Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Πριν λιγο καιρο σε μια συζητηση που ειχα με φιλους,καποιοι απο αυτους ισχυριστηκαν οτι με πολυ χοντρα σκαγια μεγαλη διαμετρου...ειχαν κρατησει Λαγους σε πολυ μεγαλες αποστασεις!!!

Σιγουρα στις πολλες τουφεκιες αυτο μπορει να συμβει....αλλα δεν ειναι κανονας....δηλαδη οσο μεγαλονουμε την διαμετρο του σκαγιου...οτι θα εχουμε και περισσοτερες επιτυχιες!!!

Αυτο βεβαια ισχυει για ολα τα θηραματα.....και ο λογος ειναι (το εχουμε πει αμετρητες φορες και το εχουμε δειξει με τις 2010 παπιες σε προιγουμενο ποστ) οτι μεγαλωνοντας την διαμετρο των σκαγιων νε μεν εχουμε περισσοτερη ενεργεια..αλλα χανουμε στην πυκνοτητα που ειναι κατ' μενα και ο συμαντικοτερος παραγοντας αμεση καταβολη του θηραματος!!

Ομως για να αποδειξω στους δισπιστους φιλους οτι η πυκνοτητα ειναι ο κυριος λογος οπου θα μπορεσει ο κυνηγος να κρατησει το θηραμα και που στην προκιμενη περιπτωση ηταν ο Λαγος....εκανα για ακομα μια φορα δοκιμες για να αποδειξω εμπρακτα τη σημαινει να ριχνεις στο Λαγο σκαγια BB ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ.......ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ!!!!

Δες τε τα αποτελεσματα και θα καταλαβετε!!! Στα 50 μετρα....φανταστητε ακομα ποιο περα σε πιο μεγαλες αποστασεις ποιο θα ειναι το αποτελεσμα.....ΚΑ-ΤΑ-ΣΤΡΟ-ΦΙ-ΚΟ!!!

Βεβαια μετα απο αυτα τα αποτελεσματα η συναδελφοι και φιλοι Κυνηγοι...αφου τα εχουν δει με τα ματια τους πλεων....γιατι αυτος ηταν ο σκοπος μου....να το δουν μετα ματια τους και οχι να ακουουν τις κουβεντες του καφενε...αρχισαν να το σκεφτονται 2 και 3 φορες μετα μεσα απο τις συζητησεις τους ωστε να συνεχισουν να ριχνουν πολυ χοντρα σκαγια!!!

Σημερα που μιλαμε ολοι εχουν αλλαξει γνωμη για το τι πρεπει να ριχνουν και δεν το κρυβω...χαιρομαι πολυ γι'αυτο!!!

Αυριο φωτο!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από admin »

Πράγματι Σόλωνα οι φωτογραφίες που έβγαλες είναι κατατοπιστικότατες... μια εικόνα χίλιες λέξεις που λέμε. Εκείνο δυστυχώς που σκέφτονται αρκετοί είναι πώς να πιάσουν ένα λαγό στα 70 μέτρα και όχι πώς να πιάσουν ένα λαγό στα 40 μέτρα που είναι μια πολύ πιο λογική απόσταση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

μονο εγω δεν βλεπω φωτογραφιες???
anw συμφωνω απολυτα με το Σολωνα...και παω ένα βημα παραπερα και θελω καποιος ο οποιος είναι γνωστης των οπλων περισσοτερο από μενα να δωσει μια απαντηση στο τι μπορει να παθει καποιος ο οποιος κοβει φυσίγγια για να ριξει σε ένα μπουλουκι φασσες η ένα λαγο στα 100 μετρα...ποιοι οι κίνδυνοι για την σωματικη ακεραιοτητα του και τι προβλήματα μπορει αυτό το φαινομενο να προκαλεσει σε ένα οπλο??
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από Chris B725 »

BAIKAL TEAM έγραψε:μονο εγω δεν βλεπω φωτογραφιες???
Είχα την ίδια απορία :P
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από admin »

sorry εγώ τις είδα live
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Πριν λιγο καιρο σε μια συζητηση που ειχα με φιλους,καποιοι απο αυτους ισχυριστηκαν οτι με πολυ χοντρα σκαγια μεγαλη διαμετρου...ειχαν κρατησει Λαγους σε πολυ μεγαλες αποστασεις!!!

