Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από LAGOS »

Εγώ πέρσι δοκίμασα 3-4 φυσίγγια από την Special Collection NSI (Fagiano,Coturnice,Colombo,Lepre) και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Αυτό μέχρι κάποιο σημείο μπορώ να πω ότι μπορεί να οφείλετε στο όπλο μου, καιρικές συνθήκες κ.τ.λ. Εκείνο όμως που μου φάνηκε πολύ παράξενο είναι η χαμηλή ανάκρουση. Δηλαδή αν δεν ήξερα πόσα γραμμάρια είναι τα φυσίγγια θα τα υπολόγιζα με βάση την μέχρι τώρα πείρα που έχω, γύρω στα 28-30 το πολύ 32 και όχι 36-37 που είναι. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με τις πολύ κακές επιδόσεις που είχαν τα συγκεκριμένα φυσίγγια στο όπλο μου με έβαλαν σε πολλές σκέψεις και τελικά τα άφησα στην άκρη μετά την 4η εξόρμηση ενδημικού. Έτυχε αυτό το πράγμα σε κάποιο άλλο συνάδελφο? Από ότι ακούω και διαβάζω μέχρι τώρα όλοι είναι ευχαριστημένοι με αυτά τα φυσίγγια. Ισχύει αυτό?
Σας ευχαριστώ.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
antonisn
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 10:41

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από antonisn »

Φίλοι γεια σας,

Ακριβώς το ίδιο πράγμα το έπαθα και εγώ πέρσι την πρώτη Κυριακή με τις Fagiano, Coturnice.[/b]Ήταν γύρω στις 7 το πρωί και έρχονταν κυνηγοί από το απέναντι βουνό, και τότε ξεκίνησαν τα περδίκια να έρχονται κάτω. Δυο τουφεκιές το κάθε ένα σχεδόν όλα σακατεμένα και δεν πήρα ούτε ένα .Ήταν σαν να έριχνα άχυρο. Μετά από 8-10 αποτυχημένες τουφεκιές άλλαξα φυσίγγια. Έβαλα RIO 34g και τα επόμενα 4 περδίκια ήταν τουφεκιά και κάτω. Δεν νομίζω να ήταν τυχαίο. Φυσικά δεν ξέρω για τις LEPRE και τις COLOMBO δεν τις δοκίμασα αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη γιατί είναι από την ίδια σειρά.
Το χειρότερο ήταν ότι έδωσα και στο σύντροφο μου να τις δοκιμάσει. Ήρθα από πάνω του 3 πουλιά και δεν κράτησε ούτε ένα όταν του είπα να τις αλλάξει δεν ήρθε άλλο και έμεινε τελικά παπαγάλος την πρώτη μέρα.
sotiris!129

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από sotiris!129 »

lebre -lepre ακουω παντου για αυτες αλλα δεν τες δοκιμασα! ειναι τοοοοσο καλες? :? εχω ενα berreta 686 θα κανω την δουλεια μου με αυτες οι να μην της δοκιμασω καν!?!
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

SAGA HEAVY 34GR ΝΟ 5 να ακουεις τζαι τα κοκαλουθκια του που σπαζουν :D
Και ΛΑ ΠΕΡΔΙΚ 32gr μπεσιουδα παλε 5 εγγυημενα πραματα. ;)
οι πολλες σκεψεις φερνουν σαντανοσιες.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από tracker686 »

Καλα με πεισατε Saga για περδικι , αλλα για το λαγο θα επιμείνω Lepre και φιλε Sotiri δοκιμαστες φετος και θα με θημυθεις.... :)
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από virtualgreek »

Χαιρετώ τους φίλους αυτής της ωραίας σελίδας.

Παρακολουθώ με περιέργεια αυτό το θέμα, αλλά και με ενθουσιασμό. Βλέπω νέους κυνηγούς μορφωμένους και διψασμένους για γνώση και περιπέτειες. Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα διότι βλέπω ότι τα πράγματα άλλαξαν αρκετά τα τελευταία χρόνια. Ίσως σε αυτό το τομέα να έχει βοηθήσει το διαδίκτυο ίσως τα περιοδικά και βιβλία, ίσως και το μειωμένο θήραμα που μας κάνει όλους πιο επιρρεπείς στο να αγγίξουμε την τελειότητα. Και φυσικά μιλώ για την τελειότητα στο φυσίγγιο και στην άμεση καταβολή του θηράματος.

