Εκπαιδευτικα 2011

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από nature »

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από nature »

Δυστυχώς το απόγευμα αντί ζωντανό βρήκαμε νεκρό τον λαγό. Λογικά έχει κτυπηθεί από αυτοκίνητο εψές την νύκτα αφού 50 μέτρα από το σημείο που τον βρήκαμε υπάρχει δρόμος. Άθικτο εντελώς το σώμα του (άρα δεν ήταν αλεπού) μόνο η κεφαλή έλειπε που μάλλον θα φαγώθηκε από κορακοειδή. Αν πηγαίναμε το πρωί την βόλτα μας σίγουρα θα ήταν βρώσιμος ο λαγός.

Κατά τα άλλα την περασμένη εβδομάδα σε μια έξοδο απογευματινή σχεδόν μες την Λεμεσό βρήκαμε 3. Οι δυο έκατσαν ο 1 προσηκώστηκε αλλά μπορούσαμε να τον κτυπήσουμε άνετα. Η μ*****α το μέρος θα είναι γεμάτο από "κυνηγούς της 1 Κυριακής" λόγω των πολλών περδικιών που έχει και δεν μπορούμε να πάμε την 1 Κυριακή. Κρίμα γιατί είναι τόπος που δεν έχει ψατζιές.

Σε μια άλλη βόλτα πάλι απόγευμα με το κουτάβι περισσότερο για γνωριμία με το βουνό επροσηκώστηκε ένας απο μεγάλη απόσταση. Εκάθετουν - επροχώραν με το πάσο έτσι άφησε αρκετά ίχνη και βρήκα ευκαιρία να πάρω το κουτάβι. Έπαθε σαν το πελλο. Σε μιά φάση εφάκαν γυρώ μιας σχοινιάς αλλά εν έκατσεν ο παρέας δυστυχώς.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ιβηρικός Ιχνηλάτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 09 Οκτ 2011, 14:12

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από Ιβηρικός Ιχνηλάτης »

Οι ακεφαλοι λαγοι ειναι ως επι το πλειστον θυματα των αλεπουδων! Η αλεπου αφου πνηξει το θυμα της το αποκεφαλιζει για να βρωμισει πιο γρηγορα. Πιθανοτατα οταν σκοτωσε τον συγκεκριμενο λαγο και τον κουβαλουσε κατι να συνεβηκε κοντα στο δρομο να την τρομαξε και να εγκατελειψε το λαγο. Θα επιστρεψει σιγουρα να τον παρει. Πριν λιγες μερες συναντησα αλεπου στο δρομο η οποια κουβαλουσε ακεφαλο κοτοπουλο. Μολις ειδε το αυτοκινητο αφησε το κοτοπουλο και ετρεξε μακρια. Το μεσημερι οταν επεστρεφα απο το εκπαιδευτικο το κοτοπουλο ελειπε!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από nature »

Φίλε μου όμως ήταν εντελώς εκτεθειμένος ο λαός μες την μέση του χωραφιού. Αν ήταν αλεπού εν θα τον έχωνε κάπου με βλάστηση? Δεν έχω ιδέα γι' αυτό σε ρωτώ. Μεταξύ του σημείου που τον βρήκαμε και του δρόμου δεν υπάρχει οπτική επαφή άρα δύσκολο να την ενόχλησε κάποιος οδηγός από τον δρόμο που δεν είναι ούτε πολυσύχναστος.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκπαιδευτικα 2012

Δημοσίευση από 'petros' »

την κυριακη το απογευμα οταν πηγα για αγρελια μεσα σε μια περιοχη που καηκε το περασμενο καλοκαιρι
Δυστηχως οι φωτο ειναι απο το κινητο μου και δεν ειναι και πολλα καλες
Εκαμε να πεταχτει και εμεινε να ποζαρει
Πρεπει να ηταν προσηκωμενος γιατι η κουτσι που ηταν ηταν παλια γεματη χορτα
laos sth koutsa 1.jpg
laos sth koutsa 3.jpg
laos sth koutsa 4.jpg
laos sth koutsa 6.jpg

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από FRANCHI »

σήμερα εκπαιδευτικό εγώ είδα 6 τσαλαπετινούς μαζί, 1 αλεπού 3 μηνών, 5 φασσές 1 κότα φαημένη 1 πέρτικό δεκάδες κολιούς κατσικορόνες 1 φορτηγό λάστιχα πετάμενα με καναπέδες έλεος..
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκπαιδευτικα 2012

Δημοσίευση από marinos.a »

'petros' έγραψε:την κυριακη το απογευμα οταν πηγα για αγρελια μεσα σε μια περιοχη που καηκε το περασμενο καλοκαιρι
Δυστηχως οι φωτο ειναι απο το κινητο μου και δεν ειναι και πολλα καλες
Εκαμε να πεταχτει και εμεινε να ποζαρει
Πρεπει να ηταν προσηκωμενος γιατι η κουτσι που ηταν ηταν παλια γεματη χορτα.
έχεις το γιε μου έχεις το...

εγώ οπως τα βλεπω νομίζω ότι δεν είχε περίπτωση να τον δω

παρεμπιπτόντως στο εκπαιδευτικό τησ Κυριακής έπιασα μια πανέμορφη φερμα του ενος λεπτού και ακόμα χαμογελώ

πολλην φασσαν όμως α!
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από 'petros' »

φιλε μαρινο δεν ξερω τι εγινε με τις φασσες φετος αλλα εχει παρα πολλες
Εν ο καιρος που επαιξε ρολο με τα νερα που ειχαμε φετος
Εν τα πολλα τα χιονια που εκαμε και εμειναν πιο κατω να γεννησουν
Παντος αν δεν τις τραβησουν με τα ταισματα που καμνουν καθε χρονο απο ολα τα ημιορεινα μεχρι και το τροοδος θα βουηξουν τα παραδοσιακα περασματα αλλα εχει χρονια να γινει ετσι πραμα μιας και καθε 30 ατομα οι 3 καμνουν ταισματα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από Laurona »

Μα ποιος σιορ ο Πετρης?

Εχει το και πελλαρες, εν το αποσμητικο του λαλω σας , μα γιατι εν πιστευκετε?

Μαννευκει τους και καθουνται τζιε θωρει τους χαμε :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκπαιδευτικα 2011

Δημοσίευση από 'petros' »

ξερω περιοχη 800μ χ 800μ περιπου που θα εχει 200 πουλια μεσα εδω και 2μηνες τες βρισκω εκει πρωι μεσημερι νυχτα οποτε παω δηλ στο χωρκο εχει και σπερμενα και νερο η περιοχη μιας και ουλα τα αυλατζια τρεχουν τωρα αν μεινουν στη περιοχη ως τον αυγουστο ενας θεος ξερει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 'petros' την 09 Απρ 2012, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”