πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από 'petros' »

Τα τελευταια 3 χρονια κυνηγω με Μπλε της Γκασκωνης και θα ηθελα την γνωμη σας εαν θα προκαλεσω προβλημα στη σκυλα μου που τα τελευταια 2 χρονια δεν την αφησα να μου σηκωσει λαγο σχεδον παντα τον εβλεπα 10 δευτερολεπτα πριν τον σηκωσει και τον πυροβολω στην κουτσα(θωρω τους χαμε τους ευλοημενους πολλα :shock: )
Εαν για παραδειγμα ηβρα 10 περσι τους 6 επεξα τους χαμε οι 3 εφυγαν απεκτοι τζαι τον αλλο εκαλυκοσα τον χαμε επια να τον παιξω πανω στα μουστατζια να μεν του καμω ζημια ( ο τριτος που μου φεφκει ετσι) :lol: :lol:
Υπαρχει περιπτωση να της δημιουργησω προβλημα με αυτο τον τροπο επειδη καποιος με εβαλε σε σκεψεις :?:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από Anthimos »

:lol: :lol:
Ρε Πετρο μου το προβλημα ενναν με σενα αν τους σηκωνεις οχι με τη σκυλα ....εμαθες να τους παιζεις χαμε τζαι να τους καλλικωνεις :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από 'petros' »

Αλλοι λαλουν επιαν το νουρο το αμα εκαλικωναν κανενα εγω λαλω επιασα τα νυσσια του :lol: :lol:
Που 12 χρονων πηγαινα κυνηγι βουρκατορας του πατερα μου και του γειτονα μου.
Ο γειτονας μου θωρει τους χαμε ,τζιε τζινος μου εμαθε να τους θωρω χαμε.
Αμα εβλεπε κανενα μου εδεινε το οπλο τζιε επαιζα τον εγω ωσπου επιασα δικο μου οπλο.
ερχομαι που το κυνηγι και αμα δεις τα ματια μου νομιζεις πως εκαμνα ηλεκτροκολιση ολη μερα.
Τες παραπανω φορες εαν αφηνα το σκυλο να τον σηκωσει ειναι σιγουρο 98% θα μου εφεφκε οπως ηταν η περιοχη αλλα ειπαν μου οτι ενα καμω το σκυλο να μεν κυνηγα οπως τωρα τζιε θα κοψει
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από lagomania »

ρε φιλε μου και οταν βλεπω χαμε τουσς λαγους μεν φανταστεις πολλες φορες 4-5 αν ειδα χαμε εν τους πεζω ομως αλλα προτειμω να τον μουνταρει ο σκυλος αμαν ενεν και πολλα εμπειρος ο σκυλος και μετα αφηνω τον να τον ακκασει για 1-2 λεπτα ετσι ειναι σαν να το επιβραβεβω για την προσπαθεια του σκυλου κυνηγω με γιουρα καθαρα 4 αλλα επεθανε η σκυλα μου και εμεινα μου 3 :) φετος εν να κυνηγησω και με τα γασκωνης μου 2 σχεδον χρονιαρικα αλλα οχι τις πρωτεσ αδειες πιο μετα που εν να παενουμε μεγαλη παρεα να αφηνω και τα 5 σκυλια μες το πυκνο :D
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από 'petros' »

σε περιπτωση που εισαστε μεγαλη παρεα μπορεις να τον αφησεις να σηκωθει αλλα στην περιπτωση μου εγω και ο αδελφος μου ειμαστε ποιες ποσες πιθανες διαδρομες να καλυψουμε?
και το αλλο ειναι η περιοχη που κυνηγω με το πππαατττ που θα καμει ο λαος εχεις το πολυ 5 δευτερολεπτα να πυροβολισεις :!:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από Laurona »

Πετρη προσωπικα ρε φιλε νομιζω να μεν τους πεζεις ολους χαμε, οσο μπορεις φυσικα να το καμεις για να ακκανει και κανενα ο σκυλος πας το σηκωμα του, αλλα φυσικα τουτο εξαρτατε και που τον τοπο.

Και γω ως περσυ ετσι πυκνερκα εκυνηγουν και καταλαβω σε.

Πανω σε τουτο εχω να σε ρωτησω κατι.Θεωρεις οτι το να τους βλεπεις χαμε εν κατι που μαθαινετε, η εν χαρισμα?

Ο παππους μου σπανια εφερνε λαο με την κκελε πανω, και σχεδον καθε εξορμηση ο λαος ηταν μεστην βουρκα.Αυτο το χαρισμα το πηρε ο ανιψιος μου, εγω οσο και να προσπαθησα, αν και μου ειπαν καποια μυστικα, μια - δυο φορες τον ειδα χαμε.Αν εν κατι που μαθαινετε , θελω πολλα να το μαθω ρε φιλε, οχι για τους λαους, αλλα γιατι εν κατι που χει ο παππους μου και θελω να το συνεχισω εγω.

Και πανω στην κουβεντα να σας πω και μιαν ιστορια να γελασετε :D

Ειπα σας ο παππους οσους λαους εφερνεν εσσω ηταν ακεφαλοι. Παντρευκετε η μανα μου τον τζιρι μου, τζιε αρκευκει να παενει τζινιν αντι μονος του οπως πριν , με τον παππου μου.

