Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Απάντηση
huntingismylife
Full Member
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 16 Σεπ 2013, 16:38

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από huntingismylife »

BAIKAL 1980 έγραψε:νασαστε καλα για τα ωραια σας σχολια...πραγματικα...θελει μεγαλη κραση αλλα εστω και μια ευκαιρια εντος βολης...αξιζει να περιμενεις ολη μερα...!το ιδιο και οι φασσες...ενα μπουλουκι...μια ευκαιρια απο το πρωι μεχρι το βραδυ...σε κανει να ξεχνας ολη σου την κουραση...
Φιλε μπαικαλ πραγματικα τζινη τη στιγμη που βλεπεις τη φασσα που περιμενεις τοση ωρα να φανει στον οριζοντα και να ερxεται πανω σου!!!ΞΕXΝΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
BAIKAL 1980

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

huntingismylife έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:νασαστε καλα για τα ωραια σας σχολια...πραγματικα...θελει μεγαλη κραση αλλα εστω και μια ευκαιρια εντος βολης...αξιζει να περιμενεις ολη μερα...!το ιδιο και οι φασσες...ενα μπουλουκι...μια ευκαιρια απο το πρωι μεχρι το βραδυ...σε κανει να ξεχνας ολη σου την κουραση...
Φιλε μπαικαλ πραγματικα τζινη τη στιγμη που βλεπεις τη φασσα που περιμενεις τοση ωρα να φανει στον οριζοντα και να ερxεται πανω σου!!!ΞΕXΝΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!


....τζαι καμμια φορα που το αγχος σου επειδει ισως εν δεις αλλο πουλι ουλλη μερα η σιηπεθκια σου καθεται 3 μετρα πουκατω της!!! :lol: οποτε μην στεναχωρκιεσαι για το καλλικωμα της παπιας...next time φιλε μου!!!εν ολα στο παιχνιδι...
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

huntingismylife έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:νασαστε καλα για τα ωραια σας σχολια...πραγματικα...θελει μεγαλη κραση αλλα εστω και μια ευκαιρια εντος βολης...αξιζει να περιμενεις ολη μερα...!το ιδιο και οι φασσες...ενα μπουλουκι...μια ευκαιρια απο το πρωι μεχρι το βραδυ...σε κανει να ξεχνας ολη σου την κουραση...
Φιλε μπαικαλ πραγματικα τζινη τη στιγμη που βλεπεις τη φασσα που περιμενεις τοση ωρα να φανει στον οριζοντα και να ερxεται πανω σου!!!ΞΕXΝΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
ειναι η αποκορυφωση της υπομονης σου!!! ανταμειβη των κοπων σου!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

BAIKAL 1980 έγραψε:
WOODPIGEONHUNTER έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:Το κυνηγι της φασσας για μενα ειναι ολοχρονο...υπαρχουν και αλλοι που κυνηγανε τη φασσα και το χειμωνα με το ιδιο παθος οπως το καλοκαιρι?ωραια θα ηταν να ανταλλασαμε και 1-2 κουβεντες εμεις οι ορκισμενοι φασσαριδες και για τα χειμερινα κυνηγια...και κυριως που τις κυνηγαμε...φραχτες?βουνα?ημιορινα?...προσωπικα εγω και ο diamond σχεδον ολοχρονα τις κυνηγαμε κοντα σε ευκαληπτους διπλα απο φραχτη...τα πουλια βρισκουν καταφυγιο σε αυτα τα δεντρα και χωρις καμμια προειδοποιηση μπορουν να κανουν την εμφανηση τους απο το πουθενα...μπορει ομως να μεινουμε και με 2 χειλη καμενα ολη μερα...!δυνατοι ανεμοι και παλιοκαιρος για καποιους ειναι καταστροφη της κυνηγετικης τους εξορμισης...για μας ομως μπορει να ειναι και η μερα που περιμεναμε...οποτε με τις οποιες καιρικες συνθηκες, ειμαστε εκει στο ποστο σχεδον ολη μερα...
καλησπερα!
και για μενα ειναι ολοχρονο κυριακη τεταρτη μεχρι τελος φλεβαρη.... εν γυριζω να δω τζικλα!!
το καιρο της τζικλας το κυνηγι της το καμνω κυριως σε μερη που εχει βαλανιδιες!! το αγαπημενο της φαι!!
ΑΡΡΩΣΤΙΑΑΑΑΑ

...ετον αλλο ενα δικο μας...ουτε μεις παμε τζικλες εκτος απο τις 1-2 τελευταιες κυριακες οπου και σταματα η φασσα...και εκτος απο κατι τζιθκιαστρα το Γενναρη μετα απο το πρωινο στη φασσα...ο καθε ενας εχει τον τοπο του...βαλανιθκια σιγουρα ε το φαι της...οπως και τα κουτσια...υπαρχουν πολλες περιοχες που εν τις συγκοφκεις αλλα αμα τους δωσεις ευκαιρια εχει αρκετο θηραμα...φυσικα θελει πολλη υπομονη και οχι παω η ωρα 6 και φευγω η ωρα 6:25 επειδει εν εσιει τιποτε...η φασσα θελει κραση και ποτε δεν ξερεις ποτε θα κανει την εμφανηση της...αν την κανει...

