ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από kanaris »

[quote="solon loyka"]Γ'ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ<<ΑΚΟΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ....ΜΟΝΟ>>ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ;)[/quote
φιλε σολων εγω λεω "ας κανουμε πολλες δοκιμες και ας διαβασουμε λιγοτερο". το τι μου εδειξαν οι τελευταιες μου δοκιμες δεν λεγεται ευκολα γιατι θα αρχισουν να βγαινουν προσβεβλημενοι αντιπροσωποι να υπερασπισουν την πραματια τους! εμενα μου στοιχησε η κουβεντα 100 ευρω. ευγαλα ενα τσοκ και ενα φυισιγγιο σκαρτα. αποτελεσμα/ θετικο γιατι μπορει να εχασα αυτα τα λεφτα αλλα δεν εσπασαν τα νευρα μου στο κυνηγι ψαχνοντας τι επαθε το οπλο μου και πιστευοντας το τι μου ειπε ο καθε πωλητης!!! οποτε δοκιμη και παλι δοκιμη! ;)
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από nature »

Μια διευκρίνιση μεγάλο παράγοντα έχει και η ποιότητα της επιμετάλλωσης. Αυτό γιατί πολλά φτηνά επιχαλκωμένα και επινικελωμένα σκάγια μέχρι να βγουν από την κάννη χάνεται η επιμετάλλωση. Επίσης, σε αυτά τα φυσίγγια για να κρατηθεί και το κόστος χαμηλό χρησιμοποιούν μαλακά σκάγια με όλες τις αρνητικές συνέπειες βλητικά. Αυτό μπορεί να το παρατηρήσετε στη περίπτωση φτηνών επινικελωμένων σκαγιών όπου αμέσως μετά την βολή αν έχει ήλιο θα βλέπεται να "χιονίζει" μπροστά από την κάννη σας.

Προσωπικά προτιμώ τα σκληρά σκάγια για τα μεγάλα θηράματα. Επιμεταλλωμένα ή όχι δεν με ενοχλεί φτάνει να είναι σκληρά (δηλαδή με ποσοστό αντιμονίου πάνω από 3%).

Όσο πιο σκληρά είναι τα σκάγια τόσο μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης θα έχουμε και μεγαλύτερη ταχύτητα. Εδώ νομίζω είναι το μυστικό και όχι τόσο στην επιμετάλλωση ή όχι.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από vti-chris »

nature έγραψε: Όσο πιο σκληρά είναι τα σκάγια τόσο μεγαλύτερο ποσοστό συγκέντρωσης θα έχουμε και μεγαλύτερη ταχύτητα. Εδώ νομίζω είναι το μυστικό και όχι τόσο στην επιμετάλλωση ή όχι.
Εννοείς διάτρηση??!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από leshi cy »

...αν τα καταφέρω αυριο η την κυριακη 8α δοκιμασω 3 φυσιγγια με νικελ τα 2 πρωτη φορα θα τα δοκιμασω !
καθως και καποιες γεμοσιες !!

ελπιζω να θυμι8ο να παρω φωτογραφικη αλλιως ενα φερο τα χαρτονια μαζι μου!! :D
εννα παμε να δοκιμασουμε γεμοσιες αλλα εννα τες παρο μαζι μου να δουμε τι λαλουν!!

συνηθος περνουμε κοματια πλακαζ και πεζουμε , αν θελετε καταλογο ,η να γυρεψο κανενα βιβλιο που σας αρεσκει :mrgreen:


δεν αντιλεγω με οσα λεχθικαν πιο πανω για τα σκαγια και το βαρος και την σωστη κατανομη διατριτηκοτητα και βαλε !!
εν σας ετυχε να πεξεται μεγαλο θηραμα σε μακρινες αποστασεις με χαρτουτσιες τισ τζηκλας?
ετυχε γνωστος με ταππα 12 νουμερο να πεξει λαγο σε αρκετα καλη αποσταση!!
και μιλουμε εν ειπε μανα :lol:

δεν ειναι μονο τα σκαγια αλλα το φυσιγγιο γενικα που δινη τιν αποδοση η οχι τον σκαγιων !!
γνωμη μου παντα
μαριος :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

kanaris έγραψε:
solon loyka έγραψε:Γ'ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ<<ΑΚΟΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ....ΜΟΝΟ>>ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ;)[/quote
φιλε σολων εγω λεω "ας κανουμε πολλες δοκιμες και ας διαβασουμε λιγοτερο". το τι μου εδειξαν οι τελευταιες μου δοκιμες δεν λεγεται ευκολα γιατι θα αρχισουν να βγαινουν προσβεβλημενοι αντιπροσωποι να υπερασπισουν την πραματια τους! εμενα μου στοιχησε η κουβεντα 100 ευρω. ευγαλα ενα τσοκ και ενα φυισιγγιο σκαρτα. αποτελεσμα/ θετικο γιατι μπορει να εχασα αυτα τα λεφτα αλλα δεν εσπασαν τα νευρα μου στο κυνηγι ψαχνοντας τι επαθε το οπλο μου και πιστευοντας το τι μου ειπε ο καθε πωλητης!!! οποτε δοκιμη και παλι δοκιμη! ;)
ΦΙΛΕ ΚΑΝΑΡΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ)ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΜ!!! ;)
Κ'ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ ΟΠΩΣ ΕΙΔΑΜΕ :? ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΚΑΤΑ!!!

ΑΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΥΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΑΡΤΙΖΟΥΝ!!!!!ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΤΑ....ΑΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ....ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ :o ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ....ΠΑΝΤΑ :?

Γ'ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΜ.. ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ Κ'ΕΓΩ Κ'ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΩ :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από Demetris »

Αγαπητοι φιλοι
Τις wingmaster της remington της εχει δοκιμασει κανεις? Το μεταλλο που ειναι φτιαγμενα τα σκαγια λεγεται πως εχει μεγαλητερο ιδικο βαρος απο τον μολυβδο και αν δεν κανω λαθος λεγεται βολφραμιο...Αρα θα εχει μεγαλητερη διατρηση αποτι ενα φυσσιγγιο με κοινα σκαγια απο μολυβδο?
Άβαταρ μέλους
PRO755
Full Member
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010, 12:23

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από PRO755 »

Μην καμεις τετοιο λαθος. Εδοκιμασα τες ολες, απο stenless steel, cooper και οτι αλλο κυκλοφορει σε εναλλακτικη μορφη.

Αν παεις για λαγο τοτε τα πραγματα αλλαζουν γιατι η διατριτικοτητα ειναι μεγαλυτερη και καταβαλλεται πιο ευκολα.

Για τα πουλια τα πραματα ειναι καπως περιεργα γιατι το πρωι εχουν πολυ καλη αποδοση ενω πιο μετα θελεις να τες φακκας χαμε.

Ασε που ειναι και πανακριβες.

Την τελευταια φορα που τες επαιξα τα περδικια εκαμναν μιαν αποσταση 100~150 μετρα και μετα να καταλαβουν οτι επεθαναν.

Να μου πεις μια φορα στις τοσες συμβαινει, αλλα οχι τρια συνεχομενα. Εφκαλλα ενα πυχη γλωσσα καθε φορα ωσπου να παω να τα εβρω και να ξαναμπω μες την παγανια.

Η συμβουλη μου ειναι να καμεις τις δοκιμες σου και να βρεις 3~4 φυσιγγια που σου καμνουν και να μεινεις πιστος για αρκετο καιρο.
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από sportsman »

δοκίμασε κάποιος την super lepre n. 4 38g της Victory ;;;
θα την έχω 2η τσιε θέλω αποψεις διότι δεν γνωρίζω το φυσίγγιο.
Οπλο:
Browning 525

Ευχαριστώ,

Γιώργος
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από leshi cy »

PRO755 έγραψε:Μην καμεις τετοιο λαθος. Εδοκιμασα τες ολες, απο stenless steel, cooper και οτι αλλο κυκλοφορει σε εναλλακτικη μορφη.

Αν παεις για λαγο τοτε τα πραγματα αλλαζουν γιατι η διατριτικοτητα ειναι μεγαλυτερη και καταβαλλεται πιο ευκολα.

Για τα πουλια τα πραματα ειναι καπως περιεργα γιατι το πρωι εχουν πολυ καλη αποδοση ενω πιο μετα θελεις να τες φακκας χαμε.

Ασε που ειναι και πανακριβες.

Την τελευταια φορα που τες επαιξα τα περδικια εκαμναν μιαν αποσταση 100~150 μετρα και μετα να καταλαβουν οτι επεθαναν.

Να μου πεις μια φορα στις τοσες συμβαινει, αλλα οχι τρια συνεχομενα. Εφκαλλα ενα πυχη γλωσσα καθε φορα ωσπου να παω να τα εβρω και να ξαναμπω μες την παγανια.

Η συμβουλη μου ειναι να καμεις τις δοκιμες σου και να βρεις 3~4 φυσιγγια που σου καμνουν και να μεινεις πιστος για αρκετο καιρο.
σωστος ο φιλος και εγω στις φασσες ετσι επαθα ...χτυπουσα τα πουλια λες και δεν ειχαν σκαγια !!
και σχεδον εφευκε μου καθε φορα το οπλο απο το χερι!!
τα φυσγγια αυτα φτιαχνονται για καραμπινες δουλευκουν με αλλες πιεσεις !!
εχουν μεγαλες ταχυτητες με αποτελεσμα να ξετρυπας το θηραμα και να μεν πεθαινει αμεσος!!
εχει πολλα καλα φυσιγγια κυπριακα απλα πρεπει να εβρεις τι καθεται στο οπλο σου το συγκεκριμενο καιρο!
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από leshi cy »

[quote="sportsman"]δοκίμασε κάποιος την super lepre n. 4 38g της Victory ;;;
θα την έχω 2η τσιε θέλω αποψεις διότι δεν γνωρίζω το φυσίγγιο.
Οπλο:
Browning 525

Ευχαριστώ,

Γιώργος[/quote
γιωργο εγραψε ενας φιλος που την δοκιμασε στο εξωτερικο!!
καθος και στο τοπικ δαμε
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =20&t=2522
καμια ερευνα μες το φορουμ και εννα εβρεις αρκετα !!
παντως ακουσα καλα σχολια και 8α ειναι ενα απο τα φυσιγγια που 8α εχο μαζι μου φετος!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”