Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από nature »

admin έγραψε:Εκείνο που έμαθα απο την Υπηρεσία θήρας μέσα απο κάποιες προσωπικές συζητήσεις είναι ότι όταν ο Λαγός μεγαλώνει σε μικρή έκταση σε αιχμαλωσία τότε δέν αναπτύσει τους μηχανισμούς επιβίωσεις και επειδή είναι και ζώο teretorial ΄δηλαδή ζεί σε περιοχή συγκεκριμένη όταν του αλλάξεις περιβάλλον 90% δέν επιβιώνει. Μάλιστα υπήρχαν πληροφορίες όπου έγιναν απελευθερώσεις λαγών και με το που τους άφηναν έτρεχαν και κουτουλούσαν πάς τα δέντρα. Εάν η εκτροφή γίνετε σε μεγάλες εκτάσεις και μάλιστα τους ενοχλούν και λίγο οι σκύλοι και μετά απελευθερωθούν ίσως το ποσοστό εκείνων που επιβι΄ωνουν να είναι μεγαλύτερο . Γενικα΄ο λαγός εξαπλώνεται και μειώνεται πολύ εύκολα ανάλογα με τις συνθήκες. Γίνονται συνεχώς μελέτες επί του θέματος και χρειάζονται κονδύλια για έρευνα ακι δοκιμή αλλά δυστηχώς οικονομική κρίση λένε :!:
Φίλε admin η πρόταση μου δεν αναφέρεται σε απελευθερώσεις λαγών εκτροφείου, το λέω ξεκάθαρα στο αρχικό post. Άλλωστε υπάρχουν και τα επιστημονικά στοιχεία που στατιστικά δείχνουν ότι δεν επιβιώνουν οι λαγοί εκτροφής (βλέπε το πείραμα στη Ελλάδα από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας). Η πρόταση μου αφορά την ελεύθερη εκτροφή λαγών στη Κύπρο για ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ. Με τον τρόπο αυτό θα πέσει η τιμή του λαγού. Έτσι ο κάθε εστιάτορας αντί να αγοράζει το λαγό 80-100 ευρώ από την παράνομη αγορά που σε μεγάλο ποσοστό προέρχεται από λαθροθηρία θα τον αγοράζει φρέσκο και νόμιμα 30-40 ευρώ. Το ίδιο και ο κάθε κυνηγός που αγοράζει λαγό από το καζαντί για να πει στους φίλους του ότι έπαιξε λαγό στο κυνήγι. Αν πέσει η τιμή του λαγού στην αγορά τότε αυτόματα μειώνεται σε σημαντικό βαθμό το μεγαλύτερο κίνητρο των λαθροθηρών, τα ευρώ.

Δεν σας ακούγονται λογικά όλα αυτά;
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από admin »

Εγώ απάντησα στο ερώτημα το περιοδικό να μιλήσει με την θήρα για τις απελευθερώσεις λαγών το θέμα εμπορικοποίησει του άγριου εάν και εφόσον μπορεί να γίνει πρακτικά και η τιμή να πέσει δέν βλέπω αν υπάρχει πρόβλημα αλλά εάν το κρέας βγαίνει στο κρεωπολείο στα €20 τον λαγό απλός η παράνομη εκεί που έπιαναν 5 την νύχτα και έβγαζα 5χ€80 =€400 τώρα θα επιδιώκουν να πιάνουν 20 την νύχτα για να ρεφάρουν. Δυστηχώς δέν είανι τόσο απλά τα πράγματα όσο ακούγονται.Ποιό είναι το κόσΤος παραγωγής του λαγού? Πώς μπορέις να κάνεις κατάλληλες για βρώση εκτροφές? αυτά και πολλά άλλα θέματα πρέπει να μελετηθούν πολύ καλά αλλά όπως ανάφερε NO MONEY λένε όλοι
Προσέχουμε...για να έχουμε
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από nature »

Συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου απλό όσο ακούγεται αλλά μπορεί να αποτελέσει την βάση για κάτι καλό. Σε συνδυασμό με μια αυστηρή νομοθεσία εν να το σκεφτεί διπλά ο λαθροθήρας να παρανομήσει αφού το ρίσκο θα είναι αντιστρόφως ανάλογο του κέρδους του. Η γνώμη μου είναι ότι κάποιοι που έχουν θέσεις κλειδιά δεν θέλουν με τίποτα να πέσει η τιμή του λαγού στην μαύρη αγορά.

