ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από KALLITZIA »

saga high speed 36g 6 no ολη μερα ;) ;) ;)
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από kypros »

andreasana210326 έγραψε:πιο κατω 8α καταγραψω τις δικες μου υποψηφιες επιλογες για το κυνηγι της φασσας τωρα τον αυγουστο...απο τις οποιες ακομα δεν εχω αποφασισει ποιες 8α επιλεψω.....Nα σημειωσω οτι τα τελευταια χρονια επαιζα μονο olympia quick και europa kokkini αποκλειστικα μονο για φασσα. φετος 8α αλλαξω για δοκιμη.
rottweill special 36g 6 no για πρωινες
berretta extreme 36g 6 no για ολη μερα
lucky shot 33,5g 7 kai 6 no ολη μερα
A36 lambro 36g 6 no πρωινες
rottweil tiger 32g 6 no για ζεστη
super caccia 38g no 6 ???
extra super 35,5g ???????
nobel speed 34g no6 για ζεστη
lambro classic 32g 7 no ολη μερα
saga high speed 36g 6 no ολη μερα
saga heavy 34g no 5 για δευτερη ολη μερα
Φιλε αν θελεις την γνωμη μου, επειδη νομιζω εν εχει χαρτουτσια στη κυπρο που δεν την επεξα ( δυστυχως, διοτι περι πελλαρας προκειτε) που τις πιο πανω για καλοκαιρι εγω θα επειζα την λακυ σιοτ την speed kai thn lamnbro classic. Οι αλλες εν χειμωνιατικες
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

andreasana210326 έγραψε:πιο κατω 8α καταγραψω τις δικες μου υποψηφιες επιλογες για το κυνηγι της φασσας τωρα τον αυγουστο...απο τις οποιες ακομα δεν εχω αποφασισει ποιες 8α επιλεψω.....Nα σημειωσω οτι τα τελευταια χρονια επαιζα μονο olympia quick και europa kokkini αποκλειστικα μονο για φασσα. φετος 8α αλλαξω για δοκιμη.

rottweill special 36g 6 no για πρωινες
berretta extreme 36g 6 no για ολη μερα
lucky shot 33,5g 7 kai 6 no ολη μερα
A36 lambro 36g 6 no πρωινες
rottweil tiger 32g 6 no για ζεστη
super caccia 38g no 6 ???
extra super 35,5g ???????
nobel speed 34g no6 για ζεστη
lambro classic 32g 7 no ολη μερα
saga high speed 36g 6 no ολη μερα
saga heavy 34g no 5 για δευτερη ολη μερα
Θέλω και εγώ να δοκιμάσω φέτος τις rottweil waidmannsheil pappe το πρωί στην υγρασία γιατί ήμουν υπερευχαριστημένος στο ενδημικό. Τώρα Αντρέα εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις την super caccia. Πέρυσι την δοκίμασα και εγώ αλλά η ανάκρουση είναι πάρα πολύ μεγάλη με αποτέλεσμα να χάνεις και την δεύτερη βολή λόγω της αναπίδησης της κάνης. Είναι εξαιρετικό φυσίγγιο αλλά πιο πολύ χειμωνιάτικο.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από kypros »

Σε σημερινες δοκιμες μου εκανε εντυπωση η victory λακυ σιοτ 33,5. Ελαχιστο λακτισμα για τα γραμμαρια της και ομορφες κατανομες. Για μενα ειναι στις σιγουρες για τη φασσα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Sergios »

Η lucky shot δεν ειναι χειμωνιατικη ρε παιδια? εγω παιζω ολη μερα την sporting victory 36γρ νο.6 μετα τις 7.30 παιζω την europa victory 32gr no.6 την ολυμπια quick 30gr no.6 και φετος θα δοκιμασω την ηλιονα ζυπλας
dimitris savva

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από dimitris savva »

