ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε Δημητρη Σαββα για να σ ακουσω να λες ετσι πραγμα σημαινει οτι συναντηθηκαμε προσωπικά. Απ οτι θυμαμαι μια φορα βρεθηκαμε στο σκοπευτηριο και δεν θυμαμαι να ειπες ετσι κουβεντα.
Σιγουρα το τι εγραψα αφορα πολυ συγκεκριμενη μερίδα ανθρωπων που μεχρις στιγμης απ οτι ηξερα δεν εχει καμια σχεση με τον τρόπο που κυνηγάς
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

virtualgreek έγραψε:
Koutsofteros έγραψε:Εγώ εσκέφτηκα μιαν πιο επαναστατική λύση..
Τα μόνα άτομα που μπορούν να σώσουν το θήραμα..είναι οι γενέτζιες..!
Να ενισχύσουμε τις φήμες, ότι οι κυνηγοί που φέφκουν που σπίτι εν παν στα βουνά, αλλά στα καπαρέ, στες γκόμενες, στα χαρκιά... να δείτε ότι το αποτέλεσμα θα είναι τρομαχτικό!
Εν θα αφήνουν τους αντράες τους να ταράξουν που έσσω...σιγά σιγά θα το παραιτήσουν, ούτε τα παιθκιά τους θα πιαν το μικρόβιο......σταδιακά θα μειωθούν οι άδειες και θα ανακάμψουν οι πληθυσμοί του θηράματος!
Καλό!!!!

Μου θύμησε μία ιστορία που εξελήχθηκε πριν 20-25 χρόνια περίπου.
Η ελεύθερη ραδιοφωνία στην Κύπρο επιτράπηκε το 1989-90.. κάπου εκεί.

Τότε βλάστησαν σαν μανιτάρια καμιά 10ρια ραδιοφωνικοί σταθμοί, και άνοιξαν και οι πρώτες γραμμές επικοινωνίας. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία θα θυμούνται ένα σταθμό όπου ο εκφωνητής έδινε δώρο σε κάθε ένα άτομο που έπαιρνε τηλ. ένα ρολόι Kangarucci. Και ο κόσμος να προσπαθεί με τις ώρες να καταφέρει να πάρει τηλέφωνο αλλά οι γραμμές ήταν συνεχώς μπλοκαρισμένες. Ήταν κάτι το καινούργιο στην Κύπρο.

Δεύτερη Κυριακή του ενδιμικού και κατά τις 8:00πμ ακούγεται στο ράδιο ένας μικρός...
- Θέλω να αφιερώσω το επόμενο τραγούδι, στην γιαγία μου, στον παππού μου, στην άλλη μου γιαγιά και στον άλλο μου παππού.
- Μπράβο μικρούλη μου, λέει ο εκφωνητής. Που είναι ο μπαμπάς σου.
- Ο παπάς μου είναι κυνήγι...
- Και η μαμά σου ?
- Στο δωμάτιο με τον τατά μου...

:shock: :shock: :shock:

Εκείνη την ημέρα, όσοι κυνηγοί άκουσαν την κουβέντα εξαφανίστηκαν από τα βουνά και είχε αντίκτυπο για πολλές ακόμη εβδομάδες...

Σ.

ΠΟΥ ΜΙΤΣΗ ΤΖΑΙ ΠΟΥ ΠΕΛΛΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ :lol:
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
kwnstantinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 16:16

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από kwnstantinos »

το μονο μετρο που μπορει να ειναι εφαρμοσιμο και αποτελεσματικο πιστευω ειναι η μειωση των ε3ορμησεων μεχρι να καλυτερεψουν τα πραγματα.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από nature »

kwnstantinos έγραψε:το μονο μετρο που μπορει να ειναι εφαρμοσιμο και αποτελεσματικο πιστευω ειναι η μειωση των ε3ορμησεων μεχρι να καλυτερεψουν τα πραγματα.
Μα πως θα καλυτερέψουν τα πράγματα τι στιγμή που το τελευταίο πράγμα που ευθύνεται για τη μείωση του λαγού είναι το κυνήγι; Ας διορθώσουμε τα υπόλοιπα και μετά βγάζουμε τα μάτια μας μόνη μας. Δεν θα χάνω εγώ εξορμήσεις για να αυξάνει τη κάρπωση του ο λαθροθήρας και οι αλεπούδες και να είμαστε πάλι στον ίδιο παρονομαστή με σήμερα. Η ομοσπονδία μας τι γίνεται ρε συνάδελφοι, υπάρχει; Κάτι διαχειριστικά πλάνα κτλ....
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

nature έγραψε:
kwnstantinos έγραψε:το μονο μετρο που μπορει να ειναι εφαρμοσιμο και αποτελεσματικο πιστευω ειναι η μειωση των ε3ορμησεων μεχρι να καλυτερεψουν τα πραγματα.
Μα πως θα καλυτερέψουν τα πράγματα τι στιγμή που το τελευταίο πράγμα που ευθύνεται για τη μείωση του λαγού είναι το κυνήγι; Ας διορθώσουμε τα υπόλοιπα και μετά βγάζουμε τα μάτια μας μόνη μας. Δεν θα χάνω εγώ εξορμήσεις για να αυξάνει τη κάρπωση του ο λαθροθήρας και οι αλεπούδες και να είμαστε πάλι στον ίδιο παρονομαστή με σήμερα. Η ομοσπονδία μας τι γίνεται ρε συνάδελφοι, υπάρχει; Κάτι διαχειριστικά πλάνα κτλ....
Α γεια σου...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
alekos_paphos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 22:32

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από alekos_paphos »

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΠΡΩΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ VIRTUALGREEK ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΕΛΕΤΗ!
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Marinos »

επαυξάνω στο οτι και το κοτα για λαγο πρεπει να γινει 1 ανα κυνηγο!! Δεν ειναι καιρος τορα για 2 που την στιγμή που εχουμε τον χειροτερο πλυθησμο λαγου της δεκαετιας
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

Marinos έγραψε:επαυξάνω στο οτι και το κοτα για λαγο πρεπει να γινει 1 ανα κυνηγο!! Δεν ειναι καιρος τορα για 2 που την στιγμή που εχουμε τον χειροτερο πλυθησμο λαγου της δεκαετιας

Μαρινο συμφωνω !!! Αλλα μια παρεα 8 με 12 ατομα με 16 ως 24 σκυλους κι ενας να ειναι το QUOTA αντιλαμβανεσαι τι ζημια μπορει να γίνε πάλιι...!! Ειναι φυσικα σωστο να μειωθει το quota σ ένα εξαλλου πόσοι μπορουν να πιασουν εστω κι 1 λαγο οπως ειναι τα δεδομενα σημερα...

Γενικα ορισμενοι εν νοοτροπία και αντιμετωπιση απέναντι στο θηραμα που πρεπει ν αλλαξουν και να καταλαβουμε όλοι οτι ειναι θεμιτο και σωστο να μας προβουρησει τζαι κανενας και να χασουμε και κανενα

Δηλαδη οι σκοποι .....τι διαφορα εχουν που του κλουβατζιες των πρωτων ημερων στα περδικια?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Beretta1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 16 Οκτ 2013, 14:09
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Beretta1 »

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΤΑ ΓΙΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΚΥΛΛΟΥΣ. ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΚΥΝΗΓΟΥΣ,ΜΕΧΡΙ 5 ΣΚΥΛΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Η ΠΑΡΕΑ
NewHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 17:02

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από NewHunter »

πιστευκετε αμαν επιτρεπαν απελευθερωσεις που συλλογους τα πραματα εν να ηταν καλυτερα ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”