ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

mikros έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:κατι που μου φανηκε ενδιαφερον της προαλλες ηταν το quota που εχουν στα κατεχωμενα που ισως να ειναι η λυση στο προβλημα του ενδημικου θηραματος ...
το κυνηγι χωριζεται σε 2 κατηγοριες, στο μεγαλο και μικρο κυνηγι
στο "μεγαλο" κυνηγι λαγου/περδικας/φραγκολινας/φασσας εχουν σαν quota 1 λαγο 5 περδικια και 2 μονο φασσες , αν παιξεις φραγκολινα τοτε αυτοματα δικαιουσε να παιξεις μονο 1 φασσα ενω απαγορευεται το κυνηγι τσιχλας κατα την διαρκεια του "μεγαλου" κυνηγιου !

στο μικρο φασσα και τσιχλα

ισως αυτη να ειναι η μαγικη φορμουλα που ψαχνουμε τοσα χρονια για να δουμε ασπρη μερα , αφου σιγουρα χρειαζομαστε μειωση στο quota ειδικα του λαγου και αποσυμφορηση στους κυνηγοτοπους !
Σωτηρη,εσυ ο ιδιος θα πας να πεις στους φασσαριες που κυνηγαν αποκλιστηκα φασσα πως το κοτα εν 2 πουλια?
Ναι μειωση στον 1 λαγο,ναι μειωση στα 4 περδικια ναι στις 5-6-7 φασσες ναι στις μπεκατσες 2-3(μπεκατσονια και ολα να συναφοι)...αν και αυτο δεν ειναι το κυριο προβλημα γιατι δεν κτυπανε πολλοι 2 λαγους την εξορμηση και 5 περδικια...
Aντρικουι , το θεμα δεν ειναι ποιος εν να τους το πει, αλλα ποιο εν το σωστο ...
για παραδειγμα
με το quota στες φασσες θα εξαφανηστει το φαινομενο του ταισματος
με την απαγορευση της ζικλας την περιοδο του ενδημικου θηραματος θα αποσυμφορηθουν οι βοιοτοποι απο τους καιροσκοπους που καραδωκουν στες αντιπυρικες και χωματοστρατες !

γιατι ο φασσαρης για παραδειγμα , με τα 77 ευρο του να εχει
4 εξωρμησεις + τις καθημερινες το καλοκαιρι , 17 εξωρμησεις Ενδημικο και 20+ εξωρμησεις στην τσιχλα για να παιζει φασσες απεριορηστα χωρις quota
και ο λααρης με τα 77 ευρο (αδειας) να εχει 17 εξωρμησεις μονο για το θηραμα του που στο τελος τες παραπανω φορες παιζουν του τον πας τες αντιπυρικες /χωματοδρομους οι Φασσαες/ζικλαριες κτλ κτλ
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από isimerinos »

diomedes έγραψε:
isimerinos έγραψε:
diomedes έγραψε:Φίλε Ισημερινέ εγώ προσωπικά μια ζωή τους λαγούς που έπαιξα δεν ήταν με ιχνηλάτες. Ετσι μεγάλωσα έτσι ´εμαθα όπως και πολλοί άλλοι. Δεν ακολούθησα τη μόδα όπως πολλοί. Δεν τους κατακρίνω αυτούς που κυνηγόυν με ιχνηλάτες είναι δικάιωμα τους ´αλλωστε όπως είναι και εμένα να κυνηγώ έτσι. Αν τον σηκώσει το σέττερ θα φάει σιηπεθκιά όπως εγίνετουν πάντοτε. Οσο αφορά των αριθμό των εξορμήσεων η αναλογία κυνηγό χώρου και αριθμού κυνηγών στην Ελλάδα δικαιολογεί αυτές τις περισσότερες εξορμήσεις . Μακάρι να ήταν έτσι και εμάς αλλά δεν ειναι.
Φίλε μου και ο άλλος εμεγαλωσε και έμαθε να πεζει περτικους στο σταμα. Κάτσε τωρα να τον πείσεις οτι εν αντιαθλητικο. Χώρο έχουμε απλώς θελουμε να πηγαίνουμε όλοι στους ίδιους τόπους αμπάρια και χάσουμε και πεξουν οι άλλοι
http://www.lagokinigi.gr/index.php?mopt ... vice_id=25
Και τι γράφει τωρα η σελίδα? οτι ο καθενας δκιαλεει τα σκυλια ανάλογα του τόπου η οτι μπορει να συμμετέχει και ο κυνηγός στην έρευνα . Παρακατω
istriano ®

