ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Απάντηση
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από isimerinos »

Και τι γράφει τωρα η σελίδα? οτι ο καθενας δκιαλεει τα σκυλια ανάλογα του τόπου η οτι μπορει να συμμετέχει και ο κυνηγός στην έρευνα . Παρακατω[/quote]


Απλά φίλε μου ακόμα και ένας άνθρωπος που έγραψε βιβλίο για το λαγοκυνηγι και την ιχνηλασία δεν θεωρεί αντιαθλητικό να κυνηγας και χωρίς ιχνηλάτες το λαγό. Αντίθετα το θεωρεί και λεβέντικο! Και σκεφτου αυτός ο άνθρωπος μεγάλωσε ιχνηλατώντας το λαγό. Εμείς που μεγαλώσαμε κυνηγώντας χωρίς ιχνηλάτες πρέπει να αλλάξουμε και να γίνουμε λάτρεις!!! Της ιχνηλασίας? να σηκώνει ο σκύλος μας το λαγό και να μην τον παίζουμε επειδή δεν ειναι ιχνηλάτης? εν το νομίζω φίλε άμα το σηκώνει θα τον παίζω όπως έννα παίξω και τον πέρτικο. Οπως περπατά εκείνος που εχει ιχνηλάτες περπατώ και εγω. Και όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να αποκλείω πως κάποτε θα βρεθώ με ιχνηλάτη στα χέρια μου.[/quote]
Ποιος σου ειπε φίλε μου να γίνεις λάτρης των ιχνηλατων. Ούτε εγω εχω κλασσικους ιχνηλατες. Τέλος πάντων ο καθενας οτι καμνει θεωρα οτι κείνο εν το σωστο. Και εν νομίζω ο μανουσος να εννοεί να περπατάς που το πρωι ως την νύχτα και οτι ταρασσει να το πυροβολας. Ο άνθρωπος μιλά για ανθρώπους που κυνηγουν τον λαγό και ψάχνουν τον οι ίδιοι με τα σκυλια τους.
dimitris savva

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από dimitris savva »

Το θεμα ξεκινησε διαφορετικα απο τον φιλο Θεμο και κατεληξε αλλου, και πιος φταιει ???? ο ιχνηλατης.
τσιαμε που ημασταν εισαστε αλλα εμεις παμε αλλου. δεν ειναι το θεμα να τα παιζουμε ολα. Απο την στιγμη που το περδικη εγεινε κοτοπουλλο δεν εχει ενδιαφερον.Μας αρεσει η δυσκολια.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από kypros »

istriano ® έγραψε:
kypros έγραψε:Η εξειδικευση στο κυνηγι ειναι αρνητικο στοιχειο για το θηραμα γιατι οι κυνηγοι στη τελικη και σαν συνολο καρπωνονται περισσοτερο απο ολα τα θηραματα. Οσο το κυνηγι ηταν μεικτου θηραματος ολα ηταν πιο χαλαρα και ο ανταγωνισμος μικροτερος. Προσωπικα μου αρεσει η ποικιλια στο κυνηγι και ειναι ενα μερος της απολαυσης και του μυστιριου
Κυπρο, πραγματικα πιστευεις αυτο που λες ρε φιλε !!!!!

Νε φανο το πιστευω. Ειναι αριθμοι. Απο το καιρο που αποκτησαμε ταυτοτητες περδκοκυνηγοι, λαγοκυνηγοι, μπεκατσαδες εξηληψαμε τα ολα και η μανια του ανταγωνσμου τα εφαε ολα. Παλια επιαναμε το σπανιολουι μας και εκυνηγουσαμε απολα. Τωρα εγεμωσαμε ιντρικες και κλικες και κοντρες κα κκοτσανασμενους λαους και μυστικοπαθεις μπεκατσαδες και αχορταγους περτικαες. Για να μεν πω τα αλλα κακα που αμα δεν μαθει ο κυνηγος απο μωρο να κυνηγα τα παντα ολες τις εποχες δεν ολοκληρωνεται σαν κυνηγος. Δεν κατηγωρω κανενα ειδος κυνηγιου απλα διαφωνω με τις ακροτητες της μανιωδους εξειδικευσης που ειναι αρνητικη για θηραμα και την κυνηγιετικη προσωπικοτητα των νεων κυνηγων
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από kypros »

Αμα βρεις ρε φανο τους κυνηγους που μεγαλωσαν μαθαινοντας να κυνηγουν οπως κυνηγουσαν οι πατεραδες, μεικτο κυνηγι και χωρις αγχος θα δεις οτι ολοι ανεξερετος θα προτιμουσαν χιλιες φορες το κυνηγι να ηταν οπως πριν 20 χρονια. Οχι γιατι ειχε περισοτερο θηραμα αλλα γιατι το κυνηγι δεν ηταν πρωταθλημα.

