Προσηκωματαααα

Απάντηση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από lagomania »

Ρε κοπελια μονο εγω αντιμετωπιζω τουτο το προβλημα εν εχει ετσι πραμα φετος προσηκωνουνται που πολλα μακρια ρε γμτ εδω και 4 εξορμησεις προσηκωνουνται με αποτελεσμα ουτε οι σκοποι καταφερνουν να πεξουν τους λαους.. Σημερα παρεα 7 ατομα εκλεισαμεν το τοπο εγω καβαλα στα σκυλια μολις τα κατεβαζουμε που το αυτοκυνητο διπλα που το αυτοκυνητο κοτσιρολαουα φρεσκα φρεσκα μαλαη για κανενα μισαωρο φτανουμε σε ενα πυκνοτοπο βρισκουμε την μονη αδεια και οι σκυλοι αρκεφκουν καταδιωξη αλλα λαος γιοκ. Βρισκουμε αλλη μαλαη φκαλω τους τα κουνια περκι εν προσηκωστοι και ο αλλος μετα πυο 45 λεπτα αλλη μονη αδεια και οι σκυλοι αρκεφκουν καταδιωξη παλε λαος γιοκ.. απογευμα επια στις φασσες :lol: εδω και 4 εξορμησεις σχεδον παρολοια περιστατικα συμβαινει και σε εσας ρε κοπελια τουτο? να προσηκωνουνται?
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Browning ultra »

Φίλε δεν είναι μονο σε εσενα που σου τυχουν τουτα τα πραματα αλλα σε ουλους.Ο λαος εν ι ξερεις ποττεν εν να φκει.Μπορει να φκει που κοντα αλλα μπορει τζαι που μακρια.Επίσης όταν είσαι σε έτσι περιπτόσεις πρέπει να ξέρεις τα μονοπάτια ποττεν φκαινουν ;)
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε κυνηγαμε παρεα οπταν οπου και να παει ο λαος καποιος εν να τον δει αν φυει που κοντα μας αλλα το κακο φευκουν που καμια 50αρκα μετρα που τους σκυλους και εν δυσκολο να παρουμε καποιο μακαρι να καμει κρυαδες να κρυψουν και κατι αλλο οι σκυλοι μου αμαν εν ζεστη η μαλαη πελανισκουν το βουνο που τις λαξιες εν για αυτο που προσυκοντουνται? λασουν πολλα αμαν εν φρεσκα η μαλαη
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από nature »

Φίλε μου είσαι σίγουρος σηκώνονται οι λαοί και γίνεται καταδίωξη. Μήπως εν τους σηκώνουν οι σκύλοι και απλά εν έντονες οι μαλαές;

Σε εμάς συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Από τους 9 ο ένας μόνο επίεν να φύγει σιγά σιγά χωρίς ξεφώλιασμα αλλά και αυτός στα 15 μέτρα. Οι 8/9 ακόμα ήταν αρσενικοί.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε μου εν προσυκωματα κυνηγω τους σκυλους 4-5 χρονια και καταλαβω τους αμαν εν προσυκωματα και αμαν εν ξεφολιασμαστα μαλαες κτλ απλα προσυκωνουνται ρε γμτ και κατι αλλο οι σημερινοι ηταν πουλαρκα γιατι ηβραμεν τις μονες τους ηταν μεγαλες και τα κοτσιρα τους μεγαλα και αρσενικοι οι λαγοι
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από nature »

Τι να πω εκτός απο good luck τοτε για την συνέχεια :D .

Πάντως, εν νομίζω να οφείλεται στο γάβγισμα των σκύλων.
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Browning ultra »

Φίλε lagomania οι σκοποι αν κινιγας Ακαμα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100 εως 150 μετρα απο εσενα με τους σκυλους.Όταν ο λαος έχει καλυψη ευκολα προσυκονετε γι΄αυτο οι σκοποι σου πρεπει να ξερουν και να εντοπιζουν τους πιθανους διαδρομους διαφηγης του λαου.Οι σκυλοι σου μπενουν πανω στις μαλαες των προσυκοτον λαων που ειναι πιο γρηγορες έντονες και γι΄αυτο λασουν πολλα.Ο λαός ο καθησιαρης η μαλαη του είναι πιο αργη και πολλες φορές η πορεια είναι ακανόνηστη.Απο τα γραφομενα σου βλεπω καποιαν απιρια για να κινιγας με ιχνιλατες ανοιχτης ερευνης πρεπει να έχεις εμπειρία να ξέρεις που πρεπει να στέκεσε ηδαλιως εν να μινισκετε μονο πανω στη μαλαη μαλαη και λαξιμο.οι λαοι εν προσικόνουντε που τα καμπανελιά :geek:
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Omonoia99 »

