Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλοι μου σας χαιρετω,

Ειπα να ανοιξω ενα θεμα, το οποιο ναι μεν ειναι καπως εξειδικευμενο, ομως σιγουρα αφορα πολλους, ενα θεμα καυτο και πολυσηζητημενο που απασχολει πολλους απο εμας .

Αν ειστε λοιπον φανατικοι του λαγου, εαν δεν σας ενδιαφερει τιποτε αλλο εκτος απο αυτον, η εαν δεν ειστε αλλα εχετε φιλους που ειναι λαγοκυνηγοι και μπορειτε να μεταφερετε τις συμβουλες τους πειτε μας την γνωμη σας.

Κανονισμοι: ANTIKEIMENIKOTHTA, 2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΝΑ ΕΤΟΜΟ, ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΑΓΟ.

Πειτε μας λοιπον ποια φυσιγγια προτιματε, βαρος γομωσης και μεγεθος σκαγιου, ποσο επηρρεαζονται απο τον καιρο, ποσο σταθερα ειναι στα κυνηγια σας?

Επισης για να εχουν ολα αυτα μετρο συγκρισης πειτε μας το τσοκ που χρησιμοποιατε και την διαμετρο του αυλου.....η μαρκα οπλου δεν μας ενδιαφερει!

Επισης θερμη παρακληση....................πειτε μας μονο εκεινο το ενα η δυο φυσιγγια( ισως ενα για καθε καννη) που οταν τα εχετε μαζι σας..........νιωθετε οτι δεν μπορει να σας ξεφυγει τιποτε.........που σας δινουν την μεγιστη σιγουρια κια αυτοπεποιθηση......οτιδηποτε αλλο καλο ειναι να αποφευγετε....γιατι μετα θα προκαλεσει συγχηση :D

Υ.Σ Προς την διαχειρηση. Το πιο πανω αποτελει μια προσωπικη ιδεα, εαν εχει ενδιαφερον απο τα μελη μπορουμε να το κανουμε και για την περδικα και για την φασσα για τους φιλους που τους ενδιαφερουν αυτα τα θηραματα.

Φιλικα

Χρυσανθος
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΧΡΥΣΑΝΘΕ ΜΟΥ ΣΕ ΧΕΡΕΤΩ

ΟΙ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΕΝ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΚΑΛΕΣ

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΣΥ ΤΟ ΓΝΟΡΙΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΕ ΑΡΕΣΚΕΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΛΑΛΟΥΜΕΝ :lol:

ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΛΑΘΕ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΥΝΗΓΟΠΑΡΕΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΥΣΙΕΚΚΙΝ

ΚΑΠΟΤΕ ΕΝ ΟΠΟΣ ΤΟ ΤΣΙΑΡΟΝ ΑΛΛΟΣ ΕΝ ΤΟΥ ROYALS KAI ΑΛΛΟΣ ΤΟΥ MALBORO

ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΙΑ ΘΕΣΗ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΑΝΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΒΑΛΛΑ ΛΑΛΟΥΝ ΤΖΑΙ ΟΙ ΚΑΛΑΜΑΡΑΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ SKEET 8 NO Η ΜΙΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ KAI ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΙΑΝ ΠΧ 35 ΓΡ ΝΟ 5-6

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΙΝΗΘΩΣ ΡΙΧΝΕΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ ΣΚΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΙΣΤΟΝΙ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΙ ΟΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΕ 31-32 ΓΡ ΚΑΙ ΝΟ 6 ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΤΕΣ ΑΛΛΑΣΣΩ

ΑΛΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΒΑΡΕΤΕΣ 35-36-37 ΑΛΛΟΙ ΜΑΚΝΟΥΜ ...Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΨΗΧΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ

ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΟΠΟΣ ΤΑ LEPRE 37 GR. ROTTWEILL 36 PAPER...VICTORY 35, EUROPA 32, DISPENCER 32 ,OLYMPIA SCATTER 35
EXTRA ROYAL-EXPRES-TOP... ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΞΑΚΛΟΥΣΑ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΟΣ ΠΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΗΛΟΥΝ ΜΑΓΕΜΕΝΟΙ ΜΙΑΣ ΘΑΥΜΑΣΙΑΣ ΠΑΛΙΑ ΒΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΦΥΣΙΓΚΙ Η ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.....ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΒΟΛΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΜΕ ΦΤΗΝΕΣ STARLIGHT CONCORDE KAI EXTRA CHAMPION 31GR
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από admin »

Πάντως εγώ το Lebre το 3άρι δέν το αποχωρίζομαι ποτέ απο την δεύτερη για τον Λαγό . Με ξελάσπωσε αρκετές φορές
Προσέχουμε...για να έχουμε
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από dangerous »

χρυσανθη μου σε χαιρετω....

