Λαγός - Σεζον 2010

Απάντηση
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Mr. F3 »

Το μοναδικο, το αξεπεραστο, το πολυποθητο, το συγκινητικοτερο, το απολυτο θηραμα στον κοσμο κατ' εμενα, ο κυπριακος λαγος, το θηραμα στο οποιο η ετοιμολογια της λεξης κυνηγι συναντα τον ορισμο της.

Τα εκπαιδευτικα εχουν αρχισει εδω και καποιους μηνες γιατι απαιτειται τα λαγοσκυλα να ειναι σε φορμα και τα νεαρα να αποκτουν εμπειριες κατι που χρειαζεται συχνοτητα επαφων με το βιοτοπο.
Οι δικες μου αναγνωρισεις δειχνουν μεχρι τωρα το λαγο ανεβασμενο, οπως ειναι φυσικο να συμβαινει αυτη την εποχη συνηθως που εχουν μια ανοδικη ταση οι πλυθησμοι, πριν επελθει η σταδιακη καθοδος απο τον Ιουλη και μετα για τους γνωστους λογους.

Επισης ανεβασμενοι σημαντικα ειναι και οι πλυθησμοι της αλεπους οπου πρεπει να γινει ενα ελεος με αυτο το θεμα αφου διαπιστωνω να γινεται τρομερη ζημια σε περιοχες οπου οι αριθμοι των λαγων αρχισαν να ανακαμπτουν φετος, φερνοντας τους και παλι προ του μηδενος.

Οι αναγνωρισεις μου γινονται στην επαρχια Λεμεσου, ενω και απο φιλους στις αλλες επαρχιες εισπραττω ενθαρρυντικα μυνηματα, υπαρχουν και αρκετες περιπτωσεις φιλων οπου οι αποψεις τους ειναι εκ διαμετρου αντιθετες για τις πλυθησμιακες αναφορες του λαγου φετος.
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Yiannis »

Ο λαγός για τέτοια εποχή φένεται ανεβασμένος. Πιο ασφαλή συμπεράσματα θα βγάλουμε τον Αύγουστο Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν και οι νόμιμες αναγνωρίσεις μας σε όλες τις περιοχές. Πάντως οι ενδείξεις είναι θετικές μέχρι τώρα.

Προσοχή από τα φίδια γιατί φέτος είναι πάρα πολλά. Τη περασμένη Δευτέρα παρολίγον μια φίνα να με αφήσει στο τόπο και τη Κυριακή πάλι ακόμα μια και μόλις την είδα άρχισα το τρέξιμο. :o
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από dangerous »

Yiannis έγραψε:Ο λαγός για τέτοια εποχή φένεται ανεβασμένος. Πιο ασφαλή συμπεράσματα θα βγάλουμε τον Αύγουστο Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν και οι νόμιμες αναγνωρίσεις μας σε όλες τις περιοχές. Πάντως οι ενδείξεις είναι θετικές μέχρι τώρα.

Προσοχή από τα φίδια γιατί φέτος είναι πάρα πολλά. Τη περασμένη Δευτέρα παρολίγον μια φίνα να με αφήσει στο τόπο και τη Κυριακή πάλι ακόμα μια και μόλις την είδα άρχισα το τρέξιμο. :o
σε ποιες περιοχες φιλε γιαννη ετυχε να τις συναντησεις...αν ηταν εφικο να την σκοτωσεις θα ηταν καλυτερα¨ ;)
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Yiannis »

Χριστο τη πρωτη την βρήκα σε μια από τις περιοχές που έδωσαν για εκπαιδευτικά κοντά στις περιοχές σου. Αυτή την πάτησα και με δάγκωσε στο δεξί άρβυλο και ενστικτωδώς την κλώτσησα και άρχισα να τρέχω προς το αυτοκίνητο με το σκύλο μου..Την άλλη όταν την είδα δεν σκέφτηκα καθόλου να την σκοτώσω αλλά την έκανα με τρόπο.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από dangerous »

Yiannis έγραψε:Χριστο τη πρωτη την βρήκα σε μια από τις περιοχές που έδωσαν για εκπαιδευτικά κοντά στις περιοχές σου. Αυτή την πάτησα και με δάγκωσε στο δεξί άρβυλο και ενστικτωδώς την κλώτσησα και άρχισα να τρέχω προς το αυτοκίνητο με το σκύλο μου..Την άλλη όταν την είδα δεν σκέφτηκα καθόλου να την σκοτώσω αλλά την έκανα με τρόπο.
ευτυχως φιλε μου που δεν σε δαγκωσε πιο ψηλαα.. ειχες αγιο,,δυστυχως ακουσα και απο αλλους οτι ειναι αυξημενες φετοςς..
editor
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 09:16

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από editor »

ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΑ SNAKE PROTECTOR ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΒΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ.
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΥΔΙ ΔΕΝ ΣΙΚΩΝΕΙ ΑΣΤΕΙΑ.....

ΠΕΡΣΙ ΕΤΙΧΕ ΝΑ ΔΩ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΠΟΥ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΤΟΥ ΦΥΔΙΟΥ ΗΤΑΝ 70Ε ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΗΜΕΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΕΝΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΕΤΙΟ ....
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Yiannis »

Φιλοι πως τα πανε οι αναγνωρισεις για λαγο φετος?

Εγω λογο μιας αναποδιας με ενα σκυλο μου εχει δυο εβδομαδες να βγω για αναγνωριση. Παντως μεχρι στιγμης βρισκουμε 1-2 λαγους σε καθε εξοδο..παμε καλα..αλλα πολλη ποντικα φετος..μεγαλο προβλημα, παλαβονουν και τα σκυλια αλλα τι να κανεις.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από admin »

Σε ορισμένες περιοχές ο λαγός είναι σε πολύ καλά επίπεδα σε ορισμένες ο ίδιος όπως πέρσι αφού και η παρανομία στις συγκεκριμένες περιοχές δέν άλλαξε σε άλλες πάλι μειώθηκε. Και εγώ σε κάποιες περιοχές που κάνω αναγνώριση βλέπω 1-2 λαγούς σε άλλες πάλι ούτε ίχνος μαλαής
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Συμφωνώ και γω για τον αυξημένο αριθμό ποντίκας φέτος.

Υπαρχει λύση να μην πηγαίνουν οι σκύλοι σε καθε θάμνο τζιαι να μεινίσκουν τζιαμέ να θωρούν για ποντίκα;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”