ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ρε φίλε το ράψιμον τζιαί τα πετσεττάκια εν δύσκολο πράμαν?? διότι άρεσεν μου η ιδέα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από admin »

Όπως είπε ένας εκ αυτών 'ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΥΝΗΓΙ' και όπως πολύ σωστά συμπλήρωσε και ένας πολύ σοφός φίλος και το ΤΕΥΛΕΥΤΑΙΟ!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
istriano ®

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από istriano ® »

savvis25 έγραψε: Σημείο 3:
Η κυνηγετική πίεση είναι λογικό να επηρεάζει τους πληθυσμούς του λαγού ενώ κατά τη γνώμη μου μεγάλο ρόλο παίζουν και τα εκπαιδευτικά που επηρεάζουν ολοχρονίς και δεν αφήνουν τον λαγό να ησυχάσει.
Σημείο 5:
Είναι πολύ συνηθισμένες οι διαμαρτυρίες των περδικάδων για τη διαφορετική ημερομηνία έναρξης του λαγού και της πέρδικας. Διαμαρτύρονται επειδή ο λαγός ανοίγει στις 15 Σεπτεμβρίου ενώ η πέρδικα την 1η Οκτωβρίου. Θεωρούν ότι οι λαγάδες ή κάποιοι πονηροί με τη δικαιολογία του λαγού ανηφορίζουν πρόωρα στα περδικοτόπια και αφανίζουν τις πέρδικες.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥ "ΟΤΙ ΚΙΝΗΤΕ ΣΙΗΠΕΔΚΙΑΖΩ ΤΟ"


Tι να πουν και οι λαγοκυνηγοί; Πόσοι λαγοί έχουν πέσει άδοξα από περδικάδες, τσιχλάδες, μπεκατσάδες, φασσάδες κ.λπ. Δεν θα έπρεπε και αυτοί να διαμαρτύρονται και να ζητούν απαγόρευση του λαγού σε όσους δεν είναι λαγοκυνηγοί ή απαγόρευση του κυνηγίου όταν δεν επιτρέπεται ο λαγός; Ισως να είναι ο πλέον παραπονούμενος «κλάδος» των κυνηγών αφού σχεδόν όλοι παίρνουν από το «μερτικό» τους, ενώ αντίθετα ο λαγοκυνηγός σχεδόν ποτέ δεν σηκώνει τουφέκι σε άλλο θήραμα. Ας μη ζητάμε λοιπόν να περιοριστούν οι έτσι και αλλιώς λίγες μέρες του λαγοκυνηγιού επειδή μερικοί ασυνείδητοι εξακολουθούν να τουφεκούν πρόωρα τις πέρδικες.
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από isimerinos »

istriano ® έγραψε:
savvis25 έγραψε: Σημείο 3:
Η κυνηγετική πίεση είναι λογικό να επηρεάζει τους πληθυσμούς του λαγού ενώ κατά τη γνώμη μου μεγάλο ρόλο παίζουν και τα εκπαιδευτικά που επηρεάζουν ολοχρονίς και δεν αφήνουν τον λαγό να ησυχάσει.
Σημείο 5:
Είναι πολύ συνηθισμένες οι διαμαρτυρίες των περδικάδων για τη διαφορετική ημερομηνία έναρξης του λαγού και της πέρδικας. Διαμαρτύρονται επειδή ο λαγός ανοίγει στις 15 Σεπτεμβρίου ενώ η πέρδικα την 1η Οκτωβρίου. Θεωρούν ότι οι λαγάδες ή κάποιοι πονηροί με τη δικαιολογία του λαγού ανηφορίζουν πρόωρα στα περδικοτόπια και αφανίζουν τις πέρδικες.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥ "ΟΤΙ ΚΙΝΗΤΕ ΣΙΗΠΕΔΚΙΑΖΩ ΤΟ"


