Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Απάντηση
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από KKILER »

Mr. F3 έγραψε:
KKILER έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΨΑΧΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΑΛΛΑΖΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΖΙΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΙΣΚΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΠΟΝΙΜΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΕΣ ΕΚΑΜΝΑ ΔΩΡΟΝ ΠΟΤΖΙΕΙ ΤΖΙΕΙ ΠΟΔΑ. ΑΦΟΥ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΤΡΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΑΙΧΩΡΙΝ ΕΝ ΕΓΟΡΑΖΕΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΤΤΕ . ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΙΑΝ ΤΣΕΝΤΑ. ΩΣΠΟΥ ΤΖΙΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΚΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΩ ΜΕΤΟΣΙΗ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ SAINT ETIENNE ROBUST ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ. ΛΑΛΩ ΤΟΥ Ε ΘΕΙΕ ΙΝΤΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΕΝΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΦΕΤΟΣ ???? ΦΕΤΟΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ???? ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΝ ΓΙΕ ΜΟΥ . ΕΣΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ 70 ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ, ΠΡΩΙ ΝΥΧΤΑΝ, ΒΡΕΣΙΕΙ ΣΙΟΝΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΥΣΩΝΑ , ΠΑΝΤΟΥ. SELLIER BELLOT 30.5 GR. ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΛΑΛΩ ΤΟΥ ΕΝ ΕΧΑΣΕΣ ΛΑΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . ΕΝ ΕΞΙΦΤΕΡΙΣΕΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . Ε ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΖΙΑΙ ΑΛΛΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ??? ΤΖΙΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΘΚΙΑ. ΕΝ ΟΥΛΛΑ ΘΕΜΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΖΙΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. ΔΩΣΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΣ ΣΟΥ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝ ΦΟΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΜΜΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟΝ Η ΠΑΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ, ΕΙΤΕ ΤΟΥΤΗΝ ΕΣΙΕΙΣ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΗΝ . ΤΟ ΠΕΡΤΙΤΖΙΗΝ ΠΟΥ ΞΗΦΤΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΕΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΝ Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΣΟΥ..............ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΚΕΨΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ SELLIER BELLOT (XIOYMOR ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΩ ΣΕ ΜΙΑΝ. ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΙΖΑ ΜΟΝΟΝ SAGA 32&34 GR ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ


Φιλε Killer και Virtualgreek θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας.

Επειδη υπαρχουν νεαρα ατομα που τωρα μπαινουν στο λαγοκυνηγι αλλα και μεγαλυτεροι που "καλλικωσαν" περισσοτερους λαγους απο οσους εχουν καρπωθει και ακομα φταινε τα φυσιγγια, πρεπει να πουμε οτι το φυσιγγιο ειναι ο τελευταιος παραγοντας σε τυχον επιτυχια ή αποτυχια.

Θα προσπερασω τον πρωτευον παραγοντα επιτυχιας σκυλι και θα ηθελα να υπογραμμισω οτι εξεχουσας σημασιας ειναι η αυτοσυγκεντρωση καθ ολη τη διαρκεια του λαγοκυνηγιου, δηλαδη πρεπει να εισαι εκει 100% χωρις να εχεις οτιδηποτε αλλο στο πισω μερος του μυαλου σου.

