ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Anthimos έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Ήρεμα παιδιά εν οι μέρες τέτοιες

Προχτές εσιοκκαρίστηκα που ενώ δεν είδα πολλούς λαγούς στο ενδημικό ενώ περπατούσα στο πυκνό πήρε το μάτι μου λαγό στην κούτση του να κρατά ipad και να παίζει angry birds :shock:
Όσοι είπατε ότι το θήραμα έγινε πιο έξυπνο και λόγο της πίεσης είχατε δίκαιο

DR !! Εν νομος της φυσης ( εξελιξης) οτι γινετε τουτο . Η ειρωνεια του οτι επαιζε ipad εν επιστημονικής φαντασιας αλλα σιγουρα πολλες συμπεριφορες που ανεπτυξε το θηραμα τα τελευταια χρονια του τις μαθαμε εμεις με το ενα ή τον αλλο τροπο!!!
Έβαλα το για να ηρεμήσει ο κόσμος δαμέσα λλίο
Όι για να το πιάσουμε τζαι τούτο να πηέννουμε
όπως τρενάρουμε τους σκύλλους τρενάρουμε και το θήραμα
πιισ (ειρήνη)
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

isimerinos έγραψε:
diomedes έγραψε:Ποιος σου ειπε φίλε μου να γίνεις λάτρης των ιχνηλατων. Ούτε εγω εχω κλασσικους ιχνηλατες. Τέλος πάντων ο καθενας οτι καμνει θεωρα οτι κείνο εν το σωστο. Και εν νομίζω ο μανουσος να εννοεί να περπατάς που το πρωι ως την νύχτα και οτι ταρασσει να το πυροβολας. Ο άνθρωπος μιλά για ανθρώπους που κυνηγουν τον λαγό και ψάχνουν τον οι ίδιοι με τα σκυλια τους.
Το μεικτό κυνήγι με σκύλλους φέρμας έν το θεωρώ "περίπατο" και λυπούμαι που το βλέπεις έτσι. Χρειάζονται πολλά από τον κυνηγό για να γινεί σωστά και όπως πρέπει. Το θεωρώ σωστό φίλε και θα το συνεχίσω όσο μπόρω.
φιλε μου νομιζω οτι θελεις καταλαβεις . ποιος εμιλησε για περιπατο? να σου το πω αλλοσπως. στις μερες μας επρεπε να ψαχνουμε το ποιοτικο κυνηγι και οχι την ποσοτητα. δηλαδη εν το ιδιο να ιχνηλατας τον λαο κανενα διωρο και να τον μουνταρει και αν τα καταφερεις να τον πεξεις και εν το ιδιο να ρεξει ενας κατα λαθος και να τον πεξει? εν το ιδιο να ερτει ο περτικος που πανω και να τον πεξεις με το να σου τον φερμαρει κοκκαλο? εν το ιδιο να πεξεις την μπεκατσα το χαραμα με το να προσπαθει ο σκυλλος να την μπλοκαρει 15 λεπτα? ο κυπρος εχει λαθος διοτι η εξειδικευση αμα εν γινεται για να τα αφανισεις ουλλα με μεγαλες παρεες προσφερει την μεγιστη απολαυση. δηλαδη μπορει να πεξεις εναν λαο ουλλο το χρονο και να εισαι ευχαριστημενος. φυσικα ολα εινα σχετικα διοτι εχει και ατομα που τους αρεσκει να παν στο εξωτερικο να πεξουν καμια δεκαρκα λαους μες στο σπερμενο να βουρουν οπως τα ριφκια. οποτε περι ορεξεως...[/quote]

Ε φίλε που τον περίπατο επίαμε στο κατα λάθος. Νομίζω εν εσύ που ότι θέλεις καταλάβεις. Άστο καλύτερα. Αν εγώ σαν κάμνω "περίπατο" σηκώσω κανένα λαό "κατα λάθος" εν να τον παίζω. Υγεία και ασφάλεια να έχουμε και τα άλλα ότι βρέξει ας κατεβάσει. Για την πεκάτσα στο χάραμα και το πέρτικο το ρεχτό συμφωνούμε αλλά από ότι φαίνεται εντάσσεις και το κυνήγι με λαγού με σκύλο φέρμας στην ίδια κατηγορία. Οι εξειδίκευση φίλε μου κάνει περισσότερη ζημια στο θήραμα, άποψη μου, αλλά ο καθένας κυνηγά όπως θέλει και δεν θα του το απαγορεύσουμε.
dimitris savva

