ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Δημοσίευση από marinos.a »

Παρε-δώσε

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

virtualgreek έγραψε:
Koutsofteros έγραψε:Εγώ εσκέφτηκα μιαν πιο επαναστατική λύση..
Τα μόνα άτομα που μπορούν να σώσουν το θήραμα..είναι οι γενέτζιες..!
Να ενισχύσουμε τις φήμες, ότι οι κυνηγοί που φέφκουν που σπίτι εν παν στα βουνά, αλλά στα καπαρέ, στες γκόμενες, στα χαρκιά... να δείτε ότι το αποτέλεσμα θα είναι τρομαχτικό!
Εν θα αφήνουν τους αντράες τους να ταράξουν που έσσω...σιγά σιγά θα το παραιτήσουν, ούτε τα παιθκιά τους θα πιαν το μικρόβιο......σταδιακά θα μειωθούν οι άδειες και θα ανακάμψουν οι πληθυσμοί του θηράματος!
Καλό!!!!

Μου θύμησε μία ιστορία που εξελήχθηκε πριν 20-25 χρόνια περίπου.
Η ελεύθερη ραδιοφωνία στην Κύπρο επιτράπηκε το 1989-90.. κάπου εκεί.

Τότε βλάστησαν σαν μανιτάρια καμιά 10ρια ραδιοφωνικοί σταθμοί, και άνοιξαν και οι πρώτες γραμμές επικοινωνίας. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία θα θυμούνται ένα σταθμό όπου ο εκφωνητής έδινε δώρο σε κάθε ένα άτομο που έπαιρνε τηλ. ένα ρολόι Kangarucci. Και ο κόσμος να προσπαθεί με τις ώρες να καταφέρει να πάρει τηλέφωνο αλλά οι γραμμές ήταν συνεχώς μπλοκαρισμένες. Ήταν κάτι το καινούργιο στην Κύπρο.

Δεύτερη Κυριακή του ενδιμικού και κατά τις 8:00πμ ακούγεται στο ράδιο ένας μικρός...
- Θέλω να αφιερώσω το επόμενο τραγούδι, στην γιαγία μου, στον παππού μου, στην άλλη μου γιαγιά και στον άλλο μου παππού.
- Μπράβο μικρούλη μου, λέει ο εκφωνητής. Που είναι ο μπαμπάς σου.
- Ο παπάς μου είναι κυνήγι...
- Και η μαμά σου ?
- Στο δωμάτιο με τον τατά μου...

:shock: :shock: :shock:

Εκείνη την ημέρα, όσοι κυνηγοί άκουσαν την κουβέντα εξαφανίστηκαν από τα βουνά και είχε αντίκτυπο για πολλές ακόμη εβδομάδες...

Σ.

:lol:

Και ευθύς, νέφος σκόνης κάλυψε τα ορεινά και ημιορεινά της ελεύθερης Κύπρου!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Δημοσίευση από marinos.a »

Εμένα μου αρέσουν οι Ιδέες του Σαββα αλλα ολα βασίζονται στην επαρκή αστυνόμευση.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re:

Δημοσίευση από virtualgreek »

marinos.a έγραψε:Εμένα μου αρέσουν οι Ιδέες του Σαββα αλλα ολα βασίζονται στην επαρκή αστυνόμευση.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Η μαγκιά Μαρίνο μου είναι να είναι τέτοιοι οι κανονισμοί που να επιτρέπουν και σε ένα από αστυνομικό περίπολο να κάνει έλεγχο. Δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνο η Υπηρεσία Θήρας που λόγο ανεπαρκή ανθρώπινου δυναμικού δεν μπορεί να αντεπεξέλθει.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
dimitris savva

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από dimitris savva »

Anthimos έγραψε:Συχνα ακουω απο πολλους "λαγοκεφαλους" το περιφημο....ατε ολα που δαμε ο λαός εν ξιλιφκεται με τίποτε εν η φτειρα της ΓΗΣ...φυσικά εν αστικος μυθος ( κουβεντα του καφενέ). Και να μην εξολοθρευτει 100% ΠΟΛΥ συντομα οι μεθοδοι που εφαρμοζουμε για την συλληψη του θα τον φερει αν δεν τον εχει φερει ήδη στα ορια εξαφανισης και θα απαγορευτει το κυνηγι του διαπαντως και θα μινουν ολοι χάσκοντα

*Λαγοκεφαλοι Η παρομοιωση με το επιβλαβες και δηλητηριωδες ψαρι αφορα λαγοκυνηγους με 5 διπλοκαμπινα 15 σκοπους , 5 καταδρομεις συνοδους σκυλλων και 25 σεγκουτσομπρακοποιντερομπικλ που τους κρατα η μανια να ξηλιψουν το λαγο απο την Κυπρο γιατι ειπαν τους οτι αμα τα καταφερουν θα γινουν ουλλοι πολλα βιλλάες!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris savva την 26 Νοέμ 2013, 17:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Phinix »

