Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από LEFKIOS »

….Μα αφού άκουσα τα σκάγια να κτυπούν πάνω της, γιατί δεν έπεσε …οι χαρτούτσιες δεν κόφκουν. Πόσες φορές δεν ακούσαμε αυτή τη φράση από φίλους κυνηγούς η και από εμάς τους ίδιους ακόμη. Πράγματι αυτό συμβαίνει η είναι κάτι άλλο. Ποιο κάτω βάζω μια Φώτο η οποία δίνει απάντηση. Σχολιάστε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:….Μα αφού άκουσα τα σκάγια να κτυπούν πάνω της, γιατί δεν έπεσε …οι χαρτούτσιες δεν κόφκουν. Πόσες φορές δεν ακούσαμε αυτή τη φράση από φίλους κυνηγούς η και από εμάς τους ίδιους ακόμη. Πράγματι αυτό συμβαίνει η είναι κάτι άλλο. Ποιο κάτω βάζω μια Φώτο η οποία δίνει απάντηση. Σχολιάστε.
ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ :?: :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αφησε τους νέους κυνηγούς να σχολιάσουν ;)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Αφησε τους νέους κυνηγούς να σχολιάσουν ;)
ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ , ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΡΙΟ ΤΟΤΕ...ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!! 8-)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από kypros »

Ρε σωτηρη129 εχεις αποψη για το θεμα η δεν σου ετυχε ποττε? :D
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

ΕΜΕΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΑΝΤΩΣ ..........ΕΝ ΞΕΡΩ :D :D :D
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από Athos 1978 »

LEFKIOS έγραψε:….Μα αφού άκουσα τα σκάγια να κτυπούν πάνω της, γιατί δεν έπεσε …οι χαρτούτσιες δεν κόφκουν. Πόσες φορές δεν ακούσαμε αυτή τη φράση από φίλους κυνηγούς η και από εμάς τους ίδιους ακόμη. Πράγματι αυτό συμβαίνει η είναι κάτι άλλο. Ποιο κάτω βάζω μια Φώτο η οποία δίνει απάντηση. Σχολιάστε.
:D :D :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από Artemis G. »

μα εν μονο η φασσα ετσι ? εγω νομιζω οτι εν και το περδικη και η φραγκολινα και ολα τα πουλια...
και το πρωσοπικο μου συμπερασμα ειναι οτι καταληγουμε στην λαθος σκοπευση η το φυσιγγιο που πεζουμε το θηραμα στην χ αποσταση εν εχει καλη κατανομη...
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από cyprohunter »

Αν και νέος κυνηγός η άποψη μου είναι: όπου και να πετύχουν το πουλί τα σκάγια θα πέσει. Το ερώτημα όμως είναι... η ντουφεκιά θα 'κρατήσει' το πουλί; Το χτύπημα αν είναι ακαριαίο ναι. Πως; Εάν το πετύχουν πολλα σκάγια; Η χαρτουτσια είναι στη θερμοκρασία της; Υπάρχουν πολλές φάσεις στο παραλεθόν που καρπόθηκαν φάσσες με 12 νούμερο. Πως; Ηταν κοντά; Πέτυχαν τα σκάγια το πουλί στο κεφάλι; Ενας τρόπος να διαπιστώσεις κατα πόσο κτυπήθηκε το πουλί, που και αν κτυπήθηκε. Ο πιο εμφανές είναι είναι το πέταγμα μετα την τουφεκιά. Ναι! Η φάσσα φιμήζεται για την εξαιρετική της όραση αλλα και για το δύσκολο/ύπουλο πέταγμα της μετά το τουφέκιασμα. Κάνει σπασμοδικές κινήσεις για να ξεφύγει αν είναι δυνατό απο την 2η και 3η βολή. Αυτό μπορεί να συγχήσει τον κυνηγό νομίζωντας ό,τι 'πήρε' το πουλί. Λοιπόν τί κάνει αυτο το πουλί πιο δύσκολο να καρποθεί απο όλα τα αλλα; Η εξυπνάδα του και οξεία όρασή του; Ή το γεγονός ότι πιθανόν να απαιτεί το πιο δύσκολο κυνήγι και ο λόγος που δεν υπάρχουν τόσες επιτυχίες είναι ότι πολλοί κυνηγοί δεν διαθέτουν την όρεξη να αφιερώσουν ώρες κυνηγιού ρίχνοντας ελάχιστες βολές και πολλές φορές μηδαμινές ειδικά στις αρχές διότι είναι απο τα πιο δύσκολα κυνήγια. Θέλει πολλήν υπομονή τζαι μαστορκάν να είσαι φασσάρης! ;)

Αυτή, κύριοι ήταν η γνώμη μου. Παρακαλώ είθε αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα να μας δώσουν τα φώτα τους. Ευχαριστώ,
Αναστάσης Κ.
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γιατι οι φάσες δεν πέφτουν?

Δημοσίευση από Anthimos »

cyprohunter έγραψε:Αν και νέος κυνηγός η άποψη μου είναι: όπου και να πετύχουν το πουλί τα σκάγια θα πέσει. Το ερώτημα όμως είναι... η ντουφεκιά θα 'κρατήσει' το πουλί; Το χτύπημα αν είναι ακαριαίο ναι. Πως; Εάν το πετύχουν πολλα σκάγια; Η χαρτουτσια είναι στη θερμοκρασία της; Υπάρχουν πολλές φάσεις στο παραλεθόν που καρπόθηκαν φάσσες με 12 νούμερο. Πως; Ηταν κοντά; Πέτυχαν τα σκάγια το πουλί στο κεφάλι; Ενας τρόπος να διαπιστώσεις κατα πόσο κτυπήθηκε το πουλί, που και αν κτυπήθηκε. Ο πιο εμφανές είναι είναι το πέταγμα μετα την τουφεκιά. Ναι! Η φάσσα φιμήζεται για την εξαιρετική της όραση αλλα και για το δύσκολο/ύπουλο πέταγμα της μετά το τουφέκιασμα. Κάνει σπασμοδικές κινήσεις για να ξεφύγει αν είναι δυνατό απο την 2η και 3η βολή. Αυτό μπορεί να συγχήσει τον κυνηγό νομίζωντας ό,τι 'πήρε' το πουλί. Λοιπόν τί κάνει αυτο το πουλί πιο δύσκολο να καρποθεί απο όλα τα αλλα; Η εξυπνάδα του και οξεία όρασή του; Ή το γεγονός ότι πιθανόν να απαιτεί το πιο δύσκολο κυνήγι και ο λόγος που δεν υπάρχουν τόσες επιτυχίες είναι ότι πολλοί κυνηγοί δεν διαθέτουν την όρεξη να αφιερώσουν ώρες κυνηγιού ρίχνοντας ελάχιστες βολές και πολλές φορές μηδαμινές ειδικά στις αρχές διότι είναι απο τα πιο δύσκολα κυνήγια. Θέλει πολλήν υπομονή τζαι μαστορκάν να είσαι φασσάρης! ;)

Αυτή, κύριοι ήταν η γνώμη μου. Παρακαλώ είθε αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα να μας δώσουν τα φώτα τους. Ευχαριστώ,
Αναστάσης Κ.

Φίλε η πρόταση όπου και να κτυπήσουν το πουλι θα ππεσει νομιζω δεν ισχυει για την φασσα και καποτε το περτικο!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”