Θέλω και εγώ να δοκιμάσω φέτος τις rottweil waidmannsheil pappe το πρωί στην υγρασία γιατί ήμουν υπερευχαριστημένος στο ενδημικό. Τώρα Αντρέα εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις την super caccia. Πέρυσι την δοκίμασα και εγώ αλλά η ανάκρουση είναι πάρα πολύ μεγάλη με αποτέλεσμα να χάνεις και την δεύτερη βολή λόγω της αναπίδησης της κάνης. Είναι εξαιρετικό φυσίγγιο αλλά πιο πολύ χειμωνιάτικο.[/quote]

εγω παντα πρωτη εδω και χρονια στο ενδιμηκο εχω την rottweil waidmannsheil pappe απο τον Νιομβρη μεχρι τελος του Δεκεμβρη και ποτε δεν με απογοητευσε, το ιδιο ισχυει και για την FOB LIEVRE. Φροντισα να αγορασω ποσοτητες για να εχω μηπος και ειναι ελλειψη οπως εγεινε μια χρονια, δεν ειναι λιγο πραμα να ξερεις οτι το φυσιγγιο ειναι σιγουρο και δεν θα σε απογοητευσει.
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

dimitris savva έγραψε:Θέλω και εγώ να δοκιμάσω φέτος τις rottweil waidmannsheil pappe το πρωί στην υγρασία γιατί ήμουν υπερευχαριστημένος στο ενδημικό. Τώρα Αντρέα εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις την super caccia. Πέρυσι την δοκίμασα και εγώ αλλά η ανάκρουση είναι πάρα πολύ μεγάλη με αποτέλεσμα να χάνεις και την δεύτερη βολή λόγω της αναπίδησης της κάνης. Είναι εξαιρετικό φυσίγγιο αλλά πιο πολύ χειμωνιάτικο.


εγω παντα πρωτη εδω και χρονια στο ενδιμηκο εχω την rottweil waidmannsheil pappe απο τον Νιομβρη μεχρι τελος του Δεκεμβρη και ποτε δεν με απογοητευσε, το ιδιο ισχυει και για την FOB LIEVRE. Φροντισα να αγορασω ποσοτητες για να εχω μηπος και ειναι ελλειψη οπως εγεινε μια χρονια, δεν ειναι λιγο πραμα να ξερεις οτι το φυσιγγιο ειναι σιγουρο και δεν θα σε απογοητευσει.[/quote]

Δημήτρη στο ενδημικό και εγώ το ίδιο, την χρησιμοποιώ πάρα πολύ.
Την έχεις δοκιμάσει και στην φάσσα;
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
dimitris savva

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από dimitris savva »

το εχω για το κυνηγι του λαγου αποκλιστικα , δεν ειναι φυσιγγι για να το παιξεις στη φασσα, μονο μια φορα δοκιμασα το fob στην φασσα στο Πελεντρι και ειχε μεγαλη επιτυχια.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από kypros »

Sergios έγραψε:Η lucky shot δεν ειναι χειμωνιατικη ρε παιδια? εγω παιζω ολη μερα την sporting victory 36γρ νο.6 μετα τις 7.30 παιζω την europa victory 32gr no.6 την ολυμπια quick 30gr no.6 και φετος θα δοκιμασω την ηλιονα ζυπλας
Σεργιε και εγω ετσι ενομιζα για χρονια και μαλιστα ειχα και μια φοβια οτι ειναι και πολλα βαρετη.
Ετσι μια χρονια αποφασισα να παρω μαζι μου στη σερβια το χειμωνα 6 αρες λακυ σιοτ για λαγο φασιανο.

Πρωι πρωι κοντα στους 6,7 βαθμους υγρασια λαλω τέλια ,τωρα εν η ωρα της. Παιζω το πρωτο λαο πλουμιζιτον ,παει. Παιζω το δευτερο εν εμινε μαλι πανω του ,παει. Π;ιζω φασιανω εζουζεν τον κολο του παει....λαλω εν πιτουρα.