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

Δεν κατακρινω αυτους που κυνηγούν με Φέρμας η' με οτιδήποτε άλλο η' ακόμα και χωρίς το λαγό. Απλα αυτό που λέω είναι το εξης. Φωναζουμε για τις ορδές των σκύλων που κατεβάζουν κάποιοι απο τα αυτοκίνητα (κατακριτέο), φωναζουμε για τις ομάδες των 6 και βαλε ατομων (κατακριτέο) , φωναζουμε για τα εκπαιδευτικά και ξέρω γω τι άλλο. Για τους "νηστικους συναδέλφους" που περιμένουν να ακούσουν το κλάμα του ιχνηλάτη η' το κλάμα του σεττερ η' του πο'ι'ντερ αμα τους φύγει ο λαος, για να ζωσουν την περιοχή, Αμπάς τζιε κάμει κατα πανω τους τι πρεπει να πούμε; Την ευκαιρία διαφυγής του λαγού ποιος την περιορίζει;
Επίσης αυτοι οι τύποι, είναι οι ίδιοι που ξεκινούν το πρωι, τελιωνουν την νύκτα τζιε οτι κινηθεί πυροβοληται. Γιατί; Αφού έχουμε μεγάλη μείωση του θηράματος, καμεται νακκο κρατεί!!!!! Τουτην Κυριακή πήγαινε για περτιτζιη μονο. Αμάν χορτάσεις την επόμενη για λαο μονο,για φραγγολινα μονο κτλ. Εν τζιε χορτασια. Αλλά ενα βρίσκεις παντα!!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από themos328 »

istriano ® έγραψε:
savvis25 έγραψε: Σημείο 3:
Η κυνηγετική πίεση είναι λογικό να επηρεάζει τους πληθυσμούς του λαγού ενώ κατά τη γνώμη μου μεγάλο ρόλο παίζουν και τα εκπαιδευτικά που επηρεάζουν ολοχρονίς και δεν αφήνουν τον λαγό να ησυχάσει.
Σημείο 5:
Είναι πολύ συνηθισμένες οι διαμαρτυρίες των περδικάδων για τη διαφορετική ημερομηνία έναρξης του λαγού και της πέρδικας. Διαμαρτύρονται επειδή ο λαγός ανοίγει στις 15 Σεπτεμβρίου ενώ η πέρδικα την 1η Οκτωβρίου. Θεωρούν ότι οι λαγάδες ή κάποιοι πονηροί με τη δικαιολογία του λαγού ανηφορίζουν πρόωρα στα περδικοτόπια και αφανίζουν τις πέρδικες.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥ "ΟΤΙ ΚΙΝΗΤΕ ΣΙΗΠΕΔΚΙΑΖΩ ΤΟ"