Ο τζιρις μου τρωει πολλα την κκελε του λαου, εν ο μεζες του.

Μιαν μερα λαλει του παππου....ε πατερα, ελα σου πω εννεν κατασταση τουτην ολαν, ουλλον πας την κκελε να τον παιζεις, χαλας τον καλλυτερο μεζεν, η να τον κουμανταρεις να μεν την χαλας η να μεν τον παιζεις σιορ...

Ετζιε ηντα να καμω γιε μου λαλει του ο παππους, να τον θωρω μονον?

Οι πατερα λαλει του, να του την φακκας πας την μουτσουναν, που εν τα μουστατζια, να μεν χαλας ουλλιν την κκελε.

Παει ο παππους τζινιν, πιαννει τον πρωτον, και μεσα σε μια σσινιαν, πλακουθκιανην, πανω στον οχτον θωρει τον δευτερον χαμε. 5 λεπτα εφφακαν της γυρον να μπορεσει να τον παιξει , να μεν τον χαλασει...

Αποτελεσμαν ........πετασσετε ο λαος και χανει τον ο παππους.....

Που τζιν οτον τζιερον, πας την κκελε κουμπαρε λαλει του και ας μεν τρωει μεζεν ο γαμπρος :lol:

Επεξεν πολλους ομως μετα προσεκτικα χωρις να τους λυσει την κκελε τους, αρκει να ηταν ο τοπος καλος για να μπορεσει να το καμει :lol: Εφυαν του ομως και αλλοι, που οπως ξερεις καλα, την ωρα που εννα τον παιξεις εμαζευκουνταν για να πεταχτουν τζιε ακομα χωρει τους οραμαν :lol:

Γιαυτον τους μισους πεζε τους πας την κκελεν, και οχι πας τα μουστατζια, τζιε ασ χανεις τον μεζεν, και τους θπολοιπους αφηννε τους να τους μουνταρει ο σκυλλος. :lol:

Και αμμα θελεις ερκουμε μιτα σου σου διχα τον σιεπεττον μιαν κυριακη, να μου μαθεις ινταλοιςνα τους θωρω, :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από 'petros' »

Laurona έγραψε:
Πανω σε τουτο εχω να σε ρωτησω κατι.Θεωρεις οτι το να τους βλεπεις χαμε εν κατι που μαθαινετε, η εν χαρισμα?


Και αμμα θελεις ερκουμε μιτα σου σου διχα τον σιεπεττον μιαν κυριακη, να μου μαθεις ινταλοιςνα τους θωρω, :lol:
καλημερα φιλε ''laurona''
ωραια η ιστορια σου και καταλαμβαινω απολυτα τον παππου σου :D :D

Οσο εαν ειναι χαρισμα δεν το νομιζω πιστευω οτι το αποκτας με το ψαξιμο και τις εμπειριες και σιγα σιγα μαθαινεις να τους βλεπεις. παιζει πολυ ρολο να υπολογισεις που καθεται (αμα βρεχει αμα φυσα αμα εχει ηλιο και γενικα τι καιρος επικρατησε το βραδυ) και σε συνδιασμο με το σκυλο σου. Μου αρεσει πολυ να μελετω τα σκυλια μου και των φιλων μου και να υπολογιζω

Οσο για να παμε καμια κυριακη μαζι κυνηγι δεν εχει προβλημα να το κανονισουμε :D
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε πετρο με ποσους σκυλους κυνηγας? εν καλοι?

ας πουμεν οτι εν θα τους εβλεπες χαμε, ο σκυλος θα τους εσηκωνε?


Παντος εν πολλα ωραιο το διαβασμα του σκυλου...οταν σου το επιτρεπει ο τροπος που δουλευκει ο σκυλος!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από 'petros' »

Κυνηγω με 1 μπλε της Γασγκωνης 3.5 χρονων θυληκο μαζι με τον αδελφο μου που εχει 1 μπρακ 3 χρονων θυληκο και φετος θα κανει και το ντεπουτο ενα διασταυρωμενο Γιουρα με σαπουεσο 7 μηνων αρσενικο
μεχρι στιγμης τα 2 θυληκα συνεργαζονται τελεια μεταξυ τους
τους λαγους οπως ειπα τους πυροβολουσα στο τσακ λιγο πριν το σηκωσει η σκυλα μου
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: πυροβολισμος λαγου πριν το σηκωσει ο σκυλος

Δημοσίευση από diomedes »

'petros' έγραψε:Κυνηγω με 1 μπλε της Γασγκωνης 3.5 χρονων θυληκο μαζι με τον αδελφο μου που εχει 1 μπρακ 3 χρονων θυληκο και φετος θα κανει και το ντεπουτο ενα διασταυρωμενο Γιουρα με σαπουεσο 7 μηνων αρσενικο
μεχρι στιγμης τα 2 θυληκα συνεργαζονται τελεια μεταξυ τους
τους λαγους οπως ειπα τους πυροβολουσα στο τσακ λιγο πριν το σηκωσει η σκυλα μου
Άμα τους βλέπεις χαμέ, παίζε τους χαμέ. Το να θωρείς τον λαγό στην κούτση του είναι μια που τις ικανότητες που πρέπει να έχει ένας λαγοκυνηγός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”