Δεν νομίζω να είναι και τόσο δύσκολη η εκτροφή του λαγού. Όποιος έχει 1-2 σκάλες τελιασμένο μπορεί να μας το επιβεβαιώσει. Άλλωστε εγέμωσε ο τόπος τελιασμένα. Προσωπικά ξέρω περίπτωση 2 ατόμων που σε κλωβούς κατάφεραν να έχουν σημαντική παραγωγή λαγών. Δεν νομίζω να είναι μεγάλο το κόστος εκτροφής, αν σκεφτείς ότι οι εισαγόμενοι Αργεντινής πωλούνται γύρω στα 30 ευρώ νομίζω. Επίσης, γιατί να μην είναι βρώσιμη αν σκεφτείς ότι στα χωριά η κάθε αγροτική οικογένεια έχει και τα κουνελούθκια της.

Σε κάθε περίπτωση ας ακούσουμε και τις απόψεις άλλων φίλων.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Anthimos »

nature έγραψε:
admin έγραψε:Εκείνο που έμαθα απο την Υπηρεσία θήρας μέσα απο κάποιες προσωπικές συζητήσεις είναι ότι όταν ο Λαγός μεγαλώνει σε μικρή έκταση σε αιχμαλωσία τότε δέν αναπτύσει τους μηχανισμούς επιβίωσεις και επειδή είναι και ζώο teretorial ΄δηλαδή ζεί σε περιοχή συγκεκριμένη όταν του αλλάξεις περιβάλλον 90% δέν επιβιώνει. Μάλιστα υπήρχαν πληροφορίες όπου έγιναν απελευθερώσεις λαγών και με το που τους άφηναν έτρεχαν και κουτουλούσαν πάς τα δέντρα. Εάν η εκτροφή γίνετε σε μεγάλες εκτάσεις και μάλιστα τους ενοχλούν και λίγο οι σκύλοι και μετά απελευθερωθούν ίσως το ποσοστό εκείνων που επιβι΄ωνουν να είναι μεγαλύτερο . Γενικα΄ο λαγός εξαπλώνεται και μειώνεται πολύ εύκολα ανάλογα με τις συνθήκες. Γίνονται συνεχώς μελέτες επί του θέματος και χρειάζονται κονδύλια για έρευνα ακι δοκιμή αλλά δυστηχώς οικονομική κρίση λένε :!:
Φίλε admin η πρόταση μου δεν αναφέρεται σε απελευθερώσεις λαγών εκτροφείου, το λέω ξεκάθαρα στο αρχικό post. Άλλωστε υπάρχουν και τα επιστημονικά στοιχεία που στατιστικά δείχνουν ότι δεν επιβιώνουν οι λαγοί εκτροφής (βλέπε το πείραμα στη Ελλάδα από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας). Η πρόταση μου αφορά την ελεύθερη εκτροφή λαγών στη Κύπρο για ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ. Με τον τρόπο αυτό θα πέσει η τιμή του λαγού. Έτσι ο κάθε εστιάτορας αντί να αγοράζει το λαγό 80-100 ευρώ από την παράνομη αγορά που σε μεγάλο ποσοστό προέρχεται από λαθροθηρία θα τον αγοράζει φρέσκο και νόμιμα 30-40 ευρώ. Το ίδιο και ο κάθε κυνηγός που αγοράζει λαγό από το καζαντί για να πει στους φίλους του ότι έπαιξε λαγό στο κυνήγι. Αν πέσει η τιμή του λαγού στην αγορά τότε αυτόματα μειώνεται σε σημαντικό βαθμό το μεγαλύτερο κίνητρο των λαθροθηρών, τα ευρώ.

