Πόστα!!

Miroku Mk-10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Απρ 2011, 15:07

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Miroku Mk-10 »

Φίλε Νίκ,
Γνωρίζω ότι έγινε καταγγελία πριν μερικά χρόνια (3-4) στο θέμα που αναφέρεις ότι είχαν όπλα μαζί τους στο χώρο που κατασκήνωσαν στην Πάφο. Έγινε καταγγελία από άλλους κυνηγούς (Παφίτες) διότι πήραν τα πόστα τους (από την Πέμπτη). Τους βρήκε η θήρα και τους έκανε κατάσχεση των όπλων. Παράλληλα ακολούθως (1 χρόνο μετά) δικάστηκαν και πλήρωσαν πρόστιμο γύρω στα 700-800 ευρώ. Είμαι σίγουρος για την πληροφορία γιατί τυχάνει κάποιος από αυτούς να είναι γνωστός μου.
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από spidis »

Miroku Mk-10 έγραψε:Φίλε Νίκ,
Γνωρίζω ότι έγινε καταγγελία πριν μερικά χρόνια (3-4) στο θέμα που αναφέρεις ότι είχαν όπλα μαζί τους στο χώρο που κατασκήνωσαν στην Πάφο. Έγινε καταγγελία από άλλους κυνηγούς (Παφίτες) διότι πήραν τα πόστα τους (από την Πέμπτη). Τους βρήκε η θήρα και τους έκανε κατάσχεση των όπλων. Παράλληλα ακολούθως (1 χρόνο μετά) δικάστηκαν και πλήρωσαν πρόστιμο γύρω στα 700-800 ευρώ. Είμαι σίγουρος για την πληροφορία γιατί τυχάνει κάποιος από αυτούς να είναι γνωστός μου.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΚΑΛΗΣ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΟΠΛΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ.
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

καλα ρε κοπελια που τιν στιγμη το οπλο ειναι ξιλομενο μεστην θηκη και δεν εχει στιχια να με ενοχοποιοιση εν καταλαβω πιο ειναι το προβλημα. αν σικοστο δλδ η ωρα 3 κια μπω μεστο χαιγουει και σταματισιμε παλε ενα μ καμει προβλημα? που τιν στιγμη που ειναι χιλομενο μεστο αυτοκινιτο και εχω την αδια μ και ουλλα ασ ερτι να μου κατσι τον νομο μπροστα μ και να μ πει απαγορευετε αλλα να το καμει και στουσ αλουσ 30 που εν γιρο μ αλλα αν δεν μ διξει τον ννομο εν ταρασω :evil:
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

Σε άλλα τρία πρόσωπα που μετέφεραν συναρμολογημένα κυνηγετικά όπλα εντός οχήματος, εκδόθηκαν εξώδικα. που το σιγμα τουτο ενα ακουστικε για αποσιναρμολογιμενα
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

Το Ταμείο Θήρας, αφού αναφέρει ότι η πρώτη κυνηγετική εξόρμηση κύλησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα σε έλεγχους που διενήργησαν μέλη του Ταμείου Θήρας εντοπίστηκαν και καταγγέλθηκαν 13 πρόσωπα, εκ των οποίων τα έξι κυνηγούσαν χωρίς να έχουν ανανεώσει την άδεια κυνηγίου τους, τα τρία κυνηγούσαν σε μη επιτρεπόμενες περιοχές κυνηγίου ενώ ένα πρόσωπο είχε στην κατοχή ένα φρεσκοσκοτωμένο περδίκι, θήραμα του οποίου, δεν επιτρέπεται το κυνήγι του κατά την παρούσα κυνηγετική περίοδο.

Σε άλλα τρία πρόσωπα που μετέφεραν συναρμολογημένα κυνηγετικά όπλα εντός οχήματος, εκδόθηκαν εξώδικα.