Tι να πουν και οι λαγοκυνηγοί; Πόσοι λαγοί έχουν πέσει άδοξα από περδικάδες, τσιχλάδες, μπεκατσάδες, φασσάδες κ.λπ. Δεν θα έπρεπε και αυτοί να διαμαρτύρονται και να ζητούν απαγόρευση του λαγού σε όσους δεν είναι λαγοκυνηγοί ή απαγόρευση του κυνηγίου όταν δεν επιτρέπεται ο λαγός; Ισως να είναι ο πλέον παραπονούμενος «κλάδος» των κυνηγών αφού σχεδόν όλοι παίρνουν από το «μερτικό» τους, ενώ αντίθετα ο λαγοκυνηγός σχεδόν ποτέ δεν σηκώνει τουφέκι σε άλλο θήραμα. Ας μη ζητάμε λοιπόν να περιοριστούν οι έτσι και αλλιώς λίγες μέρες του λαγοκυνηγιού επειδή μερικοί ασυνείδητοι εξακολουθούν να τουφεκούν πρόωρα τις πέρδικες.
τουτο το σημειο φιλε εν εγινε σχολιο σκοπιμα γιατι ο σκοπος της δημοσιευσης δεν ειναι για να ερτουμε σε αντιπαραθεση για το ποιος κυνηγα τι...εγω προσωπικα κυνηγω λαο εδω κ αρκετα χρονια (κ με αρκετα καλλιτζια :) )....εν εσηκωσα ποτε οπλο πας σε φτερωτο οταν ειμαι σε παγανια για λαο,ουτε κ καποιος της παρεας ( 4-5 οπλα ) επειδη εχτος του οτι σαντανωνουντε οι σκυλοι απο τη στιγμη που κυνηγω ενα θηραμα εθελω να νεκατωνω αλλο....αμα θελω περτικο πιαννω την ποιντερ μου κ παω....ο σκοπος ειναι να δουμε τα ηδη γνωστα μετρα για την αυξηση του θηραματος κ ειδικα του λαου! περκει γινει τιποτε! βασικα περκει καμουμε τιποτε κ αφυπνηστουν καποιοι...
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από kypros »

Η εξειδικευση στο κυνηγι ειναι αρνητικο στοιχειο για το θηραμα γιατι οι κυνηγοι στη τελικη και σαν συνολο καρπωνονται περισσοτερο απο ολα τα θηραματα. Οσο το κυνηγι ηταν μεικτου θηραματος ολα ηταν πιο χαλαρα και ο ανταγωνισμος μικροτερος. Προσωπικα μου αρεσει η ποικιλια στο κυνηγι και ειναι ενα μερος της απολαυσης και του μυστιριου
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

http://www.lagokinigi.gr/index.php?mopt ... vice_id=25[/quote]
Και τι γράφει τωρα η σελίδα? οτι ο καθενας δκιαλεει τα σκυλια ανάλογα του τόπου η οτι μπορει να συμμετέχει και ο κυνηγός στην έρευνα . Παρακατω[/quote]


Απλά φίλε μου ακόμα και ένας άνθρωπος που έγραψε βιβλίο για το λαγοκυνηγι και την ιχνηλασία δεν θεωρεί αντιαθλητικό να κυνηγας και χωρίς ιχνηλάτες το λαγό. Αντίθετα το θεωρεί και λεβέντικο! Και σκεφτου αυτός ο άνθρωπος μεγάλωσε ιχνηλατώντας το λαγό. Εμείς που μεγαλώσαμε κυνηγώντας χωρίς ιχνηλάτες πρέπει να αλλάξουμε και να γίνουμε λάτρεις!!! Της ιχνηλασίας? να σηκώνει ο σκύλος μας το λαγό και να μην τον παίζουμε επειδή δεν ειναι ιχνηλάτης? εν το νομίζω φίλε άμα το σηκώνει θα τον παίζω όπως έννα παίξω και τον πέρτικο. Οπως περπατά εκείνος που εχει ιχνηλάτες περπατώ και εγω. Και όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να αποκλείω πως κάποτε θα βρεθώ με ιχνηλάτη στα χέρια μου.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από kypros »

Και τι γράφει τωρα η σελίδα? οτι ο καθενας δκιαλεει τα σκυλια ανάλογα του τόπου η οτι μπορει να συμμετέχει και ο κυνηγός στην έρευνα . Παρακατω[/quote]


