Πόστα!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Πόστα!!

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλοι μου σας χαιρετώ

Με αφορμή σημερινό επεισόδιο στην πρώτη εξόρμηση της φάσσας θα ήθελα να ακούσω και τις δικες σας απόψεις.
Λοιπόν, εγώ πήγα στην περιοχή που θα εξορμούσα, στην Πάφο, γύρω στις 2:00 , βρίσκω ενα τόπο και στέκομαι,σημειώστε ότι η περιοχή είχε ήδη αρκετό κόσμο,στις 2:30 περίπου κατεβαίνουν 2 άτομα ,τα οποία απ'οτι κατάλαβα μετα είχαν επισκεφτεί την περιοχή και έβαλαν φώτα σε 3 σημεία, όπου ήθελαν να σταθούν.Κάποιος όμως μετακίνησε το ένα φως και δημιούργησε εκεί το πόστο του, και μόλις έγινε αντιληπτό αρχισαν τα όργανα γιατί να το μετακινισει και ούτο καθεξής!! Εκείνος που μετακίνησε το φως έλεγε ότι πηγε εκεί απο το απογευμα και καπου εκεί τους άκουσε όλη η περιοχή.
Συχνά και ειδικά στους παραδοσιακούς φασσότοπους βλέπουμε ακόμα και μήνες πριν "πόστα", καρέκλες ,παγούρια,λάμπες,μερικά κλαδιά, μέχρι και κλαδεμένη ταιρατσιά που μετατράπηκε σε πόστο ειδα εγω..... κλπ
Τί πιστεύετε εσείς για τέτοιου είδους φαινόμενα. Ποιο είναι το σωστό και πιο το λάθος;;
Κατ εμένα αυτός που θέλει πόστο να πάει ο ίδιος να το κρατά, όπως διάφορους που τσατιρώνουν....Το ότι βάλει όποιδήποτε αντικείμενο και κρατα πόστο είναι λαθος.



Νίκος Α
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΑΨΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑ ΠΟΥ ΤΙΝ ΤΕΤΑΡΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΙΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟΓΟ ΔΙΟΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΛΙΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΙΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΟΥΛΙΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΟΥΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΙΓΟΙ ΕΓΩ ΕΠΑΙΞΑ 4 ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΤΕΥΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΣΕ 3 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΧΕ 5 ΚΥΝΙΓΟΥΣ ΑΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΙΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ 500 ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΠΤ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

APOLLON_1 έγραψε:ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΑΨΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑ ΠΟΥ ΤΙΝ ΤΕΤΑΡΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΙΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟΓΟ ΔΙΟΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΛΙΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΙΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΟΥΛΙΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΟΥΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΙΓΟΙ ΕΓΩ ΕΠΑΙΞΑ 4 ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΤΕΥΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΣΕ 3 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΧΕ 5 ΚΥΝΙΓΟΥΣ ΑΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΙΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ 500 ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΠΤ
+10000000
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Nikos »

APOLLON_1 έγραψε:ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΑΨΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑ ΠΟΥ ΤΙΝ ΤΕΤΑΡΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΙΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟΓΟ ΔΙΟΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΛΙΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΙΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΟΥΛΙΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΟΥΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΝΙΓΟΙ ΕΓΩ ΕΠΑΙΞΑ 4 ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΤΕΥΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΣΕ 3 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΧΕ 5 ΚΥΝΙΓΟΥΣ ΑΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΙΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ 500 ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΠΤ

Καλημέρα σας

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και για αυτό στη συγκεκριμμένη τοποθεσία που πήγα, επειδή ειδα πολύ κόσμο, εμεινα μακριά απο όλους και έπαιξα μονο μια φάσσα αντι να παω να μπηχτώ στους πολλούς και να κινδυνευω να με παίξουν.Γιατί στο τέλος ετσι εγινε.