Όντως υπάρχουν δεκάδες φυσίγγια για τον λαγό. Λίγο πολύ όλοι είχαμε την εμπειρία ή ήμασταν μάρτυρες μιας μακρινής ντουφεκιάς που έστειλε τον λαγό τον Αγ. Πέτρο. Μερικοί από εμάς ήμασταν τυχεροί να κτυπήσουμε και λαγό κατά την διάρκεια κυνηγιού της τσίχλας, με 9-10 ακόμη και 12 διαμέτρημα σκάγια. Όπως έχει προαναφερθεί μια τέτοια ντουφεκιά είναι είτε κοντινή είτε τυχερή.

Σας νοιώθω και σας κατανοώ πλήρως όταν ψάχνετε για το καλύτερο φυσίγγιο για τον λαγό. Επιτρέψτε μου όμως να σας προβληματίσω λίγο αναφέροντας ένα παράδειγμα το οποίο έζησα και μου τάραξε τα νερά. Ήμουν και είμαι ακόμη (κατά βάθος) ενθουσιασμένος σαν και εσάς για τα φυσίγγια, τις δοκιμές στον πίνακα, το ένα κάνει για τον λαγό σε πυκνή βλάστηση, το άλλο για πεδιάδα και πάει λέγοντας. Μέχρι που γνώρισα ένα κύριο συνταξιούχο. Θα αρκεστώ στο όνομα του. Κάποιος κ. Γιώργος από ορεινό χωριό της Λευκωσίας.

Ο κ. Γιώργος κυνηγούσε με το μυαλό και όχι με το όπλο. Έμπειρος κυνηγός γνώριζε τις συνήθειες του λαγού ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Αν έκανε τσουχτερό κρύο γνώριζε ότι θα τον έβρισκε καλά κρυμμένο μακριά από τον αέρα. Αν έβγαζε λιακάδα μετά από μερικές μέρες κρύου, γνώριζε ότι θα τον βρει στις ανατολικές πλαγιές του βουνού. Αν έβρισκε θηλυκό λαγό, τότε γνώριζε ότι και ο αρσενικός σύντροφος ήταν εκεί κοντά. Όλα αυτά χαρακτήριζαν τον κ. Γιώργο. Για να είμαι ειλικρινής, λίγο πολύ αυτά τα περίμενα από ένα κυνηγό της ηλικίας και εμπειρίας του κ. Γιώργου. Εκείνο που με ταρακούνησε ήταν το όπλο και τα φυσίγγια του.

Ένα παλαιό μισο-σκουριασμένο Ισπανικό πλαγιόκαννο με τσοκ 4-2, και μια φυσιγγιοθήκη ταλαιπωρημένη από το διάβα του χρόνου, με μερικά φυσίγγια διαφόρων μαρκών και μοντέλων. Τα πλείστα φυσίγγια ήταν για τουλάχιστον δύο χρόνια στη φυσιγγιοθήκη. Ο κάλυκας τους είχε αλλάξει χρώμα προς το πράσινο και προς το γκρίζο-καφέ. Διάφορα φυσίγγια, διαφόρων χρωματισμών και όλα διαμετρήματος 6.

Ενώ κυνηγούσαμε σε κάποια πλαγιά, ο κ. Γιώργος με ένα γέρικο μπράκ σκυλί που είχε ξεπέταξει τον λαγό. Το σκυλί κλαφούνισε και μεμιάς γυρίσαμε όλοι το βλέμμα προς τον κ. Γιώργο. Με ψυχραιμία, σύκωσε το όπλο, σημάδεψε και με μια ντουφεκιά σώριασε τον λαγό. Πήγαμε προς το μέρος του να τον συγχαρούμε, να αστειέψουμε κλπ. και βλέπω τον κ. Γιώργο να ανοίγει το όπλο, να βγάζει με τα δάκτυλα το χρησιμοποιημένο φυσίγγιο, να πιάνει ένα στην τύχη από την φυσιγγιοθήκη του και να το βάζει μέσα. Ούτε καν κοίταξε τι έβαζε μέσα. Δεν τον ενδιέφερε. Και για να σας προλάβω σας λέω ότι στην φυσιγγιοθήκη, τα φυσίγγια ήταν ανακατεμένα. Κόκκινα, πράσινα, μπλε, μαύρα κλπ. Δεν υπάρχει πιθανότητα να γνώριζε τι άρπαξε από την φυσιγγιοθήκη. Κρέμασε τον λαγό με καμάρι και με την περηφάνια ζωγραφισμένη στο κουρασμένο από την βιοπάλη πρόσωπο, και συνεχίσαμε.