φιλε μου το lebre για 2 βολη δεν πρεπει να το αποχωριζεσαι,,,σου το λεω οχι απο προσωπικη πειρα αλλα απο τους παρεες λαγοκυνηγους του θειου μου τους οποιους γνωριζω και ειναι παραα πολλοι.ανθρωποι οι οποιοι κυνηγουν το λαο 25 χρονια ανελλειπως και δεν γυριζουν πουθενα αλλου το οπλο..τα τελευτεα χρονια εξ οσον θυμαμαι η 2 βολη ειναι παντα lebre πρωτη πολλες φορες ειναι ι rotweill36gr ι μερικες φορες η colombo αλλα πιστευω μια 35 ασπρουα δεν εχει να ζηλεψει και τιποτα απο την colombo,,τωρα οσο αφορα καννες κτλ ο καθε ενας εχει διαφορετικα οπλα και ομως ολοι χρησιμοποιουν τα ιδια φυσγγια τουλαχιστο οσο αφορα την lebre..

εσυ εχεις κατι υποψη???
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Mr. F3 »

Victory 35gr. (ασπρη) Νο.6 στην πρωτη (σε +40 βαθμους μεχρι -10 βαθμους) και FOB Lievre 36gr No.4 στη δευτερη η οποια κατα τη γνωμη μου ειναι κλασεις ανωτερη απο την NSI Lepre. Η Lepre ειναι βασισμενη κατασκευαστικα για λαγους των 5 κιλων, αρκετες φορες που τη χρησιμοποιησα αν και πηρα αρκετα θηραματα, δεν τα επερνα ακαριαι αλλα μετα την παροδο 3-5 δευτερολεπτων λογο overkilling. Με τη FOB Lievre δε μου συμβαινει αυτο και τη χρησιμοποιω σε μεγαλο ευρως κλιματικων συνθηκων. Νομιζω εχει πολυ καλυτερο ακαριαιο σκοτωμα.
Μεγαλο ρολο παιζει και το οπλο, για παραδειγμα τα πιο πανω φυσιγγια ηταν πολυ ευμεταβλητα σε οπλο που χρησιμοποιουσα παλαιοτερα, τωρα δεν εχω τετοιο προβλημα και επικεντρωνομαι σε αλλα σημεια.

Αυλος 18,6mm

Κατα τη γνωμη μου το κυνηγι του λαγου με τις ιδιαζουσες συνθηκες διεξαγωγης του και τη μορφολογια του εδαφους οπου κυνηγαμε στην Κυπρο δινει στο φυσιγγιο πλεον ασημαντη θεση αφου αλλες μεταβλητες και αμεταβλητες συνθηκες ειναι αυτες που κατα κυριο λογο θα φερουν την επιτυχία, κατι το οποιο δε συμβαινει με τα αλλα θηραματα τα οποια κυνηγαμε οπως π.χ φασσα οπου το φυσιγγιο κατεχει εξεχουσα θεση στην τυχον επιτυχια ή αποτυχια. Παρολ' αυτα οφειλουμε να ψαχνουμε παντα το καλυτερο και να βελτιωνομαστε ελαχιστοποιωντας της παραμετρους τυχον αποτυχιας οι οποιες ελεγχονται απο εμας.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημεριζω την παρεα :)

Προσωπικα χρησιμοποιω παντα ταππα στην πρωτη καννη κια πιστονακι στην δευτερη.

Εδω κια 3-4 χρονια δεν βγαινει ποτε απ το οπλο μου, πλην για 2 ωρες το μεσημερι σε θερμοκρασιες που ξεπερνουν τους 39-40 βαθμους η GOLDEN WING κοκκινη 36γρ με ταππα.Πραγματικα εχω παρει πολλα θηραματα με εντυπωσιακες βολες με αυτο το φυσσιγγιο και το βρισκω αρκετα σταθερο.

Με το δευτερο φυσιγγιο ειναι που εχω προβλημα, καθως κια εγω ειχα σε πολυ μεγαλη εκτιμηση το lepre αλλα ενω την μια χρονια ηταν σταθερο ........την επομενη ηταν λες και ηταν αλλο φυσιγγι.
Για να μην παρεξηγηθω, δεν μιλαω παντα με βαση θηραματα που εχασα, αλλα βλεπω την ανακρουση αλλα και το αποτελεσμα δοκιμων που κανω σε κατανομες .

Το ασπρο 35γρ της Victory και παλι το βρισκω εντελως ασταθες.......

Φετος εαν τελικως ερθουν, σχεδιαζω αν μπορεσω να κανω καποιες κατεγραμμενες δοκιμες σε ROTWEILL WAIDMANSHEL no 3, και σε FOB LIEVRE no 3,

Προσωπικα παντα κυνηγω με τσοκ 4-2 και εχω αυλους 18.6, καννες 26 ιντζων.