Δεν σας ακούγονται λογικά όλα αυτά;
+ 1000
Φιλε ετσι θα χαλασει η αγορα των παράνομων και δεν θα υπάρχει λόγος λαθροθηρίας!!!!!
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από AU-79 »

Εγω ρε παιδια δεν ειμαι κανενας επιστημονας αλλα νομιζω ειναι απλα μαθηματικα. Αρχιζωντας με τα επιβλαβη να γινει μια πραγματικα οργανωμενη καθαρση, δεν μας κανουν και αυτα ( αλουποι,κορονοι,ποντικα κ.τ.λ) σε παρα πολλες περιοχες εισαγαμε και νεο επιβλαβη στους κυνηγοτοπους την γατα που εγινε αγριογατα ειδικα γυρω απο εξοχικες κατοικιες που για χαρη τους εκλεισαν ολοκληρα ορμανια( για μια και μονο εξοχικη κατοικια σε πολλες περιπτοσεις) γυρω απο κτηνοτροφικες και γεωργικες εγκαταστασεις τις εξαπολουσαν για να τους προστατευουν απο φιδια, ποντικους αλλα στο τελος καταντησε μεγαλος ανταγωνιστης.
Κεφαλαιο ΛΕΦΤΑ ως γνωστον απο την κριση το ταμειο θηρας χτυπηθηκε απο διαφορους κυβερνητικους οργανισμους για πληρωμες κ.τ.λ αλλα τοσα χρονια για αναβαθμιση των βιοτοπων μας καθως και αυξηση των ανδρων της υπηρεσιας θηρας για διαφυλαξη των θηραματων απο την λαθροθηρια δεν υπηρχε σεντ. Επισης δεν γινεται ο καθε μαυροπινακισμενος με ενα κακο παρελθον να γινεται θηροφυλακας πρεπει να σταματησει αυτο και πρεπει να μπουν αυστηρα κριτηρια στο ποιος προσλαμβανεται για τους λογους που ολοι γνωριζουμε εμας στην Παφο ειναι πιας τον ενα και φακκα τον πας τον αλλο. Με τα λεφτα απο τα οποια γοραζουν λαους περτικους απο ιδιωτες κατα τη γνωμη μου εμπορουσαν να εκμισθωνουν ακομα 15-20 αντρες μπορει και παραπανω στην υπηρεσια θηρας ετσι θα αυξανονταν τα περιπολα και να εχουμε μεγαλη μειωση της λαθροθηριας.Εμεις σαν κυνηγοι μονο να τα λεμε και να τα λεμε και να μην κανουμε τιποτε οι περισσοτεροι κυνηγετικοι συλλογοι των 90-150 ατομων ηγουνται απο ατομα τα οποια ειναι πιονια των ποιο μεγαλων ωστε να κρατουν την θεση τους εδω χρονια στην ομοσπονδια και να μας εκμεταλλευονται για τι δικο τους συμφερον και οχι για το κοινο αλλα παλε διουμε στα πιονια την ψηφο μας και τους αθρωπους που ηταν ακεραιοι χαρακτηρες με ιδεες τους βαλαμε στο περιθωριο.
Ακουσαμε και συμμετυχαμε σε παρα πολλους σκοπευτικους αγωνες απο κυνηγετικους συλλογους, εγω προσωπικα οσους αγωνες πηγα ηταν για φιλανθρωπικους σκοπους εκαταντησαμε πολιτισμικοι συλλογοι μητερες τερεζες δεν λεω να μην φοηθησουμε ενα συναθρωπο μας που εχει πραγματικη αναγκη αλλα ρε παιθκια ποττε να μεν δω ενα αγωνα και να πουν τα καθαρα εσοδα θα παν για εμπλουτισμο του θηραματος σε ποτιστρες να σπειρουν κατι τελοσπαντον η εστω να παν σε καποια σκοπευτικη ομαδα π.χ στους εφηβους του σκητ του τραπ, που να μας καμνουν περηφανους εν καλοι αλλα κανενας εν ερωτησε ποσα δια ο γοννιος για να καπαρτιζει η χωρα μας.
Επισης πρεπει να μειωθει το κοτα τουτο επρεπε να γινει εδω και χρονια.Δρομοι τουτο εφαε πραγματικα το κυνηγι μας αλλα ειναι κατι αναγκαιο και δεν μπορουμε να το αλλαξουμε.Τις αντιπυρικες ομως??? Για ποιο λογο εγινηκαν??? Για να καμνουμε αναβασεις?? Οξα για να φκεννει με τα αυτοκινητο του ο Κωστης και ο Γιαννης και να κανουν το κυνηγι τους ποιο ευκολο?? ΟΧΙ εγινηκαν για πυροπροστασια και για αυτο το λογο τα μονα οχηματα που πρεπει να δικαιουνται να κινουνται στη αντιπυρικη ζωνη ειναι τα πυροσβεστικα οχηματα σε μια φωτογραφια που ειδα στην Ελλαδα ειδα εναν δρομο αγροτικο πολλα στενο και παρατηρησα οτι ειχε μια ταπελλα που εγραφε επιτρεπεται η εισοδος μονο σε πυροσβεστικα οχηματα οι παραβατες θα διωκονται ποινικως και του δασονομειο αν θυμαμαι καλα. Ατε να μεν λαβω υποψη σε τουτο το θεμα του σωστου κυνηγου του λαθροθηρα ομως εκαμαμε του highway και δεν υπαρχει καποιος νομος που να του απαγορευει να κινειται εντος της αντιπυρικης ζωνης.
Το συστημα μας ειναι σαπιο παιθκια και εφοσων δεν ειμαστε οργανωμενοι δεν γινεται τιποτε το να τα μου λετε εσεις τα ιδια και εγω να σας λεω τα ιδια τιποτε δεν αλλασει εμεις εχουμε ο καθενας την αποψη μας και πανω κατω συμφονουμε μονο και μονο που ολοι βεπουμε το κοινο μας συμφερον και θελουμε και αγαπουμε πραγματικα το κυνηγι αυτο ειναι το παν. Απο κει και περα ποιος μας ακουει?
sotiris!129

