Ελληνικός Ιχνηλάτης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HareHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 29 Σεπ 2011, 16:14

Re: Ελληνικός Ιχνηλάτης

Δημοσίευση από HareHunter »

Φιλε Μαρινο ειμαι κατοχος ελληνικων ιχνηλατων (γκεκας). Ξεκινησα πριν περιπου 4 χρονια με αυτη τη ρατσα. Εφερα στη Κυπρο ενα καθαροαιμο θυληκο ελληνικο ιχνηλατη. Μετα απο πολλη προσπαθεια και εκπαιδευση στο λαγο καταλαβα οτι αυτο το σκυλι δεν θα κυνηγουσε ποτε οπως θα ηθελα. Ειχε πολλες ιδιοτροπιες και δεν εβαλλε το κεφαλι της κατω για να κυνηγησει συσταρισμενα. Ακομα εβούρα τους αλλους σκυλλους που πισω και ελλασσε. Μετα αποφασισα να παω σε ενα χωριο στην Ελλαδα να δω καποια σκυλια που δεν ηταν καθαροαιμα.Εκει κυνηγουν το λαγο οπως κυνηγουμε εμεις. Για να μην τα πολυλογω εφερα 4 σκυλια τα οποια βγαζουν λαγους απο 1 χρονουν , δουλευουν σαν να ειναι 5 και δεν κανουν διωξη για να χαθουν.
Αυτο που θελω να σου προτεινω ειναι πριν πιασεις το σκυλακι να δεις τους γονεις του στο βουνο.
Άβαταρ μέλους
HareHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 29 Σεπ 2011, 16:14

Re: Ελληνικός Ιχνηλάτης

Δημοσίευση από HareHunter »

Αν θελεις παρε με τηλ για να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες για τους ελληνικους ιχνηλατες. 99696423
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Ελληνικός Ιχνηλάτης

Δημοσίευση από AU-79 »

Φιλε εγω προσωπικα κυνηγω με ημιαιμα εν του στυλ στο χρωμα φατσα σωματοτυπο "γκεκικα" που λεμε. Σε καποια φαση στο μελλον που θα ειναι καλητερα τα οικονομικα μου σιγουρα θελω να ασχοληθω με καποια καθαροαιμη φυλη για παρα πολλους λογους πλυν του εμποριου. Ειχα και εχω στο νου μου τον ελληνικο ιχνηλατη και εψαξα παρα πολλα το θεμα που στο τελος επεσα σε πολλυ δυλημμα γιατι οσους ειδα στην πραξη "καθαροαιμους" και επηδει αρεσκει μου να κυνηγω με αγελη 3 εως 5 σκυλλια δεν εσυνεργαζουντον καθολου ηταν αυτο που λεμε ο καθενας της κκελλες τους. Αν εξαπολας 3 σκυλλια που τσινα που ειδα σε ενα τοπο που περπατησαν 3 λαοι θα πιασουν που μια μαλαι και να χαθουν καθολου ομαδικη εργασια, να μεν πω για το σωματοτυπο τους και τους χροματισμους τους που ηταν καμια σχεση μεταξυ τους και αμα θελεις καθαροαιμιες εχεις απαιτηση στην ομοιογενεια η εργασια τους παλε το ιδιο ο ενας αργος ο αλλος επετα ο ενας εκλαι πας την μαλαι ο αλλος καθολου και παρα πολλα αλλα που μου εφωναζαν "ΠΑΡΕΤΑ". Τωρα τελευταια απο οτι βλεπω που τον ομιλο του ελληνικου ιχνηλατη αρχισαν και φκαλλουν τουλαχιστον ομοιογενεις ατομα αλλα στην εργασια καθολου τα ιδια. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο ελληνικος ιχνηλατης θελει ακομα καμια 15ετια να οπως πασιν για να λεμε τα στανταρ της φυλης.
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ελληνικός Ιχνηλάτης

Δημοσίευση από Marinos »

Το σκύλλο θα τον πιάσω σε αναμισι μηνα περίπου :!: :!: :!:

@AU-79
Προσωπικά θα κυνηγώ με ένα μονο σκύλο, αλλα άλλοι λόγοι είναι και ο χορός και τα έξοδα για περισσότερα σκυλιά.
Ξέχασα να διευκρινίσω ότι δεν με νοιάζει και πολλά τα standards τις ράτσας (δεν θα πάρω χαρτιά), γιαυτο και οι πληροφορίες που ζητούσα ήταν παραπάνω για το ταμπεραμέντο του σκύλου και αυτά. Παράδειγμα τον χαρακτήρα του κουταβιού, άσχετος ράτσας, όταν το δω που μπορεί να δείχνει κάποια μελλοντική του ικανότητα/ανικανότητα και αυτά.

@HareHunter
Νά'σε καλά! σε κάποια φάση θα σε πιάσω να μιλήσουμε. Τους γονείς δεν τους έχω δει προσωπικά να κυνηγούν αλλα, είναι και οι 2 E.I. και πέρσι παράδειγμα ο μαστρος τους είχεν πάρει 4 λαγούς.

Με λίγα λόγια, άσχετος ράτσας και standards, όταν πάω να διαλέξω κουταβάκι, αν έχει μερικά πράματα που πρέπει να προσέξω :?
Ευχαριστώ σας για τες πληροφορίες !
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ελληνικός Ιχνηλάτης

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”