Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από FRANCHI »

Η γνώμη η δική μου είναι η φάσσα είναι το πιο εύκολο από όλα τα μεγάλα θηράματα να πέσει. Αυτό γιατί είναι μεγάλο πουλί με μεγάλα φτερά..μεγάλος στόχος άρα όλο και κάπου θα χτυπηθεί ειδικά στα φτερά. Επίσης δεν πετά χαμηλά αλλά συνήθως σε καθαρό ουρανό και έχει καθαρό οπτικό πεδίο και αν δεν σε δει πετά ευθεία και η πρώτη ντουφεκιά είναι εύκολη. Αν ακούονται τα σκάγια σημαίνει εν ψηλά που πετά..είναι σαν να πυροβολήσεις σε ένα δέντρο από μακρυά και σε ένα από κοντά..σε ποιό από τα δύο θα ακούσεις τα σκάγια? Με το μπαμ τα σκάγια βρίσκονται στο στόχο και δεν ακούεις το χτύπημα λόγω του μπαμ. Τώρα αν είναι μετά που κάποια απόσταση πιστεύω η διάρκεια του ήχου της ντουφεκιάς θα τελιώσει και θα προλάβουμε να ακούσουμε και τα σκάγια
I believe half of what I see and nothing of what I hear
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από cyprohunter »

Φίλε η πρόταση όπου και να κτυπήσουν το πουλι θα ππεσει νομιζω δεν ισχυει για την φασσα και καποτε το περτικο!!![/quote]
Φίλε μου, παλί εγω νομίζω όπως εξήγησα και πριν ό,τι θα πέσει αλλά το θέμα είναι που! Μπορεί και 100 μέτρα παρακάτω...
Φιλικά,
Αναστάσης
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από cyprohunter »

Αν ήσουν πάνω του μιλούμε πάντα, δηλαδή αν έφαε σκάγια/σκάι
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από canastas »

FRANCHI έγραψε:Η γνώμη η δική μου είναι η φάσσα είναι το πιο εύκολο από όλα τα μεγάλα θηράματα να πέσει. Αυτό γιατί είναι μεγάλο πουλί με μεγάλα φτερά..μεγάλος στόχος άρα όλο και κάπου θα χτυπηθεί ειδικά στα φτερά. Επίσης δεν πετά χαμηλά αλλά συνήθως σε καθαρό ουρανό και έχει καθαρό οπτικό πεδίο και αν δεν σε δει πετά ευθεία και η πρώτη ντουφεκιά είναι εύκολη. Αν ακούονται τα σκάγια σημαίνει εν ψηλά που πετά..είναι σαν να πυροβολήσεις σε ένα δέντρο από μακρυά και σε ένα από κοντά..σε ποιό από τα δύο θα ακούσεις τα σκάγια? Με το μπαμ τα σκάγια βρίσκονται στο στόχο και δεν ακούεις το χτύπημα λόγω του μπαμ. Τώρα αν είναι μετά που κάποια απόσταση πιστεύω η διάρκεια του ήχου της ντουφεκιάς θα τελιώσει και θα προλάβουμε να ακούσουμε και τα σκάγια
Κυνηγισες ποτέ ξάνα φάσσα....???
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από sotiris!129 »