Η εμπειρία και η αυτοπεποίθηση του κ. Γιώργου ήταν το ατού του. Για εκείνον τα φυσίγγια δεν είχαν όνομα μάρκας ή γραμμάρια. Ήταν τα πράσινα, τα κόκκινα, τα μπλε, τα μαύρα κλπ. Το όπλο του και το σκυλί του ήταν οι σύντροφοί του. Τα φυσίγγια λίγο πολύ ήταν τα ίδια για αυτόν. Και το απόδειξε έμπρακτα.

Ο κ. Γιώργος συνεχίζει να κυνηγά στην ορεινή Λευκωσία αλλά δυστυχώς τα πόδια του τον εγκαταλείψαν. Εντούτοις 1-2 λαγούς τους καρπώνει κάθε χρόνο. Και τα φυσίγγια του παραμένουν, παλιά, σκουριασμένα, και σε χρώμα πράσινο, μπλε, κόκκινο μαύρο κλπ.

Καλή σας μέρα
VG.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Μοδεστος »

παιδια για εμενα τα ιδανικα φυσιγγια για λαγο ειναι τα ασπρα της victory 35gr και beretta extreme 36gr και τα δυο 6 νουμερο με 4-3 τσοκ
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Mr. F3 »

Εχω χρησιμοποιησει αρκετα φυσιγγια σε αυτο το κυνηγι.
Εξαρταται φυσικα σε ποια αποσταση κτυπαμε συνηθως τους λαγους και σε πιο τερρεν. Εαν ειμαστε στο πυκνο και οι βολες ειναι σε κοντινες αποστασεις και συνηθως μπηκτες, τοτε μειωνουμε τις πιθανοτητες καρπωσης μας με ενα εξιδικευμενο φυσιγγιο οπως ειναι η Lepre αφου ο συγκεντρωτηρας αποσπωμενου πατου και το Νο3 σκαγια δρουν ανασταλτικα σε τετοιες ιδιαζουσες περιπτωσεις.
Οπως αντιλαμβανομαι οι περισσοτεροι εξυμνουν φυσιγγια με μεγαλη ανασχετικη ισχυ κατι το οποιο θεωρω λαθος για τα θηραματα της Κυπρου και για τη μορφολογια του εδαφους αφου εχουμε πολλες φορες αντιστροφως αναλογα αποτελεσματα.

Με τη Lepre εχω κτυπησει αρκετα θηραματα και ολα τα χτυπηματα ειχαν ενα κοινο χαρακτηριστικο, δεν ηταν ακαριαια, ο θανατος επερχετο μετα απο μερικα μετρα λογο overkilling δηλαδη απλα λογο υπερβολης στη δυναμη που ειχε το φυσιγγιο, δεν το κρυβω ομως οτι πηρα θηραματα σε εξωπραγματικες αποστασεις.

Λογο αυτης της συμπτωσης που διαπιστωσα σε ολα τα χτυπηματα μου με το φυσιγγιο αυτο, εκτος μονο εαν το θηραμα πληγετω στο κεφαλι και αφου κατα τη γνωμη μου υπαρχουν ανωτερα φυσιγγια στην αγορα αποφασισα να μην την ξαναχρησιμοποιησω.

Χαρακτηριστικα, την τελευταια Κυριακη του λαγου περσι, ειχα χτυπησει λαγο και αφου η πρωτη βολη εγινε σε μακρινη αποσταση και του ειχαν κοπει τα πισω ποδια, η δευτερη βολη εγινε σε πιο κοντινη αποσταση δηλ. 20μ με Lepre, η τουφεκια τον επληξε στο κεντρο της ραχοκοκαλιας και ηταν σχεδον μοιρασμενος, παρολα αυτα συνεχισε ακαθεκτος και επιβραδυνε ωσπου και στα 50μ. εμεινε απο δυναμεις και το σκυλι τον εφτασε.