Απλά φίλε μου ακόμα και ένας άνθρωπος που έγραψε βιβλίο για το λαγοκυνηγι και την ιχνηλασία δεν θεωρεί αντιαθλητικό να κυνηγας και χωρίς ιχνηλάτες το λαγό. Αντίθετα το θεωρεί και λεβέντικο! Και σκεφτου αυτός ο άνθρωπος μεγάλωσε ιχνηλατώντας το λαγό. Εμείς που μεγαλώσαμε κυνηγώντας χωρίς ιχνηλάτες πρέπει να αλλάξουμε και να γίνουμε λάτρεις!!! Της ιχνηλασίας? να σηκώνει ο σκύλος μας το λαγό και να μην τον παίζουμε επειδή δεν ειναι ιχνηλάτης? εν το νομίζω φίλε άμα το σηκώνει θα τον παίζω όπως έννα παίξω και τον πέρτικο. Οπως περπατά εκείνος που εχει ιχνηλάτες περπατώ και εγω. Και όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να αποκλείω πως κάποτε θα βρεθώ με ιχνηλάτη στα χέρια μου.[/quote]

+100
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
istriano ®

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

kypros έγραψε:Η εξειδικευση στο κυνηγι ειναι αρνητικο στοιχειο για το θηραμα γιατι οι κυνηγοι στη τελικη και σαν συνολο καρπωνονται περισσοτερο απο ολα τα θηραματα. Οσο το κυνηγι ηταν μεικτου θηραματος ολα ηταν πιο χαλαρα και ο ανταγωνισμος μικροτερος. Προσωπικα μου αρεσει η ποικιλια στο κυνηγι και ειναι ενα μερος της απολαυσης και του μυστιριου
Κυπρο, πραγματικα πιστευεις αυτο που λες ρε φιλε !!!!!
istriano ®

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

Τζιε μενα αρεσκει μου να κοιμουμε με μια καθε νυκτα, μπορει καποτε τζιε δκιο αλλα ειμαι παντρεμενος :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Rai »

kypros έγραψε:
Και τι γράφει τωρα η σελίδα? οτι ο καθενας δκιαλεει τα σκυλια ανάλογα του τόπου η οτι μπορει να συμμετέχει και ο κυνηγός στην έρευνα . Παρακατω


Απλά φίλε μου ακόμα και ένας άνθρωπος που έγραψε βιβλίο για το λαγοκυνηγι και την ιχνηλασία δεν θεωρεί αντιαθλητικό να κυνηγας και χωρίς ιχνηλάτες το λαγό. Αντίθετα το θεωρεί και λεβέντικο! Και σκεφτου αυτός ο άνθρωπος μεγάλωσε ιχνηλατώντας το λαγό. Εμείς που μεγαλώσαμε κυνηγώντας χωρίς ιχνηλάτες πρέπει να αλλάξουμε και να γίνουμε λάτρεις!!! Της ιχνηλασίας? να σηκώνει ο σκύλος μας το λαγό και να μην τον παίζουμε επειδή δεν ειναι ιχνηλάτης? εν το νομίζω φίλε άμα το σηκώνει θα τον παίζω όπως έννα παίξω και τον πέρτικο. Οπως περπατά εκείνος που εχει ιχνηλάτες περπατώ και εγω. Και όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να αποκλείω πως κάποτε θα βρεθώ με ιχνηλάτη στα χέρια μου.[/quote]

+100[/quote]

-1000

Άν κάποτε φίλε πάρεις με το καλό τον οποιονδήποτε σκύλο που να κυνηγά αποκλειστικά λαγό με ορθόδοξο τρόπο, τότε και μόνο θα μπορέσεις ποτέ σου να καταλάβεις την μικρή αλλά μαγάλη διαφορά.......
Μέχρι τότε και άν... απολάυσετε αυτό που εσείς θεωρείτε σωστό.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”