ΛΑΓΟΣ

KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

ο τοπος μας εν μικρος και οι κυνηγοι εν πολλοι ,οι κλεφτες και οι νηστιτζοι δυστιχος δεν ξηληφκουντε
ολοι θελουν τα ευκολα ,να ερκετε το θηραμα να φακκα πανω τους ,διστυχως οι πληστοι ειναι οπλοφοροι και το μονο που τους ευχαριστει ειναι το πεξιμο του θηραματος και να το χουμιζουν τπτ αλλο,δεν σεβοντε καθολου ,εμεις σεβομαστε τους τζικλαριες τους φασσαριες και λιπα και χαλαλιν του αλλου αμαν παιξει κατι που μας φεφκει η εστο που του το εστειλαμε δορο,αλλα αυτους που μου καμνουν τους σκοπους η που πηροβολουν την ωρα που διωκει το σκυλλι μου θηραμα δεν τους συγχωρω.
kalikas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 11:56

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από kalikas »

Κύριοι καλα θεοφανια. Τις τελευταίες ημέρες έχουν γραφτεί σε Διάφορα θέματα για το ποιος κάνει την παραπάνω ζημιά στο λαγο (τζικλαριδες, εκπαιδευτικά, λαθροθηρια, κυνηγετική συνηδειση, αριθμός ατόμων σε κάθε παρέα, αριθμός σκύλων, αλεπουδες κτλ)• απόψεις πολλές, κάποιες λογικές και κάποιες παράλογες για τον καθένα μας. Τελικά μέσα απο αύτο το οργανομενο φόρουμ, μπορεί να γίνει κάποια οργανομενη προτοβουλια έτσι που να διορθωθεί κάτι, για να βοηθήσουμε αύτο το ζώο, αλλά κυρίος το κυνήγι λαγου ελπίζοντας ότι τα κοπελουθκια μας θα καταφέρουν να κυνηγούν σε αύτο το παραθκιανταλον τον τόπο;
Η δική μου άποψη είναι για τη συνηδηση κσεχαστε το, κάποιος το ανέφερε, είμαστε τοποζοκυπρεοι, και αύτο καλύπτει πολλά απο τα προβλήματα που ανέφερα πιο πάνω. Τη μεγαλύτερη ζημιά κατα την άποψη μου την κάνει η λαθροθηρια σε οποία μορφή και αν γίνεται, και ειδικά αυτή της νύχτας που ο λαγός είναι πολυ τροτός.
Αυτά σαν πρώτη φάση σαν τροφή για σκέψη.
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Φίλε αν δεν οργανωθούμε οι ευσηνήδητοι κυνηγοί που βάζουν πάνω απο όλα τις αρχές των γραμμένων και άγραφων νόμων του κυνηγίου ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Και δεν εννόω οργανωση των 100-200 ατόμων αλλά μερικές χιλίαδες( αν υπάρχουν τόσοι κυνηγοί όπως ανέφερα πρίν :) )
ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ
ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ
ΑΛΕΠΟΥ
ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΡΟΦΗΣ
Είναι οι πίο σημαντικοί παράγοντες τα εκπαιδευτικά δεν τα λογαριάζω επειδή αν λειτουργούσαν τα πιο πάνω τότε θα μιλούσαμε για ασήμαντες απώλειες και το πίο σημαντικό είναι το πιο εύκολο πρόβλημα για να λυθεί.
Αυτή είναι η άποψη μου.
Πρέπει και επιβάλεται να οργανωθούμε εμείς που αγαπούμε πραγματικά το ΑΘΛΗΜΑ και την ΦΥΣΗ!!!!!
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Πραγματικά πιστεύω το φόρουμ αυτό αρχίζει και βγάζει προς τα έξω τον προβληματισμό των υγιώς σκεπτόμενων κυνηγών, κάτι που προσωπικά πρώτη φορά βλέπω να γίνεται στην Κύπρο. Προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου με το κυνήγι του λαγού, αλλά επειδή είμαι ενεργό μέλος ενός δραστήριου Κυνηγετικού Συλλόγου, έχω προσωπική άποψη για το τι φταίει για την κατάσταση που έχει φτάσει ο πληθυσμός του λαγού. Απλά να πω 3 πρόσφατα παραδείγματα που συνέβησαν την ίδια μέρα.