Σιγουρα το κυνηγι του λαγου εχει ισως το μεγαλυτερο αγχος απο ολα τα αλλα καθως δυστυχως εισαι εξαρτημενος......απο παρεα, απο σκυλο, απο αυτοκινητο..............περσι ειχα την πολυ ασχημη εμπειρια να χαλασει η παρεα στα μεσα τις σεζον.........για ασυμφωνια τροπου κυνηγιου σκυλλων..........και περιοχων..........γιαυτο ναι και εγω πιστευω οτι το φυσιγγι πεζει ισως τον μικροτερο ρολο.........

Ωστοσο προσωπικα.....σε ολη την σεζον του ενδημικου σπανιως ξεπερνω τα 20 φυσιγγια......γιαυτο με ολα αυτα που πρεπει να ''πολεμησω'' για μια επιτυχημενη εξορμηση, σιγουρα ψαχνω για το φυσιγγι που μου δινει την μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση..........οποιας κατηγοριας κια να ειναι αυτο.


Το γκαλοπ συνεχιζεται :D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΙΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΟΣΑ ΑΛΛΑ..ΤΗΝ ΕΔΟΣΕ ΕΝΑΣ ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΛΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΚΙΩΝ...

ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΣΙΓΚΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η ΑΠΛΑ ΕΠΗΔΗ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙ Ο Α Η Ο Β ..ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ

Ο ΤΕΛΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΕ ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΞΕΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΠΙΟ ΟΠΛΟ ΠΙΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΟΡΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ (ΘΕΛΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ)

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 100% ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΟ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΘΗΡΑΜΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΑΑ ΕΠΙΔΕΙ ΡΙΧΝΕΙ Ο ΚΟΥΛΛΗΣ ELLEY ΚΑΙ ΠΕΖΕΙ ΛΑΟΥΣ ΘΑ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...ΞΕΧΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΥΛΛΗΣ? ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ Ο ΚΟΥΛΛΗΣ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΚΟΥΛΛΗΣ ΕΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΥΧΕΡΑΚΙΑΣ? :lol: ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΟΡΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ Ο ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΥΤΣΙΣΟΥΜΕΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από kypros »

θεωρω οτι το φισιγγιο αποτελει το 10% τις επυτιχιας . Αν και δεν ειμαι και ιδιαιτερα λατρεις του εν λογο θηραματος εντουτις πιστευο οτι το Α και το Ω ειναι το σκυλι και η γνωση αυτου του κυνηγιου.

Αυτο που απλα θελω να πω για τα φισσιγγια του λαγου ειναι οτι αποπσης μου ειναι οτι καλο ειναι να χρισιμοποιουντε χοντρα σκαγια νουμερο 3,4,5 αφου σκαγια 6,7 μπορει να αποβουν ανεπαρκη.

Επισης εισηγουμε στα παιδια της σελιδας να μας επιτρεπσουν να γραφουμε με αγγλικους χαρακτιρες. Εχουμε κατακρεουργισει τη ελλινικη ορθογραφια και ειναι κριμα και ανοφελο να κρατουμε ατομα μακρια απο το φορουμ απλα επειδη δεν μπορουν 'η τους ειναι δυσκολο και χρονοβορο να γραφουν ελληνικα. Πολυ λιγοι απο εμας ειναι fluent με το γραψιμο στα ελληνικα στο ηλεκτρονικο υπολογιστη.

Αυτο ως μια εισιγηση
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από Yiannis »

Φιλοι μου γεια σας και απο εμένα
Προβληματίζομαι αρκετά με το θέμα των φυσιγγίων στο λαγό. Κυνηγό με ελαφρύ κυνηγετικό, Miroku MK 70, βάρος 3.1 και αυλούς 18.4.Για αυτό το λόγο τα περισσότερα φυσσίγγια που είναι εξειδικευμένα για λαγό δεν μου κάνουν.
Πέρσι δοκίμασα με μέτρια εώς καλά αποτελέσματα την Classica 32gr και την RC Caccia 35 gr.
Αν έχετε κάποια άλλα φυσίγγια υπόπση θα σας είμουν ευγνώμον.
mike
Full Member
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Μαρ 2010, 16:54

Re: Γκαλοπ - φυσιγγι για λαγο

Δημοσίευση από mike »

filoi mou gia sas
ta polla logia ine ftoxia. 2 lepre na kofkis dromo oute ine fatsimenos oute nomizo evala tou skagia oute tpt. oso gia sena file mou gianni lepre kai mono lepre posa fousiekkia na siris mesa se mia mera sto kinigi tou lagou gia na se piraxoun 2-3-5 mpori kai tpt. ligo klotsima pou to oplo oloi exoume . ate gia na min fenome fanatikos tis lepre exo akoma mia simvouli gia toutous pou kinigoun fermas i kai gia toutous pou kinigoun poli to pikno lambro 35 grammaria diasporas 5ari dokimaste to kai tha me thimithite.........
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”