ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από kypros »

Παντως ακουγοντας πολλους φιλους ηραν σιγουρα η χειροτερη χρονια των τελευταιων 15 χρονων . Το ερωτημα ειναι γιατι; Που πηγαν τα πουλια εαν υπαρχουν η γιατι δεν υπαρχουν αν δεν υπαρχουν....παντως εγω το πρωι ειδα 4,5 κοπες των 100 πουλιων στα 200 μετρα υψος και εξαφανιζουνταν με τις πρωτες τουφεκιες. Μετα ολη μερα ηταν πολυ ελαχιστα τα πουλια που εβλεπα.... Παραξενο τετιο καιρο οι φασσες να ειναι τοσο κοπαδιαστες και τρομαγμενες. Επισης σε μια απο τις φασσες που χρυπησα βρηκα εχτες που την καθαρισα ενα αυγο ετοιμογεννο....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από Pathfinder »

kypros έγραψε:Παντως ακουγοντας πολλους φιλους ηραν σιγουρα η χειροτερη χρονια των τελευταιων 15 χρονων . Το ερωτημα ειναι γιατι; Που πηγαν τα πουλια εαν υπαρχουν η γιατι δεν υπαρχουν αν δεν υπαρχουν....παντως εγω το πρωι ειδα 4,5 κοπες των 100 πουλιων στα 200 μετρα υψος και εξαφανιζουνταν με τις πρωτες τουφεκιες. Μετα ολη μερα ηταν πολυ ελαχιστα τα πουλια που εβλεπα.... Παραξενο τετιο καιρο οι φασσες να ειναι τοσο κοπαδιαστες και τρομαγμενες. Επισης σε μια απο τις φασσες που χρυπησα βρηκα εχτες που την καθαρισα ενα αυγο ετοιμογεννο....
Κυπρο μου εχτος που τις καιρικες συνθηκες που σιγουρα επαιξαν ρολο ενας ακομα ισως πιο σημαντικος λογος ειναι το που παει το κυνηγι στην Κυπρο και τι εννοω? Ο πολυς ο κοσμος ετσι οπως εκαντησε ο λαγος και ο περτικος εγυρισε το στην φασσα.Ακουμε ολοι μας οτι η ο ενας παει αναγνωριση τοσες φορες ο αλλος παει αναγνωριαη τοσες φορες, ο αλλος παει μια βδομαδα πριν στο ποστο ο αλλος παει 10 μερες πριν και πιανει τοπο εκαταντησαμε η πλειονοτητα να πηγαινει στους φασσοτοπους απο την πεμπτη η παρασκευη και να στηνει καταυλισμους 50 μετρα που τα ποστα.Ουλλη μερα και νυχτα να πινουν και να τρων και να τραγουδουν και υστερα διαιρωτουμαστε την κυριακη το πρωι "μα ρε προχτες δαμε ειχε φασσες που εξαφανιστηκαν σημερα".Μεν ξεχνατε ποσο εξυπνο και καχυποπτο πουλι ειναι η φασσα.Αμαν γινεται το παναηρι του κατακλυσμου πουκατω που το τζιηταστρο της εν θα μεινει εκει να δει πως εν να εξελιχτει η αν θα πιασει κινηση.Το οτι δεν ειχε πουλια την κυριακη εμεις φταιμε κατα κυριο λογο και κανενας αλλος.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από sotiris!129 »

κατα την ταπεινη μου αποψη φετος θα ειναι μια απο της χειροτερες χρονιες τον τελευταιων 10ετιων
μαλλον τα νερα που εκαμε πρην 2-3 μηνες εκαταστρεψαν τες φωλιες τον περτιζιων/φραγκολινων με αποτελεσμα να μην υπαρχουν σχεδον καθολου φετεινα πουλια... τουλαχιστο επαρχια Λευκωσιας που παω εγω απου και να πηγα τουτο ειδα !
Φασσες μαλλον το ιδιο , αν και ακουσα ιστοριες του καφενε φυσικα πως ο ταδε επαιξε τοσες με το φλοπερ στο ταισμα 2 βδομαδες πρην , η ταδε παρεα επαιζε τες την νυχτα στα κατυδατα με το αεροβολο στο ζιταστρο , η ταδε παρεα εβαλε στο ταισμα της 1 βδομαδα πρην το κυνηγι μισινες αγκιστρομενες με σιταρουι και επιασαν ενα Α αριθμο , κυνηγος να πηγενει στο ποστο του η ωρα 4 το βραδυ και να βλεπει μεσα στο ποστο του χαρτουτσιες παιγμενες και φτερα απο φασσες κτλ κτλ !
το ερωτημα ειναι που παμε και πως φρασαμε εδω που φτασαμε ???
φετος ο παπαγαλος θα ειναι το κυριος ενδημικο μας θηραμα και οπως παει το πραμα θα το κανουμε και εθνηκο μας συμβολο !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Μην το αναλύετε παιδιά, ο λόγος που δεν υπήρχαν πουλιά είναι απλός, επήγα εγώ τζινίην για πρώτη φορά το καλοτζαίρι τζιαι εχαθήκασιν τα πουλιά, τωρά εν που εφοηθήκαν ή αν είμαι κακαουσκιάς δεν το γνωρίζω. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:RΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ...ΚΑΙ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΚΟΜΑ :D

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΣΕ 2 ΗΜΙΧΡΟΝΑ...ΟΧΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ!

ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΟΠΟΥ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΝΑ ΕΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ.ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ν'ΑΧΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΡΑ 2 ΠΟΥΛΙΑ + 1 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΣΩΣΤΑ!

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΜΟ ΜΕΡΟΣ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ, ΠΗΡΑ 5 ΠΟΥΛΙΑ + 3 Ο ΦΙΛΟΣ...ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

10 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΣ...ΛΕΩ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ,ΚΟΦΤΑ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ....ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΜΕ!
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ...20 ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 6-7 ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΠΛΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΑΜΕ ΟΠΛΟ.ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ!

Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ...ΚΑΘΗΣΕ ΠΟΥΛΙ ΣΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΔΑ....ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΡΕΠΑΡΕΙ :D

ΜΕΤΑ....ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΥΨΟΣ(ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ) ΜΑ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΜΕ!
ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΗΣΑΜΕ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΑ!

ΥΓΕΙΑ...ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΑΛΙ :P
Και λέω και γω που εν ο μάστρο-φασσάρης ο Σόλωνας. Μπράβο Σόλωνα μου. :D Έπρεπε να φκάλω τζαι εγώ με το Goose τζιαι την πρώτη σιδερένια που εκατέβασε, εμετάνιωσα το τωρά :lol: :lol:
ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ'' ΣΟΥ....ΕΠΕΛΛΑΝΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΙΚΟΥΤΟΥΝΙΑ :D

ΑΛΛΑ Η ΦΩΤΟ...ΦΩΤΟ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ :)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ'' ΣΟΥ....ΕΠΕΛΛΑΝΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΙΚΟΥΤΟΥΝΙΑ :D

ΑΛΛΑ Η ΦΩΤΟ...ΦΩΤΟ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ :)
Μα νομίζεις εκατάλαβα τι έπαιξα, ήταν νάκκο σκοτεινά τζιαι ενόμιζα εν κοράζινος :lol: Την χαρτούτσια εφύλαξα την τζιαι έγραψα 1η φάσσα του Αυγούστου, μπήκε στο πακέτο με την χαρτούτσια της 1η τζίκλας, 1ης φάσσας, του 1ου περτιτζιού τζιαι του 1ου λαού :D :D
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

P8170250.JPG
1 φασσα 1 τρυγονι + 2 φασσοπουλια ο απολογισμος
επισης 1 φασσα που την πηρε καποιος που πιστεψε πως την δικαιουταν αφου επεσε κοντα του εν πειραζει υγεια!

Το μονο θετικο της μερας ηταν τα οχηματα της θηρας που εκαναν ασταματητες περιπολιες αφου τους βρηκα κ το πρωι κ το απογευμα κ την νυχτα που πηγαινα κ στρεφουμουν......τουλαχιστο ετσι θα διαφυλαξουμε τα πολλα περδικια που εχουμε, ειδικα φετος απο την πλουσια αναπαραγωγη, κ τους επιτηδειους που τα κυνηγουν καλοκαιριατικα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Πέρασε ακόμη μια πρώτη κυνηγετική εξόρμηση του Αυγούστου και επιστρέψαμε πείσω στα σπίτια μας ασφαλείς. Κάρπωση μικρή η μεγάλη δεν εχει και τόση σημασία, βλέπετε για το Κύπρο που πήρε 10 πουλιά είπε ήταν λιγότερα από πέρσι, αλλά και για το Σπύρο που έπαιξε την πρώτη του φάσσα το Αύγουστο ήταν τόση η χαρά του που τα λεγόμενα στην αφήγηση του το πώς τη έπαιξε προδίδουν τη ικανοποίηση της κάρπωσης. Και για την παρέα μου(3 ατομα) η κάρπωση ήταν 12 πουλιά, φάσες και αγριοπερίστερα. Εγω προσωπικά φέτος άλλαξα τακτική στο θέμα τσοκ και κυνήγησα με 4-1 το πρωί μέχρι τις 0800 και μετά όλη μέρα με 3-1 (κυνηγούσα προηγούμενος με 4-3). Είχα αλλάξει ένα πολύ μικρό σημείο αλλά πολύ σημαντικό όπως φανηκε, στο τρόπο σκόπευσης μου ,διαβάζοντας ένα αθρο για σκόπευση και έκανα κάποιες δοκιμές( 5-6 πουλες) στο σκοπευτήριο Λάρνακας με πολύ θετικά αποτελέσματα. Βλέπετε εγώ που ασχολούμαι τόσο με δοκιμές φυσιγγίων ήθελα φέτος να δοκιμάσω και κάτι άλλο εκτός από φυσίγγια και καιρικές συνθήκες. Φυσικά το δείγμα είναι πολύ μικρό, αλλα σίγουρα αρκετά ενθαρρυντικό. Είχα ρήξη πάνω σε 6 πουλιά με κάρπωση τα 5 και με μια βολή. Στα δυο με επιλογή το 1* και στα άλλα τρία με επιλογή την πρωτη κάννη , το ένα με το 4* και τα άλλα δυο με το3*. Δυστυχώς το ένα το οποίο ήταν και τρυγόνι δεν το βρήκα διοτι έπεσε μακριά μου σε πυκνό. Το ένα που δεν κτύπησα ηταν βολή απελπισίας διοτι έμεινα άπρακτος το πρωί για δυο ωρες, ετσι του έριξα.Το πιο δε σημαντικό ηταν ότι οι 3 φασες κτυπήθηκαν από 4-5 σκάγια η κάθε μια που δηλώνει ότι οι βολές ηταν σχεδόν κέντρο.
Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να αναφερθώ με πολύ θυμό ηταν αυτό του υπερπληθυσμού κυνηγών σε πολύ λιγο χώρο πραγμα ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ. Επειδή όμως θα αναφερθώ σε ολους και για όλα αυτής της συνεχιζόμενης αντικυνηγετικής κατάστασης ,ιδίως στη επαρχία της Πάφου θα επανέλθω .
Eπισης για αυτούς που μου εστειλα προσωπικό μυνημα για καποια φυσίγγια θα τους απαντείσω σύντομα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αφου ο παπαγαλος με καφκει ακομα ειπα σημερα να παω αναγνωρηση μιας και ο συντροφος πηγε χτες...
εκανα ενα περιπατο σε ενα ποταμο καθως και το βουνο πανω απο αυτον , αποτι φανηκε κυνηγισαν 4-5 οπλα στην περιοχη με καρπωση 0-1-2 πουλια πανω στο βουνο ... 200-400 μετρα ποιο κατω στους προποδες του βουνου βρηκα 3 νερα στο ενα μαλιστα ειχε και αρκετα φτερα απο φασσες (οχι φατσιες) που με παραξενεψε πως και δεν κατεβηκαν οι συναδερφοι κατω στο νερο το μεσημερι ! δεν ειδα πουλια η αληθεια να λεγεται μονο 1 αλλα η ωρα ηταν 4:30 το απογευμα αρα αυριο ελπιζω για τα καλητερα !

