Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από lusso »

LAGOS έγραψε:Καλά ρε κοπέλια! Και εγώ έπαιξα μια φορά πέρτικο με μισή. Πρέπει να κυνηγώ τους πέρτικους με μισές? Για όνομα του Θεού. Και όπως είπα και πρίν είναι η προσωπική μου άποψη και πολλοί θα διαφωνήσουν. Στην προκειμένη περίπτωση αν ήταν 3-4-5 το σκάι του συνάδελφου θα είχε πιό πολλές πιθανότητες να τον κρατήσει. Αυτο δεν ισχύει πάντα. Αν τον έπαιζε κκελλέ ή πλευρό πολυ πιθανόν να μεν εκλώτσα.
maionchi (nobel sport) dispersante 34gr/7no
Άβαταρ μέλους
kostas DMK DOG FOOD
Full Member
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 09 Αύγ 2011, 13:56

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από kostas DMK DOG FOOD »

remigton 42g nitro magnum 7 no και ξενιασες.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από tracker686 »

τον βλεπω συνεχεια μπροστα μου ρε κοπελια δεν φκαινει που το νου μου,δεν θα κολλησω στο τι του εσυρα γιατι η βολη ηταν απο 10 μετρα,αλλα χαρας την τυχη μου δεν του εσπασα ενα ποδι να τον πιασουν οι σκυλλοι τα ευλογιμενα,εχω εναν ιχνηλατη και ενα φερμαριστη,μακαρι την τεταρτη που θα παω το πρωι να τον βρω ρε παιδι μου γιατι η περιοχη εκει ειναι λιγο περιεργη και δυσκολα θα φυγει να παει αλλου!!! παντως δεν νομιζω ρε παιδει να τον σκοτωσε η βολη μου,γιατι ουτε αιματα βρηκα ουτε τιποτε μονο τα μαλλια του βρηκα εκει!!!!!
Neoklis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 18 Οκτ 2011, 11:36

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από Neoklis »

o lagos an den epethane polla dyskola tha ton ksanavreis gt ektypithike mporei na patas panw tou kai na me tarasei ektos an exeis kalous skyllous pantos ti xartoutsia p tou seires p 10 metra je en epese me ti ksanavaleis ti tetarti
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από Anthimos »

tracker686 έγραψε:τον βλεπω συνεχεια μπροστα μου ρε κοπελια δεν φκαινει που το νου μου,δεν θα κολλησω στο τι του εσυρα γιατι η βολη ηταν απο 10 μετρα,αλλα χαρας την τυχη μου δεν του εσπασα ενα ποδι να τον πιασουν οι σκυλλοι τα ευλογιμενα,εχω εναν ιχνηλατη και ενα φερμαριστη,μακαρι την τεταρτη που θα παω το πρωι να τον βρω ρε παιδι μου γιατι η περιοχη εκει ειναι λιγο περιεργη και δυσκολα θα φυγει να παει αλλου!!! παντως δεν νομιζω ρε παιδει να τον σκοτωσε η βολη μου,γιατι ουτε αιματα βρηκα ουτε τιποτε μονο τα μαλλια του βρηκα εκει!!!!!

Φιλε για να εφκαλεν μαλλια πολλα τζαι στα δεκα μετρα τζαι δεν εσπασεν ποθκια μπορει να τον επιασε πολλα ξυστα δεξια ή αριστερα η βολη σου....
κατα τ αλλα μεν μαραζωνεις τζαι οι εφιαλτες που θωρουμεν ουλλοι με τους λαγους εν πολλοι .
Εχει κανεναν που δεν εκαλλικωσεν λαγον , τζαι μαλιστα τοσον ευκολο που ηταν μες το τηγανι με το λαδι το καλο..... :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Neoklis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 18 Οκτ 2011, 11:36

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από Neoklis »

ΤΖΙΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΛΛΙΚΩΝΕΙ ΕΝ ΤΖΙΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΥΝΗΓΙ
conanas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 10:11

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από conanas »

φιλε μου εχασα και εγω πολλους λαγους από 1 και 2 μετρα και εκαμνα 2-3 μερες να κοιμηθω απο το μαραζι μου. Αν ηταν και δυνατός λαγος - αναγιουμενος κατα την αποψη μου θα ζει ακομα και αν πας την τεταρτη μπορει να δωσεις πανω του
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από virtualgreek »

Εμπειρικά ομιλώντας, στα 10 μέτρα οτιδήποτε και εάν του ρίξεις, εάν τον πετύχεις θα καρπωθείς κάτω τον λαγό.
Ακόμη και ρύζι να είχε το φυσίγγιο σου θα τον έβαζε κάτω.

Στην προκειμένη περίπτωση, η ντουφεκιά δεν τον πέτυχε. Η κύρια μάζα των σκαγιών δεν πέτυχαν τον λαγό. Εκείνο που τον κτύπησε ήταν τα περιφεριακά σκάγια που πρόλαβαν να ανοίξουν. Αναλόγος της γωνίας που πυροβολήθηκε ο λαγός και του χρώματος και μεγέθους των τριχών ένας έμπειρος κυνηγός μπορεί να καταλάβει που κατάλυξε η ντουφεκιά.

