ΛΑΓΟΣ

miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από miky55 »

πανικος έγραψε:ωραια ειμαστε στο θεμα λαγος τζε κομα συνεχιζουν με τουσ τζικλαριες.ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΖΙΚΛΑΡΗΣ ΕΓΩ ΤΖΕ ΠΑΡΑ 2 ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ ΠΡΩΤΙΜΩ 5 ΤΖΙΚΛΟΥΕς.ΤΖΕ ΠΟΤΕ ΑΜΑΝ ΔΩ ΛΑΑΡΗΕς ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΣΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑς ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟς ΕΝ ΕΤΥΧΕ ΟΥΤΕ ΠΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΔΩ ΕΤΣΙ ΦΑΣΗ.ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟ ΔΕΙ ΞΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΛΕΤΕ ΜΕ ΤΟΥς ΤΖΙΚΛΑΡΙΕς.ΤΑΧΑ ΜΟΝΟΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑ ΣΩΣΤΟΙ ΤΖΙΝΥΟΙ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΛΑΓΟ :?: ΕΓΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΕς ΤΖΙΚΛΟΥΕς ΤΖΕ ΠΟΥ ΕΝΑΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Ο ΛΑΓΟς ΤΖΕ ΝΑΡΤΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ;)
ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΧΑΛΑΛΗ ΣΟΥ ΤΖΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΖΕ ΤΑ ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ.ΟΠΩΣ ΕΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΣΥ ΕΝ ΤΟ ΚΑΜΝΗΣ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΕΚΟΥΝ ΣΤΗΝΤΖΙΚΛΑ ΤΖΕ ΜΟΛΙΣ ΣΕ ΔΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΚΥΚΛΟΝΟΥΝ ΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑ .ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΘΗΡΑΜΜΑ ΤΖΕ ΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΤΖΕ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΑΛΑΛΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΥΡΟΥΝ ΠΟΠΙΣΩ ΜΟΛΙΣ ΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΨΟΥΝ ΜΑΛΑΗ ΕΝ ΡΕΖΙΛΙΚΗ. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από Nikos »

miky55 έγραψε:
πανικος έγραψε:ωραια ειμαστε στο θεμα λαγος τζε κομα συνεχιζουν με τουσ τζικλαριες.ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΖΙΚΛΑΡΗΣ ΕΓΩ ΤΖΕ ΠΑΡΑ 2 ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ ΠΡΩΤΙΜΩ 5 ΤΖΙΚΛΟΥΕς.ΤΖΕ ΠΟΤΕ ΑΜΑΝ ΔΩ ΛΑΑΡΗΕς ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΣΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑς ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟς ΕΝ ΕΤΥΧΕ ΟΥΤΕ ΠΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΔΩ ΕΤΣΙ ΦΑΣΗ.ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟ ΔΕΙ ΞΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΛΕΤΕ ΜΕ ΤΟΥς ΤΖΙΚΛΑΡΙΕς.ΤΑΧΑ ΜΟΝΟΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑ ΣΩΣΤΟΙ ΤΖΙΝΥΟΙ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΛΑΓΟ :?: ΕΓΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΕς ΤΖΙΚΛΟΥΕς ΤΖΕ ΠΟΥ ΕΝΑΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Ο ΛΑΓΟς ΤΖΕ ΝΑΡΤΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ;)
ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΧΑΛΑΛΗ ΣΟΥ ΤΖΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΖΕ ΤΑ ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ.ΟΠΩΣ ΕΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΣΥ ΕΝ ΤΟ ΚΑΜΝΗΣ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΕΚΟΥΝ ΣΤΗΝΤΖΙΚΛΑ ΤΖΕ ΜΟΛΙΣ ΣΕ ΔΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΚΥΚΛΟΝΟΥΝ ΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑ .ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΘΗΡΑΜΜΑ ΤΖΕ ΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΤΖΕ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΑΛΑΛΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΥΡΟΥΝ ΠΟΠΙΣΩ ΜΟΛΙΣ ΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΨΟΥΝ ΜΑΛΑΗ ΕΝ ΡΕΖΙΛΙΚΗ. :mrgreen:

Αυτο είναι ρεζιλίκι!! τωρά αν σηκωθεί και καλικωθεί και παέι πανω στον όποιδήποτε, εν άλλο θέμα και ο καθένας σιγουρα το βλεπει με τον δικό του τρόπο και τον θεωρεί σωστο...Δεν γινεται ρε παιδιά να συμφωνούμε σε όλα...
RESPECT

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από RESPECT »

