ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Απάντηση
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από vti-chris »

Για τα Remington υπάρχει ένα θέμα στο ελληνικό το φόρουμ θα ψάξω μετά να το βρω και να το ανεβάσω εδώ.
Τα σκάγια ήταν μεν σκληρά αλλά εντελώς παραμορφωμένα και με μεγέθη ...ότι νάνε(από νούμερο 8 μέχρι 4, ..., άλλα κολλημένα μεταξύ τους).

Εγώ μετά από πολλές αλλαγές σε φυσίγγια και μεγέθη σκαγιών καταλήγω πάντοτε σε 7 πρώτη και 6 δεύτερη.
5* RC serie oro #7 τάππα 35gr (κίτρινη)
4* RC serie oro #6 πιστονάκι 35gr (μαύρη)

Στο site http://www.hunter.gr μπορείτε να βρείτε στοιχεία για μεγέθη σκαγιών σε διάφορα φυσίγγια. Κάθε εταιρεία έχει δικά της μεγέθη που διαφέρουν από το θεωρητικό που γνωρίζουμε όλοι!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

Giorgos Aristotelous έγραψε:
WAFFEN έγραψε:για λαγο εγω προτειμω rottweil χαρτινη36 no.6 πρωτη και rottweil semi magnum40 no.4 δευτερη. φιλε γιωργο η rottweil τωρα τελευταια που εχει επισημο αντιπροσωπο ειναι το πιο φτηνο εξωτερικο φυσιγγιο και ακομα και απο καποια κυπριακα. που τα βρηκες 37 ευρω?

Έτσι άκουσα φίλε μου πως εν 37 ευρώ ! Αν δεν είναι τότε κλέφκουμας τζαι εν περνουμέ χαπαρι :lol: :lol:
ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ MIROKU ΠΩΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΤΣΙΑΜΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ?
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
sotiris!129

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε φιλε πιενε Πινακας ελεγχου μελους, επεξεργασια προφιλ, επεξεργασια αβαταρ
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

VALENTINOS έγραψε:
Giorgos Aristotelous έγραψε:
WAFFEN έγραψε:για λαγο εγω προτειμω rottweil χαρτινη36 no.6 πρωτη και rottweil semi magnum40 no.4 δευτερη. φιλε γιωργο η rottweil τωρα τελευταια που εχει επισημο αντιπροσωπο ειναι το πιο φτηνο εξωτερικο φυσιγγιο και ακομα και απο καποια κυπριακα. που τα βρηκες 37 ευρω?

Έτσι άκουσα φίλε μου πως εν 37 ευρώ ! Αν δεν είναι τότε κλέφκουμας τζαι εν περνουμέ χαπαρι :lol: :lol:
ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ MIROKU ΠΩΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΤΣΙΑΜΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ?
Όπως σου είπε ο κ.Σωτήρης !!!
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΚΙΑ
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

VALENTINOS έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΚΙΑ

Τίποτε φίλε μου !!!
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από nature »

VALENTINOS έγραψε:ΤΑ REMINGTON HEVI SHOOT ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΠΕΞΑΝ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΑΝ ΛΑΓΟ ΣΤΑ 80 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΕΝ ΑΚΑΡΙΑΙΕΣ. ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΤΟΥΣ ΕΝ ΚΡΑΜΑ ΤΡΙΩΝ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 3ΠΛΑΣΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΟΛΥΒΔΟΥ. ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΝ ΛΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ. ΚΑΙ ΣΙΟΥΡΑ ΕΝΑ REMINGTON 36g ΕΝ ΠΙΟ ΛΙΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 36g . FOB NOMIZΩ ΚΑΙ ΕΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
Φίλε μου το hevishot περιέχει βολφάμιο (κυρίως), νικέλιο και σίδηρο. Έχει 1-1,5 γρ (εν θυμάμαι τώρα ακριβώς) περισσότερο βάρος από τον μόλυβδο ανά κυβικό εκατοστό. Σε καμία περίπτωση τριπλάσιο ;) .
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από nature »

vti-chris έγραψε:Για τα Remington υπάρχει ένα θέμα στο ελληνικό το φόρουμ θα ψάξω μετά να το βρω και να το ανεβάσω εδώ.
Τα σκάγια ήταν μεν σκληρά αλλά εντελώς παραμορφωμένα και με μεγέθη ...ότι νάνε(από νούμερο 8 μέχρι 4, ..., άλλα κολλημένα μεταξύ τους).

Εγώ μετά από πολλές αλλαγές σε φυσίγγια και μεγέθη σκαγιών καταλήγω πάντοτε σε 7 πρώτη και 6 δεύτερη.
5* RC serie oro #7 τάππα 35gr (κίτρινη)
4* RC serie oro #6 πιστονάκι 35gr (μαύρη)

Στο site http://www.hunter.gr μπορείτε να βρείτε στοιχεία για μεγέθη σκαγιών σε διάφορα φυσίγγια. Κάθε εταιρεία έχει δικά της μεγέθη που διαφέρουν από το θεωρητικό που γνωρίζουμε όλοι!!
Φίλε, έχε υπόψη ότι τα φυσιγγια HEVISHOT της remington είναι ανομοιόμορφα σε μέγεθος με αυγοειδές σχήμα.