φωτο απο την θεα του ποστου μου την περασμενη κυριακη
IMG_0863.JPG


και μερικες φωτος απο τα νερα που ελπιζω να μου δωσουν λιγα πουλια την ερχομενη Κυριακη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2014

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

LEFKIOS έγραψε: Εγω προσωπικά φέτος άλλαξα τακτική στο θέμα τσοκ και κυνήγησα με 4-1 το πρωί μέχρι τις 0800 και μετά όλη μέρα με 3-1 (κυνηγούσα προηγούμενος με 4-3). Είχα αλλάξει ένα πολύ μικρό σημείο αλλά πολύ σημαντικό όπως φανηκε, στο τρόπο σκόπευσης μου ,διαβάζοντας ένα αθρο για σκόπευση και έκανα κάποιες δοκιμές( 5-6 πουλες) στο σκοπευτήριο Λάρνακας με πολύ θετικά αποτελέσματα. Βλέπετε εγώ που ασχολούμαι τόσο με δοκιμές φυσιγγίων ήθελα φέτος να δοκιμάσω και κάτι άλλο εκτός από φυσίγγια και καιρικές συνθήκες. Φυσικά το δείγμα είναι πολύ μικρό, αλλα σίγουρα αρκετά ενθαρρυντικό. Είχα ρήξη πάνω σε 6 πουλιά με κάρπωση τα 5 και με μια βολή. Στα δυο με επιλογή το 1* και στα άλλα τρία με επιλογή την πρωτη κάννη , το ένα με το 4* και τα άλλα δυο με το3*. Δυστυχώς το ένα το οποίο ήταν και τρυγόνι δεν το βρήκα διοτι έπεσε μακριά μου σε πυκνό. Το ένα που δεν κτύπησα ηταν βολή απελπισίας διοτι έμεινα άπρακτος το πρωί για δυο ωρες, ετσι του έριξα.Το πιο δε σημαντικό ηταν ότι οι 3 φασες κτυπήθηκαν από 4-5 σκάγια η κάθε μια που δηλώνει ότι οι βολές ηταν σχεδόν κέντρο.
Καλησπέρα φίλε Λεύκιε και συγχαρητήρια για τα αποτελέσματά σου!
Αν μπορείς γράψε μας λίγα λόγια για τις αλλαγές που έχεις κάνει στη σκόπευση σου γιατί είναι κάτι που πιστεύω απασχολεί και θα πρέπει να απασχολεί αρκετούς φασσοκυνηγούς (το θεωρώ πολύ πιο σημαντικό από το να ρίχνουμε το φταίξιμο στα φυσίγγια). Και για το τσοκ γιατί είχαμε μια συζήτηση σε άλλο τόπικ για τα κλειστά και ανοικτά τσοκ στο κυνήγι της φάσσας.

Ευχαριστώ,

Μάριος
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”