Tι να πουν και οι λαγοκυνηγοί; Πόσοι λαγοί έχουν πέσει άδοξα από περδικάδες, τσιχλάδες, μπεκατσάδες, φασσάδες κ.λπ. Δεν θα έπρεπε και αυτοί να διαμαρτύρονται και να ζητούν απαγόρευση του λαγού σε όσους δεν είναι λαγοκυνηγοί ή απαγόρευση του κυνηγίου όταν δεν επιτρέπεται ο λαγός; Ισως να είναι ο πλέον παραπονούμενος «κλάδος» των κυνηγών αφού σχεδόν όλοι παίρνουν από το «μερτικό» τους, ενώ αντίθετα ο λαγοκυνηγός σχεδόν ποτέ δεν σηκώνει τουφέκι σε άλλο θήραμα. Ας μη ζητάμε λοιπόν να περιοριστούν οι έτσι και αλλιώς λίγες μέρες του λαγοκυνηγιού επειδή μερικοί ασυνείδητοι εξακολουθούν να τουφεκούν πρόωρα τις πέρδικες.
:o ελα ρε φιλε τωρα αφου για ολα φταιν οι ιχνηλατες και οι πολλες εξορμησεις οπως μας ελεγαν καποιοι επιστημονες της καφενοθηραματολογιας. στην ελλαδα εχουν 48 εξορμησεις νομιζω για λαγο και εμεις 17 και για τους ελλαδιτες εν λλιες εμας θελουν να μας κοψουν κιολας. εγω παντως θεωρω το και λλιο κριμα παντως ενας λαος να καμνει 17 χιλιαδες κολπα για να παει να κατσει και να ρεσσει που διπλα του ενα σεττερ πχ και να τον σηκωνει σε 3 δευτερολεπτα
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

Φίλε Ισημερινέ εγώ προσωπικά μια ζωή τους λαγούς που έπαιξα δεν ήταν με ιχνηλάτες. Ετσι μεγάλωσα έτσι ´εμαθα όπως και πολλοί άλλοι. Δεν ακολούθησα τη μόδα όπως πολλοί. Δεν τους κατακρίνω αυτούς που κυνηγόυν με ιχνηλάτες είναι δικάιωμα τους ´αλλωστε όπως είναι και εμένα να κυνηγώ έτσι. Αν τον σηκώσει το σέττερ θα φάει σιηπεθκιά όπως εγίνετουν πάντοτε. Οσο αφορά των αριθμό των εξορμήσεων η αναλογία κυνηγό χώρου και αριθμού κυνηγών στην Ελλάδα δικαιολογεί αυτές τις περισσότερες εξορμήσεις . Μακάρι να ήταν έτσι και εμάς αλλά δεν ειναι.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

κατι που μου φανηκε ενδιαφερον της προαλλες ηταν το quota που εχουν στα κατεχωμενα που ισως να ειναι η λυση στο προβλημα του ενδημικου θηραματος ...
το κυνηγι χωριζεται σε 2 κατηγοριες, στο μεγαλο και μικρο κυνηγι
στο "μεγαλο" κυνηγι λαγου/περδικας/φραγκολινας/φασσας εχουν σαν quota 1 λαγο 5 περδικια και 2 μονο φασσες , αν παιξεις φραγκολινα τοτε αυτοματα δικαιουσε να παιξεις μονο 1 φασσα ενω απαγορευεται το κυνηγι τσιχλας κατα την διαρκεια του "μεγαλου" κυνηγιου !

στο μικρο φασσα και τσιχλα

ισως αυτη να ειναι η μαγικη φορμουλα που ψαχνουμε τοσα χρονια για να δουμε ασπρη μερα , αφου σιγουρα χρειαζομαστε μειωση στο quota ειδικα του λαγου και αποσυμφορηση στους κυνηγοτοπους !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από isimerinos »

diomedes έγραψε:Φίλε Ισημερινέ εγώ προσωπικά μια ζωή τους λαγούς που έπαιξα δεν ήταν με ιχνηλάτες. Ετσι μεγάλωσα έτσι ´εμαθα όπως και πολλοί άλλοι. Δεν ακολούθησα τη μόδα όπως πολλοί. Δεν τους κατακρίνω αυτούς που κυνηγόυν με ιχνηλάτες είναι δικάιωμα τους ´αλλωστε όπως είναι και εμένα να κυνηγώ έτσι. Αν τον σηκώσει το σέττερ θα φάει σιηπεθκιά όπως εγίνετουν πάντοτε. Οσο αφορά των αριθμό των εξορμήσεων η αναλογία κυνηγό χώρου και αριθμού κυνηγών στην Ελλάδα δικαιολογεί αυτές τις περισσότερες εξορμήσεις . Μακάρι να ήταν έτσι και εμάς αλλά δεν ειναι.
Φίλε μου και ο άλλος εμεγαλωσε και έμαθε να πεζει περτικους στο σταμα. Κάτσε τωρα να τον πείσεις οτι εν αντιαθλητικο. Χώρο έχουμε απλώς θελουμε να πηγαίνουμε όλοι στους ίδιους τόπους αμπάρια και χάσουμε και πεξουν οι άλλοι
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από themos328 »