Θεωρω οτι υπαρχουν φορες οπου ο λαγος καταβαλλεται πολυ ευκολα και αλλες δυσκολοτερα απο καθε αλλο θηραμα απλα πρεπει να γινει ο σωστος συνδιασμος τσοκ-φυσιγγιου χωρις υπερβολες.

Οι περισσοτεροι λαγοι που εχω δει να καταβαλλονται, εγιναν με βολες φυσιγγιων 31γρ-32γρ και αλλοτε με 35γρ.

Προσωπικο μου γουστο ειναι η Victory 35gr. No6-5 που θεωρω οτι οταν γεμιστει με τις σωστες δοσολογιες απο τον κατασκευαστη, ειναι απλα το κορυφαιο φυσιγγιο που κυκλοφορει στην κυπριακη αγορα, εαν καθετε στο εκαστοτε οπλο.

Απο εισαγωμενες FOB Lievre No.4 για δευτερη τουφεκια οταν κρυωσει λιγο ο καιρος.

Δυστηχως πλεον τα καλα φυσιγγια που εφτιαχνε η πρωην Maionchi εχουν παψει να παραγονται με κορυφαιο το θρυλικο Percorso Caccia που το σημερινο κατασκευσμα της Nobel Sport εχει ως ομοιο του μονο το ονομα και καμια αλλη σχεση.

Φυσιγγια γεμισμενα με ισπανικες πυριτιδες οπως τα Beretta extreme 36gr, Saga Heavy 34gr, οπως και αρκετα φυσιγγια τσιχλας διαπιστωνω οτι εχουν μεταπτωσεις στις αποδοσεις τους
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από KKILER »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΨΑΧΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΑΛΛΑΖΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΖΙΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΙΣΚΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΠΟΝΙΜΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΕΣ ΕΚΑΜΝΑ ΔΩΡΟΝ ΠΟΤΖΙΕΙ ΤΖΙΕΙ ΠΟΔΑ. ΑΦΟΥ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΤΡΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΑΙΧΩΡΙΝ ΕΝ ΕΓΟΡΑΖΕΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΤΤΕ . ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΙΑΝ ΤΣΕΝΤΑ. ΩΣΠΟΥ ΤΖΙΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΚΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΩ ΜΕΤΟΣΙΗ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ SAINT ETIENNE ROBUST ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ. ΛΑΛΩ ΤΟΥ Ε ΘΕΙΕ ΙΝΤΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΕΝΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΦΕΤΟΣ ???? ΦΕΤΟΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ???? ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΝ ΓΙΕ ΜΟΥ . ΕΣΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ 70 ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ, ΠΡΩΙ ΝΥΧΤΑΝ, ΒΡΕΣΙΕΙ ΣΙΟΝΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΥΣΩΝΑ , ΠΑΝΤΟΥ. SELLIER BELLOT 30.5 GR. ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΛΑΛΩ ΤΟΥ ΕΝ ΕΧΑΣΕΣ ΛΑΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . ΕΝ ΕΞΙΦΤΕΡΙΣΕΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . Ε ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΖΙΑΙ ΑΛΛΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ??? ΤΖΙΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΘΚΙΑ. ΕΝ ΟΥΛΛΑ ΘΕΜΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΖΙΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. ΔΩΣΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΣ ΣΟΥ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝ ΦΟΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΜΜΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟΝ Η ΠΑΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ, ΕΙΤΕ ΤΟΥΤΗΝ ΕΣΙΕΙΣ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΗΝ . ΤΟ ΠΕΡΤΙΤΖΙΗΝ ΠΟΥ ΞΗΦΤΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΕΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΝ Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΣΟΥ..............ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΚΕΨΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ SELLIER BELLOT (XIOYMOR ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΩ ΣΕ ΜΙΑΝ. ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΙΖΑ ΜΟΝΟΝ SAGA 32&34 GR ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Mr. F3 »

