Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από πανικος »

αν πραγματι μπει κοτα στην φασσα απλα και μονο για να σταματησουν τα ταισματα και οι καρεκλουες ,ποιος νομιζετε θα ειναι ο σωστος αριθμος? 5-10 -15 πουλια η πιο λιγα?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

Spyro οι αριθμοί της φάσσας μάλλον έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια όπως και το ίδιο έχουν αυξηθεί και οι κυνηγοί που τις κυνηγούν.
Οι κυνηγοί που τις κυνηγούν είναι αρκετοί αφού σε αυτούς συγκαταλέγονται και οι κυνηγοί που αλλάζουν θήραμα ανάλογα με την κάρπωση.Για παράδειγμα αν δεν είναι αρκετά τα περδίκια,οι λαγοί και περισσότερο οι τζίκλες αυτοί οι κυνηγοί τραβούν προς το κυνήγι αυτό και είναι και λογικό άλλωστε.
Μην συχύζεις το καλοκαιρινό με το χειμερινό κυνήγι της φάσσας.Πολύ διαφορετικές συνθήκες. κυνηγίου-καιρού-περιοχών.Οι μεγαλύτεροι αριθμοί φάσσας για τους κυνηγούς που τις κυνηγούν γίνονται τον χειμώνα .Οι περισσότεροι από αυτούς αν τους ρωτήσεις για το κυνήγι του Αυγούστου σου απαντούν ότι το κυνήγι αυτό είναι “ παλιοκυνήγι “ και σίγουρα αναφέρονται για τους αριθμούς.
Αρκετοί από εμάς έχουμε καταλήξει πάμπολλες φορές στις διάφορες συζητήσεις μας στην άποψη ότι όλοι μας κυνηγούμε για το πάθος μας,τις συγκινήσεις που μας προσφέρει,για την παρέα και όχι για το κρέας.
Σας ρωτώ εγώ τώρα :Τι διαφορά υπάρχει άν κάποιος από εμάς πάρει σπίτι στο τέλος της ημέρας

1 λαγό αντί 2 ?
4 φάσσες αντί 10 ?
3 περδίκια αντί 5 ?
12 Τζίκλες αντί 30 ?

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Να μπει κότα σε όλα τα θήραμα, για να βρισκουν παραπάνω θήραμα αυτοί που κυνηγούν ολοχρονα.. Και ιδιαίτερα μετά τη λήξη το Φεβρουάριο
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από πανικος »

Prestige 8 έγραψε:Να μπει κότα σε όλα τα θήραμα, για να βρισκουν παραπάνω θήραμα αυτοί που κυνηγούν ολοχρονα.. Και ιδιαίτερα μετά τη λήξη το Φεβρουάριο
σωστος ειναι κριμα τα πλασματα τοσο κοπο ολοχρονα.να εισαι διακοπες και να ακουεις στο περιπτερο
-εταιζα τες ενα μηνα πουκατω που τα συρματα .εκατσα εξυσα την παλλουρα και εβαλα την καρεκλουα μεσα σχεδον πουκατω.επαιζα τες με το αεροβολο μπαμ και κατω εν παιζεται το αεροβολο φιλε μου!
-ποτε να παεις να ερτω τζε εγιω?εν εχει φοβο να μας πιασειν?
-κανενα εν εχει μεν φοασαι :shock:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Prestige 8 »

πανικος έγραψε:
Prestige 8 έγραψε:Να μπει κότα σε όλα τα θήραμα, για να βρισκουν παραπάνω θήραμα αυτοί που κυνηγούν ολοχρονα.. Και ιδιαίτερα μετά τη λήξη το Φεβρουάριο
σωστος ειναι κριμα τα πλασματα τοσο κοπο ολοχρονα.να εισαι διακοπες και να ακουεις στο περιπτερο
-εταιζα τες ενα μηνα πουκατω που τα συρματα .εκατσα εξυσα την παλλουρα και εβαλα την καρεκλουα μεσα σχεδον πουκατω.επαιζα τες με το αεροβολο μπαμ και κατω εν παιζεται το αεροβολο φιλε μου!
-ποτε να παεις να ερτω τζε εγιω?εν εχει φοβο να μας πιασειν?
-κανενα εν εχει μεν φοασαι :shock:
Το άλλο ρε Πανικκο..
- Φίλε μου μες τα πεύκα που μπαίνω εγώ, έκατσε κοπάδι είκοσι πουλιά, ώσπου να καταλάβουν τι γίνεται παίζω τες 15
- Πομπα κουμπάρε, οι να τες καρτερώ ουλη μερα πας τα κακκαφα για να παίξω 2 πουλιά
GERMAN POINTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 15 Ιαν 2011, 11:59

