Λαγός - Σεζον 2010

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010, 18:19

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από andros »

axerkwtis έγραψε:http://www.youtube.com/watch?v=KOSvxwyB ... re=related

δειτε το βιντεο και μετα μετρηστε..(αν μπορεσετε)
ε φιλέ εν εκατάφερα να τους μετρήσω γιατι είδα το 1 λεπτό τζαι έκλεισα το εν να που ένει τούτη η μ@λ@κί@ πάντος μόνο οι πόλλα απελπισμένοι παν σε έτσι κυνήγια σαν το κυνήγι το δικό μας εν εχεί Τ Ε Λ Ο ς !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
romanlegions
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 13:21

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από romanlegions »

e kopelia perpatas k klotsas tous toutous tous 'laous'!!!!!!!!! einai farmes ektrofis k oxi kinigi se pragmatikes sin8ikes!!!!!!! sfagi nai kinigi oxi!!!!!!!!!!!!! kinigisa servia se vouno kai oxi farma kai epiasa ena lago 5 wres pagania...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από admin »

romanlegions έγραψε:e kopelia perpatas k klotsas tous toutous tous 'laous'!!!!!!!!! einai farmes ektrofis k oxi kinigi se pragmatikes sin8ikes!!!!!!! sfagi nai kinigi oxi!!!!!!!!!!!!! kinigisa servia se vouno kai oxi farma kai epiasa ena lago 5 wres pagania...
Γράφουμε Ελληνικά!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από giorgos80 »

εκαμα χαζι που επιεν ο αλλος και πισκαλαν του να σηκωστει.οπως τα αρνουθκια που τα παντουν να μπουν μες τη μαντρα.θυμαμαι κοπελια ηρτεν ενας αδερφος της θειας μου που αγγλια και λαλε μας παιζω 70 φασσες ,30 λαους οποτε παω κυνηγι.λαλει του ο αρφος ελα να σε παρω αυριο μαζι μου.ολη μερα εν επεξαμε τπτ.ετσι το δειλις που εφευκαμε φερμαρει ο σιηλλος ενα περτιτζι και παιζει το ο συγγενης.εππεσε σε ενα αρκατζι που κατω μας εννα ειχε 200 μετρα.λαλει ο συγγενης εγυριζαμε ουλλη μερα να παιξουμε ενα περτιτζι και εχασαμε το,εννεν τζινιν τουτο.λαλω του εν το εχασαμε ακομα.εκατεβηκε ο σιηλλος και μετα που 5 λεπτα εφερε το.λαλει του ο αρφος μου τουτο το περτιτζι εννα το θυμασαι ωσπου ζεις τα αλλα εννα τα ξιασεις
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από GiorgosT »

giorgos80 έγραψε:εκαμα χαζι που επιεν ο αλλος και πισκαλαν του να σηκωστει.οπως τα αρνουθκια που τα παντουν να μπουν μες τη μαντρα.θυμαμαι κοπελια ηρτεν ενας αδερφος της θειας μου που αγγλια και λαλε μας παιζω 70 φασσες ,30 λαους οποτε παω κυνηγι.λαλει του ο αρφος ελα να σε παρω αυριο μαζι μου.ολη μερα εν επεξαμε τπτ.ετσι το δειλις που εφευκαμε φερμαρει ο σιηλλος ενα περτιτζι και παιζει το ο συγγενης.εππεσε σε ενα αρκατζι που κατω μας εννα ειχε 200 μετρα.λαλει ο συγγενης εγυριζαμε ουλλη μερα να παιξουμε ενα περτιτζι και εχασαμε το,εννεν τζινιν τουτο.λαλω του εν το εχασαμε ακομα.εκατεβηκε ο σιηλλος και μετα που 5 λεπτα εφερε το.λαλει του ο αρφος μου τουτο το περτιτζι εννα το θυμασαι ωσπου ζεις τα αλλα εννα τα ξιασεις
ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟ!!! ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΑΞΙΑ!!
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
sotiris!129

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από sotiris!129 »

http://www.youtube.com/watch?v=L9E7LXj4lS4&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=OH5HZUaVsq0

εν κατοι τεθκιοι που καταστρεφουν το κυνηγοι μας!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από kypros »

ε τι ενομισεσ ρε φιλε οτι καμνουν τουτι ουλοι οι σσιλαριεσ που εβλαστησαν παντου τα τελευταια χρονια?? εγεμοσεν η κυπροσ κυνοφιλουσ στα καλα καθουμενα?? μαλλον οχι. απλουστατα φκενουν παρανομα με ενα φορτηγο σηιλουσ και πιανουν και καμια 10αρκα λαουσ την σεζον, ξυλονουν τισ περιοχες, δεν αφηνουν τιποτε να γεννησει και μετα πανε παρακατω.

