Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού 2012

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από Hlias »

αν ενοεις τις felt ρε φιλε εδοκιμασα τες και ειναι καλουτσικες. οι europa nickel shot 6 νουμερο αρεσαν μου για μακρινες βολες αλλα στον περτικο.δεν τισ δοκιμασα σε φασσα
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

οι νικελ τις κοκκινες τις κανονικες
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από kypros »

Hlias έγραψε:κοπελια χερεται. εγω εχω το beretta 682 gold E sporting. Δυστυχος ακομα δεν βρηκα φυσιγγιο να μου καμνει για την φασσα. περσι τραβουσα τα μαλλια μου πανω στα βουνα. τελεφτεα εκσορμηση της φασσας δοκιμασα τα olympia super trap 32gr 7 1/2 νουμερο με τρομερα αποτελεσματα. αλλα κολωνω να παιζω φασσες με 7 1/2 νουμερο :lol: καμια εισηγηση κανενας?? ;) ακουσα για κατι φυσιγια B&P Mythos Valle steel. τι λενε αυτες??
Να μεν κολλονις φιλε μου. Περσυ μετα τις 10 εσπαζαν κοκκαλα .Εκει που οι αλλες αδυνατουν αυτες τους βγαζουν τον κο....! Ειναι πολυ διαφορετικο το καλοκαιρι. Το 7 μισι οταν ειναι σε καλη χαρτουτσια μεσα στη ζεστη ειναι φοβερο. Εγω δεν τις αλλασω στη ζεστη. Και το πρωι δοκιμασε nobel speed 34.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από Hlias »

αισε να τις δοκιμασουμε να δουμε :lol: εβαρεθικα να βλεπω φασσες να φευκουν κσιφτερισμενες :lol: αλλα πεμου αμαν ηταν πανω το πουλι θα επεφτε κυριε Ηλια καλλικα ;) ευχαριστο φιλε κυπρο και απολλον. οσο για τις 7 1/2 νουμερο super trap εχω τες παντα μαζι μου απο εκεινη την μερα αλλα μολις δο την φασσα που τον φοο μου φκαλω την και βαλω 5αρα ι 6αρα :lol:
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από virtualgreek »

Hlias έγραψε:κοπελια χερεται. εγω εχω το beretta 682 gold E sporting. Δυστυχος ακομα δεν βρηκα φυσιγγιο να μου καμνει για την φασσα. περσι τραβουσα τα μαλλια μου πανω στα βουνα. τελεφτεα εκσορμηση της φασσας δοκιμασα τα olympia super trap 32gr 7 1/2 νουμερο με τρομερα αποτελεσματα. αλλα κολωνω να παιζω φασσες με 7 1/2 νουμερο :lol: καμια εισηγηση κανενας?? ;) ακουσα για κατι φυσιγια B&P Mythos Valle steel. τι λενε αυτες??

Φίλε Hlias και λοιποί,

έχοντας κυνηγήσει αποκλειστικά την φάσσα με το συγκεκριμένο όπλο με κάννες 30 ιντζών, θα σου σύστηνα να δώσεις λίγη σημασία στο συνδιασμό τσοκ που χρησιμοποιάς, αναλόγως του ύψους που πετούν τα πουλιά στην περιοχή που κυνηγάς.

Εάν τα πουλιά χαμηλοπετούν, δοκίμασε συνδιασμό 4-2 ή 4-3.
Εαν τα πουλιά ψηλοπετούν δοκίμασε συνδιασμό 3-1 ή 3-2.

Και μη ξεχνάτε να προσπερνάτε αρκετά το στόχο, και να μην σταματάτε την κίνηση του όπλου κατά τον πυροβολισμό. Ειδικά η φάσσα ξεγελά με το απαλό της φτερούγησμα

Όσον αφορά φυσίγγια για δεοντολογικούς λόγους δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιο φυσίγγιο.

Τέλος, προσοχή με τα φυσίγγια τα οποία είναι γεμισμένα με αστάλινα σφαιρίδια. Πρώτον, στενεύουν το τσοκ κατά μία βαθμίδα και δεύτερο, μπορεί να έχετε αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα λόγο του ότι τα ατσάλινα σφαιρίδια είναι ελαφρύτερα από τα μολύβδινα.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από Hlias »

virtualgreek έγραψε:
Hlias έγραψε:κοπελια χερεται. εγω εχω το beretta 682 gold E sporting. Δυστυχος ακομα δεν βρηκα φυσιγγιο να μου καμνει για την φασσα. περσι τραβουσα τα μαλλια μου πανω στα βουνα. τελεφτεα εκσορμηση της φασσας δοκιμασα τα olympia super trap 32gr 7 1/2 νουμερο με τρομερα αποτελεσματα. αλλα κολωνω να παιζω φασσες με 7 1/2 νουμερο :lol: καμια εισηγηση κανενας?? ;) ακουσα για κατι φυσιγια B&P Mythos Valle steel. τι λενε αυτες??

Φίλε Hlias και λοιποί,

έχοντας κυνηγήσει αποκλειστικά την φάσσα με το συγκεκριμένο όπλο με κάννες 30 ιντζών, θα σου σύστηνα να δώσεις λίγη σημασία στο συνδιασμό τσοκ που χρησιμοποιάς, αναλόγως του ύψους που πετούν τα πουλιά στην περιοχή που κυνηγάς.

