ΛΑΓΟΣ

Απάντηση
RESPECT

ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από RESPECT »

Το 90% των κυνηγων βλεπε 50 000 αδειες φετος κυνηγουν μονο λαγο. Ο λαγος βρισκεται σε τρομερη πιεση και αν δεν υπαρξουν αλλες επιλογες για τους κυνηγους πολυ συντομα θα γινουν ακομη πιο τραγικα.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε respect

εν νομίζω να εν το 90%.... μπορώ να πώ με κάθε επιφύλαξη πως ενα 20 με 25% απο τις 50 000 δεν εξορμά καθόλου... και ενα 30% παει για τζίκλες.... αρα μενει ενε 50% που ναι κυνηγά λαγό και μπεκάτσα....

Δεν μιλώ με κάποια στοιχεια, αλλά αυτή είναι η αποψη μου...


Καλές γιορτέ σε όλους
Νικος Α
RESPECT

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από RESPECT »

Φιλε Νικο
Πιες τζικλες πιες μπεκατσες αρχες του Νοεμβρη η του Δεκεμβρη :?:
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από miky55 »

RESPECT έγραψε:Φιλε Νικο
Πιες τζικλες πιες μπεκατσες αρχες του Νοεμβρη η του Δεκεμβρη :?:
ΦΙΛΕ ΡΕΣΠΕΚΤ ΑΛΟΠΩΣ ΕΝ ΠΑΗΣ ΤΖΗΝΙ.ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΙ ΤΖΙΚΛΑΡΙΕΣ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΚΜΝΑΜΕ ΠΑΝΙΑ.ΤΖΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΝΙΚΟΣ ΕΞΕΧΑΣΕ ΤΟΥΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑΕΣ. ;)
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από canis »

Και εγώ πιστεύω ότι ο Νίκος είναι σωστός με τα ποσοστά του,
παρόλα αυτά ο Respect έχει δίκαιο για το ότι ο λαγός δέχεται υπερβολική πίεση.
πες μού όμως τί να φέρεις τουτους τους κυνηγούς γι ανα είναι ευχαριστιμένοι? Λαούς extra large? ότιδήποτε φέρουμε οι πλοίστοι θα συνεχίσουν να κυνηγούνε λαγό για το prestige και μόνο.
Ουτε με τα ορτύκια αμερικάνικα θα συνγκινιθεί ένας του λαγού, ούτε με κανένα άλλο φτερωτό.
θηράματα όπως ελάφια και αγριογούρουνα δεν χωρεί ο τόπος μας.
να δοκιμάσουμε να φέρουμε Patagonian Mara? :lol: :lol: :lol:

Δυστηχώς παιδία το κυνήγι στην Κύπρο δεν είναι και ούτε ήταν ποτέ sustainable. από όσα είδα, όσα άκουσα, και όσα γνωρίζω, το κυνήγι μας από την μέρα που ήρταν τα πρώτα όπλα στην Κύπρο πήρε την κατηφόρα και δεν νομίζω να ανηφορίσει ξανά χωρίς θαύμα. θέλουμε συνήδησή αλλά πως θα αποκτήσουμε κυνηγετική συνήδηση όταν η κοινωνία μας πάει από το κακό στο χείρότερο καθημερινά?

στην κοινωνία όπου ζούμε οι περισσότεροι δεν νιάζονται για τίποτε παρά το συμφαίρον τους, το να αποκτήσουν κυνηγετική συνήδηση είναι πέραν πάσας αμφιβολίας..... :(
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

Τις τελευταίες εξορμήσεις αποφασίσαμε με τον αδερφό μου να πηγαίνουμε σε μέρη που δεν έχουμε ξαναπάει...μέρη που θεωρητικά δεν θα πήγαιναν πολλοί ή και κανένας. :roll: :roll:
Πόσο λάθος είχαμε...μιλούμε για λίμπουρους!!! :cry: :cry:

Ρε παιθκιά είμαστε παντού...ΠΑΝΤΟΥ, δεν υπάρχει περιοχή στο χάρτη που να μην υπάρχει κυνηγός.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

canis έγραψε:Και εγώ πιστεύω ότι ο Νίκος είναι σωστός με τα ποσοστά του,
παρόλα αυτά ο Respect έχει δίκαιο για το ότι ο λαγός δέχεται υπερβολική πίεση.
πες μού όμως τί να φέρεις τουτους τους κυνηγούς γι ανα είναι ευχαριστιμένοι? Λαούς extra large? ότιδήποτε φέρουμε οι πλοίστοι θα συνεχίσουν να κυνηγούνε λαγό για το prestige και μόνο.
Ουτε με τα ορτύκια αμερικάνικα θα συνγκινιθεί ένας του λαγού, ούτε με κανένα άλλο φτερωτό.
θηράματα όπως ελάφια και αγριογούρουνα δεν χωρεί ο τόπος μας.
να δοκιμάσουμε να φέρουμε Patagonian Mara? :lol: :lol: :lol:

Δυστηχώς παιδία το κυνήγι στην Κύπρο δεν είναι και ούτε ήταν ποτέ sustainable. από όσα είδα, όσα άκουσα, και όσα γνωρίζω, το κυνήγι μας από την μέρα που ήρταν τα πρώτα όπλα στην Κύπρο πήρε την κατηφόρα και δεν νομίζω να ανηφορίσει ξανά χωρίς θαύμα. θέλουμε συνήδησή αλλά πως θα αποκτήσουμε κυνηγετική συνήδηση όταν η κοινωνία μας πάει από το κακό στο χείρότερο καθημερινά?

στην κοινωνία όπου ζούμε οι περισσότεροι δεν νιάζονται για τίποτε παρά το συμφαίρον τους, το να αποκτήσουν κυνηγετική συνήδηση είναι πέραν πάσας αμφιβολίας..... :(

Φιλε με ολο το σεβασμο , γιατι οχι αγριογουρουνα και οχι ελάφια??
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Ανθημε αγριογουρουνα απο καπιο λαθος ειχαμε παλια... αλλα φαγοθικαν να τα εξαφανισουν για να μην εχουμε!
εκαμαν ζημια στα αγρινα ειπαν... τουλαχιστο εγω ετσι ακουσα!
παρολα αφτα το ιδος εκεινο τον καιρο ειχε εβδοκιμησει γιατι δεν ειχε φυσηκους εχθρους! και εξοντοθικαν απο λιτουργους του ταμειου θηρας και κυνηγους!
το περιστατικο συνεβη πρην 10 χρονια ΑΝ δεν κανω λαθος!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από Nikos »

miky55 έγραψε:
RESPECT έγραψε:Φιλε Νικο
Πιες τζικλες πιες μπεκατσες αρχες του Νοεμβρη η του Δεκεμβρη :?:
ΦΙΛΕ ΡΕΣΠΕΚΤ ΑΛΟΠΩΣ ΕΝ ΠΑΗΣ ΤΖΗΝΙ.ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΙ ΤΖΙΚΛΑΡΙΕΣ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΚΜΝΑΜΕ ΠΑΝΙΑ.ΤΖΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΝΙΚΟΣ ΕΞΕΧΑΣΕ ΤΟΥΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑΕΣ. ;)
Φίλε Μιχάλη απολογούμε που ξέχασα εσας τους φραγκολινάες.... ;) ;)
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: ΛΑΓΟΣ

Δημοσίευση από lusso »

sotiris!129 έγραψε:Ανθημε αγριογουρουνα απο καπιο λαθος ειχαμε παλια... αλλα φαγοθικαν να τα εξαφανισουν για να μην εχουμε!
εκαμαν ζημια στα αγρινα ειπαν... τουλαχιστο εγω ετσι ακουσα!
παρολα αφτα το ιδος εκεινο τον καιρο ειχε εβδοκιμησει γιατι δεν ειχε φυσηκους εχθρους! και εξοντοθικαν απο λιτουργους του ταμειου θηρας και κυνηγους!
το περιστατικο συνεβη πρην 10 χρονια ΑΝ δεν κανω λαθος!
μεσα της δεκαετιασ του 90 περιπου
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”