Λαγος 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από Γιατρός »

Με τις φετινές επιτυχίες δεν χρειάζονται εκπαιδευτικά οι σκύλλοι
Δόξα το θεό
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον ανδρο καο τον αριστο. Φετος ισως να είναι καλύτερη χρονιά απο την περσινή αλλά οι λαγοί μας έδειξαν κάποια παραξενα σημάδια. Ενα απο αυτα ηταν η παραφυσοίκες μακριες τους διαδρομές την νύχτα λ8γο τον αλεποθδων αλλά και της νεα μόδας με τους ιχνιλάτες διώξεις. Ισως φέτος αν δεν παρθουν τα σωστα μετρα να είναι η τελευταια χρονια για το λαγό.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από GRIGORIS »

GRIGORIS έγραψε:Θα συμφωνήσω και εγώ με τον ανδρο καο τον αριστο. Φετος ισως να είναι καλύτερη χρονιά απο την περσινή αλλά οι λαγοί μας έδειξαν κάποια παραξενα σημάδια. Ενα απο αυτα ηταν η παραφυσοίκες μακριες τους διαδρομές την νύχτα λ8γο τον αλεποθδων αλλά και της νεα μόδας με τους ιχνιλάτες διώξεις. Ισως φέτος αν δεν παρθουν τα σωστα μετρα να είναι η τελευταια χρονια για το λαγό.
Φίλε άριστε συμφωνούμε απόλυτα και χαίρομαι που βλέπω άλλους κυνιγούς να αντιλαμβάνονται τις αιτίες που δεν μας αφήνουν να απολάυσουμαι το άθλημα μας
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από kypros »

Οι λαγοι δεν ειναι πιο πολλοι, απλα ηταν πιο καλες οι συνθηκες και γιαυτο και κυνηγηθηκαν περισσοτεροι φετος. Δεχονται παρα πολλη πιεση απο τους ιχνηλατες, μερα και νυχτα.

Υπαρχη μεγαλη ανορθοδοξη πιεση, τους κυνηγουν βραδυ, τους πυροβολουν βραδυ, τους ιχνηλατουν βραδυ, γυριζουν με τα διπλοκαμπινα ολη τη νυχτα πριν το κυνηγι και τους βρισκουν...ολα αυτα τα βλεπουμε

Οταν ξημερωση τους ιχνηλατουν ασταματητα εναλλασομενες παρεες με πολλους σκυλους. Φευγει η μια ερχεται η αλλη παρεα. Μπαινουν οι σκυλοι απαγορευμενες καθονται οι σκοποι γυρω γυρω κτλ....

Και τωρα αυτοι ολοι περιμενουν να τους ανοιξουν περιοχες να πηγαινουν εκπαιδευτηκα να ενοχλουν καθημερινα οσους εμειναν και να πιανουν και καθε 2,3 εξοδους και ενα οι σκυλοι

Αυτο δεν ειναι κυνηγι λαγου, ειναι εκστρατεια εξωντοσης με ολα τα μεσα.

Για μενα κυνηγι λαγου σημαινει δυο κυνηγοι με ενα δυο σκυλια, ποιοτικη παγανια, ιχνηλασια καβαλα και αν εισαι κυνηγος θα τον παρεις το λαγο στο σηκωμα. Και αυτους μαλιστα, τους βλεπω ,τους θαυμαζω και τους χαιρομαι γιατι κυνηγουν στα ισια.

Ολα τα αλλα που βλεπουμε ειναι η καταντια των ανικανων που δεν εχουν την γνωση η την ικανοτητα να κυνηγησουν στα ισια
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παίδες πολλοί από εμάς είναι φυσικό να έχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και πολλούς διαφορετικούς τρόπους για κυνήγι λαγού.

Όμως, όπως έχουμε πει αμέτρητες φορές, ο σωστός "κυνηγός" πρέπει να μάθει να σέβεται τη φύση αλλά και το θήραμα. Πρέπει να κυνηγά μόνο και όχι να είναι κρεατοσυλλέκτης. Πρέπει να δίνει και στο θήραμα ευκαιρίες ησυχίας/ηρεμίας αλλά και ελπίδες διαφυγής ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ!