Εάν τα πουλιά χαμηλοπετούν, δοκίμασε συνδιασμό 4-2 ή 4-3.
Εαν τα πουλιά ψηλοπετούν δοκίμασε συνδιασμό 3-1 ή 3-2.

Και μη ξεχνάτε να προσπερνάτε αρκετά το στόχο, και να μην σταματάτε την κίνηση του όπλου κατά τον πυροβολισμό. Ειδικά η φάσσα ξεγελά με το απαλό της φτερούγησμα

Όσον αφορά φυσίγγια για δεοντολογικούς λόγους δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιο φυσίγγιο.

Τέλος, προσοχή με τα φυσίγγια τα οποία είναι γεμισμένα με αστάλινα σφαιρίδια. Πρώτον, στενεύουν το τσοκ κατά μία βαθμίδα και δεύτερο, μπορεί να έχετε αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα λόγο του ότι τα ατσάλινα σφαιρίδια είναι ελαφρύτερα από τα μολύβδινα.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Φιλε εγω συνηθως χρησιμοποιω 5-4 τσοκ ι 5-3. μιλουμε για βολες απο 15 μετρα μεχρι 40 το maximum. μην φανταστης πως ολα τα πουλια εκει χαμηλοπετουν :) απλα στα ψηλα πουλια ειμαι καπως καλλικας :D αχαπαρος κατακριβεια :lol:
Άβαταρ μέλους
lefteris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Οκτ 2010, 21:53

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από lefteris »

εχει κανενας το οπλο FABARM GAMMA LUX 18.4
GAL 12GA-CH76mm3"
:?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

kypros έγραψε:
Hlias έγραψε:κοπελια χερεται. εγω εχω το beretta 682 gold E sporting. Δυστυχος ακομα δεν βρηκα φυσιγγιο να μου καμνει για την φασσα. περσι τραβουσα τα μαλλια μου πανω στα βουνα. τελεφτεα εκσορμηση της φασσας δοκιμασα τα olympia super trap 32gr 7 1/2 νουμερο με τρομερα αποτελεσματα. αλλα κολωνω να παιζω φασσες με 7 1/2 νουμερο :lol: καμια εισηγηση κανενας?? ;) ακουσα για κατι φυσιγια B&P Mythos Valle steel. τι λενε αυτες??
Να μεν κολλονις φιλε μου. Περσυ μετα τις 10 εσπαζαν κοκκαλα .Εκει που οι αλλες αδυνατουν αυτες τους βγαζουν τον κο....! Ειναι πολυ διαφορετικο το καλοκαιρι. Το 7 μισι οταν ειναι σε καλη χαρτουτσια μεσα στη ζεστη ειναι φοβερο. Εγω δεν τις αλλασω στη ζεστη. Και το πρωι δοκιμασε nobel speed 34.
Φιλε Κυπρο για το 7 1/2 Νο για ποια χαρτουτσια μιλας? Και συ για την Ολυμπια που ειπεν ο Ηλιας?

Ενδιαφερομαι και γω για ψιλο σκαι φετος το καλοκαιρι.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από spidis »

APOLLON_1 έγραψε:δοκιμασε τις ευροπα τις κοκκινες 30γ 6νουμερο
ΑΜΑ ΠΙΡΟΣΕΙ ΚΑΛΑ ΘΕΡΙΖΟΥΝ
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: Κυνήγι Φάσας, Τρυγονιού και Ορτυκιού 2012

Δημοσίευση από Hlias »

Breda Pegaso έγραψε:
kypros έγραψε:
Hlias έγραψε:κοπελια χερεται. εγω εχω το beretta 682 gold E sporting. Δυστυχος ακομα δεν βρηκα φυσιγγιο να μου καμνει για την φασσα. περσι τραβουσα τα μαλλια μου πανω στα βουνα. τελεφτεα εκσορμηση της φασσας δοκιμασα τα olympia super trap 32gr 7 1/2 νουμερο με τρομερα αποτελεσματα. αλλα κολωνω να παιζω φασσες με 7 1/2 νουμερο :lol: καμια εισηγηση κανενας?? ;) ακουσα για κατι φυσιγια B&P Mythos Valle steel. τι λενε αυτες??
Να μεν κολλονις φιλε μου. Περσυ μετα τις 10 εσπαζαν κοκκαλα .Εκει που οι αλλες αδυνατουν αυτες τους βγαζουν τον κο....! Ειναι πολυ διαφορετικο το καλοκαιρι. Το 7 μισι οταν ειναι σε καλη χαρτουτσια μεσα στη ζεστη ειναι φοβερο. Εγω δεν τις αλλασω στη ζεστη. Και το πρωι δοκιμασε nobel speed 34.
Φιλε Κυπρο για το 7 1/2 Νο για ποια χαρτουτσια μιλας? Και συ για την Ολυμπια που ειπεν ο Ηλιας?

Ενδιαφερομαι και γω για ψιλο σκαι φετος το καλοκαιρι.
φιλε παντος αν και ο κυπρος μιλα για την ιδια χαρτουτσια με την Ολυμπια που λεο εγω, οντως θεριζουν. να φανταστεις επεκσα φιλικουτουνι στα 60μ περιπου με 5 τσοκ και δεν ελακτισε. επεσε χαμε ουτε καν εσπαρταρισε. σεκκο. απλα φοουμε παστα αγρια βουνα να παιζω με 7 1/2 :lol: ιδιοτροπια μου νομιζω
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”