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από dimitris savva »

isimerinos έγραψε:
diomedes έγραψε:Ποιος σου ειπε φίλε μου να γίνεις λάτρης των ιχνηλατων. Ούτε εγω εχω κλασσικους ιχνηλατες. Τέλος πάντων ο καθενας οτι καμνει θεωρα οτι κείνο εν το σωστο. Και εν νομίζω ο μανουσος να εννοεί να περπατάς που το πρωι ως την νύχτα και οτι ταρασσει να το πυροβολας. Ο άνθρωπος μιλά για ανθρώπους που κυνηγουν τον λαγό και ψάχνουν τον οι ίδιοι με τα σκυλια τους.
Το μεικτό κυνήγι με σκύλλους φέρμας έν το θεωρώ "περίπατο" και λυπούμαι που το βλέπεις έτσι. Χρειάζονται πολλά από τον κυνηγό για να γινεί σωστά και όπως πρέπει. Το θεωρώ σωστό φίλε και θα το συνεχίσω όσο μπόρω.
φιλε μου νομιζω οτι θελεις καταλαβεις . ποιος εμιλησε για περιπατο? να σου το πω αλλοσπως. στις μερες μας επρεπε να ψαχνουμε το ποιοτικο κυνηγι και οχι την ποσοτητα. δηλαδη εν το ιδιο να ιχνηλατας τον λαο κανενα διωρο και να τον μουνταρει και αν τα καταφερεις να τον πεξεις και εν το ιδιο να ρεξει ενας κατα λαθος και να τον πεξει? εν το ιδιο να ερτει ο περτικος που πανω και να τον πεξεις με το να σου τον φερμαρει κοκκαλο? εν το ιδιο να πεξεις την μπεκατσα το χαραμα με το να προσπαθει ο σκυλλος να την μπλοκαρει 15 λεπτα? ο κυπρος εχει λαθος διοτι η εξειδικευση αμα εν γινεται για να τα αφανισεις ουλλα με μεγαλες παρεες προσφερει την μεγιστη απολαυση. δηλαδη μπορει να πεξεις εναν λαο ουλλο το χρονο και να εισαι ευχαριστημενος. φυσικα ολα εινα σχετικα διοτι εχει και ατομα που τους αρεσκει να παν στο εξωτερικο να πεξουν καμια δεκαρκα λαους μες στο σπερμενο να βουρουν οπως τα ριφκια. οποτε περι ορεξεως...[/quote]
+1000
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Anthimos »

Μα "εξειδικευση" στη Κυπρο δεν αφορά το κυνηγι του λαγου?? Ολα δεν περιστρεφονται γυρω απο το θηραμα αυτο...?? Εκπαιδευτικα και περιοχες εκπαιδευτικων, Λευκες περιοχες κατα την τζικλα για προστασία του λαγου, Λαθροθηρία λαγου, λαθρεμπόριο και μαυρη αγορα λαγου κτλ???

Οι πλειστοι κυνηγοι θεωρουν το καλυτερο τροπαιο στο κυνηγι τον λαγό, η κοινωνια κι οσοι δεν ξερουν δεν ρωτουν ...." λαγο επαιξές??" κτλ κτλ

Οι καλυτεροι κυνηγοι δεν θεωρουνται οι λααρηδες???
οι λαγοπαρεες στυλ ακριδα δεν καμνουν τ αδυνατα δυνατα να συλλαβουν με λυσσα το "καταζητουμενο λαγο" για να καταξιωθουν στους κυκλους τους ως σωστοί κυνηγοί???

Δεν το θεωρω λάθος και κακο να εξειδικευεσαι σωστα ουτε το κατακρινω , γουστο του καθενός τι κυνηγά αλλα για να βαζουμε τα πραγματα στη θέση τους !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από isimerinos »

Anthimos έγραψε:Μα "εξειδικευση" στη Κυπρο δεν αφορά το κυνηγι του λαγου?? Ολα δεν περιστρεφονται γυρω απο το θηραμα αυτο...?? Εκπαιδευτικα και περιοχες εκπαιδευτικων, Λευκες περιοχες κατα την τζικλα για προστασία του λαγου, Λαθροθηρία λαγου, λαθρεμπόριο και μαυρη αγορα λαγου κτλ???