χιλιοειπωμένα αλλα δυστυχώς τούτο το κυνήγι έχουμε, με τούτο θα περάσουμε :evil:

το μονο θετικό είναι ότι το καταλαμβαίνουμε όλοι σιγά σιγά το πρόβλημα και ενοχλούμαστε από τις συμπεριφορές οι οποιες χαλούν όλους το ονόμας μας αλλα πιο πολλά χαλούν το χόμπι μας
επίσης εάν τες ζήσουμε από πρώτο χέρι σε κάποια μας εξόρμηση χαλα και η υπόλοιπη μέρα μας

δυστυχώς, ειπαμεν τα πολλές φορες, κάποιοι φίλοι έκαναν και συνάντηση για να βρούμε την αλλαγή

είμαστε τόσα άτομα εδώ μέσα με τα ίδια θέλω και τους ιδιους προβληματισμούς, ας κάμουμε το πρώτο βήμα τις αλλαγής
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από stakis »

Όσο αφορα το θέμα με τους ιχνηλάτες, ίσως έχει παρεξηγηθεί αυτό που εννοούσα. Αν έχει κάποιο που εκτιμά την κάθε καθαρόαιμη φίλη είτε φέρμας είτε ιχνηλασίας και το εργασιακό της πρότυπο, αυτός είμαι εγώ. Η κακή χρήση και κατάχρηση είναι που δημιουργεί τα προβλήματα. Στο συγκεκριμένο περιστατικό που περιέγραψα, δεν ηταν υπερβολικός ο αριθμός των σκύλων αλλά των οπλοφόρων (12) που είχαν ζώσει ενα πλευρο 3-4 σκαλες για να κτυπήσουν το τεράστιο θήραμα. Σωστές πολλές απο τις εισηγήσεις που εχουν λεχθεί πιο πάνω. Πόσες είναι εφαρμόσιμες, είναι το θέμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η κυνηγετική συνειδηση κάτι που διαχρονικά έχουν αποτύχει οικτρά οι κατα καιρούς ηγεσίες της ΚΟΚ -ΔΑΖ.
Σε πολλά επαγγέλματα για να διατηρήσει την επαγγελματική του άδεια κάποιος θα πρέπει κάθε χρόνο να μαζεύει καποιους βαθμούς παρακολουθώντας κάποια σεμινάρια. Πιστεύω ακράδαντα ότι κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να γίνει για την ανανέωση της κυνηγετικής άδειας. Στόχος θα είναι η καλιέργεια κυνηγετικής συνείδησης. Αυτό μπορεί να επιτευχθει μέσω σεμιναρίων αλλά και "εθελοντικής" δουλειάς προς τους βιοτόπους. Όταν συνεισφέρεις στην αποκατάσταση και στην βελτίωση ένος βιοτόπου τότε τον σέβεσαι γιατί σέβεσαι τους κόπους σου.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Phinix »

κρίμα
σωτηρια δεν υπάρχει
σωτηρια δεν βλέπω

ότι πάθουμε - ότι διαλύσουμε, καλά να παθουμεν

όλοι φταίμε ένα ποσοστό από το ολο 100%

δυστυχώς - βλέπω να έρχεται το κυνήγι για λίγους

πληρώνεις - μπαίνεις μεστό τελιασμενο

παίζεις που άκρας

φκεννεις καπαρτιστος που μέσα και νομίζεις είσαι και ο πας τζινιος

καλημέρα μας
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εικόνα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από admin »

και μην πεις οτι δεν ειναι για μενα που το εγραψες γιατι το ξερεις και εσυ ο ιδιος οτι εν κουβεντα που την ειπα εγω.[/quote]


Νομίζω φίλε Σάββα το παίρνεις πολύ προσωπικά αυτή την κουβέντα προσωπικά την άκουσα εκατοντάδες φορές έστω και εάν την επανέλαβες και εσύ, πολύ πριν καν δημιουργήσω το φόρουμ, αυτή είναι η κουβέντα που λένε πολλοι και όντος ευσταθεί, ο λαγός έιναι η φτήρα της γής και αν του δώσει το σωστό έδαφος-φαϊ-νερό-προστασία τότε θα γεμίσει ο τόπος αλλά ορισμένοι εβαλτήκαν τα τελευταία χρόνια να ξεκληρήσουν το είδος, δέν φταίει κάποιος συγκεκριμένος αλλά όλα μαζί με πρώτο τον ανθρώπινο παράγοντα. Λαθροθηρία (άνθρωποι)-ελειπής προστασία(άνθρωποι), μη ικανοποιητικά μέτρα βελτίωσεις βιοτόπων (άνθρωποι), εξοντοτικοί μέθοδοι κυνηγίου (άνθρωποι).
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ”