Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Anthimos »

virtualgreek έγραψε:Μπορεί όντως να υπάρχουν σάπια μήλα στην Υπηρεσία Θήρας και στην Αστυνομία κλπ. αλλά τους αξίζει καλύτερη αντιμετώπιση από αυτή την γενική αρνητική κριτηκή.

Υπάρχουν και οι καθαροί, έντυμοι Θηροφύλακες και Αστυνομικοί που τους βλέπω να εκτελούν το έργο τους, βάζοντας σε κίνδυνο την ζωή τους, τόσο αυτών όσο και των οικογενειών τους (ναι, δέχονται απειλές οι οικογένειες τους).

Σε αυτά τα παιδιά, σε αυτούς τους Κυρίους οφείλουμε ευγνωμοσύνη. Πότε λήθφηκαν αυτά υπόψη από το άτομο σας ? Πότε τους ευχαριστήσατε για να νοιώσουν ότι για εκείνα τα λίγα που μπορούν και κάνουν, είσπραξαν έστω και ένα ευχαριστώ, για να μπορέσουν να νοιώσουν αυτοπεποίθηση και κουράγιο να προχωρήσουν μπροστά ? Σίγουρα χρειάζομαστε έργα, υποδομές, καπολέμηση της οργανωμένης λαθροθηρίας, μόρφωση και παιδεία, κλπ. κλπ. αλλά κάπου χρειάζεται και ένα ευχαριστώ.

Κάνω εγώ την αρχή.

"Αγαπητοί φίλοι της Υπηρεσίας Θήρας και Πανίδας, Ουλαμού Πάταξης Λαθροθηρίας, Αστυνομίας Κύπρου, Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και ΕΜΑΚ. Σας ευχαριστώ που κάνετε ότι μπορείτε. Λυπάμαι που κινδυνεύει η ζωή σας και των οικογενειών σας εκτελώντας το έργο σας. Ένα βήμα κάθε φορά, θα πάμε μπροστά. Κάποτε θα ΄ρθουν καλύτερες μέρες".

Εύχομαι να φτάσουν οι ευχαριστίες μου στα αυτιά τους, και να ακολουθήσουν και άλλοι.
Σ. Μακρής
Φίλε Μακρή
Νομιζω οτι ο ουλαμός παταξης λαθροθηρίας καμνει καταπληκτικη δουλεια αλλα ειναι ελάχιστοι και τι να προλάβουν?
Ειναι για τη θηροφυλακη που εν τα προβλήματα...
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από cynergy »

virtualgreek έγραψε:Μπορεί όντως να υπάρχουν σάπια μήλα στην Υπηρεσία Θήρας και στην Αστυνομία κλπ. αλλά τους αξίζει καλύτερη αντιμετώπιση από αυτή την γενική αρνητική κριτηκή.

Υπάρχουν και οι καθαροί, έντυμοι Θηροφύλακες και Αστυνομικοί που τους βλέπω να εκτελούν το έργο τους, βάζοντας σε κίνδυνο την ζωή τους, τόσο αυτών όσο και των οικογενειών τους (ναι, δέχονται απειλές οι οικογένειες τους).

Σε αυτά τα παιδιά, σε αυτούς τους Κυρίους οφείλουμε ευγνωμοσύνη. Πότε λήθφηκαν αυτά υπόψη από το άτομο σας ? Πότε τους ευχαριστήσατε για να νοιώσουν ότι για εκείνα τα λίγα που μπορούν και κάνουν, είσπραξαν έστω και ένα ευχαριστώ, για να μπορέσουν να νοιώσουν αυτοπεποίθηση και κουράγιο να προχωρήσουν μπροστά ? Σίγουρα χρειάζομαστε έργα, υποδομές, καπολέμηση της οργανωμένης λαθροθηρίας, μόρφωση και παιδεία, κλπ. κλπ. αλλά κάπου χρειάζεται και ένα ευχαριστώ.

Κάνω εγώ την αρχή.

"Αγαπητοί φίλοι της Υπηρεσίας Θήρας και Πανίδας, Ουλαμού Πάταξης Λαθροθηρίας, Αστυνομίας Κύπρου, Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και ΕΜΑΚ. Σας ευχαριστώ που κάνετε ότι μπορείτε. Λυπάμαι που κινδυνεύει η ζωή σας και των οικογενειών σας εκτελώντας το έργο σας. Ένα βήμα κάθε φορά, θα πάμε μπροστά. Κάποτε θα ΄ρθουν καλύτερες μέρες".

Εύχομαι να φτάσουν οι ευχαριστίες μου στα αυτιά τους, και να ακολουθήσουν και άλλοι.
Σ. Μακρής

+1 000 000 000
dont shoot fast...shoot good
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από nature »

Anthimos έγραψε:
KINIGOSS έγραψε:Να σας ρωτήσω κάτι άλλο επ’ ευκαιρίας γιατί τόσα χρόνια δεν επιτρέπεται η οργανωμένη εκτροφή άγριων λαγών στη Κύπρο για πώληση στο εμπόριο;
+1000000
Επειδη ρε φιλε ειμαστε για τα παναυρκα....θα ηταν η τελεια λυση ή ακομα καλυτερα η μοναδα που ειχε το Σταυροβουνι να γινοταν εντατική μοναδα εκτροφης και να πουλουσαν νομιμα. Θα εκαμναν και εσοδα για διαθεση στη διαχειριση του θηραματος και θα διατιθονταν νομιμα....αλλα που την αλλη για περδίκια έχει ιδιωτες για λαγους γιατι ν απαγορευεται , μπορει και να μην εχει προβλημα φιλε ασε να το ψαξουμε!!![/quote]



Πάντως το καλύτερο θα ήταν να κάνει επίσημα μια ερώτηση το περιοδικό στο ταμείο θήρας επί του θέματος και να κοινοποιηθεί η απάντηση σε όλους μας. Λογικά θα απαντήσουν ότι υπάρχει κίνδυνος γενετικής μόλυνσης του υπάρχον πληθυσμού. Πολύ φτηνή δικαιολογία.

Εγώ όσο και να σκέφτηκα δεν βρήκα κάποιο λόγο που να είναι απαγορευτικός για μια τέτοια κίνηση. Το μόνο αγκάθι που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτοί που έχουν συμφέροντα από το παράνομο εμπόριο λαγών. Ποιοι είναι αυτοί και έχουν τόση δύναμη;

Εξαιτίας των λαγών κάποιοι στην Κύπρο έχουν εξασφαλίσει και τα δισέγγονά τους.

Καληνύκτα
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Anthimos »

nature έγραψε:
Anthimos έγραψε:
KINIGOSS έγραψε:Να σας ρωτήσω κάτι άλλο επ’ ευκαιρίας γιατί τόσα χρόνια δεν επιτρέπεται η οργανωμένη εκτροφή άγριων λαγών στη Κύπρο για πώληση στο εμπόριο;
+1000000
Επειδη ρε φιλε ειμαστε για τα παναυρκα....θα ηταν η τελεια λυση ή ακομα καλυτερα η μοναδα που ειχε το Σταυροβουνι να γινοταν εντατική μοναδα εκτροφης και να πουλουσαν νομιμα. Θα εκαμναν και εσοδα για διαθεση στη διαχειριση του θηραματος και θα διατιθονταν νομιμα....αλλα που την αλλη για περδίκια έχει ιδιωτες για λαγους γιατι ν απαγορευεται , μπορει και να μην εχει προβλημα φιλε ασε να το ψαξουμε!!!


Πάντως το καλύτερο θα ήταν να κάνει επίσημα μια ερώτηση το περιοδικό στο ταμείο θήρας επί του θέματος και να κοινοποιηθεί η απάντηση σε όλους μας. Λογικά θα απαντήσουν ότι υπάρχει κίνδυνος γενετικής μόλυνσης του υπάρχον πληθυσμού. Πολύ φτηνή δικαιολογία.

Εγώ όσο και να σκέφτηκα δεν βρήκα κάποιο λόγο που να είναι απαγορευτικός για μια τέτοια κίνηση. Το μόνο αγκάθι που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτοί που έχουν συμφέροντα από το παράνομο εμπόριο λαγών. Ποιοι είναι αυτοί και έχουν τόση δύναμη;

Εξαιτίας των λαγών κάποιοι στην Κύπρο έχουν εξασφαλίσει και τα δισέγγονά τους.

