Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Απάντηση
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από canis »

nature έγραψε:
Προσωπικά ξέρω περίπτωση 2 ατόμων που σε κλωβούς κατάφεραν να έχουν σημαντική παραγωγή λαγών. Δεν νομίζω να είναι μεγάλο το κόστος εκτροφής, αν σκεφτείς ότι οι εισαγόμενοι Αργεντινής πωλούνται γύρω στα 30 ευρώ νομίζω. Επίσης, γιατί να μην είναι βρώσιμη αν σκεφτείς ότι στα χωριά η κάθε αγροτική οικογένεια έχει και τα κουνελούθκια της.

Σε κάθε περίπτωση ας ακούσουμε και τις απόψεις άλλων φίλων.
φίλε nature ωραία τα όσα σκεύτεσαι, αν ήταν τόσο απλά θα ελύονταν πολλά προβήματα αλλά δυστηχώε τα πράματα δεν είναι τόσο απλά.
τα κουνέλια εκτροφής πωλούνται τώρα 15 ευρώ περίπου το ένα. Η κουνέλλα όμως κάμνει 8-10 κουνελλούθκια, ένας λαγός 2-4, άρα για να φκάλεις τα έξοδα σου πρέπει να τριπλασεις την τιμή.

τα έξοδα για να κάνει κάπιος τη φάρμα θα είναι τεράστια γιατί θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος για να παράγεις τον ίδιο άριθμό με κουνέλια και τα έξοδα ανάλογα.

θα έχεις παραπάνο απώλειες γιατί πρόκειτε για άγριο ζώο, οπόταν και αυτό πάει πάνω στι τιμή του λαγού.

θα πρέπει να υπάρχουν λίγες φάρμες 2-3 σε κάθε επαρχία, για να μην υπάρχει υπερπαραγωγή και να πέσουν οι τιμές και να μην πουλιούνται (supply and demand). αλλιως η όλη προσπάθεια αποτυγχαίνει. εντζεν να τρώμε κάθε εωδομαδα ούλη η κύπρος λαό, αν ήταν έτσι δεν θα μας εσυγκινούσαν οι άγριοι

θα υπάρχει πάντοτε ο κύνδινος δημιουργίας μολλυνσεων και τέτειες άδειες θα πρέπει να δοθούν μόνο σε επιστημονικά καταρτησμένα πρώσοπα, όπου συνήθως αδικόυνται σε αυτή τη χώρα...

που το πάω... κάτω που 50-60 ευρό ο ένας τουλάχιστο αποκλείεται να πουλιούνται και να αφήνουν ικανοποιητικό κέρδος στον παραγωγό. όμως με τέτοια τιμή θα συμφαίρει αρκετά ακόμη και στο λαθροθήρα, και επιπλέον οι φάρμες θα γίνουν επίσης στόχος, οι οποίες μετά θα πρέπει να αποκτήσουν υπερσύγχρονα συστήματα συναγρμού...βάλτο και τόυτο στα έξοδα των λαό και πού είμαστε.....

οι λαοι που την αργεντινή είναι άγριοι. το κόστος τους εν ένα φουσιέκκι ή ενας γυρός με τον γκρειχαουντ, η η αγορά ενός δύκτιου, η ένα τέλι..... γιαυτό ας τους προωθήσουμεν τζινους.....


Το πιο σωστό είναι να επενδύσουμε στην πάταξη της λαθροθηρίας και στην δημιουργία σωστής συνήδησης!!!!!
γιατί να θέλω να φάω λαό τον αύγουστο και πέρτικο τον μάι και αμπελοπούλια σε εστιατόρια? γιατί να θέλω να αγοράσω λαούς και πέρτικους για την κλούβα μου? γιατί να επιμένω να βγάζω το σκύλο μου 5 φορές την βδομάδα κατά την περίοδο της αναπαραγωγής? γιατί να θέλω να είμαι υπεράνο του νόμου και να έχω πάντα δίκαιο...