Νίκος Α
sotiris!129

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε Νικο ειναι ολα θεμα κυνηγετικης παιδειας οι αθρωποι και μεν και δε ειναι αχριοι, ακου εβαλεν λαμπουαν για να μεν του πιαν το ποστο και ο αλος εταραξεν την :lol: :lol: :lol:
εμεις ζιαμε που κυνηγισαμε τα πουλια που καρποθικαμε ηταν ως τες 7:30 μετα δεν ταραξε πουλι απο τα ποστα μας με αποτελεσμα να στεκουμε απο τες 7:30 μεχρι 6:30 το απογευμα χωρις να πιασω τιποτε αλλο, ειχα ξιφτεριση μονο 1 φασα η ωρα 6 και δεν ειδα που πιγε!
την ωρα που κατεβενα απο το βουνο για να παω στο αυτοκινητο, πυροβολισα μια φασα που δεν την εφαγε καλα και καθησε 30 μετρα παρακατο σε κατι μικρα πικνα πεφκακια, παω εκει και ξανασικονετε την πυροβολο στο πικνο 2 φορες χωρις αποτελεσμα και αυτι καθετε 1 πεφκο πιο κατω στα 40 μετρα πιο κατω...σαν πιγενα ακουω 2 πυροβολισμους πανω στο πεφκο καθος εκανα ακομα 5 μετρα πρως τον πεφκο ακουω ακομα 1 πυροβολισμο και μετα απο λιγο καθος ειχα φτασει πλεων στον πεφκο η φασα να πεφτει μονι της στο εδαφος ζωντανη ακομα...
ενα γερουι κοντεφκει το πεφκου και με βλεπει αποριμενος
και του λεω νευριασμενος
"ναμπον ρε μαστρε παιζεις και τες κουτσοφτερες?"
"ε φιλε μου ηρτεν ζε εκατσεν πας τον πεφκο, μια χαρα ηταν"
"μαντα μια χαρα ρε μαστρε εν με ειδες που την επαιξα 40 μετρα πιο πανω, και ηρτεν και εκατσε δαμε που ηταν φατσιμενη?"
"εν εχει προβλημα φιλε μου πιαστην φασα σου, εν ζεν το κρεας της εν το χαζι της, χαλαλι σου"
"thanks μαστρε ελα να σου δοκω τες χαρτουτσιες σου καλο!"
"οι φιλε μου εν θελω τιποτε πιας τη φασα σου και εν οκ"
απο αποσταση παρακολουθουσε ενας αντρας γιρο στα 30-32 με το γιο του 8-10 χρονον..Λογικα ηταν μαζι με τον γερο γιατι ακουσα τους που εμιλουσαν πρην,
παω να πιασω το πουλι πουκταω που τον πεφκο και ξανασικονετε και γλιφτη με το χωμα παει προς τον αλλο:lol: :lol: :lol: παιζει την αλλο μια φορα ο γερος παει!!!! και δια πας τον αλλο με το γιο του... μπαμ και κατω... επαιξαν την 5 φορες τι δικαιομα ειχα εγω πανω σε ζινο το πουλι???
πιαστε την κοπελια τωρα εν δικη σας και επεια στο car νευριασμενος :lol: :lol: :lol: αλλα οκ εχαρικε ο μιτσις που ηταν μαζι τους πως επειαν φασα!!!
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από sportsman »

φάουσαν ατυχίαν ρε.... :lol: έπρεπεν να την μοιράσετε χεχεχε
Εμάς ομπρός μας επάτησεν ένας μιτσής, πρέπει να ήταν 18-20, έναν πέρτικόν τσιε όπως έπιανεν ύψος για να σσιήσσει έπεξεν τον 2 φορές, ευτυχώς εκαλλίκωσεν τον, τσιε φωνάζει μας αμέσως........
ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ Η ΦΑΣΣΑ.......
:shock:
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από cynergy »