Διαφορετικά παίδες το θέμα είναι απλό, θα εξαφανιστούν όλα, θα μας κόψουν την άδεια κυνηγίου, θα κυνηγούν μόνο οι οικονομικά εύρωστοι μέσα σε ιδιωτικές φάρμες, θα μας μείνουν οι σκύλλοι, τα όπλα, τα φυσίγγια και θα κλαίμε την κατάντια μας όπως ακριβώς κάνουμε και στο οικονομικό θέμα...

Εγώ θεωρώ ΚΥΝΗΓΟΥΣ αυτούς σαν το φίλο τον Άντρο ο οποίος σήκωσε προχτές τα περδίκια αλλά δεν τα κτύπησε αναγνωρίζοντας ότι μπορεί του χρόνου να μην δοθεί άδεια. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΛΕΒΕΝΤΕΣ!!!

Εγώ προσωπικά θα παραδειγματίζομαι από ανθρώπους σαν αυτόν και θα ακολουθώ τα παραδείγματα τους! Μόνον έτσι νιώθω κυνηγός και μόνον έτσι νιώθω ικανοποιημένος από το κυνήγι μου.
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

κοπελια ειναι ολα μες το νου του καθενος μας εγω κυνηγο τσικλες και λαγο τες περσινες χρονιες κτυπουσα και περδικια φετος επεξα ολα και ολα 3 απο φερμα σκυλου του συνκυνηγου μου! το 90% κυνηγο μονος με 1 σκυλλο σπανια περνο τον μικρο 5 μηνον!και εβκαλα πολους και μου εγελασαν αλλα για οσους μου καμνουν τους κυνηγοπαπαρες εγω τους λαλω ελατε να παμε μαζι 1 σκυλλο ο καθενας και να δουμε ποσους εννα παιξης! η πιθανοτιτες οταν κυνηγας μονος ειναι υπερ του λαου αλλα αν κυνηγο με 10 ατομα 10 σκυλους ατελιοτη διοξη δεν υπαρχει ουτε χαρα ουτε ευχαριστηση! εγω αν μου γελαση εννα νευριασο τα πρωτα 10 λεπτα μετα εννα πω μπραβο του εννα τα ξαναπουμε!!!και τουτη που κυνηγουν με ενα φορτιγο σκυλλους ποτε μα ποτε εν θα καταλαβουν την χαρα να σε περνα ο σκυλλος σου απο ολους τους τοπους που περασε ο λαγος την νυκτα
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από admin »

Αν πραγματικά θέλαμε να κάνουμε δουλειά και να δούμε την Κύπρο ένα Κυνηγετικό παράδεισο θα μπορούσαμε να το κάνουμε μέσα σε 1-2 χρόνια. Αλλά δυστηχώς η κατάσταση του ανεξέλεκτου μας βολεύει (τον καθένα με τον δικό του τρόπο) και έτσι αφήνουμε τα πράγματα όπως είανι και όσο πάνε.
Αυτο το συμπέρανα όταν επέμενα να μου εξηγήσουν γιατί τροποποιήθηκε ο νόμος για τους 2 σκύλους ανα κυνηγό και πέρασε στο ανεξέλεκτο. Η απάντηση ήταν γιατί δέν μπορούσε να αστυνομευτεί... Έλεος επειδή δέν μπορεί η αστυνομία να αστυνομεύσει την ταχύτητα τότε να μην έχουμε όριο ταχύτητας να πηγαίνει ο καθένας όσο θέλει
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από MARIOSE »

