Λαγός - Σεζον 2010

Απάντηση
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από dangerous »

+10000
Canis

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Canis »

Φιλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι οι δοθέντες περιοχές είναι γεμάτες κόσμο.
Mε το να λες όμως ότι μονο για 5% ευθύνονται οι σκύλοι διαφωνώ απόλυτος. Xωρίς παρεξηγήσεις ο καθένας λέει ότι το βολεύει μέσα σε τούτο το κόσμο και δεν βλέπει την πραγματικότητα. Sχετικά με τους σκύλους και την ζημια που μπορούν να προκαλέσουν σε περιόδους αναπαραγωγής πίστεψε te με είναι τεραστια και ειδικά στα πουλια. το θέμα το έψαξα αρκετά και όσοι λέτε ότι δεν κάνουν ζημια η σκύλοι προφανώς δεν θέλετε να πίστεψε te την πραγματικότητα η απλά ασυναίσθητα το κάνετε για να προστάτεψε te το hobby σας.
Tο κυνήγι ετελείωσε εχτές και λες και απότι μέρα που σταμάτησε το κυνήγι ξεκίνησε καθημερινή πίεση σε όλες τις περιοχές που παρουσιάζουν ενδιαφέρον stgo λαγό!!! Ο σωτήρης παραδείγματος εκπαιδεύει τον ήδη έμπειρο σκύλο του πολύ πιο area, απλά για συντήρηση. έτσι συμβάλει κάπως στη σωστή διαχείριση, σε αντίθεση με τους υπολοιπους που βάζουν το προσωπικό τους ενδιαφέρον πάνω από το καλο τον θηραμάτων!
συγκεκριμένα σήμερα μιλούσα με ένα φίλο που είχα καιρό να το δω. έχει τους σκύλους του κοντά σε μια απαγορευμένη και επήεν 3 φορες. την μια έπιασαν του έναν λαγό μεγάλο αρσενικό, και την άλλη μια θηλύκια με 2 λαγουδάκια ετοιμόγεννα, και του τσιλλισαν ακόμα ένα και εφυεη τους. αν θέλετε πιστεύετε με αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα. το καλο ότι συνειδητοποίησε τι γίνετε και αποφάσισε να μην ξαναπάει σύντομα και να μην παίρνει τους έμπειρους σκύλους έkχω καθόλου. επίσης ανάφερε και ότι εφοιθικεν μπας και δει τον κανένας και καταγγείλει τον.

όσο για τους άλλους παράγοντες όλοι συμβάλλουν αλλα το φαινόμενο με τους σκύλους είναι πολύ πιο έντονο σε σχέση με τα αλλα. λαθροθηρία πάντα υπήρχε, σίγουρα είναι πιο οργανωμένη αλλα πιο παλιά γύρο από τα περβόλια έπιαναν επίσης αρκετούς με τις tσακρες. αλεπούδες πάντα υπήρχαν και πιο πολλές από τώρα. είδη όπως την αλεπού, παρόλο που είναι καιροσκοπικά, συνήθως θα επικεντωθούν στο πιο πολυπληθές θήραμα, και φέτος οι πόντικες ήταν όπως πολλοί "παραπανεθικαν", γεμάτος ο τόπος, οπόταν σίγουρα η ζημια απότην αλεπού, παρόλο που είναι μεγάλη, είναι λίγο πολύ όπως ήταν και πριν 40 χρονια πριν να διατεθούν τα δυνατά δηλητήρια στην ευρέα αγορά. απλά μαθηματικά, οι κυνηγοί αυξάνονται, η καθημερινή πίεση αυξάνεται σε όλες τις εποχές συμπεριλαμβανομενου και τις αναπαραγωγικής, οι πειοχές μικραίνουν, βιότοποι χάνονται, και ο καθένας περιμένει τον άλλο........
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από AU-79 »