Γνωριζω προσωπικα, ατομα μεγαλης ηλικιας οπου η σκοπευτικη τους δεινοτητα σε φτερωτο θηραμα ειναι κατω του μετριου, στο λαγο η σβελταδα και η ευστοχια τους ειναι απαραμμιλη. Η ευστοχη βολη σε αυτο το θηραμα ειναι κατι το οποιο δεν μπορει επιτευχθει σε κανενα σκοπευτηριο. Το παν ειναι ειναι η συγκεντρωση....
ΦΙΛΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ. ΕΙΜΑΙ 34 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟ ΤΑ 18 ΜΟΥ. ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΠΟΤΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΑΥΤΟΥΣΙΑ . ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΧΟΜΠΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΧΟΜΠΙ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ, ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΛΙΚΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΓΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΛΑΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΤΥΠΗΣΟΥΜΕ Η ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΕΡΔΙΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΕΚΚΟ. ΠΧ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΚΟΝΤΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ 8 ΠΑΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 3 ΤΖΙΗΚΛΕΣ. ΣΟΒΑΡΟΜΙΛΩ. ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΓΕΛΩ . ΕΕΕ??? ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΗΛΑΔΗ??? Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ???? ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ . Η ΖΩΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ , Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ. ΟΠΟΤΑΝ ΖΗΤΩ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΚΩΜΑ :D :D :D :D :D :D
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Mr. F3 »

KKILER έγραψε:
Mr. F3 έγραψε:
KKILER έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΨΑΧΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΑΛΛΑΖΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΖΙΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΙΣΚΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΠΟΝΙΜΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΕΣ ΕΚΑΜΝΑ ΔΩΡΟΝ ΠΟΤΖΙΕΙ ΤΖΙΕΙ ΠΟΔΑ. ΑΦΟΥ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΤΡΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΑΙΧΩΡΙΝ ΕΝ ΕΓΟΡΑΖΕΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΤΤΕ . ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΙΑΝ ΤΣΕΝΤΑ. ΩΣΠΟΥ ΤΖΙΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΚΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΩ ΜΕΤΟΣΙΗ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ SAINT ETIENNE ROBUST ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ. ΛΑΛΩ ΤΟΥ Ε ΘΕΙΕ ΙΝΤΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΕΝΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΦΕΤΟΣ ???? ΦΕΤΟΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ???? ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΝ ΓΙΕ ΜΟΥ . ΕΣΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ 70 ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ, ΠΡΩΙ ΝΥΧΤΑΝ, ΒΡΕΣΙΕΙ ΣΙΟΝΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΥΣΩΝΑ , ΠΑΝΤΟΥ. SELLIER BELLOT 30.5 GR. ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΛΑΛΩ ΤΟΥ ΕΝ ΕΧΑΣΕΣ ΛΑΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . ΕΝ ΕΞΙΦΤΕΡΙΣΕΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . Ε ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΖΙΑΙ ΑΛΛΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ??? ΤΖΙΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΘΚΙΑ. ΕΝ ΟΥΛΛΑ ΘΕΜΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΖΙΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. ΔΩΣΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΣ ΣΟΥ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝ ΦΟΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΜΜΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟΝ Η ΠΑΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ, ΕΙΤΕ ΤΟΥΤΗΝ ΕΣΙΕΙΣ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΗΝ . ΤΟ ΠΕΡΤΙΤΖΙΗΝ ΠΟΥ ΞΗΦΤΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΕΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΝ Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΣΟΥ..............ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΚΕΨΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ SELLIER BELLOT (XIOYMOR ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΩ ΣΕ ΜΙΑΝ. ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΙΖΑ ΜΟΝΟΝ SAGA 32&34 GR ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ


Φιλε Killer και Virtualgreek θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας.

Επειδη υπαρχουν νεαρα ατομα που τωρα μπαινουν στο λαγοκυνηγι αλλα και μεγαλυτεροι που "καλλικωσαν" περισσοτερους λαγους απο οσους εχουν καρπωθει και ακομα φταινε τα φυσιγγια, πρεπει να πουμε οτι το φυσιγγιο ειναι ο τελευταιος παραγοντας σε τυχον επιτυχια ή αποτυχια.

Θα προσπερασω τον πρωτευον παραγοντα επιτυχιας σκυλι και θα ηθελα να υπογραμμισω οτι εξεχουσας σημασιας ειναι η αυτοσυγκεντρωση καθ ολη τη διαρκεια του λαγοκυνηγιου, δηλαδη πρεπει να εισαι εκει 100% χωρις να εχεις οτιδηποτε αλλο στο πισω μερος του μυαλου σου.