Αν και εγω ο ιδιος ειμαι νεος σε ηλικια, ειχα τηντυχη να ζησω αυτη την αλλαγη στο κυνηγι. Οι νεοι κυνηγοι δεν το εζησαν. Η αφετηρια τους στο κυνηγι ταυτιζεται με την νεα ταξη πραγματων της εξειδικευσης, της ταμπελας, του ανταγωνισμου και ταυτοχρονα της ελειψης γνωσης και ποιοτητας. Ειναι φιλε λενε καποιοι λαγοκυνηγοι μανιακοι εξειδικευμενοι και σου λενε με περηφανια κυνηγω λαο ΜΟΝΟ. Και δεν ξερουν να επωμισουν το οπλο διοτι 20 χρονια το θεωρουν υποτιμιτικο να πανε για πουλια να ριξουν τουφεκιες να μαθουν να στοχευουν. Ειναι και καποιοι αλλοι σου λενε α εγω κυνηγω ΜΟΝΟ φασσα. Και βλεπουν ενα λαγο και μαχουνται να καταλαβουν τι εν τουντο ειδος φασσας που εχει μεγαλα φκια....ε ρε φανο δεν γινεσαι κυνηγος αν δεν αρχισεις που την τρασχιλουα σου με το φλοπερ και τη τζηκλα σου και το περδικι και το λαγο και να σε ενδιαφερουν ολα τα θηραματα και να τα παρακολουθεις ολα την εποχης που κυνηγας κατι αλλο για να μαθαινεις τις συνηθειες τους κτλ. Ολα ειναι μερος της φυσης φιλε. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω....εχουμε καταντησει τους κυνηγους μας κακης ποιοτητας και πολυ μονοπλευρους.

Καμια φορα με ρωτουν τι κυνηγω και διερωτουμε τι ειδους ερωτηση ειναι αυτη....τους απαντω απολα φιλε μου...το καθε κυμηγι στο καιρο που επιτρεπεται αλλα απολα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

dimitris savva έγραψε:Το θεμα ξεκινησε διαφορετικα απο τον φιλο Θεμο και κατεληξε αλλου, και πιος φταιει ???? ο ιχνηλατης.
τσιαμε που ημασταν εισαστε αλλα εμεις παμε αλλου. δεν ειναι το θεμα να τα παιζουμε ολα. Απο την στιγμη που το περδικη εγεινε κοτοπουλλο δεν εχει ενδιαφερον.Μας αρεσει η δυσκολια.
Οχι φίλε Δημήτρη δεν φταίει ο ιχνηλάτης ούτε ο φέρμας. Εν εμείς που φταίμε και η νοοτροπία μας. Που μαχούμαστε όπως τους πελλούς να κάμουμε σκυλιά όσο το δυνατό καλύτερα για να αντισταθμίσουμε την μείωση του θηράματος για την οποία έχουμε και εμείς ένα μερίδιο ευθύνης. Είμαστε σε ένα φαύλο κύκλο όπυ όλοι επιδιδόμαστε σε μια κούρσα εκπαίδευσης και προετοιμασίας για να κυνηγήσουμε το ολοένα μειωμένο θήραμα προκαλώντας στην προσπάθεια μας και εμείς αχρείαστη ζημιά. Ξεκινήσαμε με σκύλλους καλούς, πήγαμε σε σκύλλους σε 3Α μετά σε 5Α και μετά σε 15Α και μετά όσπου εν να πάμε? Στον αντίποδα η κάρπωση μας μένη η ίδια ή και χειρότερη! Καλύτερα να είχαμε λίγο χειρότερους σκύλλους και περισσότερο θήραμα. Ασε μας εμάς εδώ που είμαστε και είμαστε ευχαριστημένοι. Κυνηγάτε και εσείς όπως θέλεστε και χαίρομαι που απολαμβάνετε τα σκυλιά σας και το κυνήγι σας αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι στην Κύπρο είναι αντιαθλητικό να κτυπάς λαγό με σκύλλο φέρμας (και εκεί ξεκίνησε το θέμα)
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

-1000

Άν κάποτε φίλε πάρεις με το καλό τον οποιονδήποτε σκύλο που να κυνηγά αποκλειστικά λαγό με ορθόδοξο τρόπο, τότε και μόνο θα μπορέσεις ποτέ σου να καταλάβεις την μικρή αλλά μαγάλη διαφορά.......
Μέχρι τότε και άν... απολάυσετε αυτό που εσείς θεωρείτε σωστό.

