Το κυνηγι του λαγου με σκυλια φερμας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Το κυνηγι του λαγου με σκυλια φερμας

Δημοσίευση από Laurona »

http://www.ethnos.gr/thiramata/arthro/g ... -64225483/

Λιγο πολυ περιγραφει το πως κυνηγαει καποιος τον λαγο με σκυλια φερμας κ τον τροπο που εφαρμοζω κ εγώ.

Δειτε την εμφαση που δινει στον ρολο που παιζει ο κυνηγος....την γνωση περιοχων...κ συνηθειών του λαγου.....καιρικων συνθηκων κ επιπτωσεων στην στμπεριφορα επιβιωσης του.

Ενα μαγικο κυνηγι κατ εμενα που ομως καθε χρονο δυσκολευει με την πολυκοσμια...κ την καταστροφη των βιοτοπων.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Το κυνηγι του λαγου με σκυλια φερμας

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ρομαντικο πραγματικο μαγκικο κυνηγι φιλε μου. Ετσι το μαθαμε...

Πολυ μεγαλο ρολο πεζει ο κυνηγος οπως σωστα ειπες. Οκ πρεπει να ειναι και τα σκυλια καλα αλλα απο τον κυνηγο θα μαθουν. Δεν ειναι οπως τους "μοντερνους κυνηγους" λααρηδες που αν δεν εχουν σκυλους 3Α λαγο μονο απο Dvd βλεπουν.

Επισης δυσκολευει πολυ και κυνηγοι που πριν 10-20 χρονια χτυπουσαν αρκετους λαγους με αυτο τον τροπο τωρα δυσκολευονται για πολλους λογους ασχετα με το αν ειναι καλοι κυνηγοι.

Αλλα οπως και να εχει 1 λαγος με αυτο τον τροπο αξιζει πολλους λαγους που χτυπα καποια παρεα με 7-8 σκοπους 15 σκυλους αντιπυρηκες, αναγνωρισεις νυχτα κλπ.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Το κυνηγι του λαγου με σκυλια φερμας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Breda Pegaso έγραψε:Ρομαντικο πραγματικο μαγκικο κυνηγι φιλε μου. Ετσι το μαθαμε...

Πολυ μεγαλο ρολο πεζει ο κυνηγος οπως σωστα ειπες. Οκ πρεπει να ειναι και τα σκυλια καλα αλλα απο τον κυνηγο θα μαθουν. Δεν ειναι οπως τους "μοντερνους κυνηγους" λααρηδες που αν δεν εχουν σκυλους 3Α λαγο μονο απο Dvd βλεπουν.

Επισης δυσκολευει πολυ και κυνηγοι που πριν 10-20 χρονια χτυπουσαν αρκετους λαγους με αυτο τον τροπο τωρα δυσκολευονται για πολλους λογους ασχετα με το αν ειναι καλοι κυνηγοι.

Αλλα οπως και να εχει 1 λαγος με αυτο τον τροπο αξιζει πολλους λαγους που χτυπα καποια παρεα με 7-8 σκοπους 15 σκυλους αντιπυρηκες, αναγνωρισεις νυχτα κλπ.
Παρά το ότι δεν είμαι πλέον λαγοκυνηγός (ούτε είμουν ποτέ μόνο) συμφωνώ και επαυξάνω. Είναι "το ταξίδι" που παίζει ρόλο και όχι ο προορισμός. Δυστυχώς όμως από ότι βλέπω έτσι σκέφτεται μόνο το 5% (εν τζιαί πολλά που λαλώ..). :roll:
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Το κυνηγι του λαγου με σκυλια φερμας

Δημοσίευση από virtualgreek »

Laurona έγραψε:http://www.ethnos.gr/thiramata/arthro/g ... -64225483/

Λιγο πολυ περιγραφει το πως κυνηγαει καποιος τον λαγο με σκυλια φερμας κ τον τροπο που εφαρμοζω κ εγώ.

Δειτε την εμφαση που δινει στον ρολο που παιζει ο κυνηγος....την γνωση περιοχων...κ συνηθειών του λαγου.....καιρικων συνθηκων κ επιπτωσεων στην στμπεριφορα επιβιωσης του.

Ενα μαγικο κυνηγι κατ εμενα που ομως καθε χρονο δυσκολευει με την πολυκοσμια...κ την καταστροφη των βιοτοπων.
Ότι πιο ωραίο έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό.
Με αυτό τον τρόπο έμαθα.. με αυτό τον τρόπο κυνηγώ..

Σε γενικούς κανόνες, ο κυνηγός λαγού με σκυλιά φέρμας βάζει τον νου του και τις εμπειρίες του να βρούν την περιοχή του λαγού. Και όπως πιθανών έχετε ακούσει από τους παππούδες σας ή άλλους παλιούς κυνηγούς "Γύρευκε λαότοπο"

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”