Γνωριζω προσωπικα, ατομα μεγαλης ηλικιας οπου η σκοπευτικη τους δεινοτητα σε φτερωτο θηραμα ειναι κατω του μετριου, στο λαγο η σβελταδα και η ευστοχια τους ειναι απαραμμιλη. Η ευστοχη βολη σε αυτο το θηραμα ειναι κατι το οποιο δεν μπορει επιτευχθει σε κανενα σκοπευτηριο. Το παν ειναι ειναι η συγκεντρωση....
ΦΙΛΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ. ΕΙΜΑΙ 34 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟ ΤΑ 18 ΜΟΥ. ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΠΟΤΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΑΥΤΟΥΣΙΑ . ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΧΟΜΠΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΧΟΜΠΙ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ, ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΛΙΚΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΓΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΛΑΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΤΥΠΗΣΟΥΜΕ Η ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΕΡΔΙΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΕΚΚΟ. ΠΧ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΚΟΝΤΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ 8 ΠΑΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 3 ΤΖΙΗΚΛΕΣ. ΣΟΒΑΡΟΜΙΛΩ. ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΓΕΛΩ . ΕΕΕ??? ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΗΛΑΔΗ??? Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ???? ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ . Η ΖΩΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ , Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ. ΟΠΟΤΑΝ ΖΗΤΩ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΚΩΜΑ :D :D :D :D :D :D

:D :D :D Φιλε οποιος πει οτι δεν εκαλλικωσε η δεν προκειται να καλλικωσει ποτε του λαγο σημαινει οτι δεν εχει συναντησει, χτυπησει λαγους στη ζωη του
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Costas_ »

Συμφωνώ με τα πιο πάνω, απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι , σιγουρα μεν όταν είσαι πάνω στο θύραμα θα το πάρεις, και πως ότι και βέβαια ευτυχώς που γλυτώνουν και θυράματα, αλλά εαν μπορούμε με την χρήση του κατάλληλου φυσσιγιου να είναι ακαριαίος ο θάνατος του θυράματος και όσο γίνεται περισσότερο αποτελεσματική η βολή μας είναι κάτι πολύ θεμιτό.

Πάντα μιλάμε όμως για εντός βολής θύραμα - οι άλλες βολές εν μ******ς - μόνο για τους νυστικούς.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Κάποιος που του αρεσκει το κυνήγι, θα ασχοληθει και θα διαβάσει αρθρα θα δει DVD κλπ.
Και είναι λογικο κάποιες φορές να παρασυρτεί πχ εν να πεζω την ταδε χαρτουτσια επειδη εν πολλα δυνατή κλπ ή θελω το καλυτερο μοντελο της beretta για να κουτσιώ.

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπετε, να δεις ανθρώπους απλούς του χωριού πως κυνηγούν με όπλα που τον καιρό που τα αγόρασαν ούτε τη μάρκα του δεν ήξεραν. Ελαλούσαν εν Ιταλικό! κλπ.

Ο παππούς κάποιου φίλου μου μια ζωή ELEy 28,5 No 6 ταππα και έπαιζε λαγούς μέχρι τα 80 του!

Εμείς κάποτε ασχολούμαστε να καμουμε δοκιμές κλπ (δεν είναι κακό) αλλα φταίνε και κείνοι που μας τα σερβίρουν, πάμε πας το βουνό σιασιάρουμε καλλικώνουμε και μετα βλέπουμε τούτους τους ανθρώπους να μας κάμνουν μαθήματα! Επίσης υπάρχουν πολλόι τέτοιοι που χωρίς σκύλλοπαίζουν παραπάνω μια σεζόν που ένα που έχει σκύλλους. Απλά ξέρουν τις συνήθειες του λαγού!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Εχω ενα κουμπαρο ρε παιδια σε ενα χωριο πανω απο τη Λεμεσο που παει στο μαχαζι να πιασει χαρτουτσιες και παει παντα στο ραφι με τες concord 31gr τιποτε αλλο δεν παιζει, εν παναν τζικλα ,περτικος ,φασσα, τρυωνι λαος αλλασει μονο νουμερο του σκαγιου σιημωνα καλοκαιρι.



