ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΦΥΛΑΧΤΡΕΣ

Οι φάσσες... στο κόκκινο!
Στο φιλμ «Η γυναικάρα με τα κόκκινα», ένα φρεάτιο αέρα από το μετρό «σήκωνε» τη λίμπιντο των θεατών στα ύψη... Πώς θα αντιδρούσαν όμως τα πουλιά -και δη οι φάσσες- βλέποντας από ψηλά μια σιλουέτα ντυμένη στα κατακόκκινα να τις περιμένει στο καρτέρι;

Στη μακρινή Αγγλία, όπου το κυνήγι της φάσσας έχει εξελιχθεί σε «επιστήμη», μια έντονη συζήτηση για την αχρωματοψία ή όχι των σιδερένιων πουλιών βρίσκεται σ' εξέλιξη ανάμεσα στους φανατικούς της φυλάχτρας... «Είναι το κόκκινο το νέο καμουφλάζ;» Με αυτό το ερώτημα έγινε στην Αγγλία μεγάλη έρευνα με στόχο να διαπιστωθεί η δυνατότητα χρήσης του... κόκκινου χρώματος για τα καρτέρια της φάσσας!

«Είναι το κόκκινο το νέο καμουφλάζ;» Με αυτό το ερώτημα έγινε στην Αγγλία μεγάλη έρευνα με στόχο να διαπιστωθεί η δυνατότητα χρήσης του... κόκκινου χρώματος για τα καρτέρια της φάσσας!

Ολα ξεκίνησαν όταν κάποιοι ορνιθολόγοι ανακοίνωσαν ότι οι φάσσες δεν μπορούν να δουν το κόκκινο χρώμα. Οι φασσοκυνηγοί ξέρουν ότι αν κάτι τέτοιο αποδειχθεί αληθές, ένα κόκκινο τζάκετ θα ήταν ό,τι καλύτερο για να φαίνεται από μακριά από τους άλλους κυνηγούς ποιος έχει πιάσει το κάθε καρτέρι. Οι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι τα μάτια της φάσσας έχουν πιο ευρυγώνια όραση απ' ό,τι τα δικά μας.

Αυτά είναι τα σημεία του αμφιβληστροειδούς μέσα στο μάτι που εντοπίζουν το κόκκινο, το πράσινο και το μπλε φως. Επίσης, διαθέτουν κώνους που τους επιτρέπουν να διακρίνουν τις ακτίνες UV. Ετσι έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν περισσότερα χρώματα απ' ό,τι εμείς. Μπορούν να δουν χρώματα σε 4 διαστάσεις, ενώ εμείς μπορούμε να τα δούμε μόνο τρισδιάστατα.

Ερμηνείες...
Και όμως οι φάσσες δεν εκμεταλλεύονται αυτό το πλεονέκτημά τους, όπως εμείς θα περιμέναμε. Οι φασσοκυνηγοί που ασπάζονται τη θεωρία για το κόκκινο χρώμα και την έχουν εφαρμόσει, δοκιμαστικά, λένε ότι τα πουλιά δεν φοβούνται να πλησιάσουν σε καρτέρια με κυνηγούς που φοράνε έντονα κόκκινα ρούχα ή καπέλα. Συμπεριφέρονται σαν να μην τους βλέπουν ή σαν να μη διαφέρουν από τα δέντρα και τη φυλάχτρα.

Ομορφη είναι μέσα στο κόκκινο, αλλά το ερώτημα είναι αν τη βλέπουν οι φάσσες που έρχονται.

Οι Αγγλοι έκαναν τα τεστ και με κόκκινα τζάκετ. Επιασαν φυλάχτρες και καρτέρια για να δουν αν πραγματικά οι φάσσες τούς βλέπουν. Σύμφωνα με τα στοιχεία τους, τα πουλιά τούς πλησίασαν κανονικά, και μόνο κάποιες απότομες κινήσεις με το όπλο τα απέτρεψαν από το να περάσουν κοντά από τα καρτέρια.