με καλιέργια σωστής σηνείδησης από μικρή ηλικία, και ενύσχιση της πάταξης της λαθροθηρίας, και αυστηρότατες νομοθεσίες τότε έχουμε ελπίδες, τα άλλα είναι πρωσορινά.....

εν πέρτικους και λαούς που κυνηγούμε, δώστε τους λίγη υσηχία και προστασία και από ελάχιστοι γεμόνουν οι τόποι σε 2 χρόνια!!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από miky55 »

ΦΙΛΕ ΚΑΝΙΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΑΦΗΝΟΜΕ ΗΣΥΧΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΩΝ ΑΛΕΠΟΥΔΩΝ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟ.ΜΙΑ ΑΛΕΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΠΟ 200-300 ΦΤΕΡΩΤΑ ΚΑΙ 80-100 ΛΑΓΟΥΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. :mrgreen:
koursaros21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 14:55

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από koursaros21 »

να αφηκουμε νομιζω το λαους τζιε τα περδικια για 1-2 χρονια τζιε να παιζουμε μονο αλεπουδες νομιζω :!: :!:

μονο στα ονειρα δυστυχως α?
Άβαταρ μέλους
kostas DMK DOG FOOD
Full Member
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 09 Αύγ 2011, 13:56

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από kostas DMK DOG FOOD »

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕΝ 70 000 ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΚΑΜΝΟΥΜΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ 50-100 ΑΤΟΜΑ ΑΝ ΣΥΣΠΗΡΟΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝ ΧΑΜΕΝΗ ΠΟΥ ΧΕΡΙ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΣΑΠΙΑ ΜΙΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΩΣΤΙΑ ΜΑΣ( ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΥΓΚΑ ΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ ΠΟΙΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΚΑΡΠΟΝΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ . ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΛΑΝΘΑΝΕΣΤΕ . ΥΠΟΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΚΑΡΠΟΝΩΝΤΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗΣ ΜΠΑΖΑΣ ΠΑΙΔΙΑ . ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΑΓΛΑΡΩΣΟΥΝ . ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 5 ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΝΤΙΝΑΞΑΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ . ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΛΙΑΣ ΠΟΥΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 15 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΖΙΗΚΛΕΣ ΚΑΘΕ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΟΥ 8-10 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΜΙΑ . ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ . ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΦΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΝ . ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ . ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ 30 ΛΑΓΟΙ ΣΕ ΨΥΓΕΙΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΧΩΡΙ ????? ΜΗΠΩΣ ΕΨΑΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΟΤΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΘΗΡΑΣ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΩΣΙΑ ?????
ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΩ . ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΓΕΜΙΣΕ Η ΛΕΥΚΩΣΙΑ ΜΕ ΣΠΡΕΥ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΜΕ ΚΑΤΑΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ??????
ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙ ΧΑΛΕΠΟΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από nature »

Ρε φίλε μα γίνονται έτσι πράγματα στη νήσο Κύπρο.......
Φίλε μου Loui επιτέλους είπε κάποιος τα πράματα με το όνομα τους. Το κακό όμως σε τούτο το τόπο είναι ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο με το λαθροκυνήγι.....έτο κρύψεται να περάσουμε...!

Φίλε LOUI το παρακάτω τραγούδι αφιερωμένο σε σένα, είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις ήδη.
http://www.youtube.com/watch?v=rOxhxUjaM98
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΑΜΑΝ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ .΄ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ . ΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΣΤΙΧΟ

http://youtu.be/CD2Fay0lhrA
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Nicos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 10:29
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Nicos »

Εν εχουμεν υποθεση.ειμαστε καταδικασμενοι φιλε μου.τιποτε εν μας σωζει. :x ΤΙΠΟΤΕ!!!Εν μπορουμε να καμουμεν κουμαντο πουποτε.και αν κατα λαθος κατι δουλευφκει σωστα εννα καταφερουμεν να τα σκατωσουμεν παλε :x
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”