιθεί και η απόφαση μου άν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω απο τα 77.

Rai


Athos ,αν σου χρειάζεται λογιστής /μαθηματικός εν να σε κανονίσουμε .. :lol:

Rai
Rai μου το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να έρθετε πολλοί για να με κανονίσετε ....... ;)
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Προσωπικά θα συμφωνήσω με την σκέψη του RAI περί κότα για τις σιδερένιες....βασικά είτε κάποια στιγμή βάλουν κότα η όχι δεν με χαλά καθόλου....και αύριο να το κάνουν όμως,είμαι μέσα!

Κάποιες φορές από τις ΠΟΛΛΕΣ....κάνουμε αριθμούς των 10-15 πουλιών,πολλές φορές όμως είπαμε ότι και 3-4 πουλιά να μας δώσουν ευκαιρία θα ήμαστε πολύ ευχαριστημένοι!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΦΆΓΙΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από kypros »

Δεν ειναι λογικο να εχει κοτα σε ευκαιριακα κυνηγια που αν τις πετυχεις πρεπει να δικαιουσε να κανεις 10 15 πουλια. Πιο πολλα ειναι ετσι κιαλλιος εξαιρετικα δυσκολα. Συμφωνω να σταματησει η κρεατοσυλλογη των ταισματων αλλα.αυτων δεν λυεται με.το κοτα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φιλε οπως ειπαμε και σχεδον ολοι πριν...αν ειναι να σωθει το κυνηγι με το κοτα της φασσας ας το καμουν..ας το καμουν 5 φασσες ας το καμουν 3.Ποιος σωστος κυνηγος παει σημερα για το κρεας? Για πιο λογο, θα ταισει την οικογενεια του με το κυνηγι? Παεις για τις συγκινησεις που σου προσφερει το οποιονδηποτε κυνηγι κανεις.Θα σωθει η κατασταση ομως? Ετο αλλου μας τρωει και αλλου κνιθουμαστε.Ειμαστε με το ενα ποδι πουπανω που τον κρεμμο και γυρευκουμε να βαλουμε παπουτσια Nike air-max να μεν πονησουμε...Τον καιρο που επρεπε να έχουμε τον νου μας εβουρουσαμε τους λαους και τα περτιτζια μερα νυχτα αμπας και προλαβουν μας οι άλλοι. ..
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από LAGOS »

Κάπως άσχετο με τον τίτλο του θέματος απλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο..
Ξέρει κάποιος με πιο κριτήριο σε συγκεκριμένες περιοχές δίνοντε περισσότερες εξορμήσεις για το κυνήγι φάσσας;
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

kypros έγραψε:Δεν ειναι λογικο να εχει κοτα σε ευκαιριακα κυνηγια που αν τις πετυχεις πρεπει να δικαιουσε να κανεις 10 15 πουλια. Πιο πολλα ειναι ετσι κιαλλιος εξαιρετικα δυσκολα. Συμφωνω να σταματησει η κρεατοσυλλογη των ταισματων αλλα.αυτων δεν λυεται με.το κοτα.
Κύπρο τί εννοείς οταν αναφέρεσαι σε ευκαιριακά κυνήγια και ποια είναι η γνώμη σου για την μείωση του quota στα περδίκια απο 5 στα 3 ?
Επίσης θα ήθελα να ξέρω την προσωπική σου άποψη για την άδεια κυνηγίου και τι ποσό πιστέυεις θα πρέπει να πληρώνουμε για την ανανέωση της.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Προσωπικά θα συμφωνήσω με την σκέψη του RAI περί κότα για τις σιδερένιες....βασικά είτε κάποια στιγμή βάλουν κότα η όχι δεν με χαλά καθόλου....και αύριο να το κάνουν όμως,είμαι μέσα!

Κάποιες φορές από τις ΠΟΛΛΕΣ....κάνουμε αριθμούς των 10-15 πουλιών,πολλές φορές όμως είπαμε ότι και 3-4 πουλιά να μας δώσουν ευκαιρία θα ήμαστε πολύ ευχαριστημένοι!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΦΆΓΙΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ!!!
Σόλωνα για να είμαι ειλικρινής δέν περίμενα να σε βρεί σύμφωνο μία τέτοια ιδέα .Ίσως φυσικά ο λόγος που είσαι έτοιμος να το δεχτείς να είναι και το γεγονός ότι είσαι "χορτασμένος ' απο θήραμα.... :)
Σόλωνα τί αριθμό περίπου μπορεί να κάνει ένας καλός φασσάρης απο τον Άυγουστο μέχρι τον Φεβρουάριο ?

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Περιμενω με ανυπομονησια πολλη την απαντηση
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”