Στην έρευνα των Αγγλων κυνηγών συμμετείχαν και επιστήμονες όπως ο Αντι Μπένετ, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Μπρίστολ και ένας από τους κορυφαίους ορνιθολόγους στον κόσμο με εξειδίκευση στην όραση και τη συμπεριφορά των πουλιών. «Ξέρουμε ότι οι φάσσες διακρίνουν τα χρώματα και θα ήταν εύκολο να διακρίνουν το κόκκινο από το πράσινο», δήλωσε και συνέχισε: «Επίσης ξέρουμε ότι μπορούν να δουν τις ακτίνες UV, κάτι που για τους ανθρώπους είναι αδύνατον. Αυτό σημαίνει ότι οι φάσσες βλέπουν περισσότερα χρώματα απ' ό,τι οι άνθρωποι. Αλλά είναι δύσκολο να αποδείξουμε τόσο ότι αυτά τα χρώματα είναι πραγματικά, αλλά και κατά πόσο μπορούν να περιγραφούν στον άνθρωπο».

Δόκιμες...
Ο Τζον Μπάντλεϊ είναι έμπειρος φασσοκυνηγός και δήλωσε ότι είναι απόλυτα σίγουρος ότι οι φάσσες μπορούν να δουν τα χρώματα με κάποιον τρόπο που ίσως δεν είναι ο ίδιος μ' αυτόν που τα διαχωρίζουμε εμείς. Γι' αυτό και αποφάσισε να κάνει μόνος του κάποιες δοκιμές, αλλάζοντας καπέλα και ρούχα σε κάποιο κυνήγι του. Διαπίστωσε ότι μπορούσε να τουφεκίσει φάσσες με όλα τα χρώματα που δοκίμασε, ακόμη και με το λευκό πουκάμισο (αρκεί να μην κουνιέται στο ελάχιστο πριν από τη τουφεκιά). «Τα μάτια τους συλλαμβάνουν αμέσως την κίνηση και όχι το χρώμα», δήλωσε ο Τζον Μπάντλεϊ.

Οι φάσσες μπορούν να δουν τα χρώματα με κάποιον τρόπο που ίσως δεν είναι ο ίδιος μ’ αυτόν που τα διαχωρίζουμε εμείς.

Από την πλευρά του, ο δρ Ντέιλ Ρόλινς, ειδικός για την άγρια ζωή, στο Τέξας των ΗΠΑ, δήλωσε ότι: «Φοράτε έντονο πορτοκαλί καπέλο ή γιλέκο για τη δική σας ασφάλεια.

Τα υψηλής ευκρίνειας φωσφοριζέ γιλέκα χρησιμοποιούνται στις Ηνωμένες Πολιτείες τα τελευταία 20 χρόνια και έχουν μειώσει δραστικά τα κυνηγετικά ατυχήματα.

Τώρα σ' ό,τι αφορά την απόκρυψη του κυνηγού, εμείς πιστεύαμε για χρόνια ότι τα ελάφια έχουν αχρωματοψία και δεν μπορούν να διακρίνουν χρώματα αλλά μόνο υποκείμενα. Σήμερα, γνωρίζουμε ότι τα ελάφια έχουν τη δυνατότητα να ξεχωρίζουν τα χρώματα αλλά όχι στον ίδιο βαθμό καθαρότητας όπως ο αγριόγαλλος, για παράδειγμα».

Τέλος, ο ορνιθολόγος Σιμόν Λάγκλιν, του Πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ, δήλωσε στην έρευνα ότι: «Οι φάσσες έχουν πολύ πιο καλή όραση στα χρώματα από ό,τι εμείς. Για παράδειγμα, έχουν έξι διαφορετικούς τύπους κώνων στον αμφιβληστροειδή τους (ενώ εμείς έχουμε τρεις), που μεγαλώνουν το οπτικό τους πεδίο και τις δυνατότητές τους να διαχωρίζουν τα χρώματα. Οι ευαισθησίες τους στις διαφορές στα μήκη κύματος των χρωμάτων επαυξάνεται με μικροσκοπικά σταγονίδια λίπους στην επιφάνεια των ματιών τους. Τα τεστ συμπεριφοράς που πραγματοποιήσαμε στα πουλιά, με χρωματικές δοκιμές, μας απέδειξαν ότι οι φάσσες μπορούν να διακρίνουν μικρές αλλαγές στο μήκος κύματος του οπτικού τους πεδίου, που αποδεικνύει ότι έχουν την ίδια εξαιρετική όραση στην ανάλυση των χρωμάτων, τόσο στο πράσινο όσο και στο κόκκινο».