Καληνύκτα[/quote]


Γενετική μόλυνση ?????
Σιγα την ρατσα που εν να χασουμε , αντιθετα ο εμπλουτισμος με νεα γενετικα στοιχεια στο λαγο θα ειναι σωτηριος
Η αναπαραγωγη μεταξύ συγγενων λαγων σε μια περιοχη παραγει γονους που εχουν πιο λιγες πιθανοτητες επιβιωσης .
Σε μια απαγορευμενη περιοχη καποτε απελευθερωσα εναν αρσενικο λαγο που μεγαλωσα αφου ειχα πυροβολησει την μανα του στο κυνηγι.
Στην ιδια απαγορευμενη τα επομενα δυο χρονια παρουσιαστηκε πληθυσμιακη εκρηξη , ηταν απιστευτο το τι εκαμε λιγο ξενο αιμα στην περιοχη, Φυσικα τον τριτο χρονο ανακαλυψαν την περιοχη οι λαθροθήρες και εκαμαν την ματσιν και μετα εδοθηκε η περιοχη για κυνηγι.

Οσον αφορα επιμολυνσεις ας ασχοληθουν με πιο μελετημενες απελευθερωσεις περδικιων για να μην αρρωστουν τα ντοπιαρικα και ν αφησουν ιδιωτικες πρωτοβουλιες να ασχοληθουν με την εκτροφη λαγων , ειμαι σιγουρος οτι θα γινουν θαυματα!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από admin »

Εκείνο που έμαθα απο την Υπηρεσία θήρας μέσα απο κάποιες προσωπικές συζητήσεις είναι ότι όταν ο Λαγός μεγαλώνει σε μικρή έκταση σε αιχμαλωσία τότε δέν αναπτύσει τους μηχανισμούς επιβίωσεις και επειδή είναι και ζώο teretorial ΄δηλαδή ζεί σε περιοχή συγκεκριμένη όταν του αλλάξεις περιβάλλον 90% δέν επιβιώνει. Μάλιστα υπήρχαν πληροφορίες όπου έγιναν απελευθερώσεις λαγών και με το που τους άφηναν έτρεχαν και κουτουλούσαν πάς τα δέντρα. Εάν η εκτροφή γίνετε σε μεγάλες εκτάσεις και μάλιστα τους ενοχλούν και λίγο οι σκύλοι και μετά απελευθερωθούν ίσως το ποσοστό εκείνων που επιβι΄ωνουν να είναι μεγαλύτερο . Γενικα΄ο λαγός εξαπλώνεται και μειώνεται πολύ εύκολα ανάλογα με τις συνθήκες. Γίνονται συνεχώς μελέτες επί του θέματος και χρειάζονται κονδύλια για έρευνα ακι δοκιμή αλλά δυστηχώς οικονομική κρίση λένε :!:
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris!129

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από sotiris!129 »

παιζουντε τοοοσοι λαγοι κα8ε χρονο στο κυνηγι αλλοι τοσοι απο την λαθροθυρια και αλλοι απο τα αρπακτικα η απο αροστιες και πολλα αλλα...
και παλε καθε χρονο εχουμε λαγους και μαλιστα σε "καλους" αριθμους...
ακομα δεν εκαταλαβα τη θελει ο κυπρεος? να γινουμε σαν την Ουγκαρια που καθε 5 μετρα πετασετε λαγος?
αυτο αποκλιετε να γινει και ας μην ειμαστε αχαριστοι και αχορταγοι!
οπως ειπε ο φιλος tracker σε ενα αλλο ποστ 1-2-3 λαγους τον χρονο να παιξει εν happy εγω το ιδιο και πολλοι αλλοι το ιδιο... τωρα αν καπιος θελει να παιξει παραπανω εκπεδεφκι διαφορετικα τους σκυλους του η αγοραζει ετιμους σκυλους και παιζει 10 και ειναι και αυτος happy ! και εχουμε και πολλα παραδιγματα τετιον κυνηγον σε αυτο το site!

το να εβρει η θυρα το μαγικο φιλτρο και να ξαπολα ακομα αλλο 100 λαγους πανκυπρια ΔΕΝ το θελω με τιποτε και δεν ειναι η λιση! δαμε ξαπολουν περτιζια ζε φοναζουμε να σταματισουν να ξαπολουν, σιγουρα το μαγικο φιλτρο θα εχει και εκει αρνιτικα αποτελεσματα!