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου nature!
καταλαβενω απολιτα τη θες να πεις! συνφονω με το οτι ολοι εχουμε δικεομα στο κυνηγι ομως...το τι εγινετουν πρην 15 χρονια δεν εφθινοντε μονο οι λαθροθυρες και σε καμια περιπτοση δεν πρεπει να το συνκρινουμε με το τωρα!
πρην 15 χρονια σε ηλικια 10 χρονον ξεκινισα με τον πατερα μου να πιγενω κυνηγι και επιγεναμε στην περιοχη της galsperg επαιζαμε λαους περτιζια ζικλες μιλουμε για πολλι πραμα! τωρα αν παεις ζιαμε στο ποστο που επαιζαμε ζικλες για 3 χιλιομετρα μονο σπιτια βλεπεις!
πρην 6 χρονια εκυνηγουν περιοχη Δελικιπου στες αποθηκες του στρατου, τωρα εχτισεν 1ς ενα σπιτι πανω στην μουτι του βουνου εχει 3-4 χρονια. και εντελος "τυχεα" αλλα εντελος "τυχεα" ζινο το βουνο καθε χρονο τα τελευτεα 4 χρονια κρουζι λιο πρην το κυνηγι της φασας ζε τωρα να παεις ζιαμε εν κρουσμενο παλε,ζεγω του γιου μου εν να του λαλο δαμε γιε μου επαιζα κατι περτιζια τοοοοοοοσα....ε μαααα επαιζα τωρα πουντα εν να φκω πας την βεραντα του αθρωπου να καρτερω περτιζια?!
αυτο που θελω να σου πω ειναι πως οι κυνηγοι επολιναν τα χωραφκια τα ισια ελιανναν ζε ζινα που εμιναν παν ουλοι ζιαμε ,αλλοι λογο ηλικιας αλλοι λογο ασθενειας αλλοι λογο του οτι βαρκουντε να περπατισουν αλλοι αλλοι αλλοι αλλοι... ε μα ενας τοπος που πρην 15 χρονια επιανε 5 κυνηγους τωρα πιανει 35 γιατι εν εχουν που αλου να παν, ε εν μινισκει τιποτε!!!
πρην 15 χρονια οι καλοι οι σκυλοι στην κυπρο ηταν 500, τωρα μονο οι εκπεδευτες σκυλον εν 500!!!σκεφτου ποση πιεση εχει το θηραμα!
εγω εχτες επια ενα τοπο το προι ειδα 2 περτιζια μεσα σε 3 ωρες!!!αν παις ζιαμε με τον παπα μου εν να σου αρκεπψει ζε δαμε πρην 15 χρονια επαιξα 1 λαο ζε δαμε το ενα ζε δαμε το αλλο... ε μα δαμε μεσα σε 3 εξορμισεις οργοσαντο 40 σκυλοι ζε 100 κυνηγοι! δαμε πρην 15 χρονια τα σπιτια ηταν 1 χιλιομετρο μακρια τωρα εν 300 μετρα, δαμε πρην 15 χρονια εν ειχε χωματοδρομο τωρα εχει, πρην 15 χρονια εισουν 30 χρονον τωρα εισαι 45!
απλα παρτε το αποφαση το κυνηγι στην κυπρο εχει ημερομινια λιξης αυτο ειναι δεδομενο οτι και να καμουμε καποτε εν να γεμοσουν οι τοποι σπιτια!
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από dangerous »