Φαίνεται, τελικά, ότι οι φάσσες έχουν μπερδέψει και τους ειδικούς όσον αφορά το θέμα του διαχωρισμού του κόκκινου χρώματος από το πράσινο, που είναι το περιβάλλον του κυνηγότοπου.

Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι κυνηγοί, ακόμη και αυτοί που δεν τις κυνηγάνε, θεωρούν ότι οι φάσσες διακρίνουν την κίνηση στο έδαφος πιο γρήγορα από κάθε άλλο θήραμα και απομακρύνονται αμέσως από το σημείο.

TΟ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ;
Ισως οι Αγγλοι φασσοκυνηγοί να έχουν δίκιο με τη νέα θεωρία τους, δεν είναι όμως τυχαίο ότι οι ίδιοι παραδέχονται πως συνεχίζουν να κουβαλάνε και ένα αδιάβροχο παραλλαγής στο σακίδιό τους για κάθε περίπτωση...

Αντώνης Μπληζιώτης
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

οι ρε κοπελια εγώ θα πάω με την φανέλα του φυγά πρώτη κυριακή για να δοκιμάσω άσπρη να δούμε τι λαλεί το πράγμα :lol: :lol: :lol:
EPANIEL POWER
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

APOLLON_1 έγραψε:οι ρε κοπελια εγώ θα πάω με την φανέλα του φυγά πρώτη κυριακή για να δοκιμάσω άσπρη να δούμε τι λαλεί το πράγμα :lol: :lol: :lol:
και οι αλλοι ολοι κυνηγοι εν να πασι με τη φανελλα του φτιαγμενου( δηλ πρασινο) :lol:
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

δεν βλέπω απάντησης σ`αυτό το θέμα τι νομίζετε?
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από canastas »

φίλε είναι το ποιο παράξενο πουλί, θα ακούσεις διαφόρα και ιδιαίτερα αν την κυνηγίσεις θα δείς πολλά. Έγω έχει τόσα χρόνια που την κυνήγω και είδα πολλά. Μια χρόνια κατά το μεσημέρι ανάψαμε τα κάρβουνα στο βούνο (ενώητε σε τόπο καθαρό για να μην προκλειθέι φωτιά) και όπως ήταν όλος αυτός ο καπνός που άναψαμε την φωτιά και η φασαρία που κάμναμε ήρτε στο ένα μετρό δίπλας. Αν δεν την πυροβολούσαμε (εννωήτε ότι την πιάσαμε :D ) υπολογίζω θα ερχόνταν να κάτσει να φάει μαζι μας.... :lol:
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

πάντως εγώ θα ρισκάρω το πολύ πολύ να μην παίξω πουλί με άσπρη φανέλα θα κάμω την δοκιμη μου θα δείξει η νεκροψία
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:πάντως εγώ θα ρισκάρω το πολύ πολύ να μην παίξω πουλί με άσπρη φανέλα θα κάμω την δοκιμη μου θα δείξει η νεκροψία
καλα ποιος ο λογος να κανει κανεις κατι τετειο?
ελειφτικετε τες φανελες παραλαγης ?

