Λαγος 2014

Απάντηση
dimitris savva

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

Καλη Χρονια σε όλους!!!
Σαν κυνηγοπαπαρας απο την εμπειρία μου στα τοσα χρονια που κυνηγω ειμαι σιγουρος οτι εαν παει κάποιος στη συγκεκριμένη "σσινια" θα βρει και αυγα φασιανου :lol:
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από Priest+++ »

dimitris savva έγραψε:Καλη Χρονια σε όλους!!!
Σαν κυνηγοπαπαρας απο την εμπειρία μου στα τοσα χρονια που κυνηγω ειμαι σιγουρος οτι εαν παει κάποιος στη συγκεκριμένη "σσινια" θα βρει και αυγα φασιανου :lol:
:lol: :lol: :lol:
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από Priest+++ »

Να υπενθυμισω τους φιλους οτι έχω τα πνευματικά δικαιώματα του ορου Κυνηγοπαπαρας/Κυνηγοπαπαρες, καθώς πρώτος τον διατύπωσαν. Παρακαλώ όπως τον χρησιμοποιήτε με μετρό και σεβασμο προς τους συναδέλφους σας :idea:
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Λαγος 2014

Δημοσίευση από Γιατρός »

dimitris savva έγραψε:Καλη Χρονια σε όλους!!!
Σαν κυνηγοπαπαρας απο την εμπειρία μου στα τοσα χρονια που κυνηγω ειμαι σιγουρος οτι εαν παει κάποιος στη συγκεκριμένη "σσινια" θα βρει και αυγα φασιανου :lol:
Φίλε
Τι υπονοείς τωρά;
Ότι έγινε παρτούζα στην σινιά ;;;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
dimitris savva

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

Όπως κατάντησε το κυνήγι όλα θα τα δούμε.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από πανικος »

