ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αγαπητοί φίλοι την καλύτερη διάτρηση την κάνει η μεγαλύτερη ταχύτητα. Μεγαλύτερη ταχύτητα διατηρούν τα βαρετά σκάγια . Ο μόλυβδος εχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από όποιο δίποτε άλλο μέταλλο. Οταν δυο αντικείμενα εκτοξευθούν με την ίδια ταχύτητα τότε αυτό που πηγένει μακρύτερα και προκαλεί περισσότερη διείσδυση( κρούση) είναι αυτό που έχει μεγαλύτερο βάρος. Αυτό είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο.
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από WAFFEN »

δηλαδη, τα νικελ που ειναι πιο βαρετα και σκληρα εχουν μεγαλυτερη διατρητικοτητα. ευχαριστω για την διαφωτιση Λευκιε.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

και αυτα ειναι μολυβδινα σκαια απλα εχουν ενα πολυ λεπτο στρωμα απο χαλκο η νικελ για να ειναι πιο σκληρα εξωτερικα! εννοεις λογο αυτου εχουν μικροτερο ειδικο βαρος απο ενα αντιστοιχο κανονικο μολυβδινο και αρα γιαυτο το λογο υπερτερει το μολυβδινο Λευκιε? φιλε waffen το νικελ δεν ειναι πιο βαρετο!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 682 GOLD E την 25 Οκτ 2012, 20:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΝΟΜΙΖΩ ΣΗΚΩΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΛΥΘΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΑΣ :) :)
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

WAFFEN έγραψε:δηλαδη, τα νικελ που ειναι πιο βαρετα και σκληρα εχουν μεγαλυτερη διατρητικοτητα. ευχαριστω για την διαφωτιση Λευκιε.
Φίλε μου τα νίκελ , τα ατσάλινα (σιδερένια), και τα επιχαλκομένα, επινικελλομένα εινια ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΕΙΑ απο τα μολύβδινα σκαγια. Εστω αυτό το λεπτό στρωμα απο χαλκο η νίκελ το κάνουν εστω και λιγο ποιό ελαφρύ και κατα συνέπεια λιγότερη ταχύτητα, λιγοτερη διύσδηση. Φυσικά μην φανταστήτε μέγάλες διαφορές. Μπορώ να πω οτι μέχρι τα 35μ η διαφορά είναι αμελητέα. Μεχρι τα 50μ που είναι μια οριακή μακρυνη απόσταση η διαφορά ,αν παρουμε πχ το νο 6 σκαι τοτε, ειναι περίπου 10-20 φύλλα λιγότερα σε διάτρηση.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από vti-chris »

LEFKIOS έγραψε:Φίλε μου τα νίκελ , τα ατσάλινα (σιδερένια), και τα επιχαλκομένα, επινικελλομένα εινια ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΕΙΑ απο τα μολύβδινα σκαγια. Εστω αυτό το λεπτό στρωμα απο χαλκο η νίκελ το κάνουν εστω και λιγο ποιό ελαφρύ και κατα συνέπεια λιγότερη ταχύτητα, λιγοτερη διύσδηση. Φυσικά μην φανταστήτε μέγάλες διαφορές. Μπορώ να πω οτι μέχρι τα 35μ η διαφορά είναι αμελητέα. Μεχρι τα 50μ που είναι μια οριακή μακρυνη απόσταση η διαφορά ,αν παρουμε πχ το νο 6 σκαι τοτε, ειναι περίπου 10-20 φύλλα λιγότερα σε διάτρηση.
+1

Τον πρωτεύοντα ρόλο παίζει η αρχική ταχύτητα και μετά τα υπόλοιπα όσο αφορά την διάτρηση.
Η διαφορά στο βάρος των σκαγιών(επικαλυμμένων και μη) είναι της τάξης του 2%...αν λάβουμε υπόψη και την ανομοιομορφία των σκαγιών σε βάρος και σχήμα τότε μιλούμε για πολλούς παράγοντες που παίζουν ρόλο.
Συμφωνώ με τον Λεύκιο, δεν θα καταλάβουμε διαφορά...πόσο μάλλον αν υπολογίσουμε και τα σκαμπανεβάσματα της απόδοσης των φυσιγγίων ακόμα και του ίδιου πακέτου!!

Από δοκιμές που έκανα προσωπικά και των υπολοίπων στο φόρουμ δεν υπάρχει διαφορά...γι'αυτό και προσωπικά σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ.

Τώρα για όσους θέλουν τροφή για σκέψη...μερικοί λένε ότι στο χαρτί των καταλόγων δεν θα δούμε διαφορά.
Η διαφορά εμφανίζεται όταν ρίχνουμε σε θήραμα. Στο σώμα του θηράματος υποστηρίζουν ότι τα επικαλυμμένα λειτουργούν διαφορετικά και έχουν μεγαλύτερη διάτρηση. :?: :?:
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΑΙΔΕΣ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΝΙΣΧΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ....
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ ΣΚΑΓΙΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ ΜΕ ΑΛΛΗ ΔΟΚΙΜΗ) ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΠΡΟΣΔΟΚΙΩΝ ΤΟΥΣ....ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ,ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΙΣΗ Κ.Τ.Λ...ΚΑΙ ΤΩΣΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ....ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ!!!!

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ Σ'ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ).....ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ 8 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΟΥΜΕΡΟ (5) ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ... ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ(ΚΕΝΑ)...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ, ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!!!
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΕ ΜΟΛΥΒΔΟ ;)

ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΝΙΚΕΛ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ...ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ...ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΥΤΑ ;)

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΝΙΚΕΛ ΣΚΑΓΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ Ν6(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥΣ)ΟΣΩ ΠΟΙΟ ΨΙΛΟ ΣΚΑΙ..ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΔΛΔ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΝΕΝΑ EMAIL ΣΤΗ ROTTWEIL ΝΑ ΠΑΡΕΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΟ site ΤΗΣ ΟΤΙ ΤΑΧΑ ΕΝ ΓΙΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΤΠ........... :?: :?: :?: :?: :ugeek:
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αλίμονο φίλε αν μια Rottweil λέγει μαλακ... Δεν είδα αυτό που λες οτι κάνει για μακρυνές αποστάσεις, αλλα πρέπει να ξέρεις οτι για τους ευρωπαίους μακρυνή απόσταση θεωρούνται τα 36μ και σίγουρα σε αυτή την απόσταση η κατανόμή δηλ η πικνότητα των σκαγίων είναι περισότερη απο αυτή τον μολυβένιων λογω της καλύτερης σφαιρικότητας και ετσι επιτυχάνεται το τετραπλούν τράυμα που σημένει αμεση καταβολή του θυράματος. Ισως αυτό θέλουν να τονίσουν.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Γ'ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ<<ΑΚΟΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ....ΜΟΝΟ>>ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”