για να καταλαβουν και οι κενουριοι ποιος ο λογος της παραλαγης εστω και αν τα πουλια εχουν αχρωματοψια, η φανελα η ασπρη για παραδειγμα στα ματια του πουλιου ειναι μια Φλατ επιφανεια, εφκολα μια φασσα θα καταλαβει οτι μια μεγαλη φλατ επιφανεια ταραξει εστω και λιγο που θα κανεις για να βαλεις το οπλο μπροστα σου για να εισαι ετοιμος !
Ενω η παραλαγη που αποτελειται απο μεροι καφε, πρασινου ακομα και πορτοκαλιου σπαζει την φανελλα στα ματια του πουλιου σε μικρα κομματακια με αποτελεσμα να δυσκολεβεται να την εντοπιση ποσο μαλλον να δει την κινηση!
τοσο απλο !

επισης η φασσα και να εχει αχρωματοψια το ασπρο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΑ αρα το ξεχωριζει!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

sotiris!129 έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:πάντως εγώ θα ρισκάρω το πολύ πολύ να μην παίξω πουλί με άσπρη φανέλα θα κάμω την δοκιμη μου θα δείξει η νεκροψία
καλα ποιος ο λογος να κανει κανεις κατι τετειο?
ελειφτικετε τες φανελες παραλαγης ?

για να καταλαβουν και οι κενουριοι ποιος ο λογος της παραλαγης εστω και αν τα πουλια εχουν αχρωματοψια, η φανελα η ασπρη για παραδειγμα στα ματια του πουλιου ειναι μια Φλατ επιφανεια, εφκολα μια φασσα θα καταλαβει οτι μια μεγαλη φλατ επιφανεια ταραξει εστω και λιγο που θα κανεις για να βαλεις το οπλο μπροστα σου για να εισαι ετοιμος !
Ενω η παραλαγη που αποτελειται απο μεροι καφε, πρασινου ακομα και πορτοκαλιου σπαζει την φανελλα στα ματια του πουλιου σε μικρα κομματακια με αποτελεσμα να δυσκολεβεται να την εντοπιση ποσο μαλλον να δει την κινηση!
τοσο απλο !

επισης η φασσα και να εχει αχρωματοψια το ασπρο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΑ αρα το ξεχωριζει!
επειδή σωτήρη μου λέει εκεί στο κείμενο που έγραψα ότι δοκίμασε ακόμη και άσπρο αν το διεβασες άρα θα δοκιμάσω και εγώ τώρα να μου πεις είσαι πέλλος ναι μπορεί να είμαι και είπα το πολύ πολύ να μην παίξω ούτε και 1 αλλα εγώ θα ρισκάρω είμαι περίεργος να δω αν δουλεύει η όχι γ`αυτο για να μην παει ολο το κυνιγη χαμενο τον συντροφο θα τον βαλω σε αποσταση καλη απο εμενα τουλαχιστον αν μεν δουλεψει να παιξει αυτος μερικες :lol: :lol: :lol:
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

απλα λαλω σου το βαση επαγγελματος το ασπρο&μαυρο δεν ανοικουν στα χρωματα... αρα καποιος που εχει αχρωματοψια βαση λογικης αυτα τα 2 τα αναγνωριζει !
η φασσα και αχρωματοψια να εχει το ασπρο δεν υπαρχει στην φυση της αρα το αναγνωριζει σαν ξενο !
μην βασιζεσαι και τοσο στα γεγονοτα της Αγγλιας και εδω μεσα στο Παρκο Αθαλασσας να πας με ασπρη φανελλα η φασσες παλι θα ερθουν απο επανω σου !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

κατάλαβα τι εννοείς απλός και εγώ πιστευκω ότι είναι κίνηση που βλέπουν και όχι χρώματα και δεν "πιστευκω" ότι η φάσσα έχει αχρωματοψία διότι και στο κείμενο λέει ότι ο καλύτερος ορνιθολόγος λέει ότι ξεχωρίζουν πιο πολλά χρώματα από εμάς άρα βλέπει πολύ καλύτερα από εμάς αλλα παλε σαν να μην θέλουν η δεν το καταλαβαίνουν δεν ξέρω τόσο εύκολα όπως και να έχει θα δείξει η νεκροψία εγώ θα το ρισκάρω με το άσπρο και θα δούμε
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”