εμεις οι ιδιοι να σταματισουμε να βγαζουμε τους σκυλους εξω τον καιρο που τα λαου8κια εν οπως τες σιοφταλιες, για να μεν τα πνιγουν οι σκυλοι, εμεις οι ιδιοι να φκενουμε εξω ζε να σιρνουμε μια φουχτα σιταρι η τιποτε αλλο οπως καμει η θυρα για να βρισκουν τα θυραματα τρωφη, η να καμουμε μια ποτιστρα! και μετα να δουμε τη καμουν οι αλλοι ουλοι! εμεις σαν ατομα μπορουμε να καμουμε πολλα οταν κανουμε τα ατομικα μετα να ζιταμε απο τα ομαδικα και οργανομενα σινολα που να σας πω και την αληθκια εν μπορουν να καμουν και θαυματα!
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Σωστός ο Σωτήρης!

Νομίζω που άποψη θηράματος, μια χαρά είμαστε, και αναλόγως κάθε χρόνο κάπου στα ίδια επίπεδα.
Αν περπατήσεις θα πιάσεις τα περτίτζια σου, αν έχεις καλό σκύλο θα πιάσεις τους λαγούς σου ...

Η φύση, έχει κάποια όρια πληθυσμών που μπορεί να αντέξει..μετά χαλούν οι ισορροποίες. Δεδομένης της πίεσης που δέχονται ειδικά οι λαγοί, λόγω των χωματόδρομων που μπορείς να πάεις σχεδόν παντού, θεωρώ ακόμα τζαι πολλούς τους λαγούς που επιβιώνουν. Ότιδήποτε παραπάνω, απλά θα είναι σαν να τους κάμνουν δώρο στους λαθροθήρες των χωρκών...

Δηλαδή, να μου ακριβώσουν μετά την άδεια, με το πρόσχημα των εκτροφείων, για να πλουτίζουν οι λαθροθήρες, ή να πέρνουν έσσω τους "όρνιθες" οι κλούβατζιηες την πρώτη Κυριακή? Όι ευχαριστώ!

Καλύτερα να δώσουν τα λεφτά για πάταξη της λαθροθηρίας, που κάμνει την πιο πολλή ζημιά. Είτε οργανωμένη, είτε μεμονωμένη (πχ λαγούς στες τζιήκλες, υπέρβαση του κότα κλπ)

Να μείνουν τα φυσιολογικά θηράματα με τον βαθμό δυσκολίας που έχουν, τζαι να κυνηγούν όσοι έχουν @@, πόθκια τζαι άντερα...

Εξάλλου, νομίζω ώσπου παν οι κυνηγοί λλιοστέφκουν, η μάλλον ΔΕΝ αυξάνουνται ανάλογα με την άυξηση του πληθυσμού, γιατί τα σημερινά κοπελλούθκια προτιμούν τα palystation τζαι τα Club (εμάς συφφέρει μας :) )
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από AU-79 »

Οι απελευθερωσεις θα συνεχιζονται και θα συνεχιζονται καλως η κακως εφοσον στην ομοσπονδια ηγουνται τα ατομα τα οποια εκτρεφουν περδικια και εχουν συμφεροντα. Και εφοσον τοσα χρονια δεν αλλαζουν οι καρεκλες τουλαχιστον να εκτρεφουν καποιας Α ποιοτητας θηραματα και να αλλαξει η απεευθερωση σε στυλ κλουβας και απελευθερωσεις 15-30 ημερες πριν το κυνηγι τα περδικια εκτροφης σε συμπεριφορα εχουν ακριβως τις ιδιες συνηθειες με τα πεζουνια που μπαινεις μες το γουμα διουν ουλλα ποξω αλλα μετα απο λιγη ωρα θα επιστρεψουν παλι στον γουμα. Εγω πιστευω παντος οτι εαν καταφερει ενα περδικι η ενας λαγος εκτροφης και επιβιωσει για 2-3 μηνες στη φυση τοτε θα γινει ακριβως το ιδιο με τα αγρια και θα μας παραξει για τον επομενο χρονο. Αλλα πως ειναι δυνατο να επιβιωσει οταν α) εκει που κανεις απελευθερωσεις οι αλεπουδες ειναι δεκαδες και το εχεις για προστατεβομενο ειδος β) δεν εκανες καμια καταπολεμηση της ποντικας γ) καμια καταπολεμηση των κορακοειδων δ) επιτρεπεις την ασκηση σκυλλων γυρω απο τους πυρηνες με αποτελεσμα να πιανονται απο τους σκυλλους αφου καλα καλα δεν ξερουν να πεταξουν ε) ακομα και τους πυρηνες τους τοποθετεις σε τετοιο σημειο ωστε να γινει πραγματικα σφαγη χωρις να χρειζεται καν να περπατηση ο κλουβατσης το γνωστο περασμα. Και τοσα αλλα αφου βλεπουν καθαρα τα συμφεροντα τους οι κυριοι τουλαχιστον ας κανουν μια σωστη εκτροφη και απελευθερωση.
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από KINIGOSS »

