Προσηκωματαααα

Απάντηση
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Browning ultra »

Μεγαλη ζημιά εκαμαν τα βιτεο που την Ελλαδα που εφεραν στην Κυπρο τους ιχνηλατες τζαι πριν περιπου 15 χρονια στο Φρέναρος οταν αρχισαν να γινοντε οι λιστες με τα ονοματα των παγανιων και να τοποθετονται στους καφενεδες και να καταγραφουνται οι επιτιχιες τους σε καθε εξορμηση.Ηταν σαν να γινοταν ενα προταθλημα κινιγιου πιος θα επερνε τους οπιο πολλους λαους.Μετα ακολουθησαν αλλα χωριά της Επαρχίας Αμμοχωστου.Τότε οι παγανιες ηταν των πεντε εξι ατομον αλλα με την παροδο του χρονου αρχισαν σινεργασιες και συγχωνευσεις με αποτελεσμα στην επαρχια πριν μερικα χρονια είχαμε και παγανια που αποτελειτουν απο 25 ατομα για να μπορουν να καρπουντε περισσοτερους λαγους.Οταν απο την περιοχη Αμμοχωστου κινιγουσαν στο Τροοδος πρι απο 18 χρονια δεν υπηρχαν αλλες παγανιες απο αλλα χωρία ή πόλεις.Οι λαγοι ήταν πάρα πολλοί :evil: :evil: :evil:
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε δεν ειναι τα σκυλια που κανουν την ζημια αλλα οι κατοχοι τους και δεν φταινε οι ιχνηαλτες και οι φερμας καλιστα κυνηγανε λαγο και με τους ιχνηλατες σου φευγει ο λαγος ευκολα ενω με τους φερμας δυσκολο αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Εμενα μου αρεσει να κυνηγω με την απρεα μου 5-6-7 ατομα ετσι απολαμβανουμε εμεις το κυνηγι αν ειναι τωρα αντιοικολογικο δεν εξρω απλα εμας ετσι μας αρεσει το κυνηγι
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Omonoia99 »

Browning ultra έγραψε:Μεγαλη ζημιά εκαμαν τα βιτεο που την Ελλαδα που εφεραν στην Κυπρο τους ιχνηλατες τζαι πριν περιπου 15 χρονια στο Φρέναρος οταν αρχισαν να γινοντε οι λιστες με τα ονοματα των παγανιων και να τοποθετονται στους καφενεδες και να καταγραφουνται οι επιτιχιες τους σε καθε εξορμηση.Ηταν σαν να γινοταν ενα προταθλημα κινιγιου πιος θα επερνε τους οπιο πολλους λαους.Μετα ακολουθησαν αλλα χωριά της Επαρχίας Αμμοχωστου.Τότε οι παγανιες ηταν των πεντε εξι ατομον αλλα με την παροδο του χρονου αρχισαν σινεργασιες και συγχωνευσεις με αποτελεσμα στην επαρχια πριν μερικα χρονια είχαμε και παγανια που αποτελειτουν απο 25 ατομα για να μπορουν να καρπουντε περισσοτερους λαγους.Οταν απο την περιοχη Αμμοχωστου κινιγουσαν στο Τροοδος πρι απο 18 χρονια δεν υπηρχαν αλλες παγανιες απο αλλα χωρία ή πόλεις.Οι λαγοι ήταν πάρα πολλοί :evil: :evil: :evil:
O καθενας κυνηγα πας το βουνο με οτι σκυλια γουσταρει..τζαι εν νομιζω να εχει κανενα να το κρινει τουτο!
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Browning ultra »

Δικαιωμα σου να κινιγας οπος θελεις.Εμεις απλος εξηγησαμε πως καταληξαμε να μασ ενδοιαφέρει η καρποση ασχετος πος θα παρουμε το λαο φτανει να παμε στο καφενε τζαι να πουμε οτι επιαμε 5-6 λαους τζαι ασχετος αν δεν ειδαμε ουτε ενα πως πεχτηκε.Η ποιοτητα του κινιγιου χαθηκε :evil: :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από kypros »

Ο καθενας δικαιουτε να κυνηγα με οποιον τροπο θελει φτανει να ειναι νομιμος.

Ειναι ομως και καποια πραματα τα οποια μπορει να ειναι νομιμα ομως δεν πληρουν τους αγραφους κανονες ηθικης στο κυνηγι.