Πανικος Setter έγραψε:
πανικος έγραψε:
Φιλε ανθιμε και μας φλωρους μας ειπαν φετος με τους φασιανους αλλα εγω το απολαυσα πρωτη φορα κυνηγησα αυτο το θηραμα και το απολαυσαμε το ιδιο και τα σκυλια.αλλα ορισμενοι κυνηγοπαπαρες αγιοι του φορουμ αμεσως εσπευσαν να ειρωνευτουν για τα παγωνια κτλ.τους ευχομαι καλο νεο ετος και να ειναι παντα ετσι παραδοσιακοι κυνηγοπατερες με τσ αρτ...ια και να μας δινουν οδηγιες για να γινουμε σωστοι κυνηγοι :o
Πανικο ο καθένας έχει το δικαίωμα να αγοράζει ότι θήραμα θέλει και να κάνει το κέφι του είτε με σκύλους η χωρίς με την παρέα του η μονος για δικούς του λόγους χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα ,να σε ενημερώσω ώμος ότι αυτό σε καμιά περίπτωση δεν ονομάζετε κυνήγι όπως είπες στήνοντας θήραμα εκτροφής σε απόσταση 30 μέτρων από τα αυτοκίνητα και στα ίδια σημεία λες και ειναι κουτάβια που θα το ψάξουν , για μένα το άστοχο είναι να παρουσιάζεται αυτό το σκηνικό στο φόρουμ σαν κατόρθωμα με μεγάλο βαθμό δυσκολίας , έχεις όλο το δικαίωμα να ενθουσιαστείς με αυτή την εμπειρία που είναι κάτι νέο για σένα όπως είπες αλλα το πρόβλημα δεν είναι αυτό , το πρόβλημα είναι η κοροϊδία με την προβολή ενός βίντεο στο φορουμ επιλεκτικά κομμένο και ραμμένο στα μέτρα κάποιου , ο λόγος που αναφέρομαι στο βίντεο είναι γιατί ένα πουλάκι που είπε ότι στο λογαριασμό σου στο youtube υπάρχει βίντεο με όλο το δύσκολο σκηνικό
Μιας και είναι ελεύθερο το βίντεο για προβολή το είδα και εγώ και σε καμια περίπτωση δεν είδα αυτά που με τόσο ενθουσιασμό περιέγραψες , το μονο που είδα ήταν ενήλικες σκύλους να συμπεριφέρονται χειρότερα και από άβγαλτα κουτάβια σε ένα θήραμα εκτροφής με τεράστιο μέγεθος που η οσμή του είναι τόσο δυνατή που μέχρι και ένας κάττος μπορεί να φερμάρει ενώ τα προηγούμενα χρονια τι δεν ακούσαμε για τους συγκεκριμένους σκύλους ;)
Φιλε πανικκο ουτε για βαθμο δυσκολιας μιλησα ουτε οτι κρατουσαν μαλαες ολη μερα τα σκυλια για να βρουμε τους φασιανους.ειπα μου αρεσε σαν κυνηγι οτι απολαυσαμε ωραιες φερμες και παραξενευτηκα που ενσ τοσο μεγαλο πουλι τρεχει σαν λαγος και κρυφκει σε τοπους που δεν υπολογιζεις.τα τρια πουλια τα τσιλλισαν οι σκυλλοι και τα αλλα τρια σηκωθηκαν μετα σπο φερμα και το ενα πετησε 200 μετρΑ οπου ο σκυλλος βρηκε μαλαη και το ξαναφερμαρε οπου πυροβοληθηκε.τωρα γιατι ασχοληθηκετε τοσο πολλα με το βιντεο δεν καταλαβα.μηπως επειδη καποιοι εχουν προσωπικες διαφορες με ατομο της παρεας ισως ;) αν ειναι σωστο κυνηγι δεν νομιζω να ειναι αλλα δεν ειναι κατι που κανουμε καθε μερα ουτε κατι που ξανακαναμε πριν.παντως θα το ξανακανουμε σιγουρα οχι για να αποδειξουμε σε καποιους ποσο καλα σκυλια εχει η παρεα η ποσο καλοι κυνηγοι ειμαστε αλλα ετσι για αλλαγη.καποιο ας ασχοληθουν με την παρανομια και τα πραγματικα προβληματσ γυρω τους και κανει να σιεροκουταλευκουν σαν τες γειτονισσες ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
andreas78

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε Πανίκο,
Ότι σκυλί και να έχει ο καθένας μας, σημασία έχει να περνά καλά μαζί του και το αν τον ικανοποιεί ειναι θέμα δικό του.
Επειδή ομως έτυχε να πέσει και στα δικά μου μάτια το εν λόγο βίντεο, η αναφορά σου για ωραίες φέρμες ειναι λίγο ατυχές. Στην ουσία δεν μου πέφτει λόγος και ούτε γνωρίζω τους ιδιοκτήτες, όπως ούτε και εσένα, απλά ειναι λίγο παραπλανητικό για συναδέλφους που δεν έχουν ιδιαν γνώση για σκυλιά φερμας και βλέποντας παρόμοια βίντεο με σκυλιά του Group 7, να θεωρούν αυτα που βλέπουν ως κανόνα.
" Φερμα νοείται η πλήρης ακινησία του σκύλου δείκτη, στην αντίληψη αναθυμίασης θηράματος και την αναμονή του σε αυτή τη θέση μέχρι και την προσέγγιση του κυναγωγού, εν συνεχεία και με εντολή του ίδιου γίνεται το ξεσήκωμα με αποκορύφωμα τον πυροβολισμό."
Σε άγριο θήραμα και συνθήκες κυνηγιού, εναπόκειται στην εμπειρία του σκύλου, την πονηριά του θηράματος αλλα και τις συνθήκες κάλυψης του εδάφους, στο κατα ποσό ο σκύλος θα πάρει ρίσκα έτσι ώστε να "μπλοκαρει" το θήραμα μέχρι την παρουσία του κυνηγού.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από πανικος »