Ξημερωνει καλα φκαινει το ηλιου κατα τις 11 επιρωσε εμιναμε με την κοντομανικη. Λαλω βαρτη τωρα ενα τελευταιο τσιανς. Σηκωνουν εναν λαο ερκετουν τραβερσα αριστερα προς δεξια 40 μετρα ,τραβω, ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, πουρκουρι ο παρεας και η χαρτουτσια γλυτζια μελι. Φεφκι αλλος το ιδιο. Περνα και μια κοπη λαζουρκα οπως τις τελιες τζι που μεσουρανα. Θκιαλεο ενα Να δοκιμασω αντιδρασεις τις χαρτουτσιας τραβω καλα, ΣΗΚΟ.

Μετα ηρτα κυπρο, εφκικε ο ηλιος η ωρα 9 παιζω την στο περτικο δεν λειε οι.

Αλλα κρυαδα, νερα και υγρασια, εγω την εδοκιμασα και δεν καμνει . Για μενα δοκιμασμενα , παιζεται σε ηλιοφανια και καλο καιρο. Ταπεινη μου αποψη....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

kypros έγραψε:
Sergios έγραψε:Η lucky shot δεν ειναι χειμωνιατικη ρε παιδια? εγω παιζω ολη μερα την sporting victory 36γρ νο.6 μετα τις 7.30 παιζω την europa victory 32gr no.6 την ολυμπια quick 30gr no.6 και φετος θα δοκιμασω την ηλιονα ζυπλας
Σεργιε και εγω ετσι ενομιζα για χρονια και μαλιστα ειχα και μια φοβια οτι ειναι και πολλα βαρετη.
Ετσι μια χρονια αποφασισα να παρω μαζι μου στη σερβια το χειμωνα 6 αρες λακυ σιοτ για λαγο φασιανο.

Πρωι πρωι κοντα στους 6,7 βαθμους υγρασια λαλω τέλια ,τωρα εν η ωρα της. Παιζω το πρωτο λαο πλουμιζιτον ,παει. Παιζω το δευτερο εν εμινε μαλι πανω του ,παει. Π;ιζω φασιανω εζουζεν τον κολο του παει....λαλω εν πιτουρα.

Ξημερωνει καλα φκαινει το ηλιου κατα τις 11 επιρωσε εμιναμε με την κοντομανικη. Λαλω βαρτη τωρα ενα τελευταιο τσιανς. Σηκωνουν εναν λαο ερκετουν τραβερσα αριστερα προς δεξια 40 μετρα ,τραβω, ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, πουρκουρι ο παρεας και η χαρτουτσια γλυτζια μελι. Φεφκι αλλος το ιδιο. Περνα και μια κοπη λαζουρκα οπως τις τελιες τζι που μεσουρανα. Θκιαλεο ενα Να δοκιμασω αντιδρασεις τις χαρτουτσιας τραβω καλα, ΣΗΚΟ.

Μετα ηρτα κυπρο, εφκικε ο ηλιος η ωρα 9 παιζω την στο περτικο δεν λειε οι.

Αλλα κρυαδα, νερα και υγρασια, εγω την εδοκιμασα και δεν καμνει . Για μενα δοκιμασμενα , παιζεται σε ηλιοφανια και καλο καιρο. Ταπεινη μου αποψη....
Παντως το φυσίγγιο τουτο εγώ το έπεξα προ 15 ετιας τελευταία φορά στο ενδημικό και θυμάμαι οτι ηταν καλό το χάραμα. μετα που εξυμέρωνε εφακαμου οπως το γάδαρο. Φυσικά τοτε ειχα το Laourona που ηταν ελαφρυ. ακουω πάντως αρκετά καλά σχολια απο αυτους που το χρησιμοποιούν και ιδιως μετα που ξημερώνει που νομίζω αξιζει να το ξαναδοκιμάσω.
Πάντως για ένα φυσίγγιο που το έχω δοκιμασμένο πολλές φορές στη φασσα το καλοκαίρι ειναι η Gem 32gr no 6 η 5. Μετά το πρωί που υποχορεί η υγρασία και ανεβένει η ζέστη δηλ ο καιρός γίνεται κανονικός προς ξηρο, ειναι πολύ αποτελεσματικό. Ιδιως αν εχει και αεράκι3-4-5 ειναι φοβερό :idea:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”