Jack Russell Terrier και κυνήγι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από marinos.a »

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω ένα σκύλο.
Βασικά θέλω ένα σκύλο που για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας θα είναι pet αλλά για μένα θα είναι κυνηγητικό. Είχα σκύλους για πολλά χρόνια αλλά ποτέ δεν είχα κυνηγητικό.
Τώρα αυτό που θέλω να πάρω θα μένει μέσα θα ταξιδεύει μαζί μας θα παίζει με τα μώρα μου γι΄αυτό πρέπει να είναι μικρό και κοντότριχο και κυρίως να είναι φατσουλλα που αρέσει στα παιδιά.
Είδα αρκετά βιντεακια με την εν λόγο ράτσα και άρχισε να με ενδιαφέρει.

Έχει κανείς γνώση?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από HarrisAce »

φίλε Μαρίνο
μέχρι στιγμής δεν είδα κανένα να κυνηγά με την συγκεκριμένη ράτσα γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να βοηθειθειs από κύπριους κυνηγούς.αυτό που ξέρω όμως είναι ότι τα σκυλιά αυτά είναι άριστοι κυνηγοί αλεπούδων και άλλον πιο μικρων θηραμάτων όπως o λαγός.υπάρχουν άπυρα άρθρα στο internet οπού βρίσκεις τα πάντα.παντός σκέφτομαι και εγώ για ένα τέτοιο.είναι ακούραστα και πανέξυπνα και με σωστή εκπαίδευση πετυχενεiς τρομαχτικά αποτελέσματα
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από Anthimos »

Μαρίνο ,
Το Jack Rassel Terrier ειναι ένα εξαιρετικό σκυλι συντροφιας και ισως ο πιο μανιωδης αλεποθήρας που δημιουργηθηκε ποτε. Ειναι πανέξυπνο και πολυ ανθεκτικο σκυλι και πολυ ευκολοεκπαιδευτο.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν συνισταται για αλλο κυνηγι εκτος απο διωξη αλεπουδων και εξοντωση αρουραιων και αυτα τα ενστικτα του ειναι πολυ εντονα εμφυτευμενα στα γονιδια του.
Μια αλλα μικρη φυλη ισως, ενα κοκερ σπανιελ (μην σε γελα η κουκλιστικη τους εμφανιση, ειναι κομαντος αυτα τα σκυλια) ή ακομα καλυτερα ενα μικροσωμο θυληκο επανιελ μπρετον( φερμα+απορτ και εξαιρετικος σκυλος συντροφιας ισως ο απολυτος ορισμος του ..."και του λιμανιου και του σαλονιου" )
Φυσικα αν κυνηγας μόνο λαγο το Jack Russel ή ακομα καλυτερα το Μπιγκλ ειναι ιδανικο!!! Γ
Για μικτο κυνηγι όμως τα πιο πάνω (επανιελ & κοκερ) δοκιμασμενα πραγματα μια και μεγαλωσομες φυλες όπως λες δεν ειναι επιλογή
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

τζιαι γω προτεινω επανιελ! πολλα φιλικα και δενονται!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από 682 »

και τα μπηκολ ειναι καλη επιλογη για το σπιτι και οικογενοια αλλα πρεπει να γινεις λαγοκυνηγος! :P
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από marinos.a »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ως τώρα παίδες.

Ναι το είδα και εγώ ότι το JRT είναι αποκλειστικά για λαγό και μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου να ξεκινώ που τα χαράματα μόνος μου με το σιηλλί μου και να κυνηγώ αποκλειστικά λαγό.
Η αλήθεια είναι ότι λόγο του ότι είμαι καινούριος κυνηγός δεν είχα ακόμα την εμπειρία ενός αμιγώς λαγοκυνηγιού για να μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη για το αν μου αρέσει ή όχι.
Η ιδέα το beagle δεν με χαλά κ-α-θ-ο-λ-ο-υ.
Στην πραγματικότητα εγώ ιδανικά θα ήθελα ένα μικρό σκυλάκι φερμας διότι οι φωτογραφίες που αναρτούνται κατά καιρούς με φερμαρισμένους σκύλους στο φόρουμ σηκώνουν μου τη τρίχα μου.
Το σενάριο να μου φερμάρει ο σκύλος μου περτικο και να τον σηκώσει με το πρόσταγμα μου είναι κάτι σαν ραντεβού με τη Sharapova για μένα.
Το epagneul Breton μου αρέσει πολύ αλλά φοβάμαι τη τρίχα του μέσα στο σπίτι. Το cocker είναι κουκλί αλλά εννα θέλει πολλή περιποίηση το τρίχωμα του.

Είχα σκύλο με γούνα και ξέρω τι πάει να πει.

http://www.pupsforsale.net/pyrenean_mou ... r_sale.jpg
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ως τώρα παίδες.