.
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Stelios K. »

[quote="ΚΥΡΙΑΚΟΣ"]Εχω ενα κουμπαρο ρε παιδια σε ενα χωριο πανω απο τη Λεμεσο που παει στο μαχαζι να πιασει χαρτουτσιες και παει παντα στο ραφι με τες concord 31gr τιποτε αλλο δεν παιζει, εν παναν τζικλα ,περτικος ,φασσα, τρυωνι λαος αλλασει μονο νουμερο του σκαγιου σιημωνα καλοκαιρι.


φιλε το ιδιο κανει και ενας θειος μου.αυτος ομως παιζει μονο super sporting 32g 8no. σε ολα τα κυνιγια του.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από tracker686 »

virtualgreek έγραψε:Χαιρετώ τους φίλους αυτής της ωραίας σελίδας.

Παρακολουθώ με περιέργεια αυτό το θέμα, αλλά και με ενθουσιασμό. Βλέπω νέους κυνηγούς μορφωμένους και διψασμένους για γνώση και περιπέτειες. Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα διότι βλέπω ότι τα πράγματα άλλαξαν αρκετά τα τελευταία χρόνια. Ίσως σε αυτό το τομέα να έχει βοηθήσει το διαδίκτυο ίσως τα περιοδικά και βιβλία, ίσως και το μειωμένο θήραμα που μας κάνει όλους πιο επιρρεπείς στο να αγγίξουμε την τελειότητα. Και φυσικά μιλώ για την τελειότητα στο φυσίγγιο και στην άμεση καταβολή του θηράματος.

Όντως υπάρχουν δεκάδες φυσίγγια για τον λαγό. Λίγο πολύ όλοι είχαμε την εμπειρία ή ήμασταν μάρτυρες μιας μακρινής ντουφεκιάς που έστειλε τον λαγό τον Αγ. Πέτρο. Μερικοί από εμάς ήμασταν τυχεροί να κτυπήσουμε και λαγό κατά την διάρκεια κυνηγιού της τσίχλας, με 9-10 ακόμη και 12 διαμέτρημα σκάγια. Όπως έχει προαναφερθεί μια τέτοια ντουφεκιά είναι είτε κοντινή είτε τυχερή.

Σας νοιώθω και σας κατανοώ πλήρως όταν ψάχνετε για το καλύτερο φυσίγγιο για τον λαγό. Επιτρέψτε μου όμως να σας προβληματίσω λίγο αναφέροντας ένα παράδειγμα το οποίο έζησα και μου τάραξε τα νερά. Ήμουν και είμαι ακόμη (κατά βάθος) ενθουσιασμένος σαν και εσάς για τα φυσίγγια, τις δοκιμές στον πίνακα, το ένα κάνει για τον λαγό σε πυκνή βλάστηση, το άλλο για πεδιάδα και πάει λέγοντας. Μέχρι που γνώρισα ένα κύριο συνταξιούχο. Θα αρκεστώ στο όνομα του. Κάποιος κ. Γιώργος από ορεινό χωριό της Λευκωσίας.