[quote="AndreasDr"]Συμφωνώ με τον προηγούμενο φίλο,
Καταρχάς δεν πρέπει να γεννικεύουμε το θέμα και να λαλούμε οτι η πλειοψηφεία που φκάλλει έξω ολόχρονα τα σκυλιά το κάμνουν για να πιάννουν λαούς χαμέ κτλ. Εξάλλου ελάχιστοι είναι οι σκύλλοι με τέτοιες ικανότητες. Το ότι παρενοχλείτε το θήραμα είναι αλήθεια, αλλά εν μπορεί κάποιος να αφήνει τους σκύλλους του 10 μήνες στο κλουβί και μετά να θέλει να κυνηγίσει. Όσο για τες περιοχές που έδωσε η θήρα για εκπαίδευση, εδοκιμάσετε να πάτε; Εγώ προσωπικά επία σε 4 που τες συγκεκριμένες περιοχές ,την τελευταία φορά (το Σάββατο) εμέτρησα 14 διπλοκάμπινα σε 2 τχλ. Είμαστε πάρα πολλοί κυνηγοί και όντως τα τελευταία χρόνια αυξήθηκαν και αυτοί που ασχολούντε με τα σκυλλιά τους, άρα είναι λογικό οι περιοχές να είναι συγκριτικά ελάχιστες.
Όπως είπε και ένας άλλος φίλος, είναι πθανό κάποιος σκύλλος να τσιλλίσει χαμέ λαούι, δέν σημαίνει όμως ότι ήταν επιδίωξη του ιδιοκτήτη του. Στον καθένα μπορεί να τυχει. Είμαι σίουρος ότι εάν γίνει καμιά φορά έρευνα για τους λόγους μή αυξησης του θηράματος θα φκάλει αποτέλεσμα οτι κατά 65% θα είναι λαθροθηρία νύχτα, 20% αλεπούδες και άλλα επιπβλαβή, 10% καιρικές συνθήκες και 5% άλλοι παράγοντες όπως σκύλλοι και φυτοφάρμακα. Άρα είναι καιρός αρκετοί να πάψουν να ρίχνουν τις ευθύνες στον απλό κυνηγό και κυνόφιλο και να προσπαθήσουν να κτυπήσουν το κακό στη ρίζα. Πράμα που ακούμε απο το στόμα της υπηρεσίας θήρας μιά ζωή αλλά εργα τίποτε . Μόνο καμιά σύλληψη τον χρόνο με 3-4 λαγούς για τα μάτια του κόσμου και των νομοταγή κυνηγών.



+10000 και απο εμενα συμφωνω απολυτα.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από kypros »

το τριπτιχο διαχειρισης των θηραματων λεει τροφη, νερο και ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. με την σημερινη κατασταση εκεπαιδευσης σκυλλων η τριτη πτιχη παει περιπατο. εχουμε καταντησει να υπαρχει παραπανω πιεση τωρα που εκλησε το κυνηγι παρα στη περιοδο κυνηγιου.

καταλαμβαινω οτι το να βγαλεις το σκυλλο εξω ειναι ενα ωραιο πραγμα γιατι περπατας δεν εχεισ αγχοσ και συναντας και θηραματα που τα απολαμβανεις... δυστιχως ομως η πικρη αληθεια ειναι οτι για πολλουσ ειναι η παρηγορια στο αρρωστο που λεμε αυτεσ οι εξοδοι... ο κοσμος στερημενοσ λογο ακομα μιας χρονιασ χαμενης βγαινει εξω ολοχρονα για να σχηματιζει με τις συναντησεις των θηραματων αυτες τισ κρυφες ψευδεσθησεισ οτι αυτεσ οι στιγμες προκειται να σινεχιστουν και το νοεμβριο δεκεμβριο.

ειναι τα ακριβη λογια τουσ να λενε¨" σηκωνω τωρα που ειναι ησυχια και το απολαμβανω, και ευκαλα 3 και 5 και 25"

ε ναι αλλα παρηγορια στο αρρωστο οσπου να φκει η ψυσση του...

οσο αφορα τους χωρουσ εκπαιδευσεως υπαρχουν νεκρες ζωνες που επιτρεπεται και εχει αρκετα θηραματα αλλα και μερικες περιοχες απο αυτεσ που εδωσαν που παλι εχουν θηραματα... και ειναι και τα ττελιασμενα...

αρα για μενα δεν υπαρχουν δικαιολογιεσ γιατι πρεπει να γεμωνουμε παρανομα τις απαγορευμενες σσιλουσ ολοχρονα....εκτος και αν αποσκοπουμε στη καρπωση.

ειναι κυνηγιετικη αμαρτια να ενοχλης το περδικι στη περιοδο αναπαραγογησ. υπαρχουν περιοχες που φετος ισωσ ειναι η ρισιμη χρονια που αν παλι καλα η αναπαραγωγη ισωσ δοθει η οθηση για να επαναλθουν στουσ μιτρικουσ πληθισμουσ.