lagomania έγραψε:Ρε κοπελια μονο εγω αντιμετωπιζω τουτο το προβλημα εν εχει ετσι πραμα φετος προσηκωνουνται που πολλα μακρια ρε γμτ εδω και 4 εξορμησεις προσηκωνουνται με αποτελεσμα ουτε οι σκοποι καταφερνουν να πεξουν τους λαους.. Σημερα παρεα 7 ατομα εκλεισαμεν το τοπο εγω καβαλα στα σκυλια μολις τα κατεβαζουμε που το αυτοκυνητο διπλα που το αυτοκυνητο κοτσιρολαουα φρεσκα φρεσκα μαλαη για κανενα μισαωρο φτανουμε σε ενα πυκνοτοπο βρισκουμε την μονη αδεια και οι σκυλοι αρκεφκουν καταδιωξη αλλα λαος γιοκ. Βρισκουμε αλλη μαλαη φκαλω τους τα κουνια περκι εν προσηκωστοι και ο αλλος μετα πυο 45 λεπτα αλλη μονη αδεια και οι σκυλοι αρκεφκουν καταδιωξη παλε λαος γιοκ.. απογευμα επια στις φασσες :lol: εδω και 4 εξορμησεις σχεδον παρολοια περιστατικα συμβαινει και σε εσας ρε κοπελια τουτο? να προσηκωνουνται?
Ενα ποθ τα ιδια τζαι εμεις ρε φιλε...δεν εισαι ο μονος που αντιμετωπιζεις τουτο το προβλημα!Απλα καμνουμε υπομονη ;)
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από admin »

Κοπέλια να σας πώ κάτι, τους λαγούς εμεις τους μάθαμε να προσηκώνουνται. Οι πολλοί σκύλοι οι πολλοί φασαρία και οι πολλοί σκοποί ανάγκασαν τον λαγό να προσηκώνεται για να επιβιώσει αλλιώς δέν θα υπήρχαν λαοί. Πρέπει να καταλάβουμε ότι το ομαδικό κυνήγι στην Κύπρο μόνο καταστροφή φέρνει. Άκουσα κουβέντα σίγουρη για παρέα 19 ατόμων που έζωσαν μια πλεύρα με λατζιές και εμπήκαν μέσα 2-3 με 25 σχίλους και επαίξαν 19 λαούς που οι περισσότεροι προσηκώνουνται. Τελικά τι θέλουμε να πιάνουμε κρέας, να φκάλουν οι σχίλοι μας λαό να λαλούμε ότι εκάμαμε αριθμό. Σήμερα φίλε πήγατε 7 άτομα και προσηκώνουνταν αύριο ενα πάτε 10 για να μες σας φεύκουν και τελικά ξυλίφκουμε τους. Μετά απο την λαθροθηρία το επόμενο μεγάλο πλήγμα το προκαλούν οι μεγάλες παρέες με τα καλλίτζια. Εγώ χθές πήγα σε μια ορεινή περιοχή με τον σκύλο μου και ένα φίλο νεραό κυνηγό 73 χρονών :) πιάσαμε μια μαλαή και ο σκύλος την ακολουθούσε για αρκετή ώρα έρκετε μια παρέα 7-8 άτομα που απέναντι οι σκύλοι τους 1 χιλιόμετρο μπροστά τους εδώκαν πάνω μας ελάσαν επαουρίζαν έρκοουνταν οι σκύλοι τους πάνω μας αναγκαστήκαμε να αφήσουμε την μαλαή και να αλλάξουμε κατεύθυνση. Μετά ακούσαμε τους σκύλους τους που εκάμναν δίωξη και επροσηκωστ'ήκαν τους δύο λαοί. Ρε δαμέ επροσηκώστηκα εγώ που την φασαρία και έφυα ενα μείνουν οι σκύλοι. Πιάνω άλλη μαλαή κατεβαίνω κάτω πρός το αρκάτζι μουντάρει τον λαό μέσα σε ένα βάτο ο σκύλος λάσει καταιβαίνουν 4-5 άλλοι σκύλοι άλλης παρέας την ώρα που φκαίνει ο λαός απο την φασαρία που τους άλλους σκυλους αντί να φκεί πάνω μας όπως έπρεπε να φκεί κανονικά φκαίνει απέναντι μες το αρκάτζι πάει άπαιχτος και όχι μόνο αυτό επειδή ο σκύλος ένιωσε τον ανταγωνισμό απο τους άλλους σκύλους που έτρεχαν πάνω στον λαό του ξεκινάει και κάνει δίωξη και δέν σταματάει όπως κάνει συνήθως. Μάλιστα όταν άκουσαν τον σκύλο που έφκαλε τον λαό ετρέξαν να ζώσουν να τον παίξουν. Φυσικά ο νεαρός παρέας μου :) έκατσε τους τες φωνές. Πρώτων εν κουμαντάρουν τα ζώα τους και δέυτερον πάνε να παίξουν λαό που δέν τους 'ανήκει'. Άμμα μάθουμε να κυνηγούμε σωστά ενα κάθουνται και οι λαοί και ενα απολαμβάνουμε και το κυνήγι .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Προσηκωματαααα

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Τούτο το είδος "κυνηγιού", που άρχισε να γίνεται μόδα στην Κύπρο, είναι η αρχή του τέλους του λαγού...

Έρχεται μια παρέα 20 άτομα, κοτσιανιάζουν 1-2-3 βουνά, όποιος κόψει τζιαμέ αναγκαστικά σταματά το τζηνίην του... και τούτο θεωρούν το κυνήγι...

Την ζημιά την μεγάλη την έκαμε η εισαγωγή σκύλων ανιχνευτών....που κάμνει το κυνήγι όπως το κυνήγι της αλεπούς, η μεγαλύτερων ζώων..
Το σωστό κυνήγι και που ταιριάζει στα δεδομένα της Κύπρου, δεδομένου και του λίγου θηράματος είναι με σκύλους φέρμας...
Είσαι εσύ και ο σκύλος σου, και η επιτυχία εξαρτάται που τους 2 και μόνον! Ούτε ενοχλάς άλλους, ούτε σε ενοχλούν, ούτε τίποτε....
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”