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από GERMAN POINTER »

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤHN ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ RAI ΑΦΟΥ Ο ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ QUOTA ΣΤΗ ΦΑΣΣΑ ? ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ?ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΗΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΣΤΗΡΑ . ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΟΜΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από giorgos80 »

Prestige 8 έγραψε:Να μπει κότα σε όλα τα θήραμα, για να βρισκουν παραπάνω θήραμα αυτοί που κυνηγούν ολοχρονα.. Και ιδιαίτερα μετά τη λήξη το Φεβρουάριο
οχι φιλε μου η λυση ειναι να φυγει το κοτα και απο το ενδημικο θηραμα για να το παιζουμε νομιμα και να μην βρισκουν αυτοι που κυνηγουν μετα το Φεβρουαριο.τι λες ?
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

giorgos80 έγραψε:
Prestige 8 έγραψε:Να μπει κότα σε όλα τα θήραμα, για να βρισκουν παραπάνω θήραμα αυτοί που κυνηγούν ολοχρονα.. Και ιδιαίτερα μετά τη λήξη το Φεβρουάριο
οχι φιλε μου η λυση ειναι να φυγει το κοτα και απο το ενδημικο θηραμα για να το παιζουμε νομιμα και να μην βρισκουν αυτοι που κυνηγουν μετα το Φεβρουαριο.τι λες ?
Να φύγει και το ποσό της άδειας, να κυνηγούμε ολόχρονα και στο τέλος να καταστραφούν όλα και να μείνουμε μόνοι μας. Που κατ' εκεί οδεύουμε όπως δείχνουν τα πράγματα.

Σωστοί τρόποι διαχείρισης υπάρχουν φίλοι μου, αρκεί κάποιοι να ανοίξουν τα μάτια τους και εμείς το
α στόματά μας. Κατά παράξενο τρόπο η νοοτροπία μας δεν μας αφήνει να συνεργαζόμαστε σωστά, στους σοβαρούς τομείς που απασχολούν αυτό τον τόπο...
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

SilverPigeonS έγραψε:
Να φύγει και το ποσό της άδειας, να κυνηγούμε ολόχρονα και στο τέλος να καταστραφούν όλα και να μείνουμε μόνοι μας. Που κατ' εκεί οδεύουμε όπως δείχνουν τα πράγματα.

Σωστοί τρόποι διαχείρισης υπάρχουν φίλοι μου, αρκεί κάποιοι να ανοίξουν τα μάτια τους και εμείς το
α στόματά μας. Κατά παράξενο τρόπο η νοοτροπία μας δεν μας αφήνει να συνεργαζόμαστε σωστά, στους σοβαρούς τομείς που απασχολούν αυτό τον τόπο...
Τι να κανουν οι αρμοδιοι και τι να κανουν οι 50-100 Θηροφιλακες οταν εχουν να κανουν με 50 000 κυνηγους Ταλιπαν, ποιον να πιασουν και ποιον να ελενξουν πρωτα ?
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »

SilverPigeonS έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
Prestige 8 έγραψε:Να μπει κότα σε όλα τα θήραμα, για να βρισκουν παραπάνω θήραμα αυτοί που κυνηγούν ολοχρονα.. Και ιδιαίτερα μετά τη λήξη το Φεβρουάριο
οχι φιλε μου η λυση ειναι να φυγει το κοτα και απο το ενδημικο θηραμα για να το παιζουμε νομιμα και να μην βρισκουν αυτοι που κυνηγουν μετα το Φεβρουαριο.τι λες ?
Να φύγει και το ποσό της άδειας, να κυνηγούμε ολόχρονα και στο τέλος να καταστραφούν όλα και να μείνουμε μόνοι μας. Που κατ' εκεί οδεύουμε όπως δείχνουν τα πράγματα.

Σωστοί τρόποι διαχείρισης υπάρχουν φίλοι μου, αρκεί κάποιοι να ανοίξουν τα μάτια τους και εμείς το
α στόματά μας. Κατά παράξενο τρόπο η νοοτροπία μας δεν μας αφήνει να συνεργαζόμαστε σωστά, στους σοβαρούς τομείς που απασχολούν αυτό τον τόπο...
Giorgo 80 με κάλυψες .
Silverpigeon πολύ σωστό αυτό που λές στο ότι δέν συνεργαζόμαστε σωστά.Για αυτό τον λόγο ακόμα συζητούμε για το κυνήγι της μπεκάτσας τον Φεβρουάριο.Δυστυχώς Ο καθένας απο εμάς βλέπει το δικό του συμφέρον όπως ο ίδιος το αντιλαμβάνεται..

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”