Προσηκωματαααα

Απάντηση
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Browning ultra »

Ναι φίλε είσαι σοστοτατος εγώ δεν καταλαμβαίνω τι καταλαμβαινουν τουτοι με ετσι πραματα :!: :?:
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

lagomania έγραψε:ρε κοπελια καλαν αφου τα εκπαιδευτικα μειωσαν τους λαγους κτλ πως θα μαθουν οι σκυλοι να εχουν εμπειριες κτλ για να σηκωνουν λαγους ? αν δεν φκενουν στο βουνο 1-2 φορες την βδομαδα? πολλοι παραπονιουνται για το θηραματα οτι εμειωθηκε κτλ οι περισσοτεροι θυμουνται να φκαλυον τους σκυλυος τους αμαν εχει κυνηγι και για αυτο εν πιανουν τιποτε εχτος περτικους της κλουβας
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑΠΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ , ΣΕ ΡΩΤΩ ΠΟΣΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΦΕΤΟΣ ??? ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από lagomania »

Η παρεα μου ολη 8 λαγους αν και εσηκωσαμεν αρκετους . Και γιατι ειμαι λαθος κυνηγος?
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Yiannis »

Παντός φίλε λαγομανια με τα σχόλια σου ανοίγεις άθελα σου ωραίες συζητήσεις.

Όσα χρόνια ασχολούμαι με το κυνήγι κατάλαβα ότι πάσχουμε από ένα σύνδρομο που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Λίγο το εγω τα ξέρω όλα,εγώ δεν φταίω σε τίποτε, εγω ξέρω καλλίτερα που τον άλλο, οι άλλοι φταίνε για όλα, εγω κάνω πάντα το σωστό ενώ εσύ είσαι λάθος. Βάλω και τον εαυτό μου μέσα σε όσα λέω.

Ο καθένας όπως του συμφέρει βλέπει τους κανόνες. Πχ εγω κυνηγω λαγό θα πω ότι τα εκπαιδευτικά δεν προκαλούν ζημιά, ο περτικαρης θα αναγάγει τα εκπαιδευτικα σαν το μεγαλύτερο πρόβλημα, ο λααρης θα πει να μην δωθει κυνηγι το γεναρη γιατί έχει έγκυους λαγούς ενώ την ίδια στιγμή θα βγάζει παράνομα τους σκύλους του ανά το παγκυπριο, ο περτικαρης κατηγορα τους άλλους για νούμερα αλλα που θα βρει την ευκαιρία το κότα δεν το λαμβάνει σοβαρά υποψη αλλα θα τον πειράξει αν 16ατομα παίξουν 16 λαγούς. Όλοι κατηγορούν τη λαθροθηρια αλλα όλοι μας έχουμε απο ένα γνωστό λαθροθηρα αλλα κάνουμε της πάπιες. Πολλοί κατηγορούν τα μηχανάκια αλλα μόλις το ακούσουν τρέχουν να παίξουν θηράματα σαν να και είναι διαγωνισμός και ξεχνούν ενοχές, θεωρίες κτλ.

Η υποκρισία και το βλέπω τα πράγματα όπως μου συμφέρει έφεραν το κυνήγι ως εδώ ίσως γιατι σαν Κύπριοι δεν είμαστε ισόροπημενα άτομα..δεν ξέρω γιατι.

Όσα είπα τα είπα φιλικά απλά σαν προβληματισμο
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από canis »

lagomania έγραψε:ρε κοπελια καλαν αφου τα εκπαιδευτικα μειωσαν τους λαγους κτλ πως θα μαθουν οι σκυλοι να εχουν εμπειριες κτλ για να σηκωνουν λαγους ? αν δεν φκενουν στο βουνο 1-2 φορες την βδομαδα? πολλοι παραπονιουνται για το θηραματα οτι εμειωθηκε κτλ οι περισσοτεροι θυμουνται να φκαλυον τους σκυλυος τους αμαν εχει κυνηγι και για αυτο εν πιανουν τιποτε εχτος περτικους της κλουβας
Φίλε φαντάσου μια ζυγαρία και από τη μιά μερία έχεις τους σκύλους και τις μέρες εκπεδεύσης και από την άλλη τον πληθυσμό των λαγών και γενικά των θηραμάτων. όσο περισσότερους σκύλους έχει τόσο λιγότερους λαγούς και αντιστρόφος.
τώρα αν βγάζεις έξω 3 σκύλους, 2 φορές την βδομάδα και πας μόνος και όχι με ακόμα 3 παρέες που έχουν και αφτοί από 3 σκύλους, και με την προυπόθεση ότι ΄σεβαισε την περίοδο της αναπαραγωγής και δεν βγαίνεις εκτός των καθορισμένων περιοχών μέχρι το ιούλη, τότε δεν πειράζεις ιδιαίτερα....

σκέψου το και κρίνε....

Δεν απευθήνομαι σε εσένα πρωσοπικά αλλά σε όλους.....
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από miky55 »

10000+
sotiris!129

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

http://www.youtube.com/watch?v=ITerDeJB ... re=related
ακουτε τη λαλει ο αθρωπος στο τελος!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Anthimos »

lagomania έγραψε:ρε κοπελια καλαν αφου τα εκπαιδευτικα μειωσαν τους λαγους κτλ πως θα μαθουν οι σκυλοι να εχουν εμπειριες κτλ για να σηκωνουν λαγους ? αν δεν φκενουν στο βουνο 1-2 φορες την βδομαδα? πολλοι παραπονιουνται για το θηραματα οτι εμειωθηκε κτλ οι περισσοτεροι θυμουνται να φκαλυον τους σκυλυος τους αμαν εχει κυνηγι και για αυτο εν πιανουν τιποτε εχτος περτικους της κλουβας

Ρε φιλε , εν τζαι συζητουμεν αν μειωθηκαν οι λαγοι που τους σκύλλους εν τα προσηκωματα που συζητουμε.
Γινεται να λαλεις οτι σου προσηκωνουνται οι λαοι τζαι οτι ελειψαν???
Απλα εγω υποστηριζω οτι τα εντονα εκπαιδευτικα με ιχνηλατες που κλαιν στη μαλαη σ ενα τοπο , εξωθουν το λαγο στο κυνηγι να προσηκωθει. Αμα εν τζαι εμπειρος λαος τζαι εφαεν θκυο τρεις καλλιτζες σιγα μην κατσει να τον βρουν οι σκυλλοι....Προσηκωνεται ...κρολωεται που εν οι σκοποι σου τζαι κοφκει λασπη. Πιθανον η περιοχη που κυνηγας να δεχεται εντονη πιεση και εκπαιδευτικα με ιχνηλατες ή με παρεες με πολλα σκυλια....Γιατι αλλου κρυφουν μες το τζερατο του βου κι αν δεν τους κουντησει ο σκυλος δεν σηκωνουνται???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Omonoia99 »

sotiris!129 έγραψε:http://www.youtube.com/watch?v=ITerDeJB ... re=related
ακουτε τη λαλει ο αθρωπος στο τελος!
Mπραβο του ανθρωπου που ειπε ετσι παντος!~
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 13:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”