AU-79 έγραψε:Οι απελευθερωσεις θα συνεχιζονται και θα συνεχιζονται καλως η κακως εφοσον στην ομοσπονδια ηγουνται τα ατομα τα οποια εκτρεφουν περδικια και εχουν συμφεροντα. Και εφοσον τοσα χρονια δεν αλλαζουν οι καρεκλες τουλαχιστον να εκτρεφουν καποιας Α ποιοτητας θηραματα και να αλλαξει η απεευθερωση σε στυλ κλουβας και απελευθερωσεις 15-30 ημερες πριν το κυνηγι τα περδικια εκτροφης σε συμπεριφορα εχουν ακριβως τις ιδιες συνηθειες με τα πεζουνια που μπαινεις μες το γουμα διουν ουλλα ποξω αλλα μετα απο λιγη ωρα θα επιστρεψουν παλι στον γουμα. Εγω πιστευω παντος οτι εαν καταφερει ενα περδικι η ενας λαγος εκτροφης και επιβιωσει για 2-3 μηνες στη φυση τοτε θα γινει ακριβως το ιδιο με τα αγρια και θα μας παραξει για τον επομενο χρονο. Αλλα πως ειναι δυνατο να επιβιωσει οταν α) εκει που κανεις απελευθερωσεις οι αλεπουδες ειναι δεκαδες και το εχεις για προστατεβομενο ειδος β) δεν εκανες καμια καταπολεμηση της ποντικας γ) καμια καταπολεμηση των κορακοειδων δ) επιτρεπεις την ασκηση σκυλλων γυρω απο τους πυρηνες με αποτελεσμα να πιανονται απο τους σκυλλους αφου καλα καλα δεν ξερουν να πεταξουν ε) ακομα και τους πυρηνες τους τοποθετεις σε τετοιο σημειο ωστε να γινει πραγματικα σφαγη χωρις να χρειζεται καν να περπατηση ο κλουβατσης το γνωστο περασμα. Και τοσα αλλα αφου βλεπουν καθαρα τα συμφεροντα τους οι κυριοι τουλαχιστον ας κανουν μια σωστη εκτροφη και απελευθερωση.
+100000000

Και κατι αλλο βλεπω πολλα μελη του φορουμ να λενε ναι ειμαστε καλα εν θελουμεν καμιαν αλλαγη ,παιζουμεν περτικους παιζουμεν λαους αμαν εχουμε σκυλλους μια χαρα.Εν εν ετσι το πραμαν ,δεν πρπει να συγκρινουμε ποτε τα αποτελεσματα του εαυτου μας με το συνολο των κυνηγων
Δηλ δεν εχει δικεομα και ενας ηλικηωμενος να πεξει 3-4-10 περτικους τη σεζον?Δεν εχει δικαιομα και ενας πατερας με το παιδακι του που επισεις προσεχει και δεν παει μες τη μεκκα με τους τζινιους τους πολλους η πας τα απατητα ,εν θελει και αυτος να καρπωθει καπια θηραματα?ΟΛΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.δεν απετουμε κυνηγετικο παραδεισο αλλα καπιες φανερες μαφιες τουλαχιστο να τις εξαληψουν και να αφησουν τις φιλοσοφιες και τις φτηνες δικαιολογιες.Ειναι αυτες και χιλιες τοσες περιπτωσεις που κανουν το κυνηγι στην κυπρο να ειναι πολυ πισω.
Το κυνηγι ειναι για ολους φτοχους πλουσιους εμπειρους απειρους νεους γερους παιδια.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ελεος ποσο ακομα θα τους ανεχομαστε?