Σιγουρα στις πολλες τουφεκιες αυτο μπορει να συμβει....αλλα δεν ειναι κανονας....δηλαδη οσο μεγαλονουμε την διαμετρο του σκαγιου...οτι θα εχουμε και περισσοτερες επιτυχιες!!!

Αυτο βεβαια ισχυει για ολα τα θηραματα.....και ο λογος ειναι (το εχουμε πει αμετρητες φορες και το εχουμε δειξει με τις 2010 παπιες σε προιγουμενο ποστ) οτι μεγαλωνοντας την διαμετρο των σκαγιων νε μεν εχουμε περισσοτερη ενεργεια..αλλα χανουμε στην πυκνοτητα που ειναι κατ' μενα και ο συμαντικοτερος παραγοντας αμεση καταβολη του θηραματος!!

Ομως για να αποδειξω στους δισπιστους φιλους οτι η πυκνοτητα ειναι ο κυριος λογος οπου θα μπορεσει ο κυνηγος να κρατησει το θηραμα και που στην προκιμενη περιπτωση ηταν ο Λαγος....εκανα για ακομα μια φορα δοκιμες για να αποδειξω εμπρακτα τη σημαινει να ριχνεις στο Λαγο σκαγια BB ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ.......ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ!!!!

Δες τε τα αποτελεσματα και θα καταλαβετε!!! Στα 50 μετρα....φανταστητε ακομα ποιο περα σε πιο μεγαλες αποστασεις ποιο θα ειναι το αποτελεσμα.....ΚΑ-ΤΑ-ΣΤΡΟ-ΦΙ-ΚΟ!!!

Βεβαια μετα απο αυτα τα αποτελεσματα η συναδελφοι και φιλοι Κυνηγοι...αφου τα εχουν δει με τα ματια τους πλεων....γιατι αυτος ηταν ο σκοπος μου....να το δουν μετα ματια τους και οχι να ακουουν τις κουβεντες του καφενε...αρχισαν να το σκεφτονται 2 και 3 φορες μετα μεσα απο τις συζητησεις τους ωστε να συνεχισουν να ριχνουν πολυ χοντρα σκαγια!!!

Σημερα που μιλαμε ολοι εχουν αλλαξει γνωμη για το τι πρεπει να ριχνουν και δεν το κρυβω...χαιρομαι πολυ γι'αυτο!!!

Αυριο φωτο!!
Φωτο απο τις δοκιμες!!!

Σημ.Τα φυσιγγια ολα ειναι ιδιογομωσης.....Αυτα που ειναι στα 33g ΒΒ και 40g ΒΒ μου τα ειχαν προμηθευσει η συναδελφοι....τα υπολοιπα που ειναι στα 35g No2 Nickel και 35g No4 gold ειναι φτιαγμενα Ειδικα και το τονιζω....Ειδικα.....για Πολυ οριακες βολες.....το λεω αυτο γιατι?.....γιατι εαν ενα φυσιγγι που εχει δεχθει καποιες αλλαγες (Νομιμες) ειναι φτιαγμενο για πολυ οριακες βολες και εχει συμπεριφερθει με αυτο το τροπο....φανταστητε τωρα ενα απλο κανονικο φυσιγγι(normal) τι θα δωσει....η δυνατοτητες του σιγουρα στο θεμα συγκεντρωσης/πυκνοτητας θα ειναι ακομα πιο υποδιεστερες!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από LAGOS »

