Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Καλό κεφάλαιο αυτό που άνοιξε ο Σόλωνας.

Η πτώση των σκαγιών στα 40 μέτρα, Νο. 6, είναι 4 ίντζες.

Δεν θα μπω καν στον κόπο να μιλήσω για μεγαλύτερες αποστάσεις.

Σόλων, με όλο το συμπάθειο αλλά δίνεις το κακό παράδειγμα στους νεότερους. Τώρα όλοι οι νέοι να είσαι σίγουρος ότι θα δοκιμάσουν αυτό που κατάφερες, διότι σε έχουν για πρότυπο εδώ μέσα.

Και ο Μugen που πυροβόλησε τον δεύτερο λαγό στα 50 μέτρα το ίδιο κάνει. Το μόνο που κατάφερε ο Mugen είναι να τραυματίσει 2 λαγούς που σίγουρα είναι νεκροί και οι δύο, και να στερήσει από την περιοχή κατά μέσο όρο 68 λαγούς την επόμενη χρονιά.

Τίποτα προσωπικό με κανένα από τους δυό, αλλά πριν γράψετε κάτι σκεφτείτε και τις επιπτώσεις.
:cry:
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Δημοσίευση από vti-chris »

Σάββα μην είσαι απόλυτος.
Να σου θυμίσω ότι πριν λίγο καιρό έγιναν δοκιμές με αποτελέσματα στα 50μ. και κανείς δεν ανάφερε ότι η απόσταση αυτή είναι εκτός ορίων μάλιστα τα αποτελέσματα επικροτήθηκαν και έδειξαν ότι όντως μπορεί να καταβληθεί ...στη θεωρία. Προσωπικά θεωρώ τα 30 άντε να σπάσει η πέτρα να γίνει χίλια κομμάτια 35μ. το MAXIMUM που θα πρέπει να ρίχνουμε για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.
Το 68 λαγοί δεν θα το σχολιάσω...εκτός πραγματικότητας...μακάρι να ήταν έτσι και δεν θα είχαμε πρόβλημα.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΦΙΛΕ ΣΑΒΒΑ.....ΠΡΟΤYΠO ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΝΤΕΛΑ.... ΟΧΙ ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ :D

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ!

ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ... ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΟΠΟΙΑΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΗΜΑΔΕΨΟΥΜΕ....ΕΥΘΕΙΑ!

ΟΥΤΟ ΣΙ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΣΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΓΩ, ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ(ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ).....ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΩΣΤΑ!!!

ΤΕΛΟΣ ....ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ...Ο GEORGE DIGWEED ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΠΑΖΕΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 118 ΜΕΤΡΩΝ :D


ΕΝΩΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΤΟΝ GEORGE DIGWEED.....ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ..ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑΣ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Breda Pegaso έγραψε:Σολων εχει βαση αυτο που λες.

Καθαρισες τα αυτα τα πουλια? Ποσα σκαγια ειχαν πανω και που? Ειναι και αυτο πολυ ενδιαφερον...
ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΠΟΛΛΗ ΣΥΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ....ΑΦΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΦΟΥΛ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΥΝΓΕΤΡΩΣΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΗΤΑΝ ΟΤΙ....ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ....ΑΝ Η ΒΟΛΕΣ ΗΤΑΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΟΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ(DROP)....ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα,
Αν και προσπάθησα σήμερα να γράψω στο παρόν θέμα, ο χρόνος ήταν εναντίον και δεν έγινε εφικτό.
Το θέμα που άνοιξε ο Σολωνας, είναι εξαιρετικό και προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν ελαβα υπόψιν την απόσταση που έκανε την βολή του, αφού ειναι γνωστό οτι τέτοιες βολές δεν είναι ο κανόνας.
Σε τέτοια θέματα πρέπει να κρατάμε την γνώση και την ουσία και όχι το παράδειγμα.
Είμαι και εγω υποστηρικτής των μάξιμουμ 35 μέτρων αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με ενα τέτοιο παράδειγμα θα αρχίσω να βάλλω στα 100 μέτρα, νομίζω εχω περισσότερο μυαλό απο μια τέτοια πράξη και απο την στιγμή που όλοι μας απαιτούμε και θέλουμε κυνηγετικη παιδιά, τέτοια θέματα είναι σε θεση να την προσφέρουν διότι στην τελική ανάλυση, απο εδώ, μπορεί περίτρανα να βγει το συμπέρασμα οτι τέτοιες βολές σε εν κινήσει θήραμα είναι πέρα για πέρα δύσκολες και ακατορθωτες και δύσκολα μπορούν να γίνουν κανόνας.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Η ΠΤΩΣΗ(DROP) ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Εγώ θα προσεγγίσω το ποιο πάνω θέμα κάπως διαφορετικά…..Η μέγιστη απόσταση που μπορεί ένα λιοκανο οπλο να καταβάλει το στοχο είναι η απόσταση εκεινη στην οποια η πυκνότητα της κατανομής (σε σχέση πάντα με το ανάλογο τσοκ , ανάλογο μεγεθος σκαγιού και το ανάλογο θήραμα) είναι η απαιτούμενη για να καταβληθεί το θήραμα. Από εκει και πέρα και σε αποστάσεις 60-70 μετρα όπως είναι το παράδειγμα του φιλου του Σόλωνα ,η επιτυχία έρχεται μόνον οταν εχει μέσα ΤΟ ΠΑΡΑΓΩΝΤΑ ΤΥΧΗ. Κατά την γνώμη μου, οι συνεχείς δόκιμες σε τέτοιες ακραίες αποστάσεις είναι καταδικασμένες σε αποτυχία , αλλα και σε τραυματισμούς θηραμάτων χωρις κάρπωση. Η αναφορά δε του Σολωνα σε αυτές ειχε περισσότερο την επεξηγιση της τεχνικής που θα χρησιμοποιήσουμε, αν θα τυχη κάποτε να επιχειρήσουμε τέτοιες εξωπραγματικές βολές και όχι την προτροπή να επιχειρούμε συχνές βολές σε τέτοιες αποστάσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”