Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Δημοσίευση από Dimitris »

Παιδιά διαβάστε αυτά τα άρθρα και θα σας λυθούν (όπως και σε εμένα) πολλές απορείες

Το γιατάκι του λαγού Μέρος Ά
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1130

Το γιατάκι του λαγού Μέρος΄Β
http://win.isolservers.org/article.asp?AID=1162
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Δημοσίευση από Laurona »

πανικος έγραψε:χρυσανθε μου δεν φτιαχνουν μονες πλεον οι λαγοι βρισκουν παλιες και καθονται οπου εβρουν.ο λογος δεν δινουν δανεια πλεον οι τραπεζες ,ανεργια,κριση:lol: .
τωρα με τες εκποιησεις θα τους βρισκουμε μεσα στις αυλες στα σπιτακια των σκυλλων των γατων κτλ. :lol:
Εισαι τελια πελλος εσυ :-D :-D :-D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Δημοσίευση από Laurona »

Η δικη μου αποψη.

Ο λαγος εχει ενα προγραμμα κ καποιες προτεραιοτητες αλλα κ αδυναμιες.
Ο θυληκος λαγος μενει μονοστην περιοχη του κ δεν την αλλαζει.
Εχει ομως πολυ περισσότερες κ προβλεπομενες μονες παρα ο αρσενικος.
Το απογευμα του καλοκαιριου που εχει μεγαλη μερα βγαίνει νωρίτερα μη αντεχωντας την τοσο μεγαλη μερα σε πληρη ακινησια.
Βγαίνοντας πρωτα θα κατουρησει θα ξεμουδιασει θα κυλιστει κ μετα θα φτιάξει την μονη του συμφωνα με το καιρο που προβλεπει.
Αυτη θα ειναι ειτε καινουργια ειτε μθα απο τις παλιες που εχει κ απλα θα καθαρισει ειτε μια απο τις πολλες που χρησιμοποιει παραλληλα.
Γιαυτο κ δεν φτιαχνει πάντα νεα μονη.

Εαν ειναι γεννημένος εχει φροντησει για την μονη ου πολυ πριν γεννγσει ωστε να μην χρειαζετε νεα. Ο θηλασμις των διασπαρτων μικρων περνει πυ χρονο κ εκτος τγς βιασύνης εχει κ την προστασια του να σκεφτει.
Αφου φτιάξει οσο πιο νωρις την μονη του θα παει για φαγητο ερωτα κ νυψιμο.
Οταν θα φτιαξει την μονη του η θα ετοιμασει μια παλια παντα ξερει κ λαμβανει υποψην τον καιρο απο πριν.
Εαν ειναι θυληκος θα δειτε οτι τα κλωνια στην είσοδο ειναι κομμενα κ η μονη πεντακαθαρη γιατι ενοχλουν την κοιλια της.
Την διαδικασία αυτη της μονης την κανει αφου φτασει με μεγαλους διαδκελισμους στην μονη του ωστε να αφησει ελαχιστα ιχνη τοσο νωρις ωστε να χαθουν το γρηγοροτερο.
Πολες φορές εαν ενοχληθει απι αλεπου θα δει να γλυτώσει κ μετα θα πιασει το πρωι οσο πιο προχειρα γινεται.
Ο αρσενικος κυριαρχείται απο τις ορμονες κ γιαυτο πρωτα τρεχει το θυληκο αλλαζοντας πολλες φορες περιοχη κ μετα πιανει οπου βρει ευκαιρα.
Γιαυτο κ το χειμωνα κτυπωντας λαγο χωρις μονη ξεροτμε και αρσενικο ξερουμε οτι καπου κοντα μαλλον ειναι κ ο θυληκος.
Θα ηταν πιστευω παραλογο να φτιαχνει καινουργια μονη το χαραμα γιατί ετσι θα καταστρέφει την προσεκτικη δθαδτομη του μεχρι την μονη αφηνοντας ολοφρεσκα κ εντονα ιχνη.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Δημοσίευση από 'petros' »

Και μια ερωτηση απο εμενα 8-)
Πως ξεχωριζεις την κουτση του λαγου εαν ειναι θυληκου η αρσενικου??????????????
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα λεβεντανθρωπε μου.
Του θηλυκου είναι μεγαλυτερη πιο βαθια καθαρη σιονι κ αν την φυσησεις συνηθως φευγουν μαλια.
Μπροστα τις κατα την εγγυμοσυνη εχει κομμενα τα κλαδια για να μην την εμποδιζουν.
Τωρα ο μαστρος της μονης εσυ εισαι.
Λεεις μου παραπανω οταν βρεθουμε ;-)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ποτε φτιαχνει την μονη του ο λαγος

Δημοσίευση από 'petros' »

Εκοντεψες φιλουι μου αρκετα
Αφησες πισω κατι που φαινετε απο αποσταση
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”