Σε ευχαριστούμε Σόλωνα. Όπως πάντα με τεκμηριωμένες απόψεις και αποδείξεις.
Οτιδήποτε κάτω απο 4 το πολύ 3 νούμερο αποτελεί υπερβολή.. τις πιο πολλές φορές τα 40-50 μέτρα βλέπουμε τα για 80-100 μέτρα. Μέχρι τα 40-50 μέτρα εκτός απο αντιαθλητικό είναι και πολύ επικύνδινο.. Σε έτσι αποστάσεις με 3/4 νούμερο σκάι έχουμε περισσότερες πιθανότητες κάρπωσης παρά με πιο χοντρό σκάι.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σόλων σε χαιρετώ. Όταν ασχολείσαι με δοκιμές πάνω στο χαρτί και μετράς σκάγια και κάνεις και κύκλους 76εκ τότε μαθαίνεις πολλές αλήθειες , αλλά καταρρίπτονται και πολλοί μύθοι. Ετσι για να ενισχύσω αυτό που έκανες να αναφέρω ότι για το λαγό μια συγκέντρωση 80-100 σκαγιών σε κύκλο 76εκ μου δίνει πολλές πιθανότητες για κάρπωση. Κατά τη δική μου άποψη το νο 4 σκαι για λαγό είναι το ιδανικότερο σαν δεύτερο φυσίγγιο. Μου δίνει την απαιτουμένη ενεργεία για ένα θανατηφόρο τραύμα , μέχρι και τα 50μ. αλλά και το σωστό αριθμό στο κύκλο. Επίσης να αναφέρω ότι τα αποτελέσματα για τα ΒΒ σκάγια θα είναι χειρότερα στη πραγματικότητα διότι η φιγούρα του λαγού είναι στη πιο μεγάλη της επιφάνεια (τεντωμένος) ενώ όταν μαζεύεται η φιγούρα σχεδόν είναι στο μισό. Επίσης σε λοξή πορεία η σε ανηφορική πορεία η σε πισώκωλη πορεία η επιφάνεια του λαγού είναι λιγότερη άρα και λιγότερα σκάγια θα πάρει. Και μιλάμε για ειδικά κατασκευασμένα φυσίγγια ιδιογόμωσης. Τα φυσίγγια εμπορίου σίγουρα θα έχουν τουλάχιστον 10% ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ από αυτά του Σόλωνα. Γιαυτό αν οι φίλοι λαάρηδες δεν θέλουν να ταίζουν τους αλουπους :shock: με κρεας λαγου , τότε ας μην πυροβολουν το λαγο ως που τον θωρουν γιατι σίγουρα θα τον τραυματισουν με ενα δυο σκαγια και θα ψωφισει καπου μακριά τους. :evil:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Λαγος και πολυ χοντρα Σκαγια!!!!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Η ασφαλεια πανω απ'ολα Λεωνιδα μου....και να πεις οτι κερδιζουμε κατι με τα ΒΒ αλλα και γενικα με τα πολυ πολυ χοντρα σκαγια ας παει......αλλα το θεμα ειναι οτι δεν κερδιζουμε τιποτα και κυνδινεύουμε και απο πανω!

Λευκιε μου τα ξερεις και τα ξερω...τα ειπαμε πολλες φορες και η αποψεις μας συπιπτουν σχεδων 100% παντοτε...τυχαιο,δεν νομιζω....με το χαρτι που (πολλοι το χλεβαζουν) μαθενεις πολλα...και θα μαθουμε ακομα;)

Και εγω μεσα απο τις δοκιμες μου τωσα χρονια αν και δεν κυνηγω Λαγο τωρα....εχω καταληξει στο Ν4 το οποιο μας δινει και πυκνοτητα αλλα και την απετουμενη ενεργεια για να μπορεσει να κρατισει ενα Λαγο ο κυνηγος σε σεβαστες αποστασεις/οριακες βολες με κανονικα φυσιγγια της αγορας!!!

Και για να μιλησουμε και με αριθμους ωστε να δουμε πιο καθαρα μεσα απο τις δοκιμες που εγιναν απο θεμα πυκνοτητας......

ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ-----ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ-----ΣΚΑΓΙΑ 1Χ1-----ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚ.

33g BB--------------------72-----------------------38------------------53%
40g BB--------------------87-----------------------32------------------36%
35g N2-------------------133----------------------101-----------------76%
35g N4-------------------200----------------------137-----------------65%

Σημ.Τα σκαγια Ν4 θα ειχαν περισσοτερη συγκεντρωση εαν ηταν και αυτα επινικελλωμενα(δεν ειχα) αλλα ακομα και ετσι..ειχε επιπλεων 36 ολοκληρα σκαγια στο 1χ1......στα 50 μετρα 36 σκαγια ειναι μεγαλη υποθεση!!!

Και το κερασακι στη τουρτα πριν γινουν η δοκιμες....Αυτο που ειπε ο Φιλος LAGOS!!!

Φτιαξε μου ενα φυσιγγι που να ριχνω 100 μετρα..

Παρε ενα Λαγο και βαλτον στα 100 μετρα απο σενα μεσα στον ασφαλτο να δεις πως φαινεται.........και μετα φαντασου σου τον στο βουνο μεσα στη βλαστηση και μιλαμε!!!!

Σιωπη.......................εχεις δικιο!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”