Επίσης στην Ελλάδα κάποτε ακούστηκε ότι κυκλοφόρησαν fake φυσίγγια remington. Το κατά πόσο ισχύει αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν μου ακούγεται καθόλου παράξενο.

Πάντως, μου φαίνεται υπερβολικά ακραίο μια εταιρία σαν η remington να έκανε τέτοιο λάθος. Βέβαια λάθη πάντα γίνονται αλλά στις ΗΠΑ είναι πιο αυστηροί οι ποιοτικοί έλεγχοι λόγω αποζημιώσεων που καλούνται να καταβάλουν οι εταιρίες σε περιπτώσεις ατυχημάτων.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από vti-chris »

Δεν το γνωρίζω για το σχήμα τους αν και μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό που λες...ίσως να γίνεται λόγω των μετάλλων που γίνεται η ανάμιξη. :?: :?: ...δεν πιστεύω η εταιρεία να θέλει τέτοιο σχήμα στα σκάγια της.
Εικόνα
Όπως και να έχει το θέμα αυτή είναι η σελίδα που τα βρήκα.

http://www.e-artemis.gr/forum/index.php ... 1125&st=20
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ

Δημοσίευση από Anthimos »

vti-chris έγραψε:Δεν το γνωρίζω για το σχήμα τους αν και μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό που λες...ίσως να γίνεται λόγω των μετάλλων που γίνεται η ανάμιξη. :?: :?: ...δεν πιστεύω η εταιρεία να θέλει τέτοιο σχήμα στα σκάγια της.
Εικόνα
Όπως και να έχει το θέμα αυτή είναι η σελίδα που τα βρήκα.

http://www.e-artemis.gr/forum/index.php ... 1125&st=20

Κυριοι
Το HEVI- SHOT ειναι το ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΟΝΟΜΑ μια κολοσσιαιας ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ εταιρειας κατασκευης μη τοξικων σκαγιών για υδροβια και τα σκαγια που κατασκευάζουν ειναι αναγνωρισμένα διεθνώς για τα εξαιρετικα βλητικά τους αποτελέσματα. Το σχημα των σκαγιων της εταιρεια ειναι κάθε αλλο απο σφαιρικό , μαλλον οβαλ και πολλες φορες εχει προσκολλημενες αλλες μικρες σφαιρες του ιδιου υλικου. Αν και με τα κλασσικα προτυπα μολυβδηνων σκαγιων αυτο το περιεργο σχημα θ αποτελουσε παρανοια τα βλητικα του αποτελέσματα ειναι εντυπωσιακά.
Η Remington αγοραζει τα σκάγια απο την HEVI-SHOT για να γεμισει τα γνωστα της φυσσιγγια δεν κατασκευαζει σκαγια HEVI SHOT ουτε ειναι δική της πατέντα!!!

Το ΗΕVI -SHOT ειναι κράμα απο ΒΟΛΦΑΜΙΟ(tINGSTEIN), ΝΙΚΕΛΙΟ και ΣΙΔΗΡΟ σε αναλογία 50%, 35%, 15% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΥΒΙ εχει πυκνότητα 12γρ ανα τετραγωνικό εκατοστό δηλαδη πιο ψηλο του μολυβδου που είναι 11,4γρ άρα ειναι 10 % πιο βαρυ απο το μολυβι αμα συγκριθεί με το ιδιο μεγεθος βολής.
Εχει κατασκευαστει για να εξισορροπει τις αδυναμιες του σιδερένιου σκαγιου (STEEL SHOT) που η νομοθεσια επιβάλλει να χρησιμοποιουνται για τα υδρόβια και σε υδροβιοτοπους για αποφυγη τοξικων μολυνσεων μολυβδου στο νερό.
Λόγω του κόστους του συνήθως αναμυγνυεται με σιδερένια σκαγια που είναι φτηνα και ταυτοχρονα βελτιωνει τα βλητικα αποτελέσματα αυτων των φυσιγγιω μηδενιζοντας τις αδυναμιες τους , αντιθετα τα κανει υπερφυσιγγια.

Αν και εντονα παρεξηγημένα λόγω του αλλοπροσαλλου σχηματος τους τα σκάγια HEVI-SHOT δινουν εξαιρετικα βλητικα αποτελέσματα εχουν πιο μεγάλο δραστικο και ωφελιμο βεληνεκες και ΑΥΣΤΗΡΑ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ STEEL SHOT PROOF ΚΑΙ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 3

Επισης δινουν κλειστες κατανομες σε κοντινες και μακρινες αποστασεις.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”