andreas78 έγραψε:Φίλε Πανίκο,
Ότι σκυλί και να έχει ο καθένας μας, σημασία έχει να περνά καλά μαζί του και το αν τον ικανοποιεί ειναι θέμα δικό του.
Επειδή ομως έτυχε να πέσει και στα δικά μου μάτια το εν λόγο βίντεο, η αναφορά σου για ωραίες φέρμες ειναι λίγο ατυχές. Στην ουσία δεν μου πέφτει λόγος και ούτε γνωρίζω τους ιδιοκτήτες, όπως ούτε και εσένα, απλά ειναι λίγο παραπλανητικό για συναδέλφους που δεν έχουν ιδιαν γνώση για σκυλιά φερμας και βλέποντας παρόμοια βίντεο με σκυλιά του Group 7, να θεωρούν αυτα που βλέπουν ως κανόνα.
" Φερμα νοείται η πλήρης ακινησία του σκύλου δείκτη, στην αντίληψη αναθυμίασης θηράματος και την αναμονή του σε αυτή τη θέση μέχρι και την προσέγγιση του κυναγωγού, εν συνεχεία και με εντολή του ίδιου γίνεται το ξεσήκωμα με αποκορύφωμα τον πυροβολισμό."
Σε άγριο θήραμα και συνθήκες κυνηγιού, εναπόκειται στην εμπειρία του σκύλου, την πονηριά του θηράματος αλλα και τις συνθήκες κάλυψης του εδάφους, στο κατα ποσό ο σκύλος θα πάρει ρίσκα έτσι ώστε να "μπλοκαρει" το θήραμα μέχρι την παρουσία του κυνηγού.
Ανδρεα μου εσυ νομιζεις οτι εγραψα παρσπλανητικα λογια η ειπα σε κανενα πως να κυνηγα με τα σκυλια του.ειπα απολαυσαμε ωραιες φερμες.οταν ο σκυλλος ειναι στο αυτοκινητο τοποθετας το πουλλι.αφηνεις τον σκυλλο πιανει μαλαη βρισκει το πουλλι σουζι τον νουρο του κα ξεσηκωνει του πουλι τι ειναι. Ο επανιελ ειναι τρια λεπτα παλλουκι και μετα απο διαταγη του ιδιοκτητη βγαζει το πουλι.τα αλλα δυο πουλια αρχιζουν το τρεξιμο μετα τον εντοπισμο και τα τσιλλισαν.αδικα συζηταμε φιλε ουτε με κοφτει τι θεορει ο καθενας φερμα ουτε προσπαθησα να παπαριασω για τα σκυλια μας.φτανει που περασαμε καλα :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
andreas78

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από andreas78 »

Το Επανιέλ, φέρμαρε "οπτικά" και μόνο αφού η απόσταση απο το θήραμα δεν ξεπερνούσε τα 50 εκατοστά. Άλλη φερμα δεν είδα..!!!!
Κατα το ποδαρομα του θηράματος ο σκύλος "δείκτης", συνεχίζει να δείχνει το θήραμα και με επιφυλακτικές κινήσεις προς αυτό, διατηρεί μια απόσταση ασφαλείας για να μην το ξεσηκώσει χωρίς την παρουσία του κυναγωγού. Αυτα που σου γράφω δεν ειναι απόψεις για το πως βλέπει ο καθένας την φερμα, ειναι γραπτοί κανόνες για τους καθαρόαιμους σκύλους φερμας.. ;)
Αυτό εννοούσα, οχι ότι εσυ ηθελημένα παραπλανεις, αλλα η λέξη παραπλανεί. Το αν περάσατε καλά η οχι δεν το σχολίασα και δεν μου πέφτει λόγος, εξάλλου θα πρέπει να θεωρείτε δεδομένο πως με καλή παρέα παντα θα περνάμε καλά. :D
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Λαγος 2014

Δημοσίευση από Phinix »

Γιατρός έγραψε:Το κυνήγι πρέπει να ξαναγίνει ευγενές άθλημα
στην κυπρο, με τους κυπραιους? :lol:
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”