Λαγός 2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Λαγός 2015

Δημοσίευση από LAGOS »

Ανοίγω αυτή την συζήτηση για ανταλλαγή εκτιμήσεων και προβλέψεων για τη νέα κυνηγετική σεζόν που μας έρχεται.
Απο τα μέχρι τώρα εκπαιδευτικά-αναγνωρίσεις, τα οποία δεν ήταν και πολλά, πιστεύω ότι θα έχουμε μια χρονιά περίπου στα ίδια επίπεδα με την περσινή. Κάποιες περιοχές παραμένουν νεκρές για πολλούς και διάφορους λόγους, κάποιες άλλες είναι στα ίδια επίπεδα με τα περσινά και κάποιες μεμονωμένες παρουσιάζουν κάποια αύξηση φέτος. Φυσικά μεσολαβούν ακόμα 2 μήνες μέχρι την έναρξη και το σκηνικό μπορεί να αλλάξει προς το χειρότερο.. Ευελπιστώ και ελπίζω ότι θα έχουμε μια καλή σχετικά χρονιά για να απολαύσουμε το αγαπημένο μας θήραμα.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
titosblaser
Full Member
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: 10 Αύγ 2012, 09:59

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από titosblaser »

Άποψη μου είναι οτι Στη φετινή χρόνια θα ύπαρξη αύξηση της θυρευςης στο λαγό λόγο της άδειας εξάσκησης των σκύλων στες απαγορευμένες περιοχές το πρόβλημα θα είναι στην μεθεπόμενη άδεια που θα βλέπουμε λαό 1 στες 10 κάθε χρόνο κάτι σκέφτονται να κάνουν για να καταστρέψουν το κυνήγι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dietitian&Nutritionist
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από admin »

Τα μηνύματα είναι αρκετά ενθαρυντικά απο αυτά που βλέπουμε στις εξόδους μας στο βουνό τουλάχιστο εμάς που μας ικανοποιά να βρίσκουμε λίγο θηραμα και δέν θέλουμε τα πολλά. Μάλιστα κατα τις πρωϊνές ώρες που πάω εκπαιδευτικά τις τελευταίες μέρες βλέπω και κανένα λαγουδάκι μέσα στο δρόμο το χάραμα. Εκείνο όμως που είδα σήμερα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Πήγα χθές το απόγευμα να βάλω τις κάμερες για να ελέγξω καποια σημεία. Πέρασα απο μια μάντρα όπου επιτέθηκαν στο αυτοκίνητο 3 σκυλιά 2 λυκόσκυλα και ένα κυνηγετικό. Πήγα 300 μέτρα πιο κάτω και έστησα την κάμερα σε ένα χωράφι. Σήμερα το πρωί πήγα να πιάσω την κάμερα, 100 μέτρα πρίν την μάντρα ένας λαγός μέσα στην μέση του δρόμου πήγε πρός την μάντρα και εξαφανίστηκε. Πέρασα απο την μάντρα πάλι με έτρεξαν τα σκυλιά και πήγα να πάρω την κάμερα. Στην συνέχεια κατέβασα τον σκύλο όπου έπιασε μαλαή και κατευθυνόταν καρφωτός πρός την μάντρα. Καμιά φορά εκεί που δέν το περιμένεις !!ο Λαγός κάπου εκεί κοντά είναι απλά θεώρησα σωστό να μην αναστατώσω τα ζώα της μάντρας και τους σκύλους και απομακρύνθηκα (φοβήθηκα μην μας μουντάρουν και τα λυκόσκυλλα)
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από MARIOSE »

Άριστε εν καθηγητής τούτος ο λαός... ;)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΙΔΙΑ :shock:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από admin »

Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΘΕΜΑ Ο ΦΙΛΟΣ "LAGOS" ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ!!!

ΚΑΠΟΤΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΛΑΓΟ(ΠΡΙΝ ΓΙΝΩ ΠΟΥΛΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ) :D....ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΘΑΡΡΥΝΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΝΤΟΣΘΙΑ ΛΑΓΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ;)

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΛΑΓΟΥ ΦΥΣΑΛΛΙΔΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΒΔΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΥΘΟΥΝΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΟΥΝ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΙΓΜΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ....ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΚΑΛΗ ΥΓΙΕΙΝΗ Κ.Λ.Π,Κ.Λ.Π!!

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από kyriakos304 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΘΕΜΑ Ο ΦΙΛΟΣ "LAGOS" ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ!!!

ΚΑΠΟΤΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΛΑΓΟ(ΠΡΙΝ ΓΙΝΩ ΠΟΥΛΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ) :D....ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΘΑΡΡΥΝΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΝΤΟΣΘΙΑ ΛΑΓΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ;)

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΛΑΓΟΥ ΦΥΣΑΛΛΙΔΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΒΔΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΥΘΟΥΝΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΟΥΝ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΙΓΜΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ....ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΚΑΛΗ ΥΓΙΕΙΝΗ Κ.Λ.Π,Κ.Λ.Π!!

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?

Ε μα μετά πως θα γλυκανθούν;

Εικόνα
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από LAGOS »

Ψευδοφυματίωση;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Λαγός 2015

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε μου ο μεγάλος λαγος απο τους τρεις που ποσταρα στην φωτο ''σκυλια φερμας'' που πηραμε του Απ. Ανδρεα πέρσι ειχε ακριβώς το ιδιο.
εξοσον ξερω δεν ειναι φευδοφιματιωση αλλα η σλλη αρρωστια με τις κυστες.
Δεν εχει προβλημα το ζωο αλλα δεν τρως τα βλαγκουθκια
Ο λαγος σας πρεπει να εχει κανονικη υγιες εξωτερικη εμφάνιση χωρις ιχνος αδυναμίας η μη υγιες κατάστασης.
Απο οτι ξερω στην ψευδοφιματιωση το ζωο φαινετε κ δειχνει αρρωστο κ αδυνατο χωρίς ζωντάνια κ συνήθως σκελετωμενο.εσωτερικα ειναι αθλιο κ λιωμένο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”