Ο κ. Γιώργος κυνηγούσε με το μυαλό και όχι με το όπλο. Έμπειρος κυνηγός γνώριζε τις συνήθειες του λαγού ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Αν έκανε τσουχτερό κρύο γνώριζε ότι θα τον έβρισκε καλά κρυμμένο μακριά από τον αέρα. Αν έβγαζε λιακάδα μετά από μερικές μέρες κρύου, γνώριζε ότι θα τον βρει στις ανατολικές πλαγιές του βουνού. Αν έβρισκε θηλυκό λαγό, τότε γνώριζε ότι και ο αρσενικός σύντροφος ήταν εκεί κοντά. Όλα αυτά χαρακτήριζαν τον κ. Γιώργο. Για να είμαι ειλικρινής, λίγο πολύ αυτά τα περίμενα από ένα κυνηγό της ηλικίας και εμπειρίας του κ. Γιώργου. Εκείνο που με ταρακούνησε ήταν το όπλο και τα φυσίγγια του.

Ένα παλαιό μισο-σκουριασμένο Ισπανικό πλαγιόκαννο με τσοκ 4-2, και μια φυσιγγιοθήκη ταλαιπωρημένη από το διάβα του χρόνου, με μερικά φυσίγγια διαφόρων μαρκών και μοντέλων. Τα πλείστα φυσίγγια ήταν για τουλάχιστον δύο χρόνια στη φυσιγγιοθήκη. Ο κάλυκας τους είχε αλλάξει χρώμα προς το πράσινο και προς το γκρίζο-καφέ. Διάφορα φυσίγγια, διαφόρων χρωματισμών και όλα διαμετρήματος 6.

Ενώ κυνηγούσαμε σε κάποια πλαγιά, ο κ. Γιώργος με ένα γέρικο μπράκ σκυλί που είχε ξεπέταξει τον λαγό. Το σκυλί κλαφούνισε και μεμιάς γυρίσαμε όλοι το βλέμμα προς τον κ. Γιώργο. Με ψυχραιμία, σύκωσε το όπλο, σημάδεψε και με μια ντουφεκιά σώριασε τον λαγό. Πήγαμε προς το μέρος του να τον συγχαρούμε, να αστειέψουμε κλπ. και βλέπω τον κ. Γιώργο να ανοίγει το όπλο, να βγάζει με τα δάκτυλα το χρησιμοποιημένο φυσίγγιο, να πιάνει ένα στην τύχη από την φυσιγγιοθήκη του και να το βάζει μέσα. Ούτε καν κοίταξε τι έβαζε μέσα. Δεν τον ενδιέφερε. Και για να σας προλάβω σας λέω ότι στην φυσιγγιοθήκη, τα φυσίγγια ήταν ανακατεμένα. Κόκκινα, πράσινα, μπλε, μαύρα κλπ. Δεν υπάρχει πιθανότητα να γνώριζε τι άρπαξε από την φυσιγγιοθήκη. Κρέμασε τον λαγό με καμάρι και με την περηφάνια ζωγραφισμένη στο κουρασμένο από την βιοπάλη πρόσωπο, και συνεχίσαμε.

Η εμπειρία και η αυτοπεποίθηση του κ. Γιώργου ήταν το ατού του. Για εκείνον τα φυσίγγια δεν είχαν όνομα μάρκας ή γραμμάρια. Ήταν τα πράσινα, τα κόκκινα, τα μπλε, τα μαύρα κλπ. Το όπλο του και το σκυλί του ήταν οι σύντροφοί του. Τα φυσίγγια λίγο πολύ ήταν τα ίδια για αυτόν. Και το απόδειξε έμπρακτα.

Ο κ. Γιώργος συνεχίζει να κυνηγά στην ορεινή Λευκωσία αλλά δυστυχώς τα πόδια του τον εγκαταλείψαν. Εντούτοις 1-2 λαγούς τους καρπώνει κάθε χρόνο. Και τα φυσίγγια του παραμένουν, παλιά, σκουριασμένα, και σε χρώμα πράσινο, μπλε, κόκκινο μαύρο κλπ.