Επίσης είναι πολύ πιθανόν η ντουφεκιά να κτύπησε στο έδαφος και τα εξωστρακισμένα σκάγια να κτύπησαν τον λαγό. Εάν πχ. ο λαγός έφυγε ευθεία μακρύα από τον κυνηγό, στην αγωνία και βιασύνη ο κυνηγός πυροβολά το κορμί του λαγού, ενώ η ορθή σκόπευση επιβάλει την βολή πάνω στα αυτιά του λαγού. Εάν πυροβολήθεί πάνω στο κορμί τα σκάγια θα καταλύξουν ακριβώς πίσω του ή και από κάτω. Μπρορεί μάλιστα να ανατρέψουν τον λαγό ο οποίος θα απωλέσει πολλές τρίχες και θα συκωθεί και θα συνεχίσει να τρέχει μακρυά.

Τέλος, αποκλείεται εντός των ημερών να ξαναβρείς τον ίδιο στην ίδια περιοχή. Η περιοχή του έχει ανακαλυφτεί και δεν θα επιστρέψει στην ίδια κούτση για μερικές μέρες. Οι παλιοί κυνηγοί έλεγαν ότι μετά από 22 μέρες επιστρέφει. Φυσικά δεν ενοούσαν ακριβώς 22 μέρες αλλά εννούσαν ότι άσε τον λαγό 2-3 εβδομάδες και θα επιστρέψει. Ο συγκεκριμένος λαγός είναι κοντά αλλά 1-2 βουνά πιο πίσω/μπροστά. Η κούτση του έχει προδοθεί και δεν νοιώθει ασφάλεια πλέον εκεί.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από tracker686 »

φιλοι μου τα οσα λετε ειναι ολα πολυ σεβαστα και χαιρωμε που μοιραζομε τις εμπειριες μου μαζι σας,απλα οση με καταλαμβενουν και ειναι παθιασμενοι κυνηγοι τοτε θα καταλαβουν το τι νοιωθω αυτη την στιγμη,ειλικρινα ειναι ενα πραγμα που δεν βγενει ευκολα απο το μυαλο σου να χασεις ενα λαγο,οπως ξεκαθαριζω τα πραγματα στο μυαλο μου κατεληξα οτι οπως προαναφεραν μερικοι συναδελφοι ειναι οτι τον λαγο τον χτυπησα ξοπετσα γιατι εαν τον πετυχενα καλα θα τον ειχα κανει κοσκινο......αυριο θα παω εκει οχι γιατι μπορει να τον βρω αλλα τουλαχιστο να ταισω τον εγωισμο μου λιγο και να πω οτι ναι τον εψαξα και δεν τον βρηκα και να με και εγω ησυχος με την συνηδησει μου....αν τον βρω παντως θα τον βγαλω πολλες φωτογραφιες και θα σας τον βαλω να τον βλεπω τον μαυρογεριμο και εκαμε μου την καρδια μου περιβολη,εαν δεν τον βρω,καλη υγεια να χουμε και τετοιες εμπειριες μας δινουν τροφη και αγαπαμε καθε χρονο περισσοτερο το κυνηγη μας!!!! σας ευχομε αυριο να πιασεται λαγο και οχι να εχεται το ιδιο σκηνικο με εμενα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Πισωκολα η Τουφεκια του Λαγου

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε φιλε αν σε παρηγορει καθολου τουτο, λαλω σου οτι μονο τους λαους που καλλικοσα θυμουμε, εκεινους που επαιξα ξιαννω τους...... αρα εν και τουτα μεσα στο παιγνιδι, με το περνεις στραβα.Εχει εναν λαο, εχει εξι χρονια τωρα που αμα κοντευκει το τζινι θωρω τον εφιαλτην , ακριβως σαν την περιπτωση την δικη σου.

Παντα αμα ρεσσω που τζιαμε που τον εχασα, πεφτει το ματι μου στον τοπο που τον εχασα και βκαινει το γαιμα πας την κκελε μου.

Και αν η καρκια σου εγινειν περιβολιν, πιστεψε μου μου εγω εχω τα περβολια της Κυπρου ουλλης :D

Οποταν αστον να παει, συγκεντρωθου σε μια νεα παγανια, σε ενα νεο σκοπο, εναν νεο λαγο και μην το αφικεις να σε επηρεαζει αλλο, καμνει σου παραπανω κακο στην ψυχολογια σου.


Επαθαν την και ξερω.

Εφανηκεν πιο μαγκας που σενα και εγλυτωσεν, ηταν η ζωη του απενατη στην επιτυχια σου και ηταν 50%, εκερδισεν σε, σεβαστου το και αφηστον να φυει που την σκεψη σου να παει στο καλο ;)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”