1. Την τελευταία Τετάρτη η ώρα 5:20 το πρωί σταματήσαμε σε φούρνο στον Αστρομερίτη. Την ώρα που φεύγαμε σταμάτησε δίπλα μας ένα άσπρο παντζιέρο το οποίο ήταν καλυμμένο ως τις πόρτες από φρέσκα λάσπη!!! Τα περαιτέρω σχόλια είναι περιττά!

2. Την ίδια μέρα μου τηλεφώνησε κάποιος γνωστός από βενζινάδικο, ότι κάποιοι που πήγαν να βάλουν πεζίνα κατά τις 730 το πρωι, είχαν πίσω από το κάθισμά 8 λαγούς!!!!! Προσπάθησα να τον πείσω να μου δώσει περαιτέρω στοιχεία για να κάνω καταγγελία, αλλά φοβόταν.

3. Την συγκεκριμένη μέρα πήγαμε για κυνήγι πέρδικας (2 άτομα) κάπου στην περιοχή Ορκόντα, σε μια πολύ δύσβατη περιοχή. Χωρίς υπερβολή, μέχρι τις 7 το πρωϊ, στην περιοχή μαζεύτηκαν 8 λαγοπαρέες με καμιά εικοσαριά διπλοκάμπινα και ένα στρατό σκύλους. Το τι έγινε στην περιοχή δεν περιγράφεται!!!! Τσακωμοι από το πρωϊ για το ποιος πάρκαρε πρώτος. Σε όλους τους δρόμους ''σκοποί'' όχι μόνο πεζοί αλλά και μέσα στις κάσιες των διπλοκάμπινων, μπας και φύγει τους τίποτε!!!!! Σε κάθε πλευρά του βουνού κοπάδια σκύλλων με τις καμπανέλλες να πελλανίσκουν τους τόπους. Περιττό να πω ότι τα περδίκια χάθηκαν πριν ξημερώσει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν δεν μείνει έστω και ένας λαγός στην Κύπρο. Ομως ρωτώ. Αν την τελευταία Τετάρτη υπήρχε τόση ασφυκτική πίεση σε μια και μόνο περιοχή, υπάρχει αμφιβολία ότι οι 1-2 λαγοί που κτυπήθηκαν ενδεχομένως να είναι οι τελευταίοι στην περιοχή;; Πιστεύει πραγματικά κάποιος από τους λεγόμενους ΄λαάρηδες'΄ότι αυτό που κάνουν είναι κυνήγι και όχι μαζική εξόντωση;;; Υπάρχει επιτέλους οποιοσδήποτε σεβασμός προς αυτό που λέγεται θήραμα, ή η μόνη έγνοια είναι να κάμουμε τα παλλικάρκα για το πόσους λαγούς εκτελέσαμε????? Ελεος κύριοι, έλεος, και κατά τα άλλα όλοι έχουν παράπονα για το ότι δεν υπήρχαν λαγοί!!!!

Απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτές τις σκέψεις, επειδή το κυνήγι καταστρέφεται αποκλειστικά και μόνο απο τη δική μας απλειστία και τίποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Φίλε ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ περίγραψες πιο πάνω για μένα όχι μόνο δεν τους κατατάσω μέσα στους κυνηγούς άλλα ούτε στους ανθρώπους. Ούτε στα ζώα δεν μπόρεις να τους κατατάξεις γιατί η ΠΙΟ απλη διαφορά είναι ότι τα ζώα ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ και το φαί τους το πίανουν γιατί έχουν ανάγκη απο ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΉΣΟΥΝ και όχι απο ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.. Βλέπεις σε διάφορα κανάλλια 7 - 8 ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ να κυνηγούν ένα ζαρκάδι ή ένα ελάφι και τρώνε όλοι μαζί και ότι μείνει τρώνε τα υπόλοιπα σαρκοβόρα και μετά έρχονται τα όρνια για να φάν τα αποφάγια. Καταλαβαίνετε την διαφορά με τους άλλους που ανέφερε ο φίλος πρίν. ΑΠΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ.
Όλους αυτους έπερπε να τους στείλουμε σε άλλο πλανήτη να σκοτώνουνται μεταξύ τους να δούμε ποιός θα επιβιώσει!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από FRANCHI »