κυνηγω περδικι και νιωθω μεγαλι αδικια οταν βλεπω τωρα στισ περιοχεσ μου παρανομουσ με ενα καρο σσιλουσ να ξιλονουν το τοπο απλα για να πουν ...ευκαλα 5...ευκαλα 6... Ε ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΡΕ ΠΑΙΧΤΗ ΜΟΥ?? αμα κατσει ο ιχνηλατησ μια πατισια μεσ την φωλια και φαρασει την περτικα καλυνηχτα...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από lagomania »

Ο σκυλος πρεπει να βγαινει 1-2 φορες την βδομαδα εξω.


1. Εν κριμα να μενει μεσα στο κλουβι καιρο
2. Να πελανω θελω πως γινετε να τους τσιλουν λαους μες την μονη καθε φορα που παν στου σσιλους και εμας να μεν μας τσιλουν? και σχεδον καθε φορα φκαλουμε λαγους στα εκπαιδευτικα
3.αμαν εχει λαγουδακια μικρα μες την μονη με την λαουδκια μολις κοντεψει ο σκυλος τις περισσοτερες φορες πετασσετε η λαουδκια και βουρουν την οι σκυλοι για να μεν πιασουν τα λαγουδακια και εσυνεβηκε μου παμπολες φορες τουτο και απομακρυνομουν που εκει και αφηνα τα λαγουδακια στην ησυχια τους :)
4. Πως θα καμει σκυλο που την στιγμη που δεν θα φκαινει εξω ο σκυλος και θα μενει μεσα στο κλουβι?
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Hercules »

Ειμαι απο τους ανθρωπους που βγαζω εξω τα σκυλια μου καθε σαββατοκυριακο ανελλιπως ολοχρονα. Εβγαζα τα σκυλια μου ετσι και πριν 10 χρονια πριν γινει μοδα το να εισαι σιηλλαριης και εξορμουσα για εκπαιδευτικα στη νεκρα πριν ακομα οι τοπακες παρουν ειδηση οτι εξω που το σπιτι τους οι λαγοι ειναι σε κοπαδια. Θα ηθελα ομως να συμφωνησω με τις αποψεις του Κυπρου.

Δυστυχως η κατασταση τα τελευταια 5-6 χρονια εχει παρεκτραπει. Εκει που εγω πλεον βγαζω 2-3 φορες τη βδομαδα τα σκυλια μου, υπαρχουν αρκετοι αλλοι που αλωνιζουν 7 φορες τη βδομαδα ολοχρονα, και χωρις καμια δοση υπερβολης αφου μιλω απο προσωπικη πειρα. Ακουω πολλους που λενε οτι διατηρουν σε φορμα τα σκυλια τους με το να τα βγαζουν 2 φορες τη βδομαδα εξω και νομιζουν οτι ειναι αρκετες τοσες εξοδοι απο τη στιγμη που η πλειοψηφια πλεον βγαζει τους σκυλους καθε μερα. Εαν ειχα τη ευκαιρια θα εκανα και εγω καθημερινες εξοδους, γιατι κανενας δε μου το απαγορευει και κακως γινεται αυτο. Ο ανταγωνισμος ειναι παρα πολυ μεγαλος σε αυτο το θηραμα και το να εχεις ενα δυνατο σκυλι δεν ειναι αρκετο. Πιο σημαντικο ειναι να εχεις την ευχερια να εχεις μια συχνοτητα εξορμησεων ωστε να πετυχενεις τις περιοχες με το περισσοτερο θηραμα και τους λιγοτερους κυνηγους, ετσι αυξανονται και οι επιλογες σου και οι επιτυχιες.

Οσοι νομιζουν οτι υπερβαλλω ας κανουν εξοδους σε καθημερινες μερες της βδομαδας στα ημιορεινα και ορεινα και θα καταλαβουν οι ιδιοι. Ο μεγαλυτερος λογος που ο λαγος παει πισω πισω τα τελευταια χρονια ειναι καθαρα οι εξοδοι των σκυλων. Υπαρχουν παρα πολλες παρεες που πιανουν περισσοτερους λαγους εκτος περιοδος κυνηγιου παρα στο κυνηγι, με τα σκυλια και τις περισσοτερες φορες ειναι γιατι εξορμουν με 20-30 σκυλους και ο λαγος ολο και πανω σε καποιο σκυλι θα καταληξει.
Επιπλεον, πως θα γεννησει ενας λαγος οταν 5 φορες τη βδομαδα τον σηκωνουν και τον καταδιωκουν?