η παράνομη εκεί που έπιαναν 5 την νύχτα και έβγαζα 5χ€80 =€400 τώρα θα επιδιώκουν να πιάνουν 20 την νύχτα για να ρεφάρουν.

Ως ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ολους μας οι δουλειες τις νυκτας νομιμες και παρανομες ποσο μαλλον οι παρανομες εχουν τα μεγαλυτερα κερδη ειτε σε χρονο εργασιας ειτε σε εργατικα εξοδα ειτε οτιδηποτε..

με τα μυαλα ενος λαθροθηρα ή ενος παρανομου ατομου αξιζει να παει να παιξει 5-10 λαγους και να συπληρωσει το ποσο των 500-100ευρω σε μια νυκτα..

το να παει ομως να παιξει 25-30 λαγους για να συμπηρωσει το πιο πανω ποσο δεν νομιζω πλεον να αποτελει κινητρο και πολυ πιθανον να αναζητησει αλλες πιο κερδοφορες(παρανομες)λυσεις..

αρα σαν αρχη νομιζω ειναι ενας καλος τροπος να κτυπησουμε την λαθροθηρια
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Σιγουρα θα μειωθει η λαθροθηρια οταν θα μπορει να αγοραζει ο οποιοσδηποτε λαγο με 30-40 ευρώ και οταν θα εκτρεφεται νομιμα. Εκτος απο τους οργανωμενους θα μειωθουν και καποιοι μεμονωμενοι που πανε την νυχτα και τσιλουν η παιζουν. Θα σκεφτουνται γιατι να ρισκαρω ενω μπορω να αγορασω φτηνα.

Αλλα παλε το απαγορευμενο πουλα!

Ενα παραδειγμα που δεν ειναι λογικο ειναι:

H φασσα τι ειναι? ειναι ενα πεζούνι! το φαι της ποση διαφορα εχει που το πεζουνι? τζιαι ουτε την πουλουν! Και ομως πασειν τζιαι καθουνται με τα φλοπερ τζιαι πεζουν 30-40 παρανομα! που δεν ειναι απολαυστικο οπως να παιξεις μια φασσα στο περασμα σαν πετα... Και γιατι? για να πουν οτι επαιξαν 30 φασσες!

εν αρρωστια!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Omonoia99 »

Εν ι πελλαρα τους η μαυρη..ενε αρρωστια!Ας εκτρεφουν που μονοι τους λαους/περτιτζια/φασσες/τζικλες,τζαι να τα πουλουν αφου θελουν λεφτα,τζαι να μεν λαθροθυρευκουν..αλλα που μανα μου...κελε ξερη ξουραφη!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από 'petros' »

Breda Pegaso έγραψε:
Αλλα παλε το απαγορευμενο πουλα!

εν αρρωστια!
Οτι θελετε καμετε τους δεν αλλαζουν δυστηχως
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”