Μια ιστορια στον δελικιπο δεξια του στραδοπεδου πριν δυο χρονια .Μεσα δεκεμβρι στο ιδιο βουνο δυο αγνοστες παρες κατευφινοτε προς λευκοσια η μια δεξια και η αλλη απο αριστερα συνολο 7 ατομα 3δεξ 4αρι σικοσαν 3 λαγος δεν πετηχαν ουτε και ενα στιν περιοχι υπηρχαν εμεις στο απεναντι βουνο και ενας τζικλαρις με τον γιο του ο γιος του χτιπησε και τους 3 λαγους οταν πηγε στο αυτοκινιτο τον ειδε ο πατερας τους αρχισε φονες πηρε τους 3 λαγους που κραταν ο γιος του και του εδοσε στις παρες που του εχαν βγαλει στο τελος του εδοσαν 1 λαγο νομιζω για τιν πραξη που εκανε ηταν αξεχαστη πραξη ;) ;) ;)
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από πανικος »

miky55 έγραψε:
πανικος έγραψε:ωραια ειμαστε στο θεμα λαγος τζε κομα συνεχιζουν με τουσ τζικλαριες.ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΖΙΚΛΑΡΗΣ ΕΓΩ ΤΖΕ ΠΑΡΑ 2 ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ ΠΡΩΤΙΜΩ 5 ΤΖΙΚΛΟΥΕς.ΤΖΕ ΠΟΤΕ ΑΜΑΝ ΔΩ ΛΑΑΡΗΕς ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΣΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑς ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟς ΕΝ ΕΤΥΧΕ ΟΥΤΕ ΠΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΔΩ ΕΤΣΙ ΦΑΣΗ.ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟ ΔΕΙ ΞΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΛΕΤΕ ΜΕ ΤΟΥς ΤΖΙΚΛΑΡΙΕς.ΤΑΧΑ ΜΟΝΟΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑ ΣΩΣΤΟΙ ΤΖΙΝΥΟΙ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΛΑΓΟ :?: ΕΓΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΕς ΤΖΙΚΛΟΥΕς ΤΖΕ ΠΟΥ ΕΝΑΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Ο ΛΑΓΟς ΤΖΕ ΝΑΡΤΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ;)
ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΧΑΛΑΛΗ ΣΟΥ ΤΖΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΖΕ ΤΑ ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ.ΟΠΩΣ ΕΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΣΥ ΕΝ ΤΟ ΚΑΜΝΗΣ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΕΚΟΥΝ ΣΤΗΝΤΖΙΚΛΑ ΤΖΕ ΜΟΛΙΣ ΣΕ ΔΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΚΥΚΛΟΝΟΥΝ ΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑ .ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΘΗΡΑΜΜΑ ΤΖΕ ΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΤΖΕ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΑΛΑΛΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΥΡΟΥΝ ΠΟΠΙΣΩ ΜΟΛΙΣ ΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΨΟΥΝ ΜΑΛΑΗ ΕΝ ΡΕΖΙΛΙΚΗ. :mrgreen:
ΔΑΜΕ ΕΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕΝ ΦΙΛΕ ΜΙΚΗ ΑΝ ΤΟ ΚΑΜΟΥΝ ΕΤΣΙ ΝΑ ΦΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΣΟΥ ΡΕΖΙΛΙΚΙ ΤΟΥΤΟΝ ΕΧΕΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΑΛΟΥΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΔΑΜΕΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΗΣ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΕΙς ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΖΕ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΡΤΕΙ Ο ΛΑΓΟς Π.Χ ΣΑΝ ΣΤΕΚΕΣΕ ΑΧΑΠΑΡΟς.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥς ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ post απο μενα για αυτο το θεμα.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
sotiris!129

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αχαπαρος ερκετε ο λαος οχι εσυ! αν δεν ηταν ο λααρης να τον φκαλει 10 μερες να στεκεσουν ζιαμε λαος εν θα ερκετουν να διαν πανω σου ! τουτο να καταλαβεις!
καλα χριστουγεννα!
RESPECT

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από RESPECT »

ΛΑΓΟΣ σημα Σ.Ο.Σ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:


ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΚΗΝΙΓΙ ΠΕΘΕΝΗ :geek: :geek: :geek:
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 13:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από lagomania »