sotiris!129 έγραψε:φιλε Νικο ειναι ολα θεμα κυνηγετικης παιδειας οι αθρωποι και μεν και δε ειναι αχριοι, ακου εβαλεν λαμπουαν για να μεν του πιαν το ποστο και ο αλος εταραξεν την :lol: :lol: :lol:
εμεις ζιαμε που κυνηγισαμε τα πουλια που καρποθικαμε ηταν ως τες 7:30 μετα δεν ταραξε πουλι απο τα ποστα μας με αποτελεσμα να στεκουμε απο τες 7:30 μεχρι 6:30 το απογευμα χωρις να πιασω τιποτε αλλο, ειχα ξιφτεριση μονο 1 φασα η ωρα 6 και δεν ειδα που πιγε!
την ωρα που κατεβενα απο το βουνο για να παω στο αυτοκινητο, πυροβολισα μια φασα που δεν την εφαγε καλα και καθησε 30 μετρα παρακατο σε κατι μικρα πικνα πεφκακια, παω εκει και ξανασικονετε την πυροβολο στο πικνο 2 φορες χωρις αποτελεσμα και αυτι καθετε 1 πεφκο πιο κατω στα 40 μετρα πιο κατω...σαν πιγενα ακουω 2 πυροβολισμους πανω στο πεφκο καθος εκανα ακομα 5 μετρα πρως τον πεφκο ακουω ακομα 1 πυροβολισμο και μετα απο λιγο καθος ειχα φτασει πλεων στον πεφκο η φασα να πεφτει μονι της στο εδαφος ζωντανη ακομα...
ενα γερουι κοντεφκει το πεφκου και με βλεπει αποριμενος
και του λεω νευριασμενος
"ναμπον ρε μαστρε παιζεις και τες κουτσοφτερες?"
"ε φιλε μου ηρτεν ζε εκατσεν πας τον πεφκο, μια χαρα ηταν"
"μαντα μια χαρα ρε μαστρε εν με ειδες που την επαιξα 40 μετρα πιο πανω, και ηρτεν και εκατσε δαμε που ηταν φατσιμενη?"
"εν εχει προβλημα φιλε μου πιαστην φασα σου, εν ζεν το κρεας της εν το χαζι της, χαλαλι σου"
"thanks μαστρε ελα να σου δοκω τες χαρτουτσιες σου καλο!"
"οι φιλε μου εν θελω τιποτε πιας τη φασα σου και εν οκ"
απο αποσταση παρακολουθουσε ενας αντρας γιρο στα 30-32 με το γιο του 8-10 χρονον..Λογικα ηταν μαζι με τον γερο γιατι ακουσα τους που εμιλουσαν πρην,
παω να πιασω το πουλι πουκταω που τον πεφκο και ξανασικονετε και γλιφτη με το χωμα παει προς τον αλλο:lol: :lol: :lol: παιζει την αλλο μια φορα ο γερος παει!!!! και δια πας τον αλλο με το γιο του... μπαμ και κατω... επαιξαν την 5 φορες τι δικαιομα ειχα εγω πανω σε ζινο το πουλι???
πιαστε την κοπελια τωρα εν δικη σας και επεια στο car νευριασμενος :lol: :lol: :lol: αλλα οκ εχαρικε ο μιτσις που ηταν μαζι τους πως επειαν φασα!!!
Σωτηρη μου το γερουι ειπαι σου μια σωστη κουβεντα " εν ζεν το κρεας της εν το χαζι της" .....
dont shoot fast...shoot good
sotiris!129

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου εν ζε εχω τα με τον αθρωπο ουτε τον 1 ουτε τον αλλο, εν με την τυχη μου ρε φιλε!
σκεφτου οτι που τες 6 ως τες 7:30 ειχα πιασει 4 φασες 1 τρυγωνι ειχα ξυφτεριση 2 που η μια επεσε μεσα σε ενα κρεμο οπως την ειχα δει, ειχα καμει 2 καλικους και εφιαν μου και 2 απαιχτες, μετα που τες 7:30 ως τες 6 το απογευμα δεν ειχα παιξε ουτε 1 χαρτουτσια!!!!!!!!!
ενεν χαζι τουτο 1 φασα που παιζεις λαλεις ασεν εφκαλαμε την αναμονη μας και τους ηλιους/ταλεπορια που ετραβισαμε τοσες ωρες!!!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από Nikos »

Γι' αυτο ζήτησα να ακουσω και τις δικες σας απόψεις ρε Σώτο !! :) :lol: Τι να πεις του μεν και τι του δε;;;
Και στην περιοχή που εξόρμησα αλλα και σε άλλες πιστεύω το ίδιο εγινε , τα πουλιά κινήθηκαν, όσο κινήθηκαν τέλοσπάντων ώς τις 7:30 το πολύ 8..
Ενν τζιαι εφταιξε το μπερετούι ενε??? :) :) :lol:
Το δικό μου πάντως είχε 100% επιτυχία!! 2 φουτζιέκια... 2 πουλιά 1 φάσσα και 1 κολιό...
sotiris!129

Re: Πόστα!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

οκ εθκιαβικε το beretoui :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”