Καλή σας μέρα
VG.
Φιλε θα σε συγχαρω παντως για τον τροπο που διηγηθεικες αυτη την ομορφη ιστορια,ηταν λες οτι διαβαζα ενα παλιο αρθρο γεματο συγκινησης απο παλιους κυνηγους,και ακομη θα σου πω οτι συμφωνω απολυτα για το πως συμπεριφερωταν ο κυρ. Γιωργος στο κυνηγη αλλα μακαρι να ειχαμε την εμπειρια που εχει αυτος ο κυριος,θαθελαμε να ακουσουμε και την δικη σου γνωμη φιλε VG
Φιλικα
ΠΣ
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από tracker686 »

KKILER έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΨΑΧΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΑΛΛΑΖΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΖΙΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΙΣΚΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΠΟΝΙΜΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΕΣ ΕΚΑΜΝΑ ΔΩΡΟΝ ΠΟΤΖΙΕΙ ΤΖΙΕΙ ΠΟΔΑ. ΑΦΟΥ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΤΡΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΑΙΧΩΡΙΝ ΕΝ ΕΓΟΡΑΖΕΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΤΤΕ . ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΙΑΝ ΤΣΕΝΤΑ. ΩΣΠΟΥ ΤΖΙΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΚΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΩ ΜΕΤΟΣΙΗ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ SAINT ETIENNE ROBUST ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ. ΛΑΛΩ ΤΟΥ Ε ΘΕΙΕ ΙΝΤΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΕΝΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΦΕΤΟΣ ???? ΦΕΤΟΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ???? ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΝ ΓΙΕ ΜΟΥ . ΕΣΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ 70 ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ, ΠΡΩΙ ΝΥΧΤΑΝ, ΒΡΕΣΙΕΙ ΣΙΟΝΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΥΣΩΝΑ , ΠΑΝΤΟΥ. SELLIER BELLOT 30.5 GR. ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΛΑΛΩ ΤΟΥ ΕΝ ΕΧΑΣΕΣ ΛΑΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . ΕΝ ΕΞΙΦΤΕΡΙΣΕΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . Ε ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΖΙΑΙ ΑΛΛΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ??? ΤΖΙΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΘΚΙΑ. ΕΝ ΟΥΛΛΑ ΘΕΜΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΖΙΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. ΔΩΣΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΣ ΣΟΥ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝ ΦΟΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΜΜΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟΝ Η ΠΑΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ, ΕΙΤΕ ΤΟΥΤΗΝ ΕΣΙΕΙΣ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΗΝ . ΤΟ ΠΕΡΤΙΤΖΙΗΝ ΠΟΥ ΞΗΦΤΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΕΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΝ Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΣΟΥ..............ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΚΕΨΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ SELLIER BELLOT (XIOYMOR ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΩ ΣΕ ΜΙΑΝ. ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΙΖΑ ΜΟΝΟΝ SAGA 32&34 GR ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
Συμφωνω και σε αυτο "αγαπα το οπλο σου να σε αγαπα" ετσι μου ειπε καποιος,και εμπιστευτου το φυσιγγιο σου και να σκεφτεσαι οτι τον εχεις ειδη κρεμμασμενο και το αποτελεσμα θα ειναι το επιθυμητο....θα αρχεισω να την τυρω ποιο συχνα αυτη την θεωρια!
kokos7aloou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 16:24

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από kokos7aloou »

emena h gnwmh mou gia ta fissingia tou lagou einai ta Reminghton 4x6 .. polles fores mas exei tixi na ktipisoume lago na doume thn toufekia na ton tyligei (simperilavanomenou kai tou lepre ) kai na sikwnnete kai na trexei. me to reminghton pote den ktipisame lago kai na men minei xame vounari
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από admin »

kokos7aloou έγραψε:emena h gnwmh mou gia ta fissingia tou lagou einai ta Reminghton 4x6 .. polles fores mas exei tixi na ktipisoume lago na doume thn toufekia na ton tyligei (simperilavanomenou kai tou lepre ) kai na sikwnnete kai na trexei. me to reminghton pote den ktipisame lago kai na men minei xame vounari
Γράφουμε Ελληνικά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”