Οποιον ενδιαφερει το κυνηγι οφειλει να σεβεται το θηραμα και να το καρπονεται μονο με τροπο που πληρη τους αγραφους νομους .

Το να εχεις ενα δυο ηχνηλατες και να κυνηγας λαγο σωστα με το μερακκι σου ειναι λεβεντοκυνηγι δυσκολο και μπραβο σε οσους τα καταφερνουν.

Το να επιστρετευεις ομως 20 μονοστεφανους και μια μαντρα σκιλους μιχ gril γιατι αδυνατεις να καρποθεις το θηραμα ορθοδοξα και με λεβεντια σκοτονωντας αδοξα και τους μητρικους πλυθησμους σαν να προκειτε για καταπολεμιση επιβλαβων τοτε αυτο ειναι σαν να κλεβεις απο την φυση και για μενα αποτελει ντροπη. Δεν αξιζει σε ενα λαγο να σηκοστει που μια φασαρια προτογνωρη που προκαλουν 20 σχιλλοι που πολλες φορες δεν χρειαζεται καν να τον παρουν ειδηση, και οπως διαφευγει χρησιμοποιοντας το ενστικτο του να δοκει πανο σε ενα απο τους 25 σκοπους που φκαλουν νουμερο στις διαφορες πιθανες πορειες διαφιγεις. Που ειναιτο κυνηγι δαμε? πως αντιμετοπιζεις το θηραμα στα ισια?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από 'petros' »

kypros έγραψε:Ο καθενας δικαιουτε να κυνηγα με οποιον τροπο θελει φτανει να ειναι νομιμος.

Ειναι ομως και καποια πραματα τα οποια μπορει να ειναι νομιμα ομως δεν πληρουν τους αγραφους κανονες ηθικης στο κυνηγι.

Οποιον ενδιαφερει το κυνηγι οφειλει να σεβεται το θηραμα και να το καρπονεται μονο με τροπο που πληρη τους αγραφους νομους .

Το να εχεις ενα δυο ηχνηλατες και να κυνηγας λαγο σωστα με το μερακκι σου ειναι λεβεντοκυνηγι δυσκολο και μπραβο σε οσους τα καταφερνουν.

Το να επιστρετευεις ομως 20 μονοστεφανους και μια μαντρα σκιλους μιχ gril γιατι αδυνατεις να καρποθεις το θηραμα ορθοδοξα και με λεβεντια σκοτονωντας αδοξα και τους μητρικους πλυθησμους σαν να προκειτε για καταπολεμιση επιβλαβων τοτε αυτο ειναι σαν να κλεβεις απο την φυση και για μενα αποτελει ντροπη. Δεν αξιζει σε ενα λαγο να σηκοστει που μια φασαρια προτογνωρη που προκαλουν 20 σχιλλοι που πολλες φορες δεν χρειαζεται καν να τον παρουν ειδηση, και οπως διαφευγει χρησιμοποιοντας το ενστικτο του να δοκει πανο σε ενα απο τους 25 σκοπους που φκαλουν νουμερο στις διαφορες πιθανες πορειες διαφιγεις. Που ειναιτο κυνηγι δαμε? πως αντιμετοπιζεις το θηραμα στα ισια?

Πολυ σωστα τα λες φιλε αλλα το θεμα δεν ειναι τα σκυλια που φταινε αλλα οι κατοχοι τους οπως ειπε και ο φιλος λαγομανια. Και με 3 σκυλια να πας και να εχεις γυρο σου 7-8 ατομα μεσα σε μια λαξια που θα παει σε 30-40 λεπτα αν δεν το βγαλουν τα σκυλια απο την πιεση οτι εχει θα ξεκινησει να διαφυγει αλλα που να παει αφου εν σαν το τελιασμενο γυρο ατε να μεν τον κουτσησει ο σκοπος και να φυγει.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
APOLLON__1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Δεκ 2011, 18:19

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από APOLLON__1 »

ΤΙΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΤΙΧΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΔΩ ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΟΟΔΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΙ ΑΚΟΥΟ ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΣΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΦΤΑΣΑΝ ΙΤΑΝ 30 ΣΚΥΛΟΙ ΤΟ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΕΓΕΜΟΣΕ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΙΣΑ ΚΑΙ 7 ΚΥΝΙΓΟΥΣ ΜΙΛΟΥΜΕ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΚΑΤΑΡΑΣΤΙΚΑ ΤΙΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΡΑΤΙΣΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΙ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΙ ΛΕΥΚΩΣΙΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΤΡΥΟΝΕΣ ΟΤΙ ΕΠΑΙΞΑΝ 2 ΛΑΟΥΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 500 ΜΕΤΡΑ ΟΣΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΙΟΣΗ Ι ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟΣ ΕΠΑΙΞΑΝ. ΛΥΠΟΥΜΕ ΗΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΙΓΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΙΣΕ ΕΤΣΙ :evil: :evil: :evil: ΚΡΕΑΤΟΣΙΛΕΧΤΕΣ
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