Όσον αφορά την κάρπωση, το Ταμείο Θήρας αναφέρει ότι για τη φάσσα ήταν 0,81 ανά κυνηγό (0,9 ανά κυνηγό το 2011) ενώ για το τρυγόνι ήταν 0,2 ανά κυνηγό (0,3 ανά κυνηγό το 2011). Διευκρινίζει ότι για το τρυγόνι συγκρίσιμη κάρπωση με τη φετινή, είχε παρουσιαστεί το 2000, το 2002 καθώς και το 2008.

Το Ταμείο Θήρας, αφού αναφέρει ότι στο μέλλον δεν θα δημοσιοποιήσει ξανά στοιχεία κάρπωσης τα οποία έχουν συλλεχθεί από το πεδίο αφού αυτά, έχει διαφανεί, ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικά της πραγματικής κάρπωσης καταλήγει δηλώνοντας ότι εικόνα της πραγματικής κάρπωσης λαμβάνεται από την τηλεφωνική έρευνα κάρπωσης κυνηγίου που διεξάγεται κάθε χρόνο στο τέλος της κυνηγετικής περιόδου.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

οχι πωσ συμφωνω στα τσιατηροματα αλλα για μενα πολυ πιο σημαντικο ειναι να μπορουν να ρυθμισουν και να κουμανταρουν τις σοβαρες λαθροθηριες που γινονται παρα να γυρευκουν το καθε ^αθωο^ να του κοψουν εξωδικο!!!
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Φαίνεται ότι στην Κύπρο η επιβολή του νομού είναι επιλεκτική! Να σας πω και εγώ ένα παράδειγμα που έγινε την Κυριακή ξημέρωμα στα Κατύδατα. Συγκεκριμένα πόστα μέσα σε δρόνο είχαν πιαστεί από προηγούμενως από τόπακες κυνηγούς. Επειδή κάποια κοπέλλια που έπιαναν τα πόστα άλλες χρονιές έφυγαν άπρακτοι, προφανώς ειδοποίησαν κάποιο δικό τους στην Θήρα ο οποίος ήρθε πριν χαράξει και ήθελε να μετακινηθούν οι κυνηγοί 100 μέτρα από τον δρόμο!!!!! Μιλούμε για μεγάλο μέρος του δρόμου, η απόσταση από τον δρόμο μέχρι τον ποταμό είναι λιγότερη από 100 μέτρα, οπότε προφανώς ο μεγάλος αυτός υπερασπιστής του νόμου ήθελε όλοι οι κυνηγοί να μπουν στον ποταμό για να κυνηγήσουν, έτσι ώστε να έρθουν οι δικοί του να κάμουν την δουλειά τους!!! Για ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΤΥΧΗ του εν λόγω ’κυρίου’ ήρθε η αστυνομία για έλεγχο αδειών, οπότε ο ένας αστυνομικός (ευγενέστατος) του είπε να αφήσει τους ανθρώπους ήσυχους να κάμουν την δουλειά τους, οπότε την έκανε με τρόπο, διαφορετικά δεν ξέρω ποιος θα τον γλύτωνε αν επέμενε στην ηλίθια απαίτηση του. Δυστυχώς τέτοιοι γάροι υπάρχουν σε όλες τις Υπηρεσίες και είναι αυτοί που αμαυρώνουν και το όνομα των υπόλοιπων που προσπαθούν να είναι σωστοί στην δουλειά τους, χρησιμοποιώντας την σωστή ψυχολογία και όχι να κάνουν τους καουμπόϋδες.
Γιατρός

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Γιατρός »