ρε κοπελια καταλαβεται 1 πραμα ο καθε ενας προτιμα διαφορετικο τροπο κυνηγιου απο ενα αλλο κυνηγο αλλα θελει να κυνηγα καβαλα τους σκυλους αλαλ να πεζει το λαο στην διωξη αλλος με φερμας και να πεζει το λαο στην κουτση του αλλος να καρτερα τις τζικλες αλλος περπατιτο κυνηγι τζικλας αλλος περδικια με φερμας αλλος χωρις σκυλους εξαρτατε απο το καθε ενα απλα το να καρπωνεται 1 θηραμα που το σηκωσε ενας αλλος κυνηγος δεν ειναι σωστο ειδικα τους λαγους που ολοι ξερουμε το βαθμο δυσκολια που εχει για να τους σηκωσουν τα σκυλια σκεφτου να τον σηκωνουν τα σκυλια να του καμνουν ωρες ολοκληρες καταδιωξη να τρεμει που αδρεναλινη ο κυνηγος να πονει τα μαθκια του που το κοιταξε κοιταξε για να δει το λαο ποθεν εν να φκει πιο μονοπατι εν να πιασει και να φκενει ο κολος του οσπου να εβρει το τοπο πυο θα περασει ο λαος και να καθετε ενας αχαπαρος πας την καρεκλουα του να πεζει το λαο και να καμαρωνει και να μεν αφηνει ουτε τα σκυλια να ακκασουν λιο το λαο για επιβραβευση εν και το φαει του αλλα εν κριμα τα σκυλια :|
mugen
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 18:52

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από mugen »

απόλυτο δίκιο φίλε lagomania。 Πάντα πρώτη έγνοια μας θα πρέπει να είναι τα σκυλιά μας γιατί χωρίς αυτά δεν θα βλέπαμε θήραμα ποτέ. Φέτος ενώ κυνηγούσαμε σε μία περιοχή στη Λ/σία μου έβγαλε ένα λαγό η σκύλα μου τον οποίο δεν μπορούσα να κτυπήσω γρήγορα λόγω του ότι ήταν πολύ κοντά του. Τον άφησα να ξομακρίσει από τη σκύλα και τον κτύπησα χωρίς να πεθάνει εντελώς αλλά τον είδα να παίρνει την τουφεκιά καλά. Τον καταδίωξε η σκύλα και ενώ πήγαινε πίσω του την είδε ο ξάδερφος μου σε απόσταση 50 μέτρων να είναι 30 εκατοστά πίσω του έτοιμη να τον πιάσει. Εκείνη τη στιγμή γύρισαν ένα ύψωμα και τους χάσαμε και ταυτόχρονα μία ντουφεκία. Σε 2-3 δευτερόλεπτα ο ξάδερφος βλέπει την σκύλα με το λαγό στο στόμα και να έρχεται και ένα κ…..γέρο, να τρέχει και να παίρνει το λαγό από την σκύλα η οποία δεν του τον έδινε. Τελικά αφού ο κ….γερος έπιασε το λαγό μου λέει ο ξάδερφος ότι τον λαγό τον έπιασε ο κ…..γερος. εγώ του είπα χαλάλι του εφόσον δεν κατάφερα να τον πιάσω εγώ δεν πειράζει. Όταν κάλεσα την σκύλα να έρθει για να την χαϊδέψω την είδα γεμάτη σκάγια και να αιμορραγεί. Πιος με είδε και δεν χέστηκε!!! Πραγματικά θα τον σκότωνα αλλά ευτυχώς πέταξα το όπλο και πήγα πίσω του. Μόνο από τις φωνές που του έβαλα είχε ξηκρεμάσει το λαγό από πάνω του και ερχόταν τρέχοντας να μου τον δώσει. Και όταν του είπα ότι δεν είναι ο λαγός το θέμα αλλά ότι έπαιξε τη σκύλα μου είπε ΄΄μα δεν είμαι κυνηγός.΄΄ αυτοί κύριοι είναι οι τύποι που λέμε να σε ακολουθούν από πίσω και να περιμένουν να χάσεις εσέι το λαγό για να τον παίξουν αυτοί. Αυτοί είναι οι κυνηγοί της Κύπρου. Σημείωση ότι ο τύπος κρατούσε και άλλο λαγό και πηγαινοέρχαιτουν πάνω στην κορυφή του βουνού.
sotiris!129