Οι πλειστοι κυνηγοι θεωρουν το καλυτερο τροπαιο στο κυνηγι τον λαγό, η κοινωνια κι οσοι δεν ξερουν δεν ρωτουν ...." λαγο επαιξές??" κτλ κτλ

Οι καλυτεροι κυνηγοι δεν θεωρουνται οι λααρηδες???
οι λαγοπαρεες στυλ ακριδα δεν καμνουν τ αδυνατα δυνατα να συλλαβουν με λυσσα το "καταζητουμενο λαγο" για να καταξιωθουν στους κυκλους τους ως σωστοί κυνηγοί???

Δεν το θεωρω λάθος και κακο να εξειδικευεσαι σωστα ουτε το κατακρινω , γουστο του καθενός τι κυνηγά αλλα για να βαζουμε τα πραγματα στη θέση τους !!!
εχεις και εσυ ενα μαραζι ρε Ανθιμε τι ρωτα ο κοσμος και ποιον θεωρουν τον καλυτερο κυνηγο. εν μεγαλο προβλημα και τουτο. οσο για τις μεγαλες παρεες στυλ ακριδα ολοι εκατακριναμε τουτον το τροπο κυνηγιου. εξειδικευση εν εν μονο πανω στο λαο. ο καθενας κυνηγα οτι γουσταρει. ο Σολων τις φασσες του, αλλοι τις μπεκατσες τους συστηματικα και αλλοι περδικο. τελος παντων αυτη ηταν η τελευταια δημοσιευση στο θεμα ( εκτος απροοπτου ;) ) και ηταν λαθος που ανοιξαμε την κουβεντα που την αρχη
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Γιατρός »

O καλύτερος κυνηγός είναι αυτός που ξέρει ότι στις 10 ή στις 5 φορές κάποτε θα ρθει σπίτι με το εκλεκτό θήραμα
Αν σας ρωτούν για τον λαγό και την κάρπωση αλλάξετε τόπο διαμονής και παρέες
Μεταξύ μας δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε όμως εν για χόμπυ που μιλάμε όχι για ανάδειξη ζωής εκτός και αν καβ$#τε με τα σχόλια από αρσενικούς φίλους σας
Χάσαμε το σημείο που διαχωρίζει την σκοποβολή και κυνήγι παιδιά και μπορεί να έχω λάθος σε όλα και να μην κατάλαβα καλά γιαυτό συγχωρέστε με
Στο επανιδείν
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Fanos »

themos328 έγραψε:http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63945250

ειναι απο Ελληνικο περιοδικο κυνηγιου και πιστευω οποιος το διαβασει θα βρει κ απαντησεις για το λογο που στη Κυπρο το κυνηγι παει απο το κακο στο χειροτερο ( κ ειδικα του λαγου)!!!!
Γεια σας Παιδες. Αν και έχει καιρό να γράψω στο φόρουμ δεν μπορώ να μεν γράψω με αυτά που διαβάζω.
Το άρθρο που αναφέρει ο φίλος themos328 περιέχει τους παραγόντες που επηρεάζουν τον αριθμό των λαγών.
Ο κυριότερος παραγόντας με βαση το άρθρο, γιαυτο και ο τίτλος "Οι κάπροι «σώζουν» τους λαγούς!", είναι η πίεση που δέχεται ο λαγός από τους κυνηγούς. Από καθε κυνηγό, ανεξαρτήτου του πως κυνηγά και τι κυνηγά.
Αυτό είναι το σημαντικό συμπέρασμα του άρθρου κύριοι, είτε θέλετε να το καταλάβετε είτε όχι.
ΕΜΕΙΣ είμαστε ο κυριος λόγος της δραματικής μείωσεις του λαγού. Όταν εσείς ,που θεωρώ οτι είστε πάνω από τον μέσο κύπριο κυνηγό σε θέμα παιδείας, εθελοτυφλείτε τότε είμαστε αξιοι της μοίρας μας.
Άβαταρ μέλους
Yiannis-007
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 26 Δεκ 2012, 19:46

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Yiannis-007 »

Fanos έγραψε:
themos328 έγραψε:http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63945250