KKILER έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΨΑΧΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΖΑ, ΑΛΛΑΖΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΖΙΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΙΣΚΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΠΟΝΙΜΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΕΣ ΕΚΑΜΝΑ ΔΩΡΟΝ ΠΟΤΖΙΕΙ ΤΖΙΕΙ ΠΟΔΑ. ΑΦΟΥ Ο ΠΑΡΕΑΣ ΜΟΥ Ο ΠΕΤΡΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΑΙΧΩΡΙΝ ΕΝ ΕΓΟΡΑΖΕΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΠΟΤΤΕ . ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΙΑΝ ΤΣΕΝΤΑ. ΩΣΠΟΥ ΤΖΙΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΚΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΩ ΜΕΤΟΣΙΗ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ SAINT ETIENNE ROBUST ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ. ΛΑΛΩ ΤΟΥ Ε ΘΕΙΕ ΙΝΤΑ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΕΝΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΦΕΤΟΣ ???? ΦΕΤΟΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ???? ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΝ ΓΙΕ ΜΟΥ . ΕΣΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ 70 ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ, ΠΡΩΙ ΝΥΧΤΑΝ, ΒΡΕΣΙΕΙ ΣΙΟΝΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΥΣΩΝΑ , ΠΑΝΤΟΥ. SELLIER BELLOT 30.5 GR. ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΛΑΛΩ ΤΟΥ ΕΝ ΕΧΑΣΕΣ ΛΑΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . ΕΝ ΕΞΙΦΤΕΡΙΣΕΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ?? ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΛΕΙ ΜΟΥ . Ε ΚΑΛΑ ΡΕ ΘΕΙΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΤΖΙΑΙ ΑΛΛΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ??? ΤΖΙΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΘΚΙΑ. ΕΝ ΟΥΛΛΑ ΘΕΜΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΖΙΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. ΔΩΣΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑΣ ΣΟΥ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝ ΦΟΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΜΜΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΤΙΚΟΝ Η ΠΑΣ ΤΟΝ ΛΑΟΝ, ΕΙΤΕ ΤΟΥΤΗΝ ΕΣΙΕΙΣ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΗΝ . ΤΟ ΠΕΡΤΙΤΖΙΗΝ ΠΟΥ ΞΗΦΤΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΕΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΝ Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΣΟΥ..............ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΚΕΨΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ SELLIER BELLOT (XIOYMOR ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΩ ΣΕ ΜΙΑΝ. ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΠΕΡΣΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΙΖΑ ΜΟΝΟΝ SAGA 32&34 GR ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ


Φιλε Killer και Virtualgreek θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας.

Επειδη υπαρχουν νεαρα ατομα που τωρα μπαινουν στο λαγοκυνηγι αλλα και μεγαλυτεροι που "καλλικωσαν" περισσοτερους λαγους απο οσους εχουν καρπωθει και ακομα φταινε τα φυσιγγια, πρεπει να πουμε οτι το φυσιγγιο ειναι ο τελευταιος παραγοντας σε τυχον επιτυχια ή αποτυχια.

Θα προσπερασω τον πρωτευον παραγοντα επιτυχιας σκυλι και θα ηθελα να υπογραμμισω οτι εξεχουσας σημασιας ειναι η αυτοσυγκεντρωση καθ ολη τη διαρκεια του λαγοκυνηγιου, δηλαδη πρεπει να εισαι εκει 100% χωρις να εχεις οτιδηποτε αλλο στο πισω μερος του μυαλου σου.

Γνωριζω προσωπικα, ατομα μεγαλης ηλικιας οπου η σκοπευτικη τους δεινοτητα σε φτερωτο θηραμα ειναι κατω του μετριου, στο λαγο η σβελταδα και η ευστοχια τους ειναι απαραμμιλη, ολοι τους μου ελεγαν παντα το ιδιο πραγμα, να εισαι συγκεντρωμενος. Η ευστοχη βολη σε αυτο το θηραμα ειναι κατι το οποιο δεν μπορει επιτευχθει σε κανενα σκοπευτηριο. Το παν ειναι ειναι η συγκεντρωση....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”