GEORGE777 έγραψε:Ειναι με ιδαιτερο ενδιαφερον που παρακολουθω καποτε της διαφορες νοοτροπιες που επικρατουν μεταξυ των κυνηγων.
Εκυνηγουσα φετος στο χωρκο μου σε μια περιοχη μονος μου με τα επανιελ μου οποταν τζαι καποια στιγμη αφου εκαταφερα να βαλω τους σσυλλους (ευτυχως) στο αυτοκινητο για να φυω , ακουω σε συνδιασμο ηχους απο WRC τζαι ηχους απο επιθεση πεζικου για καταληψη εχθρικων στοχων να με πλησιαζουν.Τελικα δυο αυτοκινητα εμφανιζουνται τζαι παρκαρουν μπροστα μου .Δυο-τρεις των ειδικων δυναμεων ακροβολιστες κατεβαινουν με τα οπλα ανα χειρας σε κατασταση αλλοφροσυνης, ενω το πεζικο με αλαλαγμους πλησιαζει απο
το αρκατσι (η υπολοιπη ομαδα).
Γινεται ενα πανδαιμονιο με ιχνηλατες να παουριζουν,τζινιους να φωναζουν ο ενας του αλλου γιατι εν τον επαιξες κλπ.Εμεινα να παρακολουθω χασκοντας τουτην την κατασταση .Μετα 5 λεπτα που ελυθηκεν ο συναγερμος ο ενας με αυστηρον καχυποπτον υφος ειπε μου "για σου ρε μαστρε".Ο αλλος ερωτησε με το κλασσικο «ειδες κανεναν λαον να περνα πανω» .Εν αντεξα τζαι ρωτησα τον ηντα νουμερα ησιεν...
Να σημειωθει οτι εκοψαν με τζαι δεν εμπορουν να φυω αλλα «απολαμβανα» το θεαμα.Αμα ηρτεν τζαι το πεζικο για ανασυγκροτηση αρκεψε η αναλυση της διαφυγης του λαου με λεπτομερης περιγραφες επι χαρτου.Ηταν αραγε αρσενικος θυληκος ,γκεη κλπ . Ενας τελικα εφταιξεν για ουλλα διοτι δεν τον επαιξεν ενω ησιεν το χρονο . Ακομα λλιον να τον βαλουν τζαι με την κασια μαζι με τους σσιηλους .Ο αρχηγος του ετονισεν οτι αλλη φορα θα πιεννεις μονο σου ...ασσυκτηρισεν τον δηλαδη..

Αλλοτοσην ωραν επηρεν να συζητουν προς τα που θα επηεν ο πουλαρολαος (size XXL) τζαι αφου επελεξαν το καλλυτερο σεναριον ακροβολιστηκαν με πειθαρχιαν τζαι συνεχησαν την παγανια τους.Οι ακροβολιστες ελαβαν οδηγιες που τον αρχηγο και εξαφανιστηκαν παλε με WRC ..Εσκεφτηκα αν θα επρεπε να αρκεψω το κεντημα τζαι τα πετσεττακια τζαι να παρετησω το τζυνην .Εκαταλαβα οτι δεν ειμουν πραγματικος τζινιος ... :oops: :cry:

Τουτον ειναι το κυνηγι ...ο ι πελλαρες ... :lol: :lol: :lol:

φιλε τουτον εν εξοντωση!!! η αλλιως οπως εγραφτηκε καπου "καταδιωξη εγκληματια".... απο τη ΜΑΔ την ΚΥΠ σε συνεργασια με CIA K FBI!!!! α κ μπορει κ NASA για συχρονισμο των δορυφορων......εν καταλαβουν οτι με ετσι τροπο κυνηγιου σε καποια φαση ΕΘΑ ΕΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΕΝΝΟΥΝ....ειτε λαο ειτε περτικο ειτε φασσα......φυσικα ο καθενας κυνηγα οπως θελει...αλλα εχουμε την ελευθερια να βλεπουμε αν ο τροπος που κυνηγουμε εν σωστος για τον τοπο που κυνηγουμε (σε ενα μισο νησι) κ αν σηκωνει το θηραμα ετσι πιεση....παλια αφηνες το αυτοκινητο 2 χιλιομετρα μακρυα που τον τοπο που θα εκυνηγας κ επερπατας αλλα τοσα κ τοσα παγανια για να εβρεις το θηραμα....αρα κ εσυ εκουραζεσουν κ τα σκυλια σου αρα ειχεν παραπανω πιθανοτητα το θηραμα να διαφυγει ....τωρα παντου εχει δρομους να φκεις στη πιο ψηλη μουττη....εχει δευτερη ομαδα σκυλων σε επιφυλακη αμαν κουραστει η πρωτη......κ ξανα λεω ο καθενας κυνηγα οπως θελει αλλα πρεπει να εχουμε κ κυνηγετικη συνειδηση......
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από mikros »

sotiris!129 έγραψε:κατι που μου φανηκε ενδιαφερον της προαλλες ηταν το quota που εχουν στα κατεχωμενα που ισως να ειναι η λυση στο προβλημα του ενδημικου θηραματος ...
το κυνηγι χωριζεται σε 2 κατηγοριες, στο μεγαλο και μικρο κυνηγι
στο "μεγαλο" κυνηγι λαγου/περδικας/φραγκολινας/φασσας εχουν σαν quota 1 λαγο 5 περδικια και 2 μονο φασσες , αν παιξεις φραγκολινα τοτε αυτοματα δικαιουσε να παιξεις μονο 1 φασσα ενω απαγορευεται το κυνηγι τσιχλας κατα την διαρκεια του "μεγαλου" κυνηγιου !

στο μικρο φασσα και τσιχλα

ισως αυτη να ειναι η μαγικη φορμουλα που ψαχνουμε τοσα χρονια για να δουμε ασπρη μερα , αφου σιγουρα χρειαζομαστε μειωση στο quota ειδικα του λαγου και αποσυμφορηση στους κυνηγοτοπους !
Σωτηρη,εσυ ο ιδιος θα πας να πεις στους φασσαριες που κυνηγαν αποκλιστηκα φασσα πως το κοτα εν 2 πουλια?
Ναι μειωση στον 1 λαγο,ναι μειωση στα 4 περδικια ναι στις 5-6-7 φασσες ναι στις μπεκατσες 2-3(μπεκατσονια και ολα να συναφοι)...αν και αυτο δεν ειναι το κυριο προβλημα γιατι δεν κτυπανε πολλοι 2 λαγους την εξορμηση και 5 περδικια...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

isimerinos έγραψε:
diomedes έγραψε:Φίλε Ισημερινέ εγώ προσωπικά μια ζωή τους λαγούς που έπαιξα δεν ήταν με ιχνηλάτες. Ετσι μεγάλωσα έτσι ´εμαθα όπως και πολλοί άλλοι. Δεν ακολούθησα τη μόδα όπως πολλοί. Δεν τους κατακρίνω αυτούς που κυνηγόυν με ιχνηλάτες είναι δικάιωμα τους ´αλλωστε όπως είναι και εμένα να κυνηγώ έτσι. Αν τον σηκώσει το σέττερ θα φάει σιηπεθκιά όπως εγίνετουν πάντοτε. Οσο αφορά των αριθμό των εξορμήσεων η αναλογία κυνηγό χώρου και αριθμού κυνηγών στην Ελλάδα δικαιολογεί αυτές τις περισσότερες εξορμήσεις . Μακάρι να ήταν έτσι και εμάς αλλά δεν ειναι.
Φίλε μου και ο άλλος εμεγαλωσε και έμαθε να πεζει περτικους στο σταμα. Κάτσε τωρα να τον πείσεις οτι εν αντιαθλητικο. Χώρο έχουμε απλώς θελουμε να πηγαίνουμε όλοι στους ίδιους τόπους αμπάρια και χάσουμε και πεξουν οι άλλοι
http://www.lagokinigi.gr/index.php?mopt ... vice_id=25
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”