Rai[/quote]
Ίσως κάποτε να πάρω φίλε αλλά όχι τώρα!!
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από diomedes »

Ποιος σου ειπε φίλε μου να γίνεις λάτρης των ιχνηλατων. Ούτε εγω εχω κλασσικους ιχνηλατες. Τέλος πάντων ο καθενας οτι καμνει θεωρα οτι κείνο εν το σωστο. Και εν νομίζω ο μανουσος να εννοεί να περπατάς που το πρωι ως την νύχτα και οτι ταρασσει να το πυροβολας. Ο άνθρωπος μιλά για ανθρώπους που κυνηγουν τον λαγό και ψάχνουν τον οι ίδιοι με τα σκυλια τους.[/quote]

Το μεικτό κυνήγι με σκύλλους φέρμας έν το θεωρώ "περίπατο" και λυπούμαι που το βλέπεις έτσι. Χρειάζονται πολλά από τον κυνηγό για να γινεί σωστά και όπως πρέπει. Το θεωρώ σωστό φίλε και θα το συνεχίσω όσο μπόρω.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Ήρεμα παιδιά εν οι μέρες τέτοιες

Προχτές εσιοκκαρίστηκα που ενώ δεν είδα πολλούς λαγούς στο ενδημικό ενώ περπατούσα στο πυκνό πήρε το μάτι μου λαγό στην κούτση του να κρατά ipad και να παίζει angry birds :shock:
Όσοι είπατε ότι το θήραμα έγινε πιο έξυπνο και λόγο της πίεσης είχατε δίκαιο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από Anthimos »

Γιατρός έγραψε:Ήρεμα παιδιά εν οι μέρες τέτοιες

Προχτές εσιοκκαρίστηκα που ενώ δεν είδα πολλούς λαγούς στο ενδημικό ενώ περπατούσα στο πυκνό πήρε το μάτι μου λαγό στην κούτση του να κρατά ipad και να παίζει angry birds :shock:
Όσοι είπατε ότι το θήραμα έγινε πιο έξυπνο και λόγο της πίεσης είχατε δίκαιο

DR !! Εν νομος της φυσης ( εξελιξης) οτι γινετε τουτο . Η ειρωνεια του οτι επαιζε ipad εν επιστημονικής φαντασιας αλλα σιγουρα πολλες συμπεριφορες που ανεπτυξε το θηραμα τα τελευταια χρονια του τις μαθαμε εμεις με το ενα ή τον αλλο τροπο!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΛΑΓΟΣ-ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δημοσίευση από isimerinos »

diomedes έγραψε:Ποιος σου ειπε φίλε μου να γίνεις λάτρης των ιχνηλατων. Ούτε εγω εχω κλασσικους ιχνηλατες. Τέλος πάντων ο καθενας οτι καμνει θεωρα οτι κείνο εν το σωστο. Και εν νομίζω ο μανουσος να εννοεί να περπατάς που το πρωι ως την νύχτα και οτι ταρασσει να το πυροβολας. Ο άνθρωπος μιλά για ανθρώπους που κυνηγουν τον λαγό και ψάχνουν τον οι ίδιοι με τα σκυλια τους.
Το μεικτό κυνήγι με σκύλλους φέρμας έν το θεωρώ "περίπατο" και λυπούμαι που το βλέπεις έτσι. Χρειάζονται πολλά από τον κυνηγό για να γινεί σωστά και όπως πρέπει. Το θεωρώ σωστό φίλε και θα το συνεχίσω όσο μπόρω.[/quote]
φιλε μου νομιζω οτι θελεις καταλαβεις . ποιος εμιλησε για περιπατο? να σου το πω αλλοσπως. στις μερες μας επρεπε να ψαχνουμε το ποιοτικο κυνηγι και οχι την ποσοτητα. δηλαδη εν το ιδιο να ιχνηλατας τον λαο κανενα διωρο και να τον μουνταρει και αν τα καταφερεις να τον πεξεις και εν το ιδιο να ρεξει ενας κατα λαθος και να τον πεξει? εν το ιδιο να ερτει ο περτικος που πανω και να τον πεξεις με το να σου τον φερμαρει κοκκαλο? εν το ιδιο να πεξεις την μπεκατσα το χαραμα με το να προσπαθει ο σκυλλος να την μπλοκαρει 15 λεπτα? ο κυπρος εχει λαθος διοτι η εξειδικευση αμα εν γινεται για να τα αφανισεις ουλλα με μεγαλες παρεες προσφερει την μεγιστη απολαυση. δηλαδη μπορει να πεξεις εναν λαο ουλλο το χρονο και να εισαι ευχαριστημενος. φυσικα ολα εινα σχετικα διοτι εχει και ατομα που τους αρεσκει να παν στο εξωτερικο να πεξουν καμια δεκαρκα λαους μες στο σπερμενο να βουρουν οπως τα ριφκια. οποτε περι ορεξεως...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”