οποτε θα τα λεμε στο ενδυμικο φιλε
εχεις πμ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
BAIKAL 1980

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

ξηανεις τζαι αγχοι τζαι δουλεια τζαι προβληματα με την ταχυπαλμια που σε πιανει...οσες φασσες τζαι αν επαιξα στη ζωη μου...παντα πιανει με το ριγος σε καθε πουλι που θωρω τζαι περιμενω το να με καπελιασει!
BAIKAL 1980

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

εχεις πμ[/quote] ...απαντησα σου! ;)
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

BAIKAL 1980 έγραψε:ξηανεις τζαι αγχοι τζαι δουλεια τζαι προβληματα με την ταχυπαλμια που σε πιανει...οσες φασσες τζαι αν επαιξα στη ζωη μου...παντα πιανει με το ριγος σε καθε πουλι που θωρω τζαι περιμενω το να με καπελιασει!
αυτο ειναι !!!! η στιγμη που βλεπεις την πουλλαδα να ερκεται πανω σου και δουλευκουν στο φουλ ουλλες σου οι αισθησεις!!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
BAIKAL 1980

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

WOODPIGEONHUNTER έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:ξηανεις τζαι αγχοι τζαι δουλεια τζαι προβληματα με την ταχυπαλμια που σε πιανει...οσες φασσες τζαι αν επαιξα στη ζωη μου...παντα πιανει με το ριγος σε καθε πουλι που θωρω τζαι περιμενω το να με καπελιασει!
αυτο ειναι !!!! η στιγμη που βλεπεις την πουλλαδα να ερκεται πανω σου και δουλευκουν στο φουλ ουλλες σου οι αισθησεις!!!


..ατε..περιμενω να δω και καμμια φωτο απο το χειμερινο...περσι 1η Κυριακη χτυπησα 16 φασσες και 3 περδικια...ηρταν τζαι εκαρφωσαν πανω μου τα γεριμα...εν τζαι φταιω!!! :lol: :lol: :lol:
PB687 Diamond Pigeon

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από PB687 Diamond Pigeon »

Ρε παιδία, η φωτογραφία με τις πάπιες που ανάρτησε ο φίλος μου ο Παλιόβερκας (Baikal 1980), συνοδεύεται με μια καταπληκτική ιστορία.

Η προηγούμενη μέρα, το Σάββατο ήταν μια ημέρα που έβρεχε ασταμάτητα όλη μέρα. Συναντηθήκαμε στο καθιερωμένο πρωινό καφέ του Σαββάτου με όλη την παρέα μας, και ως συνήθως, ο Παλιόβερκας και εγώ αρχίσαμε την κουβέντα μας για την επόμενη μέρα. Οι υπόλοιποι της παρέας, μαθημένοι με την κατάντια μας, όρχησαν τα παράπονα ότι <<ουλλον για τζιηνί μιλάτε ρε>>. Εν πάση περιπτώσει, ευχόμασταν ότι τα νερά θα σταματούσαν ως το πρωί για να μπορέσουμε και εμείς να απολαύουμε το κυνήγι μας.

Ξυπνήσαμε το πρωί και ακόμα έβρεχε. Άσχημα τα πράγματα λέγαμε ο ένας στον άλλο και ήμασταν πεπεισμένοι ότι δεν θα βλέπαμε πουλί εκείνη την μέρα. Αλλά, συνεχίσαμε την πορεία μας. Πήγαμε στον κυνηγότοπο σιγά σιγά και περιμέναμε μήπως και σταματήσει η βροχή. Δεν σταματούσε με τίποτα!. Αποφασίσαμε τότε αφού ήρθε και η ώρα να κατεβούμε που το αυτοκίνητο για να πάμε στα πόστα που ήταν και σχετικά κοντά ευτυχώς!
Μετά που λίγη ώρα ήρθε άλλος ένα νεαρός κυνηγός και πήρε πόστο κοντά μας, αλλά δεν μπορούσε να ησυχάσει λόγο του ότι οι φάσσες ήταν εξαφανισμένες και η βροχή δεν έλεγε να κοπάσει. Άντεξε ο άνθρωπος γύρω στα 45 λεπτά και μας αποχαιρέτισε. Μείναμε με τον σύντροφο σε όλη την περιοχή μόνοι μας!! Δεν υπήρχε κανένας άλλος τριγύρω – μόνο εμείς οι πελλοί θα πηγαίναμε για κυνήγι με έτσι καιρό!