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

mugen έγραψε:απόλυτο δίκιο φίλε lagomania。 Πάντα πρώτη έγνοια μας θα πρέπει να είναι τα σκυλιά μας γιατί χωρίς αυτά δεν θα βλέπαμε θήραμα ποτέ. Φέτος ενώ κυνηγούσαμε σε μία περιοχή στη Λ/σία μου έβγαλε ένα λαγό η σκύλα μου τον οποίο δεν μπορούσα να κτυπήσω γρήγορα λόγω του ότι ήταν πολύ κοντά του. Τον άφησα να ξομακρίσει από τη σκύλα και τον κτύπησα χωρίς να πεθάνει εντελώς αλλά τον είδα να παίρνει την τουφεκιά καλά. Τον καταδίωξε η σκύλα και ενώ πήγαινε πίσω του την είδε ο ξάδερφος μου σε απόσταση 50 μέτρων να είναι 30 εκατοστά πίσω του έτοιμη να τον πιάσει. Εκείνη τη στιγμή γύρισαν ένα ύψωμα και τους χάσαμε και ταυτόχρονα μία ντουφεκία. Σε 2-3 δευτερόλεπτα ο ξάδερφος βλέπει την σκύλα με το λαγό στο στόμα και να έρχεται και ένα κ…..γέρο, να τρέχει και να παίρνει το λαγό από την σκύλα η οποία δεν του τον έδινε. Τελικά αφού ο κ….γερος έπιασε το λαγό μου λέει ο ξάδερφος ότι τον λαγό τον έπιασε ο κ…..γερος. εγώ του είπα χαλάλι του εφόσον δεν κατάφερα να τον πιάσω εγώ δεν πειράζει. Όταν κάλεσα την σκύλα να έρθει για να την χαϊδέψω την είδα γεμάτη σκάγια και να αιμορραγεί. Πιος με είδε και δεν χέστηκε!!! Πραγματικά θα τον σκότωνα αλλά ευτυχώς πέταξα το όπλο και πήγα πίσω του. Μόνο από τις φωνές που του έβαλα είχε ξηκρεμάσει το λαγό από πάνω του και ερχόταν τρέχοντας να μου τον δώσει. Και όταν του είπα ότι δεν είναι ο λαγός το θέμα αλλά ότι έπαιξε τη σκύλα μου είπε ΄΄μα δεν είμαι κυνηγός.΄΄ αυτοί κύριοι είναι οι τύποι που λέμε να σε ακολουθούν από πίσω και να περιμένουν να χάσεις εσέι το λαγό για να τον παίξουν αυτοί. Αυτοί είναι οι κυνηγοί της Κύπρου. Σημείωση ότι ο τύπος κρατούσε και άλλο λαγό και πηγαινοέρχαιτουν πάνω στην κορυφή του βουνού.
Περιστατικα σαν αυτο συνβενουν καθε χρονο με αποτελεσμα να αμαυρονουν το κυνηγι μας εσυ φιλε εισουνα απο τους ατυχους γιατι χτυπιθηκε και ο σκυλος σου!
Αυτο γινεται γιατι το θηραμα στον τοπο μας ειναι λιγοστο, αυτος ο γερος που λες οταν πρωτοξεκινησε το κυνηγι πρην 20-30 χρονια οι λαγοι ηταν σε αφ8ονια, πηγενε κυνηγι και χτυπουσε 1-2 λαγους χωρις σκυλο ενω τωρα για να παιξει εστο και 1 το χρονο πρεπει να κυνηγισει με αυτο τον ανορθοδοξω τροπο η να ανηξη η τυχη του και να πατισει κανενα καταλαθος και να τον παιξει!
Δυστιχος σαν αυτο τον γερο που λες ειναι οι περισοτεροι κυνηγοι απο εμας και οι περισοτεροι ειναι απο αυτους που δεν εχουν σκυλο και δεν 3ερουν τη θυσιες και τι κοπους κανουμε εμεις που εχουμε σκυλους για να βγαλουμε αυτο το σκυλι που να ειναι εικανο να βρισκει ψυλο στα αχερα! γιατι ο λαγος στον τοπο μας ετσι εχει καταληξη ενας ψυλος μεσα στα αχερα! Αν δεν ηταν ζινος ο γερος ζιαμε τον λαγο σου θα τον επιανε ο σκυλος η και ΑΝ τον εχανε θα τον ξαναβρισκε πιο κατω, ουτε θα τραβματιζοταν ουτε θα σου αμαυρονε την εξορμιση σου, αλλα παλη μιας και βρεθικε εκει ΑΝ εκλινε τα ματια του 2 δευτερολεπτα τοτε παλη θα γινοταν η ιδια ιστορια και δεν θα ειχες αυτα τα δυσαρεστα που εγιναν!

δεν θελω να επαναλαβανομαι αλλα το θεμα οπως πολι καλα προαναφερες δεν ειναι ο λαγος η το οπιο διποτε θηραμα, δεν χρειαζομαστε 1 νεκρο θηραμα που δεν πυροβολισαμε εμεις...ουτε θα χωρτασουμε ουτε θα το λιφτουμε... γιατι για να ειναι εικανος 1ς σκυλος να βγαλει 1 λαγο ειναι εικανος να βγαλει και 1 αλλο σε αλλη εξορμιση!
Αυτο που θελουμε ειναι σεβασμος και σε εμας και στα σκυλια μας αλλα και στο θηραμα που κυνηγουμε , γιατι αν δεν το σεβαστουμε τοτε θα εκλιψη οπως και πολλα αλλα πραγματα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”