ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Παιδιά, τί νούμερο πιστεύετε είναι το ιδανικό για τη φάσσα; Ρωτώ επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο κυνήγι αυτό.
Άβαταρ μέλους
Panmoy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: 21 Οκτ 2010, 10:20

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Panmoy »

spyrosspyrou851 έγραψε:Παιδιά, τί νούμερο πιστεύετε είναι το ιδανικό για τη φάσσα; Ρωτώ επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο κυνήγι αυτό.
Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα καρφωτό το 5άρι . Φυσικά παίζουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες ρόλο που μπορεί να επιλέξω και 6άρι και 7άρι π.χ πόσο κοντά παίζω τα πουλιά, καιρικές συνθήκες κτλ.
Το καλοκαίρι μπορείς να χρησιμοποιείς και το 6άρι κατακόρον μέχρι τα 35-40 μέτρα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αλλά το χειμώνα θεωρώ ότι το 5άρι είναι το ιδανικό.
Το 5άρι όμως παραμένει σαν η αιχμή του δόρατος στο οπλοστάσιο μου.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Panmoy έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Παιδιά, τί νούμερο πιστεύετε είναι το ιδανικό για τη φάσσα; Ρωτώ επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο κυνήγι αυτό.
Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα καρφωτό το 5άρι . Φυσικά παίζουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες ρόλο που μπορεί να επιλέξω και 6άρι και 7άρι π.χ πόσο κοντά παίζω τα πουλιά, καιρικές συνθήκες κτλ.
Το καλοκαίρι μπορείς να χρησιμοποιείς και το 6άρι κατακόρον μέχρι τα 35-40 μέτρα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αλλά το χειμώνα θεωρώ ότι το 5άρι είναι το ιδανικό.
Το 5άρι όμως παραμένει σαν η αιχμή του δόρατος στο οπλοστάσιο μου.
Ευχαριστώ Παντελή μου, σκέφτομαι για τις Εuropa 30 και Victory 31. Δεν θα χρησιμοποιήσω την Coturnice καθώς σε συνθήκες καλοκαιριού νομίζω 37 γρ είναι κάπως υπερβολή. Αν τις έχεις σε Νούμερο 5 δοκίμαστε τζίνες αντί σε νούμερο 6 όπως είχα ζητήσει πριν.Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Εξαρτατε Σπυρο και απο γραμμαρια που πεζεις και απο τσοκ που χρησιμοποιας και ως ενα σημειο ακομα και η ψυχολογια που εχεις αναπτυξει για ενα συγκεκριμενο φυσιγγιο ιδιαιτερα αν εκαμες και καμια ωραια βολη μαζι του.καλοκαιρι 31-33γρ μαξ, 5 η 6νο σκαι.η διαφορα με το κυνηγι του χειμωνα ατε να παω 2-3γρ παραπανω στην γομωση με το ιδιο σκαι παλι.φετος δοκιμασα για πρωτη φορα και 37γρ 4νο σε ενα καινουργιο ποστο που δεν σου εδιναν και πολυ τσιανς οι κυριες με ακαριαια αποτελεσματα οταν ημουν καλα πανω τους.κατα κυριο λογο ομως χρησιμοποιω 5-6 νο και αναλογως αυξανω η μειωνω την γομωση αναλογως καιρου.κυριως μιλω για βολες πανω απο τα 25μ γιατι κατω απο αυτο και με 10νο αν εισαι πανω της θα πεσει.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re:

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Pathfinder έγραψε:Εξαρτατε Σπυρο και απο γραμμαρια που πεζεις και απο τσοκ που χρησιμοποιας και ως ενα σημειο ακομα και η ψυχολογια που εχεις αναπτυξει για ενα συγκεκριμενο φυσιγγιο ιδιαιτερα αν εκαμες και καμια ωραια βολη μαζι του.καλοκαιρι 31-33γρ μαξ, 5 η 6νο σκαι.η διαφορα με το κυνηγι του χειμωνα ατε να παω 2-3γρ παραπανω στην γομωση με το ιδιο σκαι παλι.φετος δοκιμασα για πρωτη φορα και 37γρ 4νο σε ενα καινουργιο ποστο που δεν σου εδιναν και πολυ τσιανς οι κυριες με ακαριαια αποτελεσματα οταν ημουν καλα πανω τους.κατα κυριο λογο ομως χρησιμοποιω 5-6 νο και αναλογως αυξανω η μειωνω την γομωση αναλογως καιρου.κυριως μιλω για βολες πανω απο τα 25μ γιατι κατω απο αυτο και με 10νο αν εισαι πανω της θα πεσει.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ γνωρίζω ότι δουλεύουν στο περδίκι με νο 6. Το Europa είπα να το δοκιμάσω στο περδίκι μετά που ερώτησα για τζίνο αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία τζαι λέω να το δοκιμάσω στη φάσσα. Το Coturnice δεν φκαίννει από το *2 στο περδίκι καθώς έκαμα πάρα πολλές μακρυνές βολές με τζίνο. Το λιλά επίσης εξαιρετικό για μένα. Αλλά όπως είπα, είναι δοκιμασμένα στο περδίκι. Στη φάσσα σκέφτουμαι Εuropa τζαι λιλά σε 5 ή 6.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Υποψην οτι σε χαμηλα γραμμαρια 31-32 και κατω αν θα βαλεις Νο5 σκαι πρεπει να εχεις και τσιοκ 3* τουλαχιστον και πιο κλειστο για να εχεις την απαιτουμενη πυκνοτητα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Breda Pegaso έγραψε:Υποψην οτι σε χαμηλα γραμμαρια 31-32 και κατω αν θα βαλεις Νο5 σκαι πρεπει να εχεις και τσιοκ 3* τουλαχιστον και πιο κλειστο για να εχεις την απαιτουμενη πυκνοτητα.