LOUIS SETTER έγραψε:
lagomania έγραψε:Ρε κοπελια μονο εγω αντιμετωπιζω τουτο το προβλημα εν εχει ετσι πραμα φετος προσηκωνουνται που πολλα μακρια ρε γμτ εδω και 4 εξορμησεις προσηκωνουνται με αποτελεσμα ουτε οι σκοποι καταφερνουν να πεξουν τους λαους.. Σημερα παρεα 7 ατομα εκλεισαμεν το τοπο εγω καβαλα στα σκυλια μολις τα κατεβαζουμε που το αυτοκυνητο διπλα που το αυτοκυνητο κοτσιρολαουα φρεσκα φρεσκα μαλαη για κανενα μισαωρο φτανουμε σε ενα πυκνοτοπο βρισκουμε την μονη αδεια και οι σκυλοι αρκεφκουν καταδιωξη αλλα λαος γιοκ. Βρισκουμε αλλη μαλαη φκαλω τους τα κουνια περκι εν προσηκωστοι και ο αλλος μετα πυο 45 λεπτα αλλη μονη αδεια και οι σκυλοι αρκεφκουν καταδιωξη παλε λαος γιοκ.. απογευμα επια στις φασσες :lol: εδω και 4 εξορμησεις σχεδον παρολοια περιστατικα συμβαινει και σε εσας ρε κοπελια τουτο? να προσηκωνουνται?
ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΚΥΝΗΓΙ . ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΙΛΕ ΝΑ ΠΑΤΕ 25 ΑΤΟΜΑ ΝΑ <<ΚΛΕΙΣΕΤΕ>> ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΑ ΒΟΥΝΟ , ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΑΛΛΟ 10 ΑΤΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΒΟΥΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΒΑΤΡΑΧΟΠΕΙΛΑ ΚΑΙ ΜΑΣΚΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑ , ΕΑΝ ΒΟΥΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΞΕΤΕ . :D :D :D :D
ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΩΣΤΑ ?????
ΣΩΣΤΑ .
Την συγκεκριμενη εξορμηση 7 ατομα πηγαν σπιτι τους παπαγαλοι και καταταλλα καταστρεφουν το κυνηγι. Δλδ θα ηταν πιο σωστο αν αυτα τα 7 ατομα ειχαν απο 2 σκυλια φερμας και εκαναν την ιδια παγανια που εκαναν με τα γιουρα? Δεν νομιζω 14 σκυλια φερμας συνοδευμενα απο 7 οπλα να εφευγαν παπαγαλοι απο το βουνο. Μονο απο τον οχλο που θα δημιουργουσαν θα χτυπουσαν και λαγους και περδικια! Με την λογικη αυτη πρεπει οι σκυλοι φερμας να απαγορευτουν στην Κυπρο διοτι μπλοκαρουν το θηραμα και δεν εχει πιθανοτητες διαφυγης και το θηραμα στην Κυπρο ειναι πολυ μειωμενο για να το κυνηγουμε με φερμα και να μειωνουμε της πιθανοτητες να διαφυγει το θηραμα.
:) :) :)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Anthimos »

Κοπελια σκυλια φερμας και μεγαλος αριθμος ειναι κατι που δεν παει μαζι, δηλαδη εν λιο δυσκολο να εχεις πανω απο 2 σκυλια φερμας ανα ατομο....Ο ιχνηλατης θα "κλαψει" της μαλαης και λιγο πολυ ακουεις και αντιλαμβανεσαι αν ψαχνει ιχνος η εν κοντα η καμνει διωξη...Στα σκυλια φερμας εκτος απο το καμπανελλι που θα βαλεις στο δυνατο σου το σκυλι δεν εχεις συνεχη επαφη με τα σκυλια...και ειναι ευκολο να χασεις τον ελεχγο αν κανες το λαθος να βγαλεις πολλα πανω στο βουνο....