Δημοσίευση από nature »

Φίλε μου Σωτήρη,
έχεις το αυτοκίνητο σου, το σπίτι σου, σούβλα στις γιορτές καθε χρόνο, παείς μάπα κάθε Σάββατο, πιάνεις και κανένα πρωτάθλημα και παέις στο round-about του Α. Νικόλα αν είσαι από Λεμεσό και πανηγυρίζεις, πας το κυνήγι σου κάθε Κυριακή ποιος ο λόγος να αλλάξει κάτι στην ζωή σου και στη κοινωνία. Ποιος ο λόγος να γίνονται προτάσεις για νέες νομοθεσίες, βελτίωση υφιστάμενων, ποιος ο λόγος να γίνεται έρευνα για νέα προϊόντα που διευκολύνουν την ζωή μας, νέα φάρμακα κτλ αφού μια χαρά περνούμε. Γιατί να λύσουμε το κυπριακό αφού κάθε χρόνο μια χαρά περνούμε και πάει λέγοντας.

Σωτήρη η κάθε κοινωνία οφείλει να είναι προοδευτική και να επιζητεί συνεχώς την βελτίωση των εκάστοτε συνθηκών. Το ίδιο και η κοινωνία των κυνηγών πρέπει να σκέφτεται τρόπους να βελτιωθούν οι συνθήκες. Εσύ είσαι νέος (όπως και εγώ) και έχεις πόδια και πνευμόνια να βουράς την κάθε κορυφή να χτυπάς περδίκια, να κυνηγάς και με καύσωνα και οτιδήποτε άλλο. Ο πατέρας μου 65 χρονών δυστυχώς δεν μπορεί και θέλει να πάει την παγανιά του σε εύκολο μέρος που πάντα όποτε πήγαινε έπαιζε 2-3 περδίκια πριν χρόνια. Τώρα δεν χτυπά με τίποτα σε αρκετά από τα σημεία που πηγαίναμε πριν 10-15 χρόνια. Δεν σου λέω δεν έχει θήραμα, έχει θήραμα αλλά για ρώτα και κανένα παλιό κυνηγό για τους λαούς που υπήρχαν τότε, τις φάσσες στα περάσματα και πολλά άλλα. Επίσης δεν τα λέω όλα αυτά απο πίκρα γιατί δεν μου πάει καλά η χρόνιά φέτος. Το αντίθετο απρόσμενα θετικά από άποψη ποιότητας και κάρπωσης. Τι πρέπει να κάνει λοιπόν ο πατέρας μου αλλά και άλλοι κυνηγοί που για κάποιο λόγο δεν μπορούν να κάνουν αυτό που κάνω εγώ και εσυ; Να σταματήσει να κυνηγά, κάτι που τόσο πολύ αγαπά ή θα πρέπει όλοι οι κυνηγοι ως σύνολο να βελτιώσουμε την κατάσταση συνολικά και όχι επειδή εμείς σήμερα ατομικά χτυπάμε θήραμα να λέμε "ακόμα δεν εκατάλαβα τι θέλει ο Κύπρέος" που είπες εσύ. Εγώ είμαι πολέμιος των απελευθερώσεων περδικιών και λαγών υπόψη. Αλλά εθελότυφλης αν δεν παραδέχεσαι ότι το νούμερο 1 πρόβλημα στο κυνήγι μας σήμερα είναι η λαθροθηρία που τα τελευταία χρόνια οργιάζει και επαναπαύεσαι σε τέτοιες θέσεις και απόψεις. Λυπάμαι ιδιαίτερα γιατί αν εμείς οι νέοι έχουμε τέτοιες παθητικές απόψεις..........

"και ας μην ειμαστε αχαριστοι και αχορταγοι
".....όχι φίλε μου όλα και όλα η οικογένεια μου μπορεί να με έκαμε άρρωστο χωρίς θεραπεία κυνηγό αλλά αχόρταγο με τίποτα. Πληροφοριακά αν ανατρέξεις σε παλαιότερα μου post θα δεις ότι προτείνω μείωση του κοτα σε όλα τα θηράματα. Επίσης, σταμάτησα να χτυπώ πάνω από 3 περδίκια από καιρό τώρα. Προχθές την 1 Κυριακή συνειδητά σταμάτησα στα 3. Επίσης σέβομαι την νομοθεσία και δεν χτυπώ ούτε μελισοφάους και μετά να μιλώ για αχόρταγους Κυπραίους.


Φίλε μου Σωτήρη έστω και αν το post απευθύνεται προσωπικά σε σένα μην το πάρεις αρνητικά σε παρακαλώ και ας επικεντρωθούμε στην συζήτηση της πρότασης που ανέφερα. Δυστυχώς, είμαι τέτοιος χαρακτήρας που δεν μπορώ να κλείσω το στόμα μου. Τα υπόλοιπα μπορούμε να τα πούμε με ένα καφέ στο χέρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”