Να σας πω και εγώ την άποψη μου και με μηδαμινή πείρα στα κυνήγια αλλά με την Κυπριακή νοοτροπία/ψυχολογία αρκετή
Σαν ράτσα που είμαστε και λαός έχουμε αυτό το 'εν δικό μου' 'τατσίζικο' 'μα εμένα ολάν είπες έτσι;' 'ξέρεις ποιος είμαι εγώ;' 'παίξε την ολάν εν θωρεί κανένας' κτλ, αυτό δεν αλλάζει όσες νομοθεσίες και να κάνεις και να βάλεις
Αυτό μας βοήθησε να επιβιώσουμε μετά τον πόλεμο αλλά είναι και αυτοκαταστροφικό
Την σήμερον ημέρα μας ξαφνιάζει η καλοσύνη,η αλληλοβοήθεια,η αλήθεια κτλ και είναι δείγμα το που φτάσαμε
Έχουμε μέσα μας τον παγαπόττη ,το απατεωνούι,την δυσπιστία,την ψευτιά ,το γελασιό
Από την άλλη έχουμε και μερικά καλά δεν λέω αλλά λερωθήκαμε πολύ γενικά σαν λαός
Βλέπω στην δουλειά μου άτομα που απαλλάγηκαν από το στρατό με ψυχολογικά και έχουνε και άδεια κυνηγού και αυτοκινήτου και μια χαρά δουλειά στο δημόσιο κτλ ,και ξέρω ότι πολλοί με μέσο το πήρανε και το ένα και το άλλο και το μεσαίο
Μέσο από τα κόμματα τα οποία εμείς δημιουργήσαμε και μας καταστρέφουν καθημερινά
Με όλα αυτά τίποτε δεν αλλάζει και μόνο χειρότερα τα πράγματα θα γίνουν και λόγο της οικονομικής κρίσης που ακόμα δεν έδειξε τα δόντια της
Η ψυχολογία μας δεν αλλάζει ,η νοοτροπία μας και επομένως όλα αυτά που μας ενοχλούν, τα πόστα κτλ
Χαίρομαι που ορισμένα άτομα εδώ μέσα προσπαθούν να βάλουν το δικό τους στίγμα και να πάνε κόντρα στο ρεύμα και τους βγάζω το καπέλλο
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Nikos »

Φιλε Miroku να δουμε ποιον ήθεραν και έβαλαν τα μεσα μονο και μονο για να πιάσουν πίσω τα πόστα....
/ολοι μας το εχουμε κάνει να κυκλοφορήσουμε περαν της ώρας που προβλεπει ο συγκεκριμμένος νομος....
Αν ήταν ο καθενας να πηγαινει να βγάλει άδεια απο την αστυνομια , οπως προβλέπει ο νομος , φαντάζεστε τι θα γινοτανε στο αρμοδιο τμημα της αστυνομιας καθε βδομαδα....Οταν ψηφίστηκαν αυτοι οι νομοι σκεφτηκαν το πως θα τους εφαρμόσουν....;;;
Miroku Mk-10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Απρ 2011, 15:07

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Miroku Mk-10 »

Διαφαίνεται για πολλοστή φορά ότι κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλεία τους. Όμως δημιουργείται εκ μέρους όλων των υπόλοιπων κυνηγών μια δυσπιστία προς την υπηρεσία Θήρας, αστυνομία κ.τ.λ. Παρόλα αυτά σε πάμπολες φορές οι καημένοι οι θηροφύλακες ενώ κάνουν τέλεια τη δουλειά τους και πιάνουν κάποιους, βλέπουν τους καρπούς των προσπαθειών τους να τινάζονται στον αέρα διότι παίρνουν κάποιοι μεγάλοι "καρχαρίες" τηλέφωνο και δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα. Στο τέλος της ημέρας η απογοήτευση από των θηροφυλάκων είναι τέτοια που δε θέλουν να ασχολούνται. Πιάνουν κάποια "εξιλαστήρια θήματατα" π.χ κανένα γέρο που έπιασε κανένα μελισσοφάγο, κανένα 18χρονο που δεν έβαλε άδεια ακόμη, ενώ τους μεγάλους λαθροθήρες- επειδή ξέρουν ότι έχουν πλάτες αποφεύγουν να τους πιάσουν.(για να μη δεχτούν και επίπληξη ότι δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους). Αυτά τα λέω εκ πείρας και επειδή ήμουν και σε κυνηγετικό σύλλογο και είδαν κάποια πράγματα τα εν ολίγοις "τυφλά" μου μάτια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”