Πιο πολυ θα δεις απειρους κυνηγους με πολλα σκυλια φερμας επειη απλα πιστευουν οτι πολλοι σκυλλοι να φακκα ο ενας πανω στον αλλο τοσο πιο πολλες πιθανοτητες να βγαλεις θηραμα....αυτο δεν ισχυει , ουτε αν ειναι φερμας ουτε αν ειναι ιχνηλατες . Αυτο που πετυχαινεις κατα τη γνωμη μου αν κουβαλας μια αγελη απο σκυλλους ειτε φερμας ειτε ιχνηλατες ειναι 1. Να εχεις πολλα μετρια σκυλια.2.Εκπαιδευεις το θηραμα να προσηκωνεται ειτε λαγος ειναι αυτο ειτε φτερωτα.3Προκαλεις ανταγωνισμο αναμεσα στα σκυλια με αποτελεσμα να επικρατει ενα απειθαρχειτο χαος.

Οι ιχνηλατες καθ αυτο δεν ειναι ο παραγοντας αν προσηκωνονται η οχι τα θηραματα, αν δουλευτουν σαν ομαδα ομως 4 με 5 σκυλια οχι 30 ιχνηλατες μες το βουνο .

Τα σκυλια φερμας φερμαρουν και αν ακομα βγαλουν το θηραμα δεν το κανουν διωξη για χιλιομετρα, αυο προκαλει το προσηκωμα ....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από miky55 »

Anthimos έγραψε:Κοπελια σκυλια φερμας και μεγαλος αριθμος ειναι κατι που δεν παει μαζι, δηλαδη εν λιο δυσκολο να εχεις πανω απο 2 σκυλια φερμας ανα ατομο....Ο ιχνηλατης θα "κλαψει" της μαλαης και λιγο πολυ ακουεις και αντιλαμβανεσαι αν ψαχνει ιχνος η εν κοντα η καμνει διωξη...Στα σκυλια φερμας εκτος απο το καμπανελλι που θα βαλεις στο δυνατο σου το σκυλι δεν εχεις συνεχη επαφη με τα σκυλια...και ειναι ευκολο να χασεις τον ελεχγο αν κανες το λαθος να βγαλεις πολλα πανω στο βουνο....

Πιο πολυ θα δεις απειρους κυνηγους με πολλα σκυλια φερμας επειη απλα πιστευουν οτι πολλοι σκυλλοι να φακκα ο ενας πανω στον αλλο τοσο πιο πολλες πιθανοτητες να βγαλεις θηραμα....αυτο δεν ισχυει , ουτε αν ειναι φερμας ουτε αν ειναι ιχνηλατες . Αυτο που πετυχαινεις κατα τη γνωμη μου αν κουβαλας μια αγελη απο σκυλλους ειτε φερμας ειτε ιχνηλατες ειναι 1. Να εχεις πολλα μετρια σκυλια.2.Εκπαιδευεις το θηραμα να προσηκωνεται ειτε λαγος ειναι αυτο ειτε φτερωτα.3Προκαλεις ανταγωνισμο αναμεσα στα σκυλια με αποτελεσμα να επικρατει ενα απειθαρχειτο χαος.

Οι ιχνηλατες καθ αυτο δεν ειναι ο παραγοντας αν προσηκωνονται η οχι τα θηραματα, αν δουλευτουν σαν ομαδα ομως 4 με 5 σκυλια οχι 30 ιχνηλατες μες το βουνο .

Τα σκυλια φερμας φερμαρουν και αν ακομα βγαλουν το θηραμα δεν το κανουν διωξη για χιλιομετρα, αυο προκαλει το προσηκωμα ....
ΑΝΘΙΜΕ ΜΟΥ ΠΑΡΕΤΑ ΤΑ ΚΑΠΑΝΕΛΟΥΘΚΙΑ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕ ΜΠΙΠΕΡ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΤΑ ΚΑΠΑΝΕΛΟΥΘΚΙΑ ΤΑ ΑΚΟΥΗΣ ΟΣΠΟΥ ΚΙΝΗΤΕ ΑΜΑ ΦΕΡΜΑΡΗ ΣΕ ΠΥΚΝΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΗΣ.ΞΕΡΗΣ ΠΟΣΕΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΕΣ ΕΧΑΝΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΕΡΜΑΡΙΣΜΕΝΕΣ .ΤΩΡΑ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ.ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΗΣ. ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”