LEFKIOS έγραψε:….Μα αφού άκουσα τα σκάγια να κτυπούν πάνω της, γιατί δεν έπεσε …οι χαρτούτσιες δεν κόφκουν. Πόσες φορές δεν ακούσαμε αυτή τη φράση από φίλους κυνηγούς η και από εμάς τους ίδιους ακόμη. Πράγματι αυτό συμβαίνει η είναι κάτι άλλο. Ποιο κάτω βάζω μια Φώτο η οποία δίνει απάντηση. Σχολιάστε.
φιλε Λεφκιε πραγματι παιζουν ολα ρολο, παρολα αυτα με 150-200 σκαγια λιο δυσκολο αμα εισαι πανω της να μεν φαει σκαγια καπου εκει...να σου θυμισω πως περσυ αλλα και φετος το χειμωνα ειχα αρκετες βολες ΠΑΝΩ στο πουλι και αυτο να παραμενει ζωντανο και να πεθαινει παρακατω και μαλιστα σε μεχρι και αποστασης 100-200 μετρα
2.jpg
ενω φετος επαιξα 2-3 φασσες με winchester 32gr 10no σκαι και επεφταν σεκκες πατσιαουρκα... δεν παει να πει πως αμα παιζω ζινες τες χαρτουτσιες εν θα χανω φασσες, απλα ηταν θεμα και τυχης και ωρας της χαρτουτσιας γιατι το κρεας της αλλα και τα φτερα της ειναι τοσο σκλερα που δεν καταφερνουν να διαπερασουν το πουλι ευκολα με αποτελεσμα να εχουμε over kill !
kypros έγραψε:Ρε σωτηρη129 εχεις αποψη για το θεμα η δεν σου ετυχε ποττε? :D
ε φιλε μιαν απο της απαντησεις την εδοσες εσυ εχτες στο σκοπευτηριο ... ερκετε τοσο αργα και τοσο ευθεια που σε κοιμιζει !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από sotiris!129 »

btw εξεχασα να πω γιατι εβαλα την φωτογραφια :lol: :lol: :lol:
η φασσα με σκαγια: 2 στηθος ακομα 2-3 στο σομα αλλα και 2 στην γαλατη ηταν ζωντανη για κλουβι :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από Artemis G. »

sotiris!129 έγραψε:btw εξεχασα να πω γιατι εβαλα την φωτογραφια :lol: :lol: :lol:
η φασσα με σκαγια: 2 στηθος ακομα 2-3 στο σομα αλλα και 2 στην γαλατη ηταν ζωντανη για κλουβι :lol:

Εν η παλιοσιερκα.που κρατας καλο το προβλημα...
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από kypros »

Ετσι ειναι σωτο μου εγω μισο τους αργους στοχους.... Εντουτις η φασσα δεν ειναι αργο πουλι, απλα μας φενεται αργο διοτι ειναι μεγαλο. Σχεδον παντα οταν αστοχουμε σε φασσα η βολη ειναι πισω γιατι μας κοιμιζει λογο μεγεθους ενω πετα γρηγορα.

Το μυστικο με τη φασσα νομιζω ειναι η κατανομη Να ειναι αρκετα πικνη για να επιφερει τα 4,5 σκαγια που χρειαζονται.

Και δυο μυστικα που βοηθουν.
1. Το καλοκαιρι οι κατανομες ειναι πιο κλειστες και τα σκαγια διατηρουν περισσοτερο την δυναμη τουσ λογο ατμοσφαιρας. οποτε εγω χρησιμοποιω συχνα 7 αρια σκαγια και 4,2 τσιοκ για να εχω πιο μεγαλες πιθανοτητες με ικανοποιητικες κατανομες
2. Το χειμωνα κλεινω τα τσιοκ συχνα 3,2 και μεγαλωνω το σκαγι σε 6 γιατι οι κατανομες ανιγουν πιο νωρις.

Δεν ειναι τυχεο οτι καλοκαιρι επεξα πολλες φορες μεσα στο λιοπηρι φασσα με 28 γρ 7,5 σε 30 και μετρα με τσιοκ 4 η και 5 και εκαταβληθηκε ακαριαια. Ακομα και με 24 γρ νο 9 και τσιοκ κυλινδρο μου ετυχε και δεν πιστευα τη ζημια που τις εκανε.

Ενω χειμωνα με τα ιδια φυσιγγια και τσιοκ μπορει ουτε καν να φκαλει φτερα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

και για εμενα είναι ο πιο εύκολος στόχος η φάσσα διότι πετα όπως την παλαβή :D
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από sotiris!129 »

το θεμα ειναι να μεν σε δει την ωρα που την βαλεις στο σημαδι για να ειναι ακομα το πεταγμα της ευθεια και χαλαρο, αμα σε δειιι βαρτου ριγανη ...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”