Η φάσσα η χωραϊτού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από marinos.a »

Μπορεί –από τις κουβέντες που ακούω- η φασσα στο βουνό να λιγοστεύει ή να δυσκολεύει. Η φασσα όμως την πόλης καλά κρατεί και παρατηρώ συνεχώς ότι πολλαπλασιάζεται. Πριν κανένα δίμηνο πάρκαρα στο γραφείο μου και είδα πάνω στο στύλο να κάθετε μια κοκόνα. Άρπαξα το εργαλείο και άρχισα shooting. Για τη κάμερα μιλώ.
Καθημερινά καθώς διασχίζω τη Λευκωσία να πάω από την Ακρόπολη στη Μακεδονίτισσα κάθε μέρα απολαμβάνω τις πτήσεις αρκετών φασών. Επίσης μέσα στη Διγενή Ακρίτα κοντά στο μετόχι γίνετε παναϋρι. Επήρα και τη κόρη μου προχθές στην Αθαλασσα να παίξει και ητουν να μας φαν.
Αυτό που συμβαίνει μου δημιουργεί ερωτηματικά. Τα πουλιά αυτά ζουν και αναπτύσσονται στις πόλεις ή καταφθάνουν από το βουνό και ελλείψη απειλής μένουν εδώ? Μπορεί αυτά τα πουλιά να τροφοδοτούν την ύπαιθρο? Τον καιρό που οι άλλες φάσες κοπαδιαζουν αυτά τι κάνουν? Που το βλέπεται να πηγαίνει, εννα γίνουν όπως τα φιληκουτουνια?

Εικόνα

Εικόνα
Si vis pacem, para bellum
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από Μοδεστος »

φιλε Μαρινο ιδα τζιε εγω στην Λεμεσο φασσες κοντα στο τσιριο σταδιο εχει ενα ποταμο εχει μεσα 3-4
τζιε τζικλες εχει οποτε εν ο τζερος της
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από admin »

Τα πουλιά γυρεύουν 3 πράγματα νερό-φαί-προστασία. Είναι φυσικό να μετακινούνται σε περιοχες όποου δέν τις ενοχλούν (εάν εξαιρέσουμε τα αεροβόλα) δυστηχώς. Φυσικά όλα τα περιστεροειδή δύσκολα μετακινούνται απο μια περιοχή μόνο εάν ο αριθμός μεγαλώσει πολύ εξαπλώνονται. Παλιά όταν ήμουν φοιτητής cyprus college έβλεπα καμια -δυό να βγαίνουν απο το μετόχη Κύκκου πάνω σε κάτι κυπαρίσσια εκεί στο κολλέγιο . Ωραίο θέαμα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris!129

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Λατσια (αερογεφιρα,ΓΣΠ,Γερη-Λατσια σινορα) καμουν παρτυ μλμ για πολλα πουλια οχι 3-4 αλλα κοπαδια 30-40 πουλια!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Λιμπισμενη σε κλημα στο κεντρο της πρωτευουσας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΓΙΝΕΤΕ....Ο ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ!!!

ΕΥΤΥΧΩΣ :P ...ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΑΦΞΑΝΟΝΤΑΙ :P

Ε ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΛΟΠΕΡ ΑΚΟΜΑ, ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ?
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

admin έγραψε:Τα πουλιά γυρεύουν 3 πράγματα νερό-φαί-προστασία. Είναι φυσικό να μετακινούνται σε περιοχες όποου δέν τις ενοχλούν (εάν εξαιρέσουμε τα αεροβόλα) δυστηχώς. Φυσικά όλα τα περιστεροειδή δύσκολα μετακινούνται απο μια περιοχή μόνο εάν ο αριθμός μεγαλώσει πολύ εξαπλώνονται. Παλιά όταν ήμουν φοιτητής cyprus college έβλεπα καμια -δυό να βγαίνουν απο το μετόχη Κύκκου πάνω σε κάτι κυπαρίσσια εκεί στο κολλέγιο . Ωραίο θέαμα.
Άριστε τις βλέπω και εγώ εκεί, είναι η δουλειά μου. Οι κοράζινοι όμως στην περιοχή είναι οι 50πλάσιοι! Το πέρασμα τους είναι από το φυτώριο απέναντι προς το Κολέγιο. Επίσης φάσσες βλέπω και πίσω από το European, εκεί που είναι η ιερατική σχολή. Είναι πάνω στα κυπαρίσσια και πολλές φορές στο γρασίδι! Ορνηθέψαν!! :D

Γενικά όμως έχω παρατηρήσει πως στη Λευκωσία οι Κοράζινοι είναι μιλιούνια σε σχέση με την Λεμεσό. Χθες που ερχόμουν από την δουλεία κατευθυνόμενος στη Λεμεσό, εκεί που σταματάνε οι λωρίδες τριπλής κατεύθυνσης, έκανε πέρασμα αγέλη σίγουρα 50 κομμάτια.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
BAIKAL 1980

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

για χρονια κυνηγουσα στη Παφο ολοχρονα τις φασσες...τα τελευταια 3 χρονια μενω μονο Λευκωσια...λιγα λεπτα απο το σπιτι μου...και μενω Εγκωμη! :lol: φετινη μου φωτο την πρωτη Κυριακη του λαγου... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Η φασσα ειναι η μονη μας ελπιδα οτι θα υπαρχει σιγουρα κατι στο μελλον να κυνηγαμε! Τυχεροι εμεις που ειμαστε φαν του ιδους!
Οπως ειπε και ο admin οταν υπαρχει τροφη και ασφαλεια το πουλι αυτο πολλαπλασιαζεται με ραγδαιους ρυθμους!
BAIKAL 1980

Re: Η φάσσα η χωραϊτού

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

δουλευκω λεωφ. Κεννεντυ!εφκηκα πας την ταρατσα να καπνισω και ηρταν 2 φασσες οπως τις γαλινες και εκατσαν πανω στα ντεποζιτα του νερου.....ηρτε μου να δωκω που τον 4ο οροφο!!! :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”