Hunting Maniac έγραψε:Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Πραγματικά πιστεύω το φόρουμ αυτό αρχίζει και βγάζει προς τα έξω τον προβληματισμό των υγιώς σκεπτόμενων κυνηγών, κάτι που προσωπικά πρώτη φορά βλέπω να γίνεται στην Κύπρο. Προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου με το κυνήγι του λαγού, αλλά επειδή είμαι ενεργό μέλος ενός δραστήριου Κυνηγετικού Συλλόγου, έχω προσωπική άποψη για το τι φταίει για την κατάσταση που έχει φτάσει ο πληθυσμός του λαγού. Απλά να πω 3 πρόσφατα παραδείγματα που συνέβησαν την ίδια μέρα.

1. Την τελευταία Τετάρτη η ώρα 5:20 το πρωί σταματήσαμε σε φούρνο στον Αστρομερίτη. Την ώρα που φεύγαμε σταμάτησε δίπλα μας ένα άσπρο παντζιέρο το οποίο ήταν καλυμμένο ως τις πόρτες από φρέσκα λάσπη!!! Τα περαιτέρω σχόλια είναι περιττά!

2. Την ίδια μέρα μου τηλεφώνησε κάποιος γνωστός από βενζινάδικο, ότι κάποιοι που πήγαν να βάλουν πεζίνα κατά τις 730 το πρωι, είχαν πίσω από το κάθισμά 8 λαγούς!!!!! Προσπάθησα να τον πείσω να μου δώσει περαιτέρω στοιχεία για να κάνω καταγγελία, αλλά φοβόταν.

3. Την συγκεκριμένη μέρα πήγαμε για κυνήγι πέρδικας (2 άτομα) κάπου στην περιοχή Ορκόντα, σε μια πολύ δύσβατη περιοχή. Χωρίς υπερβολή, μέχρι τις 7 το πρωϊ, στην περιοχή μαζεύτηκαν 8 λαγοπαρέες με καμιά εικοσαριά διπλοκάμπινα και ένα στρατό σκύλους. Το τι έγινε στην περιοχή δεν περιγράφεται!!!! Τσακωμοι από το πρωϊ για το ποιος πάρκαρε πρώτος. Σε όλους τους δρόμους ''σκοποί'' όχι μόνο πεζοί αλλά και μέσα στις κάσιες των διπλοκάμπινων, μπας και φύγει τους τίποτε!!!!! Σε κάθε πλευρά του βουνού κοπάδια σκύλλων με τις καμπανέλλες να πελλανίσκουν τους τόπους. Περιττό να πω ότι τα περδίκια χάθηκαν πριν ξημερώσει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν δεν μείνει έστω και ένας λαγός στην Κύπρο. Ομως ρωτώ. Αν την τελευταία Τετάρτη υπήρχε τόση ασφυκτική πίεση σε μια και μόνο περιοχή, υπάρχει αμφιβολία ότι οι 1-2 λαγοί που κτυπήθηκαν ενδεχομένως να είναι οι τελευταίοι στην περιοχή;; Πιστεύει πραγματικά κάποιος από τους λεγόμενους ΄λαάρηδες'΄ότι αυτό που κάνουν είναι κυνήγι και όχι μαζική εξόντωση;;; Υπάρχει επιτέλους οποιοσδήποτε σεβασμός προς αυτό που λέγεται θήραμα, ή η μόνη έγνοια είναι να κάμουμε τα παλλικάρκα για το πόσους λαγούς εκτελέσαμε????? Ελεος κύριοι, έλεος, και κατά τα άλλα όλοι έχουν παράπονα για το ότι δεν υπήρχαν λαγοί!!!!

Απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτές τις σκέψεις, επειδή το κυνήγι καταστρέφεται αποκλειστικά και μόνο απο τη δική μας απλειστία και τίποτε άλλο.
Φίλε αυτά που περιέγραψες ότι συναίβηκαν είναι απαράδεκτα και σοκάρουν! :evil: Πόση γαιδουροσύνη υπάρχει πλεόν σε τουτο το τόπο. Που είναι η θήρα να κάμνει ελέγχους;; Πως να γλυτώσει θήραμα με τόση πιέση ακόμα και νύχτα; Πολλοί που λαθροθυρεύουν, και πιάνουν τόσους λαγούς είναι γνωστοί στα χωριά, περιοχες ακόμα και θηροφυλακή και συνήθως τους έχουν ξανασυλλάβει. Απ’ότι φαίνεται οι ποινές δεν είναι μασχαίρι που φτάνει ως το κόκκαλο..να δούμεν αν εν αρρώστια που έχουν και δεν μπορούν να το κόψουν.
Η Κύπρος εν μικρή και δεν σηκώνει τόση πιεση το θήραμα. Οι πολλοί σκύλλοι πρεπει να απαγορευτούν. Εν όπως τις τράτες στη θάλασσα. Χτενίζουν να βουνά και δεν αφήνουν τίποτε. Εν spormen τούτοι η εκάμαν το επάγγελμα;
I believe half of what I see and nothing of what I hear
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

Παίδες τα πράγματα είναι πολύ απλά... να εφαρμοστούν ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΠΗΝΕΣ στους παραβάτες.

Αν καταφέρουμε να πιέσουμε με κάποιο τρόπο τους αρμόδιους να εφαρμόσουν πιο αυστηρούς νόμους τότε νομίζω δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε άλλο.

Γνωρίζω αρκετούς λαθροθήρες...τους πλείστους τους έχει συλλάβει η θήρα τουλάχιστο μια φορά...ΑΛΛΑ συνεχίζουν να λαθροκυνηγούν...ΓΙΑΤΊ?...Διότι η ποινή που του υποβλήθηκε ήταν ~600ευρό...Κάμε τα 3000-4000 και ξαναμιλούμε...+ ρεζίλεμα στα ΜΜΕ και στα περιοδικά και όχι κουκούλωμα.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από AndreasDr »

vti-chris έγραψε:Παίδες τα πράγματα είναι πολύ απλά... να εφαρμοστούν ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΠΗΝΕΣ στους παραβάτες.

Αν καταφέρουμε να πιέσουμε με κάποιο τρόπο τους αρμόδιους να εφαρμόσουν πιο αυστηρούς νόμους τότε νομίζω δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε άλλο.

Γνωρίζω αρκετούς λαθροθήρες...τους πλείστους τους έχει συλλάβει η θήρα τουλάχιστο μια φορά...ΑΛΛΑ συνεχίζουν να λαθροκυνηγούν...ΓΙΑΤΊ?...Διότι η ποινή που του υποβλήθηκε ήταν ~600ευρό...Κάμε τα 3000-4000 και ξαναμιλούμε...+ ρεζίλεμα στα ΜΜΕ και στα περιοδικά και όχι κουκούλωμα.
+1000
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από pai »

vti-chris έγραψε:Παίδες τα πράγματα είναι πολύ απλά... να εφαρμοστούν ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΠΗΝΕΣ στους παραβάτες.

Αν καταφέρουμε να πιέσουμε με κάποιο τρόπο τους αρμόδιους να εφαρμόσουν πιο αυστηρούς νόμους τότε νομίζω δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε άλλο.

Γνωρίζω αρκετούς λαθροθήρες...τους πλείστους τους έχει συλλάβει η θήρα τουλάχιστο μια φορά...ΑΛΛΑ συνεχίζουν να λαθροκυνηγούν...ΓΙΑΤΊ?...Διότι η ποινή που του υποβλήθηκε ήταν ~600ευρό...Κάμε τα 3000-4000 και ξαναμιλούμε...+ ρεζίλεμα στα ΜΜΕ και στα περιοδικά και όχι κουκούλωμα.


+1000
sotiris!129

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

σημερα μετα απο 3ς μηνες πηγα στο εξωχικο μου στα κατιδατα με την παρεα μετα απο τα χιονια, λιγο παρακατο εχει ακομη ενας φιλος σπιτι και πηγαμε και απο το δικο του, η διαδρομη απο το 1 σπιτι στο αλλο 7 λεπτα αγροτικο δρομο-χωματοδρομο(ειμαστε και οι 2 εξω απο το χωριο)
με λιπη μου δεν ειδα ουτε και 1 λαγο πρην 3ς μηνες 3-5 λαγοι ηταν το minimum που βλεπαμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”