Εγώ και ο Παλιόβερκας στα πόστα μας πιστά. Αξίζει να σημειώσουμε ότι φορούσαμε από πάνω μέχρι κάτω αδιάβροχα, αλλά και η κρυάδα έσπαζε κόκκαλα. Γύρω στις 10πμ, όταν είχαμε και εμείς πλέον μπουχτίσει με την κατάσταση, λέω του Παλιοβερκά <<Μείνε δαμέ να πάω να δω πιο κάτω μες ’την λιμνούα αν έσιει τίποτε τζιαι να έρτω να φύουμε>> . Όπως ήταν το πόστο μου πάνω στην όχθη του χωραφιού, πόστο που φύλαγε το μικρό δασάκι από ευκαλύπτους, πήρα την ευθεία για την λιμνούα που δημιουργήτουν από το ποταμό περπατώντας πας την κορυφή της όχθης. Όταν είχα περπατήσει για περίπου 35-40 μέτρα, άκουσα τον σύντροφο να μου φωνάζει (να ξυλαρυντζήζεται μάλλον!!). Ενστικτωδώς βλέπω προς τον ορίζοντα και βλέπω 4 πουλιά αρκετά μακριά να έρχονται προς τα πάνω μας. Χωρίς σκέψη γονάτισα. Όσον εκοντεύκαν τα πουλιά τόσον επιβεβαιωνόταν ότι τα πουλιά τελικά μάλλον δεν ήταν φάσσες αλλά πάπιες!! Οι πάπιες εκοντέψαν μου σε απόσταση βολής, αλλά με την ταχύτητα τους και και την απόσταση που είχαν από εμένα, θα ήταν μια αρκετά δύσκολη βολή. Αξιολογώντας την πορεία τους, αποφάσισα να τα αφήσω να περάσουν γιατί θα περνούσαν ακριβώς πουπάνω που τον σύντροφο μου. Έτσι και έγινε. Ο Παλιοβερκάς πετάχτηκε από το πόστο, σημάδεψε και πυροβόλησε. Μια τουφεκιά μόνο!! Δυο πάπιες χτυπήθηκαν όμως!! Ο ίδιος δεν κατάλαβε τι έγινε και νόμιζε ότι η δεύτερη πάπια <εσσειιζε>!!!. Από εκεί που ήμουν του φώναζα για την κωλοφαρδία του και διάφορα άλλα, βλέποντας συνεχώς όμως τα άλλα δυο πουλιά που είχαν προχωρήσει αρκετά μακριά. Όπως ο σύντροφος μου γύρευε τα πουλιά στα ψηλά χόρτα του εφώναξα να μείνει ακίνητος. Οι δυο η άλλες πάπιες πετούσαν πάνω από τα δασάκι με τους ευκαλύπτους και επέστρεφαν πίσω και γύρευαν τα ταίρια τους. Ο Παλιοβερκάς άθελα του είχε τουφεκίσει και τα δυο θηλυκά των ζευγαριών και επέστρεφαν τα αρσενικά να τα βρουν. Μονομιάς και οι δυο πήραμε θέσεις μάχης! Αυτή τη φορά όμως, οι δυο οι πάπιες ήταν πιο κοντά μου εμένα αφού και ο σύντροφος ήταν εκτός του πόστου του. Σημαδεύω, τραβώ την σκανδάλη και βλέπω την πρώτη να χτυπιέται, σημαδεύω και την δεύτερη, την πετυχαίνω και αυτή αλλά κουτσόφτερη. Την βλέπω να παίρνει πορεία προς το έδαφος γύρω στα 100 με 125 μέτρα, όπου ακούσαμε μια αποτελειωτική βολή.

Η ώρα ήταν 10:20πμ. Μέσα σε 20 λεπτά κρατούσαμε 3 πάπιες!!

Φύγαμε μονομιάς για το σπίτι ανήμποροι και οι δυο να πιστέψουμε τη είχαμε μόλις ζήσει και ότι θα είναι μια ιστορία που θα λέμε στους γιόκες μας και όχι μόνο.
huntingismylife
Full Member
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 16 Σεπ 2013, 16:38

Re: Χειμερινό κυνήγι Φάσσας

Δημοσίευση από huntingismylife »

Πολυ ωραια περιγραφη!πραγματικα προσπαθω ακομα να δημιουργησω εικονες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”