ειναι απο Ελληνικο περιοδικο κυνηγιου και πιστευω οποιος το διαβασει θα βρει κ απαντησεις για το λογο που στη Κυπρο το κυνηγι παει απο το κακο στο χειροτερο ( κ ειδικα του λαγου)!!!!
Γεια σας Παιδες. Αν και έχει καιρό να γράψω στο φόρουμ δεν μπορώ να μεν γράψω με αυτά που διαβάζω.
Το άρθρο που αναφέρει ο φίλος themos328 περιέχει τους παραγόντες που επηρεάζουν τον αριθμό των λαγών.
Ο κυριότερος παραγόντας με βαση το άρθρο, γιαυτο και ο τίτλος "Οι κάπροι «σώζουν» τους λαγούς!", είναι η πίεση που δέχεται ο λαγός από τους κυνηγούς. Από καθε κυνηγό, ανεξαρτήτου του πως κυνηγά και τι κυνηγά.
Αυτό είναι το σημαντικό συμπέρασμα του άρθρου κύριοι, είτε θέλετε να το καταλάβετε είτε όχι.
ΕΜΕΙΣ είμαστε ο κυριος λόγος της δραματικής μείωσεις του λαγού. Όταν εσείς ,που θεωρώ οτι είστε πάνω από τον μέσο κύπριο κυνηγό σε θέμα παιδείας, εθελοτυφλείτε τότε είμαστε αξιοι της μοίρας μας.
πε τους τα....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Anthimos »

Fanos έγραψε:
themos328 έγραψε:http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63945250

ειναι απο Ελληνικο περιοδικο κυνηγιου και πιστευω οποιος το διαβασει θα βρει κ απαντησεις για το λογο που στη Κυπρο το κυνηγι παει απο το κακο στο χειροτερο ( κ ειδικα του λαγου)!!!!
Γεια σας Παιδες. Αν και έχει καιρό να γράψω στο φόρουμ δεν μπορώ να μεν γράψω με αυτά που διαβάζω.
Το άρθρο που αναφέρει ο φίλος themos328 περιέχει τους παραγόντες που επηρεάζουν τον αριθμό των λαγών.
Ο κυριότερος παραγόντας με βαση το άρθρο, γιαυτο και ο τίτλος "Οι κάπροι «σώζουν» τους λαγούς!", είναι η πίεση που δέχεται ο λαγός από τους κυνηγούς. Από καθε κυνηγό, ανεξαρτήτου του πως κυνηγά και τι κυνηγά.
Αυτό είναι το σημαντικό συμπέρασμα του άρθρου κύριοι, είτε θέλετε να το καταλάβετε είτε όχι.
ΕΜΕΙΣ είμαστε ο κυριος λόγος της δραματικής μείωσεις του λαγού. Όταν εσείς ,που θεωρώ οτι είστε πάνω από τον μέσο κύπριο κυνηγό σε θέμα παιδείας, εθελοτυφλείτε τότε είμαστε αξιοι της μοίρας μας.
Μα "εξειδικευση" στη Κυπρο δεν αφορά το κυνηγι του λαγου?? Ολα δεν περιστρεφονται γυρω απο το θηραμα αυτο...?? Εκπαιδευτικα και περιοχες εκπαιδευτικων, Λευκες περιοχες κατα την τζικλα για προστασία του λαγου, Λαθροθηρία λαγου, λαθρεμπόριο και μαυρη αγορα λαγου κτλ???

Οι πλειστοι κυνηγοι θεωρουν το καλυτερο τροπαιο στο κυνηγι τον λαγό, η κοινωνια κι οσοι δεν ξερουν δεν ρωτουν ...." λαγο επαιξές??" κτλ κτλ

Οι καλυτεροι κυνηγοι δεν θεωρουνται οι λααρηδες???
οι λαγοπαρεες στυλ ακριδα δεν καμνουν τ αδυνατα δυνατα να συλλαβουν με λυσσα το "καταζητουμενο λαγο" για να καταξιωθουν στους κυκλους τους ως σωστοί κυνηγοί???

Δεν το θεωρω λάθος και κακο να εξειδικευεσαι σωστα ουτε το κατακρινω , γουστο του καθενός τι κυνηγά αλλα για να βαζουμε τα πραγματα στη θέση τους !!!
Ακριβως , τελικα το πιο σοβαρο προβλημα του κυνηγιου και του λαγου ειμαστε ΕΜΕΙΣ , οι νοοτροπίες μας και οι αντιληψεις μας!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Savvas »

Είναι καιρός να αναλυθεί και να καταπολεμηθεί ο κάθε παράγοντας ξεχωριστά κατά την δική μου άποψη.

Αν δεν το κάνουν οι αρμόδιοι, ας πιέσουν οι κυνηγοί να γίνει.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”