Αυτό θα ρωτούσα, πάντα κυνηγώ με 4/2. Μήπως είναι πιο καλό 6 στο 4 και 5 στο 2.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ακριβως ακομα και το 7 αν κυνηγας σε τοπο που ερχονται κοντινα πουλια. Που και το 7 μεχρι 35-40 μετρα ειναι ΟΚ.


Και υπενθυμιζω 35-40 μετρα θεωρειται μακρινη βολη.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Panmoy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: 21 Οκτ 2010, 10:20

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Panmoy »

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο πόστ η εγνοια μου πλέον είναι να έρχονται τα πουλιά προς εμένα όπως επίσης και στο να καταφέρω να είμαι αθέατος στα πουλιά (καλή παραλλαγή).....άρα έχω επενδύσει χρόνο στο να βρώ πόστα που πληρούν αυτά τα κριτήρια και κατ'επέκταση έχω βελτιώσει και τον εξοπλισμό μου. Αν θέλεις να πετύχεις κάποιους καλούς αριθμούς στο κυνήγι της φάσσας πρέπει να παίζεις κουμανταρισμένα και όχι κάθε φορά να "προδίδεις" την κρυψώνα σου παίζοντας πουλιά στα 50-60-70 μέτρα και άμα πέφτουν να φακκάς γυρούς μες τα ορμάνια να γυρεύκεις. Βολές μέχρι τα 35, 40 μέτρα το πολύ είσαι μια χαρά. Με αυτά τα κριτήρια το 4* 3* ή το 4*2* (προτιμώ) κάμνει τη δουλειά του μια χαρά. Όταν κυνηγούσα με όπλο με διευρυμένους αυλούς κυνηγούσα με 3*2* αλλά αυτό δεν είναι βαρόμετρο.Εξαρτάται και από το όπλο σε συνάρτηση με το τσιοκ και το φυσίγγιο γι'αυτό θέλει να γίνονται δοκιμές. Ο κολλητός μου π.χ ο οποίος είναι πολύ σπουδαίος φασσάρης κυνηγά με ένα Browning Ultra XS και παίζει πάντοτε με 5*3* και 80% μόνο ένα φυσίγγιο χειμώνα καλοκαίρι (NSI Superfelt 5no. για να σας προλάβω). Οι επιτυχίες του είναι πάρα πολλές.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Panmoy έγραψε:Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο πόστ η εγνοια μου πλέον είναι να έρχονται τα πουλιά προς εμένα όπως επίσης και στο να καταφέρω να είμαι αθέατος στα πουλιά (καλή παραλλαγή).....άρα έχω επενδύσει χρόνο στο να βρώ πόστα που πληρούν αυτά τα κριτήρια και κατ'επέκταση έχω βελτιώσει και τον εξοπλισμό μου. Αν θέλεις να πετύχεις κάποιους καλούς αριθμούς στο κυνήγι της φάσσας πρέπει να παίζεις κουμανταρισμένα και όχι κάθε φορά να "προδίδεις" την κρυψώνα σου παίζοντας πουλιά στα 50-60-70 μέτρα και άμα πέφτουν να φακκάς γυρούς μες τα ορμάνια να γυρεύκεις. Βολές μέχρι τα 35, 40 μέτρα το πολύ είσαι μια χαρά. Με αυτά τα κριτήρια το 4* 3* ή το 4*2* (προτιμώ) κάμνει τη δουλειά του μια χαρά. Όταν κυνηγούσα με όπλο με διευρυμένους αυλούς κυνηγούσα με 3*2* αλλά αυτό δεν είναι βαρόμετρο.Εξαρτάται και από το όπλο σε συνάρτηση με το τσιοκ και το φυσίγγιο γι'αυτό θέλει να γίνονται δοκιμές. Ο κολλητός μου π.χ ο οποίος είναι πολύ σπουδαίος φασσάρης κυνηγά με ένα Browning Ultra XS και παίζει πάντοτε με 5*3* και 80% μόνο ένα φυσίγγιο χειμώνα καλοκαίρι (NSI Superfelt 5no. για να σας προλάβω). Οι επιτυχίες του είναι πάρα πολλές.
Παντελή μου, αν πάω φάσσα φέτος θα είναι η πρώτη φορά άρα για μένα δεν έχει τόση σημασία ο μεγάλος αριθμός αλλά η εμπειρία και ευελπιστώ η γνώση που θα αποκτήσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”