οι παραπανω λαθραιοι λαγοι πιανουνται εκτοσ εποχησ κυνηγιου και αυτη η μαστιγα εαν δεν σταματησει θα το γιρισουμε σε κυνηγι λαγου με κοπαδι σκυλλου και οχι με οπλου. πραγματικα ειναι τραγικο φκενεισ να παεισ κυνηγι τωρα και ειναι τα βουνα γεματα σσιλαριεσ. ετελιοσε ο περτικο σκαι την αλλη κυριακη ηταν πασ τα βουνα και εγιρεθκαν λαο να τσιλισουν ...ουτε περτικο αφηνουν να γενησσει ουτε λαο.

να στησουν σσιλουσ οκ ναι αλλα αμα εν αφικουν τιποτε γιατι να τουσ στησουν?? για να κυνηγουν τι και που??
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
sotiris!129

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου και εγω εχω σκυλλο και εγω τον βγαζω εξω εκπεδεφση... το να πιασει ο σκυλος ενα λαγο η' ενα λαουι μερικες φορεν δεν μπορεις να το αποτρεπσεις, τωρα που εν ο καιρος που γενουν δεν τον περνω εξω παραπανω που 2-3 φορες το μηνα...και δεν τον περνω στο βουνο αλλα σε χωραφκια μες τα σπιτια που εν πολλα λιγες οι πιθανοτιτες να εχει κατι εκει...αλλα και να γινει το κακο αθελα και να βρεθει ενα λαουι μες το δρομο του ζε πιαει το ζε προλαβει ζε σκωτοσει το εν θα το φκαλω ζε video ζε να το βαλω μες το internet να καμαρονω ζε να χουμιζουμε!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από AU-79 »

Μακαρι να ηταν το προβλημα της μη αυξησης του θηραματος οι εξοδοι των σκυλλων.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από AndreasDr »

Συμφωνώ με τον προηγούμενο φίλο,
Καταρχάς δεν πρέπει να γεννικεύουμε το θέμα και να λαλούμε οτι η πλειοψηφεία που φκάλλει έξω ολόχρονα τα σκυλιά το κάμνουν για να πιάννουν λαούς χαμέ κτλ. Εξάλλου ελάχιστοι είναι οι σκύλλοι με τέτοιες ικανότητες. Το ότι παρενοχλείτε το θήραμα είναι αλήθεια, αλλά εν μπορεί κάποιος να αφήνει τους σκύλλους του 10 μήνες στο κλουβί και μετά να θέλει να κυνηγίσει. Όσο για τες περιοχές που έδωσε η θήρα για εκπαίδευση, εδοκιμάσετε να πάτε; Εγώ προσωπικά επία σε 4 που τες συγκεκριμένες περιοχές ,την τελευταία φορά (το Σάββατο) εμέτρησα 14 διπλοκάμπινα σε 2 τχλ. Είμαστε πάρα πολλοί κυνηγοί και όντως τα τελευταία χρόνια αυξήθηκαν και αυτοί που ασχολούντε με τα σκυλλιά τους, άρα είναι λογικό οι περιοχές να είναι συγκριτικά ελάχιστες.
Όπως είπε και ένας άλλος φίλος, είναι πθανό κάποιος σκύλλος να τσιλλίσει χαμέ λαούι, δέν σημαίνει όμως ότι ήταν επιδίωξη του ιδιοκτήτη του. Στον καθένα μπορεί να τυχει. Είμαι σίουρος ότι εάν γίνει καμιά φορά έρευνα για τους λόγους μή αυξησης του θηράματος θα φκάλει αποτέλεσμα οτι κατά 65% θα είναι λαθροθηρία νύχτα, 20% αλεπούδες και άλλα επιπβλαβή, 10% καιρικές συνθήκες και 5% άλλοι παράγοντες όπως σκύλλοι και φυτοφάρμακα. Άρα είναι καιρός αρκετοί να πάψουν να ρίχνουν τις ευθύνες στον απλό κυνηγό και κυνόφιλο και να προσπαθήσουν να κτυπήσουν το κακό στη ρίζα. Πράμα που ακούμε απο το στόμα της υπηρεσίας θήρας μιά ζωή αλλά εργα τίποτε . Μόνο καμιά σύλληψη τον χρόνο με 3-4 λαγούς για τα μάτια του κόσμου και των νομοταγή κυνηγών.
Φιλικά, Αντρέας
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”