Συμφωνω με το να βγαινουν τα σκυλια για εκπαιδευτικα, αλλωστε εαν απαγορευτει τα πρωινα σαββατοκυριακα μας δε θα ειχαν νοημα πλεον, εφτασε η ωρα ομως στο να μπουν καποια ορια.
Καταρχας θα επρεπε να απαγορευεται να βγαινουν οι σκυλοι καθε μερα αλλα παρα μονο τεταρτη, σαββατο και κυριακη κατα τη γνωμη μου και επιπλεον θα πρεπει να ελεγχεται σοβαρα ο αριθμος των σκυλων που βγαζει ο καθε κυνηγος. Για να παρθουν ομως σοβαρα μετρα και να εφαρμοστουν, ο νομοθετης θα πρεπει να προνοησει για σοβαρες ποινες και οχι για προστιματακια του τυπου 85ευρω.
Canis

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από Canis »

φιλε Kypro, έχεις απόλυτο δίκαιο!!!
ειδικά οι πέρδικες παθαίνουν παρα πολύ ζημια, και να μην τους προκαλέσει απευθείας ζημια ο σκύλος. σε περιοχές που βγαίνουν καθημερινά έksω σκύλοι, οπόταν μιλούμε για τις περιοχές που παρουσιάζουν ενδιαφέρον, τις ίδιες που έπρεπε να προσέχουμε σαν διαμάντια μετά σημερινά δεδομένα, οι πέρδικες μπορεί και να εγκαταλείψουν τις φωλιές χωρίς καν να τις σηκώσουν ποτε.

όσο για τους λαγούς, αν και ορισμένοι το επιδιώκουν να "τσιλλουν", εντούτοις οι περισσότεροι απλά θέλουν να πάνε κάπου που θα βρούνε θήραμα. παρόλο που τις περισσότερες φορες ο lagos ξεφεύγει, εντούτοις η σίνχι πίεση και τα καθημερινά "χεφολιασματα" έχουν επιπτώσεις στη βιολογία το ζώου με απτέλεσμα να αδυνατίζει ο οργανισμός, να επηρεάζεται αρνητικά η αναπαραγωγή κλπ.
επίσης πρόσφατα επιβεβαιώνονται και θάνατοι από capture myopathy στους λαγούς, και με τις συνθήκες που επικρατούν στην Κύπρο και τις ψιλές θερμοκρασίες, σίγουρα ορισμένα ζώα πεθαίνουν λόγο υπρβολικού stress. Αν δεν μάθει ο κόσμος να σέβεται πρώτα από όλα το θήραμα και τις ανάγκες του, τότε οι ίδιοι ενεργούν εναντίον του αθλήματος που αγαπούν και σιγά σιγά το καταστρέφουν....
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από kypros »

1. H ζημια δεν ειναι μονο να σκοτωσεισ το θηραμα αλλα και να το ενωχλεισ συνεχωσ
2. εννοιτε οτι δεν ειπε κανενασ να μεινει μεσα ο σκυλλος, εαν θελουμε μπορουμε να των φκαλλουμε και καθε μερα σε περιοχες κοντα στη πολη που υπαρχουν πολλες
3. μπορεισ να καμεισ σκυλο στα τελιασμενα, στισ νεκρεσ ζωνεσ, με θηραματα εκτροφησ και στισ περιοχεσ που επιτρεπετε.
4. οι παραπανω που νομιζουν οτι με το να μεν χασουν σαβατο και κυριακη σε απαγορευμενη καμνουν σκυλουσ ρομποτ πεζουν 1-3 λαουσ το χρονο ...αν πεξουν. δηλαδη καμνουμε τουτι ουλι τι ζημια για να γινει ο σσιλοσ μασ ρομποτ αλλα παμε κυνηγι και ειναι ουλλοι οι τοποι καταενοχλημενη που την πρωτη μερα και δεν θωρουμε λαο μπροστα μασ. δηλαδη σηκονουμε 325 λαγουσ ολοχρονα για να πεξουμε ενα στο κυνηγι...
5. δεν μπορει ο λαγοκυνηγοσ να αγνοα το περδικι και το βιοτοπο του. ειναι καιροσ να καταλαβουμε οτι ο κοσμοσ δεν περιστρεφεται γιρο που μια ματσα τριχεσ. υπαρχουν και αλλα θηραματα στη κυπρο, εξησου ποιοτικα ενα οχι περισσοτερο που οφειλουμε να τα σεβαστουμε και να τα διαφειλαξου,ε.
6. για να μην πω για τισ φολεσ και τισ κλοπεσ που εγινα μαστιγα λογο αυτησ τησ πλεον μοδασ με το χομπι τισ σσιλοεκπεδευσησ

για να μην παρεξηγουμε εχω πολλουσ φιλουσ που κυνηγουν λαγο και βγαζουσ σκυλια (με το σωστο τροπο φυσικα) και επισησ εχω και προσωπικα διο ποιντερ (αγγλικο και γερμανικο).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 10 Φεβ 2011, 20:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από kypros »

Canis έγραψε:φιλε Kypro, έχεις απόλυτο δίκαιο!!!
ειδικά οι πέρδικες παθαίνουν παρα πολύ ζημια, και να μην τους προκαλέσει απευθείας ζημια ο σκύλος. σε περιοχές που βγαίνουν καθημερινά έksω σκύλοι, οπόταν μιλούμε για τις περιοχές που παρουσιάζουν ενδιαφέρον, τις ίδιες που έπρεπε να προσέχουμε σαν διαμάντια μετά σημερινά δεδομένα, οι πέρδικες μπορεί και να εγκαταλείψουν τις φωλιές χωρίς καν να τις σηκώσουν ποτε.

όσο για τους λαγούς, αν και ορισμένοι το επιδιώκουν να "τσιλλουν", εντούτοις οι περισσότεροι απλά θέλουν να πάνε κάπου που θα βρούνε θήραμα. παρόλο που τις περισσότερες φορες ο lagos ξεφεύγει, εντούτοις η σίνχι πίεση και τα καθημερινά "χεφολιασματα" έχουν επιπτώσεις στη βιολογία το ζώου με απτέλεσμα να αδυνατίζει ο οργανισμός, να επηρεάζεται αρνητικά η αναπαραγωγή κλπ.
επίσης πρόσφατα επιβεβαιώνονται και θάνατοι από capture myopathy στους λαγούς, και με τις συνθήκες που επικρατούν στην Κύπρο και τις ψιλές θερμοκρασίες, σίγουρα ορισμένα ζώα πεθαίνουν λόγο υπρβολικού stress. Αν δεν μάθει ο κόσμος να σέβεται πρώτα από όλα το θήραμα και τις ανάγκες του, τότε οι ίδιοι ενεργούν εναντίον του αθλήματος που αγαπούν και σιγά σιγά το καταστρέφουν....
φιλε εισαι πολυ σωστος...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Λαγός - Σεζον 2010

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε Κύπρο δεν είπα ότι είμαι αντίθετος στα λεγόμενα σου, αλλά θέλω να τονίσω πως δέν μπορούμε να βάζουμε όσους ασχολούντε με τους σκύλλους και τους φκάλλουν συχνά έξω στο ίδιο καζάνι. Υπάρχουν σίγουρα οι ασυνήδητοι, οι ανίδεοι, οι νομοταγείς κτλ. Εγώ προσωπικά 2 φορές την βδομάδα παω 45 λεπτά δρόμο για να πάω σε περιοχή όπου επιτρέπεται, και συνήθως πάω και βρίσκω παραπάνω κόσμο απ'ότι στο τελιασμένο. Σίγουρα προκαλείται ζημιά σε όλα τα θηράματα, αλλά τουλάχιστον προσπαθούν να το περιορίσουν απαγορεύοντας την εκπαίδευση όπου νάνε. Σίγουρα όμως πιστεύω οτι θα μπορούσαν να δοθούν περισσότερες περιοχές και παράλληλα να παρθούν πιό αυστηρά μέτρα για αυτούς που φκάλλουν τους σκύλλους σε περιοχές που απαγορεύεται. Όσο για την νεκρά ζώνη, αν εγινόταν σωστή έρευνα θα ήταν καλύτερο να μήν επιτέπεται σε ολόκληρη την νεκρή και να εδίνα περιοχές εχτός νεκρής. Για παράδειγμα ξέρω τόπο στην νεκρή που εδώ και 4-5 χρόνια όποτε πάω σηκώνω 50-100 πέρδικες, είπα δεν θα ξαναπάω διότι προφανώς πιάνει τες ο τόπος. Άρα θα μπορούσαν να απαγορεύσουν το τόπο και να δώσουν κάπου αλλού, δεν νομίζω αυτές που θα γεννηθούν να μείνουν τσιαμέ, σίουρα θα φκούν και σε επιτρεπόμενες περιοχές κυνηγίου.
Απλά η γνώμη μου είναι οτι όλα είναι αλληλένδετα και ότι στη Κύπρο μάθαμε στα 2 μέτρα και 2 σταθμά. Όπως έλεγαν απο τα αρχαία χρόνια, πάν μέτρο άριστο.

φιλικά Αντρέας
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”