admin έγραψε:Αν πραγματικά θέλαμε να κάνουμε δουλειά και να δούμε την Κύπρο ένα Κυνηγετικό παράδεισο θα μπορούσαμε να το κάνουμε μέσα σε 1-2 χρόνια. Αλλά δυστηχώς η κατάσταση του ανεξέλεκτου μας βολεύει (τον καθένα με τον δικό του τρόπο) και έτσι αφήνουμε τα πράγματα όπως είανι και όσο πάνε.
Αυτο το συμπέρανα όταν επέμενα να μου εξηγήσουν γιατί τροποποιήθηκε ο νόμος για τους 2 σκύλους ανα κυνηγό και πέρασε στο ανεξέλεκτο. Η απάντηση ήταν γιατί δέν μπορούσε να αστυνομευτεί... Έλεος επειδή δέν μπορεί η αστυνομία να αστυνομεύσει την ταχύτητα τότε να μην έχουμε όριο ταχύτητας να πηγαίνει ο καθένας όσο θέλει
Άριστε, οι παλιοί ελαλούσαν "έτσι κκελλέ έτσι ξιουράφιν θέλει", μάλλον θα την φάμε τζιαί θα σιωπήσουμε αφού όπως πολύ σωστά λες η κατάσταση του ανεξέλεγκτου μας βολεύει...
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Αριστε μου ειναι ολα θεμα φιλου κουμπαρου συγγενη εμενα μου εκαμαν ελεγχο μες το βουνο και εκαμε μου τον καθηγητη οτι για ολα φτεν η υχνιλατες για την μειοση του θηραματος και ειπεν μου και το κουφο οτι εγω με 1 σκυλλο καμνο την ιδια ζημια με ενα που εχει 5 σκυλους φερμας :lol: τσιαμε εκαταλαβα το νου του και ετσι ειπατου ατε καμε μου ελεγχο να φιο και εν εχεις που το ηλιο μηρα! 500 μετρα πιο κατω ειχεν 3 κυνηγους που κυνηγουσαν με πανο που 15 σκυλλους και ουτε εγυρισεν να τους δει!

εγω πλεον εν ανεχομαι που ΚΑΝΕΝΑ να μου λαλει για τους ιχνιλατες οτι καμνουν ζημια η σωστη ιχνιλατες και σωστη κυνηγη δεν καμνουν καμια ζημια οταν ο σκυλλος σου ξερει γιατη παει κυνηγη και οχι για να βουρα πανο κατω ουτε ζημια καμνει ουτε τιποτε!!!

δεν μιλο για καποιους που λαλουν εν τους ταιζουν την νυκτα για να λιγκρεψουν ταχα μου!

εμενα ειναι ιχνιλατης και κυνηγα αλλα πανο απο ολα ειναι φιλος και η συντροφκια μου στο βουνο καθουμε να ξεκουραστο καθετε διπλα μου και περιμενη να ξαναξεκινισουμε και καποτε κοφκουμε και καμια κουβεντα ελπιζο να μεν με παρουν ψυχιατριο καμια μερα :lol: :lol:

και μιαν φωτο εν ωρα ξεκουρασης :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από admin »

Αυτό που θα πώ θα ακουστεί λίγο τραβηγμένο αλλά σε ακράιες περιπτώσεις απαιτούνται ακραίες λύσεις. όπως και οι κυνηγοί έτσι και οι σκύλοι έπρεπε να παιρνούν εξετάσεις για να βγαίνουν στο βουνό . Τουλάχιστο υπακοής. Δέν γίνεται να βγάζω τον σκύλο μου στο βουνό και να μην τον κουμαντάρω. Να χαλώ το κυνήγι των άλλων στην περιοχή επειδή εγώ είμαι άναίσθητος. Φίλε Άνδρο θυσιάσαμε πολλά για να έχουμε σωστά σκυλιά για το κυνήγι αλλά κάποιοι δέν μας αφήνουν να τα χαρούμε. Κατάντησε το κυνήγι ένας ανταρτοπόλεμος με κοπάδια απο σκύλους. σκοπούς, ασυρμάτους, gps , να γυρίζουμε ούλη νύχτα να τον δούμε να σταυρώσουν τον δρμο για να πάμε να τον παίξουμε το πρωί και διάφορα τέτοια. Δέν είναι ο ιχνηλάτης που κάνει την ζημιά είναι οι άχρηστοι οι κρεατοσσυλέκτες που δεν βρέθεται κάποιος μεσα σε τούτο τον τόπο να τους βάλει σε τάξη γιατί δυστηχώς οι περισσότεροι υπέυθυνοι που παίρνουν αυτές τις αποφάσεις ανήκουν σε αυτή την κατηγορία
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”