Ναι το είδα και εγώ ότι το JRT είναι αποκλειστικά για λαγό και μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου να ξεκινώ που τα χαράματα μόνος μου με το σιηλλί μου και να κυνηγώ αποκλειστικά λαγό.
Η αλήθεια είναι ότι λόγο του ότι είμαι καινούριος κυνηγός δεν είχα ακόμα την εμπειρία ενός αμιγώς λαγοκυνηγιού για να μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη για το αν μου αρέσει ή όχι.
Η ιδέα το beagle δεν με χαλά κ-α-θ-ο-λ-ο-υ.
Στην πραγματικότητα εγώ ιδανικά θα ήθελα ένα μικρό σκυλάκι φερμας διότι οι φωτογραφίες που αναρτούνται κατά καιρούς με φερμαρισμένους σκύλους στο φόρουμ σηκώνουν μου τη τρίχα μου.
Το σενάριο να μου φερμάρει ο σκύλος μου περτικο και να τον σηκώσει με το πρόσταγμα μου είναι κάτι σαν ραντεβού με τη Sharapova για μένα.
Το epagneul Breton μου αρέσει πολύ αλλά φοβάμαι τη τρίχα του μέσα στο σπίτι. Το cocker είναι κουκλί αλλά εννα θέλει πολλή περιποίηση το τρίχωμα του.

Είχα σκύλο με γούνα και ξέρω τι πάει να πει.

http://www.pupsforsale.net/pyrenean_mou ... r_sale.jpg
Φιλε Μαρινο η τριχα του Epagneul δεν ειναι τραγικα πολλη , δηλαδη ας πουμε ξέρω οτι το JRT χανει πιο πολυ τριχα, εχει ενας φιλος μου και το αυτοκινητο του εγινεν αχρηστο και εχει το κοντοτριχο.Η επανιελ μου παντως το 1/3 της τριχας του φκαλει και μονο Φθινωπορο και ανοιξη , εχει περιοδους που τιποτε
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από GiorgosT »

marinos.a έγραψε:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ως τώρα παίδες.

Ναι το είδα και εγώ ότι το JRT είναι αποκλειστικά για λαγό και μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου να ξεκινώ που τα χαράματα μόνος μου με το σιηλλί μου και να κυνηγώ αποκλειστικά λαγό.
Η αλήθεια είναι ότι λόγο του ότι είμαι καινούριος κυνηγός δεν είχα ακόμα την εμπειρία ενός αμιγώς λαγοκυνηγιού για να μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη για το αν μου αρέσει ή όχι.
Η ιδέα το beagle δεν με χαλά κ-α-θ-ο-λ-ο-υ.
Στην πραγματικότητα εγώ ιδανικά θα ήθελα ένα μικρό σκυλάκι φερμας διότι οι φωτογραφίες που αναρτούνται κατά καιρούς με φερμαρισμένους σκύλους στο φόρουμ σηκώνουν μου τη τρίχα μου.
Το σενάριο να μου φερμάρει ο σκύλος μου περτικο και να τον σηκώσει με το πρόσταγμα μου είναι κάτι σαν ραντεβού με τη Sharapova για μένα.
Το epagneul Breton μου αρέσει πολύ αλλά φοβάμαι τη τρίχα του μέσα στο σπίτι. Το cocker είναι κουκλί αλλά εννα θέλει πολλή περιποίηση το τρίχωμα του.

Είχα σκύλο με γούνα και ξέρω τι πάει να πει.

http://www.pupsforsale.net/pyrenean_mou ... r_sale.jpg
Ε ΜΑΡΙΝΟ,
ΠΑΡΕΤΑ. ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΜΟΥΓΙΕΣ. ΨΑΤΣΙΕΣ, ΦΙΝΕΣ, ΧΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΨΟΥΝ ΠΑΝΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.

ΕΠΑΘΑΝ ΤΗΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

Καλησπέρα φίλε μου ...

Εγώ θα προτιμούσα το Airedale Terrier !!! Είναι και pet αλλά και κυνηγητικό !!!
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Jack Russell Terrier και κυνήγι

Δημοσίευση από marinos.a »

GiorgosT έγραψε: Ε ΜΑΡΙΝΟ,
ΠΑΡΕΤΑ. ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΜΟΥΓΙΕΣ. ΨΑΤΣΙΕΣ, ΦΙΝΕΣ, ΧΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΨΟΥΝ ΠΑΝΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.

ΕΠΑΘΑΝ ΤΗΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ.
Λαλείς ρε φιλέ... μιλάς για το ψυχικό κόστος που μπορεί να